الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

بازهم جلسات شورای عالی فضای مجازی به تعویض افتاد!
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:

انتقاد ضرغامی از عدم برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی

ضرغامی اظهار داشت: پس از گذشت بیش از یک ماه از ملاقات اعضای شورایعالی فضای مجازی با رهبری معظم و تأکیدات چندباره‌ی ایشان بر مأموریت‌های مهم شورا، تا امروز فقط یک جلسه، آن هم برای تغییر دبیر شورا تشکیل شده است.

http://static1.fater24.com/thumbnail/31FsIag4e7lr/QgPSX7V9Dt8q8NW4646pu40nrZq-kCzjyhSW-HeDjmjDVyYjNF8w_d2O2U61uaNI/Vvea9JXEuvA4.jpg

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، عزت الله ضرغامی، عضو شورایعالی فضای مجازی با انتقاد از عدم برگزاری جلسات این شورا نوشت: پس از گذشت بیش از یک ماه از ملاقات اعضای شورایعالی فضای مجازی با رهبری معظم و تأکیدات چندباره‌ی ایشان بر مأموریت‌های مهم شورا، تا امروز فقط یک جلسه، آن هم برای تغییر دبیر شورا تشکیل شده است.

ده‌ها دستور مهم و کارشناسی شده، کماکان پشت درب شورا معطل تشکیل جلسات منظم است تا مورد بحث تصمیم‌گیری قرار گیرد. راه‌اندازی شبکه‌ی ملی اطلاعات، که بسترساز و زیربنای اقدامات بعدی است در اولویت قرار دارد.


 
بازی کلش بر پایه‌ غارتگری و سوءاستفاده است
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:

http://hackforios.com/wp-content/uploads/2014/04/CoC_titlescreen_2013.jpg

یک استاد دانشگاه گفت: بازی‌هایی مثل «CLASH» که بر پایه‌ غارتگری و جمع‌آوری آیتم‌هایی برای سوءاستفاده در جای دیگر است فرهنگ و محتوای خاص خود را منتقل می‌کند که باید نسبت به آن‌ها هوشیار بود.

تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۳

کد خبر: ۱۶۳۱۴

به گزارش گرداب از خبرگزاری فارس؛ در نشست تخصصی «نقش والدین در عصر پسا دیجیتال» که از مجموعه ‌نشست‌های هفته‌ ملی کودک در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون برگزار شد، حسین شیخ‌الاسلامی گفت: ما هنوز فکر می‌کنیم که باید نقش هدایتی و تربیتی کودکان‌مان را داشته باشیم درحالی‌که با توجه به حجم اطلاعاتی که بچه‌های ما دارند و ما فاقد آن هستیم، امروز بیش از کودکان، ما در معرض خطریم و باید بیش و پیش از هرکسی، از خودمان حمایت کنیم.

*مادران امروز باید خودشان را در برابر جهان سوپر اپلیکیشن‌ها حفظ کنند

این دانشجوی دوره‌ دکترای رشته‌ فلسفه تصریح کرد: نسل جدید سواد بیش‌تری نسبت به ما دارند. آن‌ها با جهان سوپر اپلیکیشن‌ها آشنا هستند و مادران امروز باید خودشان را در برابر آنان حفظ کنند و موبایل‌هایشان با این توجیه که موبایل برای آنان زود است، در اختیار آنان قرار ندهند چون حجم وسیع اطلاعات بچه‌ها به آنان این امکان را می‌دهد که حداکثر سوء استفاده از اطلاعات ‌ذخیره‌شده در موبایل‌ها را داشته باشند و مثلا حساب بانکی والدین‌شان را خالی کنند.

وی تاکید کرد: اگر تربیت را به مفهوم هدایت کودک به شکلی بدانیم که بتواند در آینده، بزرگ‌سالی مسوول را تحویل جامعه دهد، این انگاره امروز به شدت زیر سوال است چون فراگیری اطلاعات و منابع اطلاعاتی به شدت رو به تکثر است. اما سوال ما این است که با این غول‌های کوچک که از منطق متفاوت تبعیت می‌کنند، چه باید کرد؟

او در پاسخ گفت که به نظر من، ما باید با آن‌ها همزیستی کنیم و یاد بگیریم چگونه با بچه‌هایمان زندگی کنیم. همچنین باید بدانیم در این فضا که انواع و اقسام اپلیکیشن‌ها کودک ما را احاطه کرده، میزان تاثیرگذاری ما تا کجاست و از قدرت اندک‌مان چگونه می‌توانیم استفاده کنیم.

*ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که هنوز درگیر ماهواره است

شیخ‌الاسلامی همچنین با یادآوری مطالعات طولی گاردنر در زمینه‌ شناخت و چگونگی رهبری کردن و تاثیرگذاری بر نسل نو گفت: البته راهکارهایی که گاردنر در پایان این کار پژوهشی انجام داده متناسب با جامعه‌ی لیبرال و بر اساس المان‌های جامعه‌ خودش است و ما باید با اتکا بر روش‌های پژوهشی، راهکارهای خودمان را ارایه دهیم؛ اما ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که هنوز درگیر ماهواره است.

*باید نسبت به فرهنگ‌ و محتوای خاص برخی بازی‌ها هوشیار بود

در مقابل این دیدگاه دکتر علیرضا شریفی پژوهش‌گر و استاد دانشگاه بر نقش والدین آگاه در عصر دیجیتال و پسادیجیتال برای مقابله با گسست نسل‌ها تاکید و تصریح کرد: در بحث‌های جامعه‌شناسی مفاهیمی مثل اختلاف نسل‌ها، شکاف نسل‌ها و گسست نسل‌ها مطرح است. من منکر این موضوع نیستم که برخی از خانواده‌ها که مثلاً در فضای مجازی بازهایی مثل «CLASH OF CLANS» درگیر هستند، شاید به گسست نسل‌ها رسیده باشند اما معتقدم تعلیم و تربیت در این زمینه مهم بوده و هست و خانواده همچنان در این فضا می‌تواند قدرتمند باشد.

این استاد دانشگاه گفت: بازی‌هایی مثل «CLASH» که بر پایه‌ غارتگری و جمع‌آوری آیتم‌هایی برای سوءاستفاده در جای دیگر است فرهنگ و محتوای خاص خود را منتقل می‌کند که باید نسبت به آن‌ها هوشیار بود. مضاف بر این‌که من فکر می‌کنم والدین همچنان نقش تعیین‌کننده‌ای در بحث انتخاب‌های بچه‌ها دارند. ما کشوری هستیم که 30درصد پهنای باندی را که این بازی‌ها را تولید و عرضه می‌کند در اختیار داریم اما اگر نگاهی به محل خرید و فروش این بازی‌ها داشته باشید، می‌بینید که بیش‌تر از بچه‌ها، بزرگ‌ترها طالب و خریدار این بازی‌ها هستند. بنابراین من دنیا را به اندازه‌ حسین شیخ‌الاسلامی تیره و تار نمی‌بینم و همچنان معتقدم خانواده نقش مهمی در گزینش‌های بچه‌ها دارد.

*کم‌کاری نهادهای مسئول در امر تربیت، خانواده را زیر فشار برده است

وی تاکید کرد: من معتقد نیستم که والدین امروز منفعل هستند و باید ناگزیر از غول‌های بی شاخ و دم خود که سوار بر تکنولوژی هستند، تبعیت کنند. بشری که توانسته چنین تکنولوژی‌ای را ابلاغ کند حتما می‌تواند برای آن هم برنامه‌ریزی کند. امروز در ایران چندین منبع تربیتی وجود دارد؛ خانواده، فرزندان بزرگ‌تر، آموزش و پرورش، رسانه‌ها و فضاهای عمومی. البته می‌پذیرم که به علت کم‌کاری اغلب نهادهای مسئول، نهاد خانواده در این میان کاملا تنها و به شدت زیر فشار است.

این پژوهش‌گر افزود: بر اساس یافته‌های علمی والدین تنها می‌توانند 35درصد بر کودک خود، آن هم فرزند اول تاثیر بگذارند و تاثیر آنان بر بچه‌ دوم تنها در بهترین حالت 15درصد است. درحالی‌که تاثیر بچه‌ اول بر بچه‌ دوم 35 درصد اعلام شده است. اما بچه‌های ما در نهادهای دیگر، رها شده‌اند؛ دستگاه تعلیم و تربیت ما ناکارآمد است، نهادهای سیاسی، اقتصادی، آموزشی و.. هیچ‌کدام کار خود را در زمینه‌ تربیت نیروی انسانی انجام نمی‌دهند و این طور است که می‌بینیم علی‌رغم نهادهای متنوع و مسئول، همه زحمات و مسئولیت‌ها متوجه نهاد خانواده است. یعنی وقتی معلم ناکارآمد است، والدین معلم خصوصی می‌گیرند؛ یا ضعف اقتصادی و نابسامان بودن سیستم حمل و نقل او را وادار می‌کند سرویس شخصی بگیرد و یا...

