الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

فرا؛ مجمعی برای فعالان رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

نخستین گردهمایی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی عصر دیروز با حضور مسئولان فناوری اطلاعات نهادهای مختلف کشور برگزار شد و این تشکل مردم نهاد با هدف مقابله با تهدیدات نرم دشمن رسما آغاز بکار کرد.

به گزارش رجانیوز، در این مراسم نام اختصاری این مجمع با نام «فرا» معرفی شد تا این تشکل مردم نهاد از این پس محفلی باشد برای فعالان عرصه مجازی و فناوری اطلاعات در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی.

 در این نشست مهدی صرامی - مدیر عامل مجمع فعالان فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی - همراه با رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس مرکز فرهنگی اجتماعی صدرا، رییس مرکز تحقیقات مخابرات و عضو شورای عالی فضای مجازی به سخنرانی برای حاضرین پرداختند.

در این گردهمایی همچنین، مهدی صرامی، مدیرعامل مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی درباره ضرورت متشکل شدن ظرفیتهای انقلاب اسلامی در این حوزه سخن گفت؛ علیرضا شاه میرزایی رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات مشکلات جدی بر سر راه فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال را مطرح و مهدی سیاهکلی معاون رسانه‌های مجازی سازمان صدا و سیما نیز بر ضرورت تولید و توزیع محتوای تحت وب برای مقابله با جنگ نرم تاکید کرد.
 
حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های فرهنگی اجتماعی صدرا نیز در این مراسم به تشریح دغدغه‌های متولیان فرهنگ دینی در حوزه فناوری‌های اطلاعاتی و رسانه‌های دیجیتال پرداخت و مهدی اخوان بهابادی قائم مقام وزیر ارتباطات و رئیس مرکز مخابرات ایران نیز اتکا به توان داخلی با توجه به زیرساختهای ارتباطی را در این بخش تشریح و بر لزوم حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد. 

راه اندازی IP مدیا برای ۱۰هزار مشترک/ ارایه ۲۰خدمت تلویزیونی روی اینترنت

مهدی سیاهکلی، معاون سازمان صداوسیما هم در نخستین گردهمایی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی با اشاره به برنامه‌های سازمان صدا و سیما برای استفاده از فضای اینترنت در کشور و تولید محتوای داخلی در فضای مجازی اظهار داشت: هم اکنون در کشور ما در فضای آپلود هیچ گونه پیشرفتی نداشته‌ایم و نه تنها مقرراتی برای این وضع وجود ندارد بلکه اقدامات تولیدی نیز در این زمینه انجام نشده است و بیشتر استفاده کاربران از دانلود محتوا است.

وی با بیان اینکه برای عقب نماندن از وضعیت فعلی در فضای مجازی باید پایه‌های نظری مناسبی برای تولید داشته باشیم تا وهمیات فضای اینترنت نتواند بر فرهنگ ما تاثیرگذار باشد، گفت:‌ ما نباید با مدل رسانه‌های غربی تامین محتوا کنیم.

معاون سازمان صدا و سیما با تاکید بر اینکه بشر همچنان به دنبال وهمیات و جادو حتی در فضای سایبری است، خاطرنشان کرد: در صورت تنظیم مقررات محتوای دیجیتالی می‌تون زیرساخت‌های ارتباطی را با قاعده‌های عقلی برای مشترکان به اجرا در آورد. در این راستا سازمان صدا و سیما سرویس IPمدیا را با امکان ارایه صوت و تصویر از طریق خط ADSLتا 8 مگابیت بر ثانیه در تهران و برخی شهرستان ها افتتاح کرده است.

وی با بیان اینکه این سرویس به زودی قادر خواهد بود به 10 هزار مشترک خدمات رسانی کند حداقل پهنای باند دسترسی به این سرویس تبادل اطلاعات را 2 مگابیت بر ثانیه عنوان کرد و گفت: IPمدیا 20 خدمت تلویزیونی را به صورت زنده و یا تایم شیفت و آفلاین به مشترکان ارایه می‌کند.

سیاهکلی در پایان خاطرنشان کرد: با کمک شورای عالی فضای مجازی می‌توان ایده‌هایی را در این فضا مطرح کرد که بتوان دانلود اطلاعات را به تبادل محتوا در این فضا تبدیل کنیم.

برگزاری پنل‌های تخصصی مجمع «فرا»
 
در گردهمایی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی ۴ پنل تخصصی با موضوعات بازیهای رایانه‌ای با تکیه بر مسائل پیش روی تولید و انتشار این بازی‌ها، امنیت و زیرساخت فناوری اطلاعات از نگاه فعالان سندیکای تولیدکنندگان افتا، ضرورت توجه به فضای مجازی در رسمیت دادن به فعالان حوزه اینترنت از جمله وبلاگ‌ها و زنجیره خدمات ارزش آفرین تحت وب با هدف همنوا شدن پتانسیلهای پراکنده بخش خصوصی برگزارشد.

در ادامه جمعی از فعالان این عرصه از دغدغه‌ها و پیشنهادهایی را بیان کردند و مطالبی هم توسط فعالان بخش خصوصی حوزه امنیت و زیرساخت درباره وضعیت حوزه‌ی خود و باید‌های آینده و هم‌چنین مطالبی حول محور پیش‌روی امنیت و زیرساخت در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات توسط دکتر رجایی - عضو هیات مدیره سندیکای تولید‌کنندگان افتا - و مدیرعامل شرکت پیام‌پرداز و سعدی - مدیر عامل شرکت مهران‌رایانه و عضو سندیکای تولید‌کنندگان افتا بیان شد. 

در آخر نیز مهدی صرامی مدیر عامل مجمع "فرا" صحبت‌های پانل‌های مختلف این نشست را جمع‌بندی کرد و قرار شد که این مجمع بعد از این گردهمایی شروع به فعالیت کند و از علاقه‌مندان در این حوزه هم به همکاری دعوت شد.


 
برگزاری مراسم مجمع فرا
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

به حول و قوه الهی ، مراسم اولین گردهمایی مجمع فرا که در حقیقت اعلام وجود و رسمیت یافتن این تشکل بود، دیروز با ضریب موفقیتی فوق تصور اولیه همکاران آن انجام شد. می توان گفت حاشیه سازیهای انجام شده علیه این تشکل تاثیر بسزایی در انتشار خبر وجود این تشکل داشته و استقبال حضار از محتوای آن و استقرار اکثریت آنان تا پایان مراسم که به شکل یکپارچه از ساعت 17 تا نماز مغرب وعشاء ادامه یافت ، دال بر آن است که این حرکت توانسه گام اول با قوت و سلامت بردارد.

 

کیفیت محتوا در این مراسم در حدی بود که پانل زیرساخت و امنیت با حضور دو شرکت خصوصی مهم فعال در زمینه امنیت ارتباطات و داده ها که از عناصر مهم در سندیکای تولیدکنندگان افتا هستند برگزار شد و پانل ابزارهای وب و بازی نیز با حضور عناصر بخش خصوصی شاخص وفعال در این زمینه شکل گرفت.

استقبال از محتوای برنامه به حدی بود که نمایندگانی از دو گروه موضوعی در فناوری اطلاعات وارتباطات از عدم اختصاص وقت برای برگزاری پنلی با حضور آنان در صحنه ی مراسم اعتراض کردند که اعتراض آنان با موافقت و تایید مهندس صرامی مدیرعامل فرا مواجه شد و از این فعالان درخواست شد تا با حضور خود در جمع فرا، و با شرکت در کارگروههای تخصصی ، ادامه این مسیر را که در فرا محقق خواهد شد یاری کنند.

برای عناصر این تشکل از خداوند متعال آرزوی توفیق روزافزون در راستای نیل به اهداف نظام اسلامی و کمک به برداشتن گامهای بزرگ در توسعه صحیح دانش و فناوری اطلاعات و ارتباطات از حیث محتوایی و ابزاری را خواستارم .

گزارش تصویری

گزارش تصویری

گزارش تصویری

گزارش تصویری

گزارش تصویری


 
گردهمایی بزرگ مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

اولین گردهمایی بزرگ مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی (فرا) سه شنبه 26 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد . در این مراسم جمعی از فعالان عرصه فضای مجازی کشور، مدیران تارنماها ، موسسات نرم افزاری ، تولیدکنندگان بازی های رایانه ای، موسسات فناوری اطلاعات و جمعی از مسئولان نهادهای مرتبط حضور خواهند داشت .
این مراسم که ساعت 17 بعداز ظهر در محل تالار اندیشه حوزه هنری مقابل دانشگاه امیرکبیر برگزار خواهد شد تعدادی از مقامات عالی رتبه این حوزه سخنرانی و با فعالان حاضر در همایش تبادل نظر خواهند کرد .

 
روایتگری حاج قاسم سلیمانی در جمع راهیان نور
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

مشرق- قاسم سلیمانی، نوجوان کرمانی بود که با بنایی تأمین معاش می کرد. جنگ که آغاز شد، خشت و گل و شاغول را کنار گذاشت و اسلحه به دست گرفت. زیاد طول نکشید که قاسم سلیمانی توان تشکیلاتی و رزمی خود را به فرماندهان جوان سپاه که سن و سالشان زیاد با او فاصله نداشت نشان داد.

به این ترتیب قاسم سلیمانی به فرماندهی بسیجیان هم ولایتی خود رسید و پس از مدتی لشکری از کارگرزادگان کرمانی تشکیل داد که نام آن را «لشکر 41 ثارالله» نهادند. این لشکر که در طول سال های دفاع مقدس، درخشش اعجاب آوری از خود نشان داد نام خود را در تاریخ ایران و اسلام جاودانه نمود. 

قاسم سلیمانی ، سرداری که امروز آوازه اش گوش  ژنرال های چند ستاره آمریکایی را پر کرده است ، در جبهه های نبرد سیلی های سختی به گوش صدام و صدامیان نواخت. امروز هم می توان جای انگشت های  حاج قاسم را روی صورت شیطان بزرگ دید. ناز شستت سردار!

 

 

 


 
ترفندهای پاسداری در وصیتنـامه ی شهید کمیل صفری
ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

کمیل جان ، داداش جان

گوش می کردم و زجه می زدم

زجه می زدم

زجه می زدم

زجه می زدم

...

کمیل جان داداش جان. بیادم باش. کمکم کن . ای قربانت ابوذر. ای فدایت ابوذر.

ای شهید. ای داداش.

***

اللهم صل علی محمد و آل محمد

خدایا ، جایگاه کمیل عالی است . متعالی اش بگردان به حق مادر حسنین ، فاطمه زهرا سلام الله علیها

اللهم صل علی محمد و آل محمد


 
فرار از دنیای آنلاین ، دغدغه ی روز شهروند جهانی
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

رشد استفاده ی نهادهای امنیتی دنیای غرب از ابزارهای فناوری اطلاعات برای ورود غیرقانونی و غیر اخلاقی به حریم خصوصی کاربران و تاثیرات شدید آن در نگاه افکار عمومی به این فناوری ، در کنار رشد و توسعه ی روزافزون ابعاد جمع آوری و تلاش برای رسوخ به لایه های پایین تر روحی و فکری عناصر انسانی با بکارگیری ابزار فناوری اطلاعات و تلاش مدیران ابزارهای فناوری اطلاعات برای توسعه ی ابزارها در این زمینه و بهره مندی از امکانات دولتی در مقابل این توسعه و همکاری کامل با نهادهای امنیتی آنان ، موجب گشته است تا دغدغه ای به عنوان دغدغه ی فرار از هویت آنلاین به دغدغه های شهروندان جوامعی که از ضریب نفوذ بالاتری از شبکه های اجتماعی و فناوری اطلاعات برخوردارند بدل گردد.

اخیرا بخش اخبار پایگاه اینترنتی یاهو ، با درج خبری تحت عنوان "چگونه خودتان را از اینترنت حذف کنید " (How to delete yourself from the Internet)  در آدرس http://en-maktoob.news.yahoo.com/how-to-delete-yourself-from-the-internet.html مطالبی در این زمینه به نقل از پایگاه CNET به قلم Seth Rosenblatt (منبع اولیه : http://howto.cnet.com/8301-11310_39-57417419-285/how-to-delete-yourself-from-the-internet/?tag=mncol;8n) منتشر نموده که به واکنشهای دامنه داری در بخش کامنتها منجر شده است.

بحث فرار از هویت آنلاین و تبعات بهره کشی از ابزار فناوری اطلاعات برای پایش شهروندان عادی که در جامعه ی غربی بدنبال ماجرای یازده سپتامبر و تصویب قانون "قانون اقدام میهن پرستانه - The patriot Act " در ایالات متحده آمریکا در سراسر دنیای غرب شیوع پیدا کرد ، جدا از تلاش شهروندان آنلاین برای حفظ امنیت شخصی و روشهایی است که توسط گروههای مختلف فنی و اجتماعی بعنوان راهکار اعلام می گردد. نوع واکنشها و رفتارهای مخاطبان خبر در پایگاه یاهو نشانگر آن است که امروز دغدغه ی فرار از آنلاین بودن ، از دغدغه ی فرار از سرقت اطلاعات توسط افراد با سطح دسترسی برابر (دیگران کاربران) بالاتر رفته و امروز ، چشمهای کاربران آنلاین در دنیای مدرن با نگرانی به Admin های شبکه های اجتماعی آنلاین و مدیران فناوری اطلاعات و شرکتهای خصوصی مالک آنها دوخته شده است و بنظر می رسد شهروند امروز جبهه ی شمال خود را در حال زیست در یک اتاق شیشه ای نامحسوس می بیند که نه تنها قدرتی برای پنهان کردن چیزی یا موضوعی ندارد ، بلکه حق قانونی این کار نیز از او سلب شده است!

در حقیقت امروز ، شاخص ضریب نفوذ کاربردها و نمودهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در جامعه که روزی در دنیای غرب به عنوان شاخص توسعه یافتگی و دموکراسی تلقی می گردید ، به ابزاری در دست حکومتهای غربی برای پایش دائمی ، عمومی و نامحدود شهروندان عادی بدل شده و دولتها خود را برای تعقیب آرام و در سکوت تمامی شهروندان در تمامی لحظات ، بدون آنکه آنها مرتکب جرمی شده یا آنکه برای تعقیب آنان مجوز قضایی ای در کار باشد محق می بینند و برخی کشورها همچون آمریکا نیز با تصویب قوانینی همانند قانون پاتریوت اکت ، این اختیار را رسما به نهادهای امنیتی خود داده اند تا تحت پوشش اقدام پیشدستانه در مقابل حملات علیت تمامیت ملی ، با بکارگیری این ابزارها ، بطور دائمی همه ی شهروندان حاضر در حیطه ی سرزمینی را مورد پایش مستقیم قرارداده و از طریق عقد موافقتنامه های امنیتی دو جانبه و چندجانبه ، امکان تبادل اطلاعات امنیتی و فنی را در این راستا فراهم آورند.

مطالعه ی واکنشهای صورت گرفته نسبت به بازنشر مقاله ی Rosenblatt  در یاهو نشانگر آن است که امروز ابزارهای فناوری اطلاعات توسط حکومتهای جبهه ی شمال ، به ابزاری برای به چالش کشیدن دموکراسی در سکوت بدل شده اند و نه تنها ابزاری همه جانبه برای پیگیری حقوق دموکراتیک محسوب نمی گردند ، بلکه حتی به اسلحه ای پر از گلوله بدل شده اند که "ماشه" ی آن در دست خود کاربرد و نشانه ی آن نیز به سمت خود اوست و کاربر با انتشار افکار و عقاید و تمایلات خود در این پایگاهها و اجازه دادن به صفحات متعدد پرسنده ی علائق و سلائق و تمایلات و نظرسنجی های روحی و روانی و اجتماعی و سیاسی به کشف و رصد استعدادهای سیاسی و اجتماعی او ، به دست خود در حال تکمیل پروفایل امنیتی خود در مراکز عظیم رصد حکومتهای غربی از جمله مراکز بزرگ مربوط به NSA است.

انتشار مقالاتی از این دست در معتبرترین رسانه های مربوط به فضای فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند پایگاه CNET و شبکه های عمومی پرمخاطب مانند YAHOO و درز اخباری مبنی بر قرارهای بزرگ اجتماعی برای خروج از پایگاه فیسبوک و حذف کد کاربری در این شبکه به صورت دسته جمعی که منجر به قرارهای میلیون کاربری شده و فشار زیادی به این شبکه ها برای جذب کاربران جدید از طریق ارائه ی اینترفیسهای جدید می کند ، همگی نشانه هایی از شکل گیری یک جنبش بزرگ ضد کاربردهای جاسوسی در فناوری اطلاعات و ارتباطات علیه شهروندان جهان غربی است . بکارگیری روشهای جدیدتر در جذب و حلب مخاطب که از سوی خود کاربران به اعتیادآور بودن فیسبوک و دشواری خروج از فعالیت در آن تعبیر می شود ، همه و همه ناشی از آنالیز دائمی روحیات و علاقمندیهاست که توسط فیسبوک و سایر ماشینهای بزرگ جمع آوری اطلاعات اجتماعی به شکل لحظه به لحظه در حال اجرا و پیگیری است .

با وجود آنکه جنبشها و رویکردهای اینگونه در فضای فناوری اطلاعات در اردوی شمال در حال پیگیری ، رشد و تقویت است ، بنظر می رسد که تا شکل گیری یک بیداری فراگیر در مورد سوء استفاده ای که امروز دنیای استکباری از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات علیه شهروندان خود و سایر شهروندان ملل مختلف می کند فاصله ی زیادی است و کابراین جهانی تا یک بیداری همه جانبه در مورد همه ی ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات که در ارتباطات گسترده ی جهانی همچون اشلون و سیستمهای متمرکز NSA در حال جمع آوری داده و داده کاوی دائمی هستند ، فاصله ی نه چندان دوری دارند. هرچند بسیاری از همین رویکردهای معترضانه نیز ناشی از جریان اخیر بیداری اسلامی و موج عصیانگری های اجتماعی شکل گرفته در اروپا و آمریکا علیه دولتها و سیاستهای رسمی و غیر رسمی آنان است که مدتهاست گریبان مراکز قدرت جبهه شمال در اروپا و آمریکا را گرفته است.


 
 
 
تبلیغ ویـژه