الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

اطریش زنان محجبه را از کار منع کرد
ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٥   کلمات کلیدی:

دادگاه عالی اتریش در حکم خود اعلام کرد که کارفرمایان می توانند کارمندانی را که لباس آنها مانع برقراری ارتباط با سایرین در هنگام کار می شود، اخراج کنند.

روزنامه "ایندیپندنت" چاپ انگلیس، با انتشار این خبر نوشت: دادگاه عالی اتریش در این حکم تاکید کرده است که اخراج کارمندان نقاب پوش، تبعیض نژادی محسوب نمی شود.

رای دادگاه عالی اتریش پس از آن صادر شد که یک زن مسلمان به بهانه داشتن حجاب از محل کارش اخراج شد.

به نوشته این روزنامه، این بانوی محجبه اتریشی اخراج خود را تصمیمی ناعادلانه توصیف کرد و با شکایت از کارفرما، اعلام کرد که وی از اظهارات تبعیض آمیزی درباره پوشش اسلامی او استفاده کرده است.

دادگاه بدوی، اعلام کرد که کارفرمای این بانوی مسلمان، رفتار تبعیض آمیزی در حق او داشته است اما این موضوع نیاز به شفافیت بیشتری دارد؛ این پرونده به دادگاه عالی اتریش ارجاع داده شد و دادگاه عالی نیز سخنان کارفرما را نژادپرستانه خواند اما در عین حال اعلام کرد که این یک اقدام نژادپرستانه نیست زیرا پوشش این زن مانع ارتباط او با سایر کارمندان می شود.

مساله استفاده بانوان مسلمان از حجاب اسلامی یکی از بحث های جنجال برانگیز در قاره اروپا محسوب می شود و بسیاری از کشورهای اروپایی  قوانین دشواری علیه استفاده از حجاب وضع کرده اند و فرانسه نخستین کشوری است که حجاب اسلامی را منع کرد و اینک از کسانی که این قانون تبعیض آمیز را نقض کنند، غرامت می گیرد.


 
با شکایت مشتری در اروپا، مشاور IT مجبور به کشف حجاب شد!
ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٥   کلمات کلیدی:

به نقل از بی بی سی، دیوان دادگستری اروپا حکم داد کارفرمایان اجازه دارند کارکنان خود را از سر کردن روسری در محل کار منع کنند.

با اینحال در این حکم آمده است که ممنوعیت پوشش آشکار هرگونه نشانه مذهبی، سیاسی و فلسفی باید بر اساس قوانین داخلی شرکت همه کارکنان را شامل شود و از آنها خواسته شود تا پوششی بی‌طرفانه داشته باشند.

موضوع حجاب اسلامی در کشورهای اروپایی متعددی برای مسلمانان دردسر ساز شده است. این موضوع در فرانسه که قانون تفکیک نهادهای مذهبی و دولتی اجرا می‌شود و احزاب راستگرای افراطی نیز عملکرد قدرتمندی در انتخابات از خود نشان داده‌اند از اهمیت زیادی برخوردار است.

این اولین حکم دادگاه به شکایت دو زن اروپایی از کارفرمایان خود برای ممنوعیت پوشش حجاب در محل کار صورت گرفته بود.

پرونده یکی از شکات مربوط به زنی بلژیکی است که به عنوان منشی در شرکت G۴S Secure Solutions مشغول کار بود. یکی از قوانین این شرکت ممنوعیت داشتن پوششی است که دارای نمادهای مذهبی یا سیاسی باشد.

پرونده دوم نیز مربوط به زنی فرانسوی است که به عنوان مشاور IT در شرکتی مشغول کار بود و از وی خواسته شد به دلیل شکایت یکی از مشتریان روسری خود را از سر بردارد.