*والدین باید اطلاعات خود از فضاهای مجازی را افزایش دهند

دکتر علیرضا شریفی گفت: ولی در هر حال ما به عنوان والدین کودکان در عصر دیجیتال و فرادیجیتال باید اطلاعات خود را از فضاهای مجازی و انواع و اقسام اپلیکیشن‌ها افزایش دهیم و بدانیم که همین موبایل ساده، چه تاثیری بر رشد مغزی و روانی کودکان‌مان در سنین مختلف دارد. کما این‌که امروز می‌دانیم تماشای تلویزیون برای کودک زیر 2 سال به سبب تاثیری که بر مغز او دارد، مناسب نیست.

*تکنولوژی اقتدار خانواده را به چالش کشیده است

دکتر علیرضا کرمانی مدیرکل پژوهش و آموزش کانون نیز در بخشی از این جلسه با اشاره به دیدگاه نیل پستمن نظریه‌پرداز ارتباطات مبنی بر این‌که با ظهور تلویزیون رازداری خانواده مخدوش خواهد شد، گفت: من فکر می‌کنم مهم‌ترین تاثیر تکنولوژی جدید بر مفهوم خانواده و ارتباط او با کودک در این است که اقتدارش را به چالش کشیده است. تحولات جدید ایجاب می‌کند که ما کودک شهروند را بپذیریم اما علی‌رغم آن‌چه بر روی کاغذ و در روابط بین‌الملل آمده، ما هنوز با این شهروند مشکل داریم.

مدیرکل پژوهش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تاکید کرد: مفهوم کودک شهروند نوعی از رفتار و اخلاق را به‌ویژه در فضاهای عمومی ایجاب می‌کند که این مهم به سادگی محقق نمی‌شود. درحالی‌که امروز انگاره‌ی والدین مقدس هیچ ضمانت اجرایی ندارد و اسطوره‌ی والدین شکسته شده، یعنی توسعه و رشد تکنولوژی اقتدار خانواده‌ها را به چالش کشیده است.


 
اسحاق جهانگیری : دو سال و نیم شعار بس است، مردم انتظار عمل دارند !
ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:

دو سال و نیم شعار بس است، مردم انتظار عمل دارند !

http://biographyha.com/wp-content/uploads/2014/12/Eshaq-Jahangiri-biographya-com-2.jpgآقای اسحاق جهانگیری، معاون محترم اول رئیس جمهور ،  جملاتی را در سال 1387 گفته اند که می خواهم آنها را به خود ایشان یادآوری کنم :

شهید رجایی که آقایان مدعی هستند می‌خواهند راه آن را ادامه دهند وقتی می‌خواست در مورد مجلس صحبت کند می‌گفت «دولت فرزند مجلس است» معنی این حرف این است که مجلس در جایی که باید فرزند را هدایت کند، نقش هادی داشته باشد. مجلس باید نقش سیاستگذاری و نقش نظارت داشته باشد و همه دولت‌ها این را پذیرفته‌اند. باید این جایگاه را به مجلس برگرداند تا قوانین و برنامه‌ و بودجه‌ای که تصویب می‌شود، کاملا اجرا شود.

در مجلس در مورد هر موضوعی با توجه به آرا تصمیم‌گیری می‌شود، جایی که عقل جمعی تعیین کننده است جایی است که به نظر می‌رسد حرفهای کارشناسی واستدلالی می‌تواند برد داشته باشد.

در بخش ارتقاء جایگاه بین‌المللی ایران برنامه‌ای جدی داریم این بدان معنی نیست که ما از حق هسته‌ای خود عقب می‌نشینیم،‌ حتما به دنبال تحقق حقوق هسته‌ای ایران همانطوری که سیاستگذاری مقام معظم رهبری بوده می باشیم ولی حتما با دیپلماسی فعال پیش خواهیم رفت. چرا که دیپلماسی فعال جز سیاست‌هایی است که برای احقاق این حق باید در همه صحنه‌های بین‌المللی به کار گرفته شود. 

در زمینه توسعه صنعتی هشدارهای جدی و راهکارهای قانونی برای پیشگیری از حجم وسیع واردات دادیم که تولید داخلی و اشتغال کشور را دچار دغدغه و نگرانی کرده است. اینک طرح‌های بزرگ کشور دچار کندی و رکود شده است که هر کدام در سرنوشت اقتصادی و سیاسی فعلی و آینده کشور تاثیرگذار است، طرح‌هایی در نفت، گاز، پتروشیمی، فلزات، سدسازی، راه‌سازی.

قبل از دولت نهم بیشترین واردات ایران 25 تا 30 میلیارد دلار بود که تنها 10 تا 12 درصد آن کالای مصرفی به شمار می‌آمد، در آن شرایط صنعت و اشتغال‌زایی می‌توانست به حیات خود ادامه دهد، اما امسال بدون احتساب کالای قاچاق و کالای همراه مسافر در واردات، سهم کالای مصرفی نسبت بالایی است به ویژه اینکه بخشی از فشار دولت برای واردات به منظور کنترل تورم است اما این واردات تهدیدی بسیار جدی برای صنعت داخلی و اشتغال است.

من نمی‌گویم دشمنان از دشمنی با ما دست بر‌می‌دارند اما نباید مسائل داخلی خود را به دشمنان منتسب کرد،‌ چرا که این حرف بدترین توهین به خود دولت است.کسی که چند واحد اقتصاد خوانده باشد می‌داند که این تورم نتیجه تزریق نقدینگی است آیا دشمنان این نقدینگی را وارد کشور کرده‌اند؟


- به نظر شما تحریمهای اقتصادی در وضعیت داخلی کشور تاثیر گذاشته است؟ چون به نظر می‌رسد منظور رئیس‌جمهور فشار تحریمهاست که می‌تواند تورم را 70درصد افزایش دهد؟

بی‌تاثیر نمی‌تواند باشد،اما وقتی رئیس‌جمهور می‌گوید این قعطنامه ها کاغذ پاره است پس نمی‌تواند تورم ناشی از تحریم‌ها باشد و آنرا به حساب دشمنان بگذارد ولی اگر دولت تاثیر تحریمها بر تورم را محاسبه کرده‌است علنی اعلام کنند تا بقیه از این آمارها استفاده کنند.

- به نظر شما آنچه که از آن به بعنوان «جراحی بزرگ اقتصادی» نام برده می شود، می‌تواند اوضاع را سامان داده و جلوی گرانی را بگیرد؟

اینها همه شعار است و من فکر می‌کنم 2 سال و نیم شعار بس است الان زمان عمل به شعارهاست. مردم دیگر انتظار شعار دادن از مسئولین را ندارند. منتظر طرحهای شفاف و روشن هستند.


 
بازارهای مصرفی همچون خودرو برای ورود به ایران آمادگی دارند
ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:

http://borgenproject.org/wp-content/uploads/foreign-investors.jpg

تحلیلی هشدار دهنده از عناصر اقتصادی متمایل به دولت یازدهم را با هم بخوانیم تا علت افت بورس پس از تصویب برجام را با درک عناصر اقتصادی کشور بخوبی متوجه شویم. جالب آنکه تحلیل این مقاله و افت بازار بورس، با فرض رفع تحریمها پس از امضاء برجام رخ داده است!

سهیلا طایی : حضور سرمایه‌گذار خارجی فرصت یا تهدید؟

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران که سابقه سی و چند ساله دارد پس از سال 89 و به بهانه برنامه هسته‌یی تشدید شد و در این راستا بسیاری از بخش‌های اقتصاد همچون صنایع نفتی، کشتیرانی، صنایع خودرویی، بانک‌ها و... تحریم شد؛ ...

در عین حال بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی تحت فشار سیاستمردان خود با وجود قراردادهای رسمی خروج از ایران را در راستای منافع خود تشخیص دادند؛ بازار ایران را ترک کردند و ایران مجبور شد آنها را با پیمانکاران ضعیف چینی جایگزین کند. با روی کار آمدن دولت یازدهم و جدیت در مذاکره با قدرت‌های غربی برای نخستین‌بار بعد از توافق ژنو زمزمه‌های بازگشت شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی مطرح شد.

اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد بحران‌زده ایران به حدی بود که شخص رییس‌جمهور در حاشیه اجلاس جهانی داووس جلسه خصوصی با مدیران کمپانی‌های عظیم نفتی ترتیب داد؛ جلسه‌یی که مدیران ارشد شرکت‌های امریکایی همچون الکسون موبیل و شورون نیز در آن حضور داشتند. بعد از این جلسه بود که کریستوفر دو ماگاری مدیرعامل فقید توتال گفت پیشنهاد‌های آقای رییس‌جمهور واقعا برای ما جذاب بوده است.

بعد از آن نوبت انگلیسی‌ها بود که علاقه‌مندی خود را به بازار ایران ابراز کنند به طوری که منیر کابان رییس کل موسسه بیمه‌گذاری UIB به تهران آمد و در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: بعد از یک هفته از اعلام لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شرکت‌های بیمه‌گذار دنیا در تهران هستند. وی همچنین به کنفرانس جهانی بیمه در قاهره اشاره کرد و گفت: داغ‌ترین بحث بین مدیران شرکت‌های بیمه چگونگی حضور در ایران و ارزیابی پتانسیل ایران در این خصوص بوده است.

بحث حضور شرکت‌های خارجی و عطش آنها برای حضور در ایران هر روز پررنگ‌تر شده و هیات‌های تجاری بخش‌های مختلف اقتصاد ایران را بررسی می‌کنند؛ تاکنون اما این‌ رفت‌وآمدها در حد ارزیابی بازار ایران بوده است و به نظر می‌رسد شرکت‌هایی که ایران به حضور آنها نیاز دارد تمایل چندانی به ورود به بازار ایران ندارند. چراکه آنها از فضای اقتصادی بی‌ثبات، ابهام سیاسی، نقدینگی پایین و نیز روند خرید و فروش سهام در ایران می‌هراسند. این مدیران در عین حال نمی‌خواهند فرصت‌های نهفته در اقتصاد کشوری که بیش از ۷۵میلیون نفر جمعیت و بازار متنوعی را از دست بدهند؛ به همین جهت بازارهای مصرفی همچون خودرو که حضور آنها بیشتر به نفع غربی‌ها تمام می‌شود برای ورود به ایران آمادگی دارند و بسیاری بازارهای ما بدون مشتری مانده است. در این شرایط مسوولان باید به سمتی حرکت کنند که همزمان با برداشته شدن تحریم‌ها چراغ کارخانه‌ها روشن شده و تکنولوژی، علم و دستگاه‌های روز وارد کشور شود تا آماراشتغال مثبت شده و صادرات غیرنفتی تقویت شود؛ برای این منظور باید قراردادهای جذاب تدوین شود که منافع هر دو طرف را حفظ کند؛ ایران را به بازاری برای اجناس کشورهای دیگر تبدیل نکند و موجب افزایش مشکلات در حوزه اقتصادی نشود.


 
همزمان با تصویب برجام در مجلس ریزش بورس شدت گرفت
ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:
http://www.oananews.org/sites/default/files/styles/large/public/oldimages/20100623abourse1.jpg?itok=53qaCm2s
افت شاخص بورس تهران دیروز دقایقی پس از تصویب برجام در مجلس تشدید شد.
دماسنج بازار سهام در پایان معاملات روز یکشنبه ریزش 109 واحدی را تجربه کرد که بخشی از این ریزش، پس از تصویب کلیات طرحی در حمایت از برجام در مجلس رخ داد.
بنابراین گزارش در حالی که شاخص کل بورس روز شنبه با 7 واحد رشد مثبت به کار خود پایان داده بود اما دیروز یعنی در روز بررسی برجام در مجلس حرکت شاخص بازار سهام نزولی شد و هر چه زمان به لحظات پایانی بازار نزدیک می‌شد ریزش شاخص هم شدت می‌گرفت، به‌طور مثال در حالی که شاخص در حدود ساعت 11/45 دقیقه یعنی همزمان با تصویب برجام فقط حدود 80 واحد ریزش کرده بود اما پس از این ساعت و علی‌رغم جوسازی حامیان برجام میزان افت شاخص تا ساعت 12/30 دقیقه (زمان اتمام معاملات) سرعت بیشتری به خود گرفت و تا 109 واحد افت کرد.
http://www.iphone3gsystem.fr/wp-content/uploads/2011/08/bourse.png
این افت معنادار شاخص اذهان فعالان بازار سرمایه را به یاد روز توافق هسته‌ای وین در سه ماه پیش (23 تیر ماه) انداخت. در آن روز هم دماسنج بازار سهام پس‌ از اعلام خبر توافق و برخلاف پیش‌بینی حامیان توافق ظرف 45 دقیقه بیش از 200 واحد سقوط کرد که این روز در روزهای بعدی هم تشدید شد و در مجموع ظرف کمتر از یک هفته پس از توافق هسته‌ای شاخص بازار سهام بیش از 3 هزار واحد کاهش یافت.
بر این اساس کارشناسان بورس معتقدند علت این رفتار شاخص،‌ واقعیت‌های عینی اقتصاد است که پس از اجرای برجام در کشور رخ می‌دهد بنابراین دماسنج بازار سهام بدون توجه به حلوا حلوا کردن‌های حامیان برجام به واقعیت‌ها واکنش نشان می‌دهد نه آرزوهای تو خالی.
به عبارت دیگر شاخص بورس که برخی فعالان بازار از آن به موجود زنده تعبیر می‌کنند به خوبی فهمیده که وضعیت اقتصادی کشور با اجرای برجام نه تنها بهبود نمی‌یابد بلکه روند زیان‌دهی بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی کشور به دلیل تسهیل در واردات انبوه، کاهش تولید داخل و افت سودآوری شرکت‌ها شدت بیشتری می‌یابد.
از سوی دیگر بازار سکه و ارز نیز روز گذشته علی‌رغم تصویب برجام در مجلس شاهد رخوت بود و قیمت‌ها بعضا یا تغییری نسبت به روز شنبه نداشت و یا اینکه اندکی افزایش یافت.
http://cdn.aiidatapro.net/media/ad/d9/e8/t780x490/add9e871c6936715ee4f7d335996abe3100c34f3.jpg
به طور مثال قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در روز گذشته نسبت به روز قبل آن (شنبه) تغییری نکرد و به نرخ 939هزار و 500 تومان  به فروش رسید البته قیمت قطعات نیم سکه و ربع سکه شاهد افزایش هزار تومانی بود. در همین حال نرخ دلار نیز در بازار ارز فقط 12 تومان کاهش یافت که به اعتقاد ناظران بازار این میزان افت چندان محسوس نبود.

 
آمریکا تحریم صادرات نوشابه به ایران را لغو کرد!
ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:

http://www.iranreview.org/file/cms/files/81(11).jpgمعاون فروش شرکت آرکِی مستقر در فلوریدای آمریکا در گفتگو با گلوبال ترید گفته است: «اکنون نوشیدنی های آرکی در دسترس 100 میلیون مصرف کننده ایرانی قرار دارد. این به نفع همه است. ما نوشیدنی هایمان را از آمریکا به ایران صادر می کنیم و این برای کارگران آمریکایی شغل بیشتر به ارمغان خواهد آورد.  این یک موقعیت برد-برد است(!)

به گزارش جام نیوز، براساس تأییدیه وزارت خارجه آمریکا که هفته گذشته به امضای جان کری وزیر خارجه این کشور رسیده است، مشروبات و آبجوهای غیرالکلی و نوشیدنی های بدون الکل با طعم ویسکی مشمول این مجوز قرار گرفته اند.


 
دو اشتباه استراتژیک که روحانی تاوان آنها را پس خواهد داد
ساعت ٤:٢٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:

روحانی دو اشتباه استراتژیک داشت که اکنون به مرور زمان متوجه آنها می شود. اولین اشتباه استراتژیک وی، وعده هایی اقتصادی بود که در زمان انتخابات، دل انبوه طرفداران خود را به آنها خوش کرده بود، بدون آنکه درکی از شرایط واقعی اقتصاد کشور داشته باشد و دومین اشتباه استراتژیک وی را باید در محول کردن همه گام های دولت به حل برنامه هسته ای و اجرایی شدن توافق هسته ای دانست.

تابناک نوشت:

در بحبوحه مجادلات دولت با طیف منتقدان برجام بر سر تصویب یکی از مهمترین گام های روحانی در سیاست خارجی، یک معضل اساسی تردامان دولت و شخص روحانی را گرفته است؛ معضل اقتصاد و رکود حاکم بر کشور، که این روزها دستمایه انتقادات فراوانی به شخص روحانی و تیم اقتصادی وی شده. اگر در موضوع برجام و توافق هسته ای روحانی با انبوه انتقادات از طیف تند رو مخالف دولت روبه روست، در خصوص معضل اقتصاد هجمه ها علیه روحانی حتی تا دل کابینه وی نیز رخنه کرده است.

به گزارش «تابناک»، نامه چهار وزیر کابینه به روحانی و رسانه ای شدن آن را شاید بتوان شوک بزرگی برای دولت و شخص روحانی به حساب آورد؛ شوکی که در گیر و دار کش و واکش های دولت و مجلس بر سر تصویب برجام و اجرا شدن آن، مانند ضربه ای ناگهانی از سمتی که روحانی انتظار آن را نداشت، بر سر دولت فرو آمده و هیچ بعید نیست، در این برهه حساس، منجر به یک باخت شدید برای روحانی شود.

بخش اعظمی از شوک ناشی از رسانه ای شدن این نامه را باید در چیزی جستجو کرد که روحانی همواره دنبال اثبات و نشان دادن آن بوده است: وضعیت رو به بهبود اقتصادی که اگرچه با ایده آل های شخصی حسن روحانی و وعده های آن اختلافی بسیار دارد، در خوشبینانه ترین حالت، نشان دهنده تلاش دولت در حوزه اقتصاد است. این نامه همه بازی های حسن روحانی در حوزه اقتصاد را یکباره به هم ریخته و حال روحانی باید به دنبال تغییر بازی خود در صفحه اقتصاد ایران باشد.

گذشته از وعده های انتخاباتی که روحانی در سال 92 برای خیل طرفداران خود بیان می کرد، سخنرانی های گاه و بی گاه وی در مراسم مختلف از بهبود وضعیت اقتصادی و بیرون آمدن کشور از وضعیت رکود تورمی، همه آن چیزی بود که روحانی در حوزه اقتصاد روی آن حساب میکرد؛ سخنرانی هایی که تنها آنها را در زمینه ای می توان درک کرد که شخص روحانی بیش از اندازه به آن دل بسته بود؛ یعنی توافق هسته ای و بوی بهبود ز اوضاع جهان از پی آن.

نگاهی به عملکرد اقتصادی دولت در دو سال گذشته، بازگو کننده این است که دولت روحانی اساسا موضوع رکود را به شکلی خطرناک به حال خود رها کرده و سعی در مهار تورم به عنوان اولین اولویت و برقراری ثبات در بازارها به عنوان گام دوم در حوزه اقتصاد داشته است. رها کردن رکود به حال خود یا کم توجهی به این موضوع، همان چیزی است که امروز روحانی به خاطر آن تاوان پس می دهد و هیچ بعید نیست که سایر برنامه های روحانی را نیز به خطر اندازد.

دو اشتباه استراتژیک، که روحانی تاوان آنها را پس میدهد


می توان دلیلی مشخص برای این کار خطرناک روحانی ذکر کرد. هم و غم این دولت از ابتدا موضوع سیاست خارجی و حل مسأله هسته ای ایران بوده و شخص روحانی با یک محاسبه، تقریبا از این موضوع مطمئن بود که حل شدن این مسأله، می تواند گام های بعدی دولت برای تحقق وعده هایش به ویژه در حوزه اقتصاد را تسهیل کند. روحانی رکود را به حال خود رها کرد، زیرا روی کاغذ حل مسأله هسته ای به معنی سیل سرمایه گذاری به کشور و رفع این معضل بدون نیاز به تحمل چالش های اصلاح ساختاری بود.

اما هرچند محاسبات شخص روحانی، منطقی و روی کاغذ صحیح بود، وی شرایط عمومی سیاسی کشور را به هیچ وجه در این محاسبات دخیل نکرده بود و شاید بتوان گفت، به هیچ عنوان تصور این امر را نمی کرد که اجرایی کردن توافق هسته ای ـ البته بعد از تحمل مشقات دستیابی به آن ـ تا چه در حد در داخل با مخالفات هایی اساسی روبه رو می شود و تا چه اندازه مذاکره با مخالفان این توافق دشوار است. مخالفت هایی که منجر به آن شده تا برنامه ریزی روحانی برای پهن شدن سفره سرمایه گذاری های خارجی به هم بریزد و اکنون ادامه این جریان و عمیق تر شدن رکود اقتصادی، می تواند به قیمت یک ریسک وجودی برای دولت روحانی تمام شود.

روحانی دو اشتباه استراتژیک داشت که اکنون به مرور زمان متوجه آنها می شود؛ اولین اشتباه استراتژیک وی، وعده هایی اقتصادی بود که در زمان انتخابات، دل خیل طرفداران خود را به آنها خوش کرده بود، بدون آن که درکی از شرایط واقعی اقتصاد کشور داشته باشد و دومین اشتباه استراتژیک وی را باید در محول کردن همه گام های دولت به حل برنامه هسته ای و اجرایی شدن توافق هسته ای دانست.

اسحاق جهانگیری یک بار در سخنرانی اذعان کرد که برآورد تیم دولت از شرایط اقتصادی با آنچه بعدا به شکل عملی با آن درگیر شدند، تفاوت اساسی داشت. اقتصاد ایران در اواخر دولت نهم و در پی تحریم ها آمیخته با سوء مدیریت به انواع و اقسام آفات دچار شده بود و آنچه روحانی و تیم وی به دست گرفتند، به گفته جهانگیری، وخامتی بیش از تصور ایشان را داشت.

این نخستین موضوعی بود که روحانی در حوزه اقتصاد با آن مواجه شد؛ موضوعی که فشارها بر وی و کابینه اش را برای هرچه زودتر به ثمر رساندن معضل برنامه هسته ای افزایش می داد؛ اما چالش بزرگتر روحانی با اجرایی کردن توافقی است که اکنون در چنگ دولت است و مخالفان و منتقدان آن، سعی ندارند به سادگی مجوز اجرای آن را صادر کنند.

سیل اتفاقات اخیر در موضوع برجام و کمیسیون برجام و آنچه در مجلس رخ داد، نشان دهنده همین امر است. دولت روحانی هیچ فرصتی برای از دست دادن در اجرای برجام ندارد و به ازای هر ساعت تأخیر، ریسک وجودی دولت بزرگتر می شود. رکود اقتصادی سخت گریبان روحانی را چسبیده و صدای اعضای کابینه را هم بلند کرده است. آنچه اکنون روحانی برای حفظ آبرو و همچنین حفظ موقعیت خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری به آن نیاز دارد، اجرایی شدن هرچه سریع تر برجام است.

برای درک شرایط روحانی باید دید در انتخابات 92 روحانی در کجا ایستاد. پایگاه اجتماعی که روحانی به واسطه آن بر کرسی ریاست دولت تکیه زد، دو خواسته اساسی از وی داشتند؛ حل و فصل معضل هسته ای و لغو تحریم ها و بازپروری اقتصاد ایران. وعده های انتخاباتی روحانی نیز بیانگر همین موضوع بود که وی در این دو موضع توانست رقبای خود را از رینگ به در کند.

حال اما روحانی سخت در تنگنا قرار گرفته است و سیل انتقادات به وی در موضوع اقتصاد از یک سو و فشارها در بحث برجام منجر به آن شده که به تدریج شخص روحانی و کابینه وی بالاخص سخنگوی دولت، یعنی محمد باقر نوبخت که نقش اول وی در دستگاه روحانی را باید لاپوشانی ـ و اگر شد تکذیب ـ شکست ها و کژ رفتاری های دولت دانست، در لاک دفاعی فرو می روند.

روحانی تاوان اشتباهات استراتژیک خود را پس می دهد؛تاوان وعده و وعید های بی جا و بدون پشتوانه در زمان انتخابات و تاوان محول کردن همه چیز به حل مسئله هسته ای را. البته این همه به هیچ وجه به معنی آن نیست که روحانی در عرصه اقتصاد و سیاست و فرهنگ هیچ قدم مثبتی نداشته است؛ اما آنچه امروز از وی در این حوزه ها شاهد هستیم، فاصله بسیاری با انتظارات و خواسته های طیفی دارد که روحانی قدم روی دوش آنها گذاشت تا به عنوان رئیس جمهور یازدهم، قوای مجریه را در دست بگیرد و روحانی یک نکته را نباید به هیچ وجه فراموش کند: پایگاه اجتماعی روحانی برای آنکه همچنان وی را بر دوش خود نگاه دارند، نیازمند پای قوی هستند که وضعیت اقتصادی فعلی حداقل تأمین کننده این شرایط نیست.


 
وقت آن است که آمریکا نگران سرنوشت سعودی باشد!
ساعت ٢:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی:

این کلام من نیست. این خبر را ببینید :

 

It’s Time for the United States to Start Worrying About a Saudi Collapse

As if there weren’t already enough problems to worry about in the Middle East, Saudi Arabia might be headed for trouble. From plummeting oil prices to foreign-policy missteps to growing tensions with Iran, a confluence of recent events is mounting to pose some serious challenges for the Saudi regime. If not properly managed, these events could eventually coalesce into a perfect storm that significantly increases the risk of instability within the kingdom, with untold consequences for global oil markets and security in the Middle East.

http://foreignpolicy.com/2015/10/07/will-the-united-states-help-if-saudi-arabia-starts-to-fall-apart/


 
 
 
تبلیغ ویـژه