 
 
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٥   کلمات کلیدی:

گروه بین‌الملل مشرق - یک میلیاردر فمینیست فرانسوی به نام «الیزابت بادینته»، اخیرا خواهان بایکوت کمپانی‌های پوشاکی شد که حجاب اسلامی هم تولید می‌کنند. این اظهارات که با استقبال محافل راست گرای فرانسوی همچون حزب «جبهه ملی فرانسه» مواجه شد، حامیان سرشناسی هم در میان اعضای دولت سوسیالیست فرانسه پیدا کرده است. فرانسه که از زمان حملات تروریستی پاریس در سال گذشته تحت «وضعیت فوق العاده» به سر می‌برد، این روزها شاهد افزایش قابل توجه اقدامات و اظهارت مسلمان ستیزانه است که اخیرا نوک پیکان آن متوجه زنان مسلمان محجبه شده است.

«سیهامه آبساگه»، زن مسلمانی که یک فعال حقوق مدنی و مبارزه با نژادپرستی است، حال و هوای این روزهای زنان مسلمان فرانسوی را چنین تصویر می‌کند: «ما خسته و مریض شدیم از این که همیشه هدف قرار بگیریم. از این که همیشه سوژه کلیشه‌ها و فانتزی‌های نژادپرستانه باشیم.» او که در «ویلتانیو» در حومه پاریس زندگی می‌کند ادامه می‌دهد: «زنان مسلمان هر روز موضوع صحبت‌ها هستند، ولی به ما حق صحبت داده نمی‌شود. دیگران به جای ما حرف می زنند.»

او خود از اعضای موسسه «کانتر اَتک» برای مبارزه با اسلام هراسی در فرانسه است. حقیقت این است که اجتماعات مسلمان و اعراب، پس از ماجرای حمله به شارلی ابدو و عملیات تروریستی در پاریس، به طور روزافزونی با حملات تبعیض آمیز به خانه‌هایشان و بازداشت مواجه می‌شوند. وضعیتی فوق‌العاده که به محض اتمام دوره، بلافاصله تمدید می‌شود، دست دولت فرانسه را برای تحت فشار قرار دادن مسلمانان، بدون پایبندی چندان به قانون باز گذاشته است.

 این خشونت دولتی، از سوی آن دسته از به اصطلاح روشنفکران و نخبگان سیاسی حمایت می شود که به نام «نجات زنان مسلمان»، خواهان ایجاد تبعیض بیشتر و تحقیر عمومی زنان مسلمان هستند. به نظر می رسد که یک کارزار علیه حجاب اسلامی در فرانسه شکل گرفته است. سیل جدیدی از اظهارات ضدمسلمان در هفته گذشته، پس از اظهارات مسلمان ستیزانه وزیر سوسیالیست امور خانواده، کودکان و حقوق زنان، «لورن روسیگنول»، به راه افتاد. او از یک انگ ضد سیاهپوستان برای مقایسه زنان باحجاب و بردگان سیاهپوست استفاده کرد. روسیگنول هفته گذشته در یک مصاحبه گفت:

تاسف بارتر این که خانم وزیر سوسیالیست، برای اشاره به سیاهان از یک واژه استعماری و نژادپرستانه «کاکاسیاه» استفاده کرد. طبیعی بود که چنین اظهارنظری موجی از خشم را از سوی مسلمانان این کشور و طرفداران حقوق مسلمانان به همراه داشته باشد. حدود 30000 نفر شکواییه ای اینترنتی را علیه سخنان خانم وزیر امضاء کردند:

 «وحشتناک است که ببینیم یک نژادپرستی ریشه‌دار ضد سیاهان برای توجیه و مشروع‌سازی اسلام‌هراسی جنسیتی به کار می‌رود.»
 
ولی همزمان، شماری از چهره‌های متنفذ و قدرتمند فرانسوی به دفاع از روسیگنول پرداختند، از جمله نویسنده میلیاردر و فمینیست معروف فرانسوی «الیزابت بادینته» که خواستار بایکوت برندهای تولیدکننده پوشاک اسلامی شد. او در مصاحبه خود با روزنامه «لوموند» به نام‌های معروف دنیای پوشاک اشاره کرد که چند وقتی است تولید و عرضه پوشاک اسلامی را آغاز کرده اند. گرچه بادینته اذعان کرد که روسیگنول در اشاره به سیاهان «واژه ای نامناسب» به کار برد، ولی استدلال کرد که  «ایده‌های خانم وزیر در اساس درست است.»
 

نخست وزیر سوسیالیست فرانسه، «مانوئل والس» که اخیرا خواستار تمدید «وضعیت فوق العاده» تا پایان «جنگ همه‌جانبه و فراگیر» با داعش شده است، روز دوشنبه بر این موج اسلام ستیزی سوار شد:

«حجاب نشان شیفتگی به یک سبک نیست، حجاب تنها انتخاب رنگ پوشش نیست، نه: حجاب، بردگی زنان است.»
 

او این سخنان را در میزگردی برای بررسی «اسلام گرایی» بیان کرد. به علاوه، «آن هیدالگو»، شهردار سوسیالیست پاریس نیز در سخنان روز سه شنبه خود آشکارا از نظرات «بادینته» دفاع کرد.

اوج گیری کینه نسبت به زنان محجبه، نگرانی‌ها را میان مسلمانان فرانسه افزایش داده است، که همین حالا هم در یک فضای سنگین و خفه‌کننده زندگی می‌کنند که در آن جرایم نژادپرستانه به روندی معمول تبدیل می‌شود.

 «رانیا مَسری»، استاد دانشگاه و مدیر «موسسه اسفاری برای جامعه مدنی و شهروندی» در دانشگاه آمریکایی بیروت اظهارات الیزابت بادینته را یک تناقض می‌داند: «بادینته مدعی فمینیست بودن است و همزمان اختیار زنان را (برای انتخاب حجاب) انکار می‌کند. احترام من به اختیار، ابراز عقیده و آزادی موجب می‌شود که از اساس نسبت به قوانین تبعیض آمیز و تهاجمی معترض باشم.»

در بستر تحدید روزافزون آزادی های مدنی در فرانسه در برخورد با مسلمانان، که حتی سازمان ملل هم ان را «نامتناسب و بی‌اندازه» خوانده است، اوج گیری پروزه «شرمنده سازی» زنان محجبه از سوی نخبگان دارای ثروت و قدرت در فرانسه، بیش از پیش زنان مسلمان را از صحنه‌های اجتماعی به حاشیه خواهد راند.

این تحقیر عمومی همزمان با اتخاذ برنامه جدید اتحادیه اروپا برای اخراج هزاران پناهنده سوری است، آن هم در میانه یکی از وخیم‌ترین بحران‌های انسانی بعد از جنگ دوم جهانی‌. این در حالی است که جنگنده‌های فرانسه در قالب ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا، روزانه روی عراق و سوریه بمب می‌ریزند.

خانم آبساگه معتقد است «خشونت حاصل از نفرت، خشونت نژادپرستانه و تبعیض نژادی رو به افزایش است. بسیاری از زنان محجبه از رفتن به دانشگاه و کار در عرصه عمومی منع می شوند. هر روز می‌شنویم که یک زن محجبه مورد حمله و تحقیر قرار گرفته یا دستگیر شده است.»

 مقامات حزب سوسیالیت به صف شده اند تا از اظهارات و عقاید مسلمان‌ستیز دفاع کنند، و این نقطه ای است که تندرو ترین طیف‌های راستگرای عرصه سیاسی فرانسه، به ویژه حزب شبه فاشیستی «جبهه ملی» با سوسیالیست های چپ گرا در یک جبهه قرار گرفته اند.

احساس اسلام ستیزی البته امری تازه در فرانسه نیست. فرانسه قوانینی دارد که ظاهرا در راستای سکولاریزم و جهان شمولی این کشور است، ولی عمدتا تیغ تیز آن به نحوی آشکارا تبعیض آمیز متوجه زنان مسلمان است. قانون ممنوعیت حمل یا پوشیدن نمادهای مذهبی همچون حجاب در مدارس و دانشگاه‌های دولتی (مصوب 2004)، و همچنین ممنوعیت پوشیدن نقاب، طبق حکم دادگاه اروپایی حقوق بشر در 2014 در همین راستاست.

 با این وجود، شماری از فعالان حقوق زنان به مخالفت با اظهارات بادینته پرداختند و تمرکز کنونی روی حجاب زنان مسلمان را ریشه‌دار در پیشینه استعماری فرانسه دانسته‌اند. مثلا «کریستین دلفی»، فمینیست معروف فرانسوی سال گذشته در مقاله‌ای نوشت: «فمینیست‌ها با حمایت از قوانین نژادپرستانه فرانسوی، زنان مسلمان را تضعیف می‌کنند.»
 

در عین حال، آن فمینیست‌هایی که آشکارا زنان مسلمان را محکوم می‌کنند، تریبون‌های بانفوذی در اختیار دارند، از جمله نویسندگان مجله «شارلی ابدو» (که سال گذشته مورد حمله تروریستی قرار گرفت). این مجله در هفته گذشته سرمقاله‌ای منتشر کرد که در آن ادعا شده، «همه مسلمانان بابت اقدامات تروریستی، مسوول هستند.» در این مقاله به طور ضمنی این پیام رسانده می‌شود که هر زنی که موهایش را می پوشاند، بمبی در آن پنهان کرده است! خشم و ناراحتی ناشی از انتشار چنین مقاله ای را می توان در این سطور از مورخ و نویسنده فرانسوی، «تژو کول» دید:

 «با خواندن این سرمقاله عجیب از شارلی ابدو، نمی‌توان تحولات شوم مربوط به «مساله یهودیان» در اروپا را به یاد نیاورد که منجر به یک پاکسازی هولناک شد.»
 
آساباگه می‌گوید: «زمانه بسیار سختی برای ما در فرانسه است. گروه‌های اجتماعی به دلیل هویت خود هدف قرار می‌گیرند، خواه سیاه، خواه مسلمان، خواه از شمال آفریقا. اسلام هراسی از جانب دولت، رهبران سیاسی، روشنفکران و بسیاری از روزنامه‌نگاران دنبال می‌شود.»

منابع:

 

http://www.aljazeera.com/news/2016/03/french-minister-shocks-muslim-veil-slavery-comment-160330193124341.html

http://www.alternet.org/grayzone-project/under-guise-saving-them-french-elites-declare-open-season-attacking-muslim-women

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/04/05/islamic-veil-akin-to-enslavement-of-women-says-french-prime-mini/

https://en.qantara.de/content/calls-for-french-womens-minister-to-quit-over-veil-slavery-row


 
ممنوعیت برهنه "نبودن" در فرانسه ، برای حیا جریمه می شوید!
ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٥   کلمات کلیدی:

محدودیت برای مسلمانان، به‌ویژه برای زنان مسلمان ساکن در کشورهای غربی هر روز افزایش می‌یابد، اما فریاد مدافعان حقوق بشری غربی برای حمایت از آنها بلند نمی‌شود. خبر خیلی ساده است؛ چند شهر فرانسه، پوشیدن "بورکینی" یا مایوی اسلامی جهت شنا در سواحل این کشور را برای زنان مسلمان به استناد به قانون برهم زدن نظم عمومی منع کرده‌اند. مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه، نیز از این اقدام حمایت کرده است.

حکومت فرانسه نیز برای تحقق این قانون جدید، "گشت ارشاد" حمایت از «لائیسیته» (سکولاریسم) را به سواحل خود فرستاده تا اگر خانم‌ها عریان وارد دریا نشوند، آنها را 38 یورو جریمه ‌کنند!

گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید 
 "گشت ارشاد" حمایت از «لائیسیته» (سکولاریسم) به سواحل رفته‌اند تا اگر خانم‌ها عریان وارد دریا نشوند، آنها را 38 یورو جریمه ‌کنند!

ماجرا در حدود یک ماه پیش از زمان اعلام یک پارک آبی در فرانسه، مبنی بر اختصاص یک روز به زنان مسلمانی که از لباس شنای کاملا پوشیده استفاده می‌کنند، شروع شد؛ این اقدام از سوی سیاستمداران دست‌راستی این کشور مورد انتقاد شدید قرار گرفت که آن را مغایر با ارزشهای اجتماعی فرانسه تلقی میکردند.

چند روز بعد، شهر کن نخستین شهری شد که با تأیید دستگاه قضایی، بورکینی یا همان مایو یا لباس شنای اسلامی را کنار ساحل ممنوع کرد. بلافاصله شهرهای ویله‌نووه-لوبه (نزدیک نیس) و سیسکو در کورسیکا هم تبعیت کردند. در اعلامیه شهردار کن تاکید شده است که تناسب پوشش افراد در سواحل با اصل لائیسیته ضروری است.

 گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید
 چند شهر فرانسه، پوشیدن "بورکینی" یا مایوی اسلامی جهت شنا در سواحل این کشور را برای زنان مسلمان به استناد به قانون برهم زدن نظم عمومی منع کرده‌اند
 

 

وقتی "بورکینی" نماد تروریسم می‌شود!

فرانسه بعد از حملات تروریستی در بعضی از شهرهایش به‌ظاهر دنبال نشانه‌های تروریسم و تروریست‌ها می‌گردد، و حالا به گفته مسئولان این کشور، نشانه‌های "اسلام افراطی" را که معادل دیگر واژه تروریسم در ادبیات غربی‌ها است را در "بورکینی" یا لباس شنای اسلامی بانوان پیدا کردند؛ شهردار کن در این رابطه گفت: «بورکینیمثل یونیفورم است، نماد افراط‌گرایی اسلام‌گرایانه است».

 گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید
شهردار کن گفت: «بورکینیمثل یونیفورم است، نماد افراط‌گرایی اسلام‌گرایانه است» 

یک نهاد مبارزه با اسلام‌هراسی در فرانسه برای این موضوع شهردار کن را به دادگاه کشاند، اما باخت. نظر قاضی این بود که این ممنوعیت در حیطه قانون منع علایم مذهبی در اماکن عمومی (که سال ۲۰۰۴ در فرانسه تصویب شد) می‌گنجد. در واقع نظر دادگاه این است که "بورکینی" نه یک نشانه مذهبی معمولی که تبلیغی از اسلام افراطی یا همان تروریسم است. نخست وزیر فرانسه نیز در مصاحبه با روزنامه "لا پرووانس" گفت: «بورکینی ریشه در اهداف سیاسی دارد و ضد ارزش‌های جامعه و نمونه‌ای از بردگی زن است». مانوئل والس پیشتر نیز، بعد از حملات تروریستی به فرانسه در سال 2015 گفته بود: «حجاب نشان شیفتگی به یک سبک نیست، حجاب تنها انتخاب رنگ پوشش نیست، نه: حجاب، بردگی زنان است.»

سران کشور فرانسه از سال‌های ۱۹۸۹ به بعد مخالفت خود را با مظاهر اسلامی به‌ویژه "حجاب" با روش‌های گوناگون مانند انتشار رمان، سخنرانی و حتی تصویب قانون نشان داده‌اند و در چند سال گذشته جدی‌ترین طراح اروپایی علیه شعائر و پوشش مذهبی مسلمانان محسوب می‌شوند. این سابقه چالش فرانسه با "حجاب اسلامی" زمانی که با موج "اسلام‌ستیزی" ابتدای قرن جدید میلادی همراه شد، مسئولان فرانسوی را به استفاده از قدرت سیاسی‌شان سوق داد تا محدودیت‌هایی را برای مسلمانان در راستای سکولاریزم به تصویب برسانند که تیغ تیز آن بیشتر متوجه زنان مسلمان است. قانون ممنوعیت حمل یا پوشیدن نمادهای مذهبی همچون حجاب در مدارس و دانشگاه‌های دولتی (مصوب 2004) و همچنین ممنوعیت پوشیدن نقاب که عدم رعایت این قانون مجازات نقدی به همراه دارد، نیز در همین راستاست.

 گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید
نخست وزیر فرانسه در حمایت از ممنوعیت بورکینی گفت: «بورکینی ریشه در اهداف سیاسی دارد و ضد ارزش‌های جامعه و نمونه‌ای از بردگی زن است» 
 

 

غرب، رسوایی شرم‌آور بیکینی را به بورکینی مسلمانان منتقل می‌کند

ممنوعیت شنا کردن زنان با بورکینی در حالی صورت می‌گیرد که در زمانی نه چندان دور، استفاده از بیکینی در کشورهای غربی محدودیت داشت و حتی زنان به‌خاطر استفاده از آن زندانی می‌شدند! در اواخر دهه 40 میلادی که بیکینی طراحی شده بود، در بسیاری از کشورهای اروپایی، بیکینی یک "رسوایی شرم‌آور" خوانده می‌شد و استفاده از آن در سواحل ایتالیا، اسپانیا و پرتغال رسما ممنوع بود. جالب اینکه استفاده از بیکنی در سواحل اقیانوس اطلس فرانسه ممنوع ولی در چند بخش دیگر این کشور مجاز بود. در آمریکا هم استفاده از بیکنی در سواحل ممنوع بود؛ در فیلم‌های هالیوود بر اساس قوانین نانوشته اخلاقی حاکم بر سینمای آن زمان که به قوانین "Hays" معروف بودند، زنان با بیکینی نمایش داده نمی‌شدند؛ اما تحولات فرهنگی دهه ۶۰ میلادی و انقلاب جنسی در غرب، موجب شد که بیکینی به لباس شنای خیلی عادی و معمولی تبدیل گردد.

گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید 
اولین مدل‌های مایوهای شنا در قرن هجدهم میلادی روانه بازار شدند و در آن زمان محل شنای مردان و زنان از هم جدا بود

از آن طرف شناکردن برای زنان مسلمان همواره یک معضل بوده تا اینکه بورکینی در سال ۲۰۰۳ میلادی توسط احدا زانتی (Aheda Zanetti) لبنانی‌الاصل که در در استرالیا در زمینه مد و طراحی لباس برای زنان مسلمان فعالیت می‌کند، طراحی شد تا به زنان مسلمان اجازه دهد در کنار شنا کردن، بتوانند به اعتقاداتشان نیز پایبند باشند. بورکینی‌(Burkini) که نامش را از ترکیب برقعه (Burka) و بیکینی (Bikini) گرفته، تمام بدن بجز صورت، کف دست و پاها را می‌پوشاند تا حجاب اسلامی برای زنان مسلمانی که علاقه به شنا کردن دارند، فراهم شود.

گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید 
 در بسیاری از کشورهای اروپایی، بیکینی یک "رسوایی شرم‌آور" خوانده می‌شد و استفاده از آن در سواحل ایتالیا، اسپانیا و پرتغال و حتی آمریکا رسما ممنوع بود

حالا در عصر کنونی، پروژه «شرمنده سازی» زنان محجبه از سوی نخبگان دارای ثروت و قدرت در فرانسه دنبال می‌شود؛ اگر زمانی در غرب و حتی فرانسه شناکردن با بیکینی شرم‌آور بود، اما اکنون اگر فردی بیکینی نداشته باشد و بخواهد مثل زمان قدیم در غرب (لباس‌ها پوشیده‌تر و محیط شنای زنان و مردان نیز جدا بود) با لباس پوشیده شنا کند، آن فرد را رسوا و شرمنده رفتار خود می‌کنند.

گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید 
احدا زانتی لبنانی‌الاصل که در استرالیا در زمینه مد و طراحی لباس برای زنان مسلمان فعالیت می‌کند، بورکینی را در سال ۲۰۰۳ میلادی طراحی کرده است
 

 

چماق سکولاریسم بر سر مسلمانان و سکوت طرفداران حقوق بشر

فرانسه بیش از هر کشوری در غرب پرچم مبارزه با اسلام را بلند کرده و حقوق شهروندان مسلمان خود را محدود و نقض می‌کند، اما رسانه‌های طرفدار حقوق بشری در غرب، هیچ‌گاه این موضوع را برجسته و در دستور کار مداوم خود قرار نمی‌دهند. هرچند که شبیه این تبعیض رسانه‌ای را می‌توان در رنگی‌تر دیدن خون قربانیان غربی حملات تروریستی در نسبت با قربانیان مسلمان این حملات در غرب آسیا (خاورمیانه) مشاهده کرد؛ در این میان هم مسئولان غربی و رسانه‌های اصلی آنان این نگاه تبعیض‌آمیز که ریشه در تمدن غرب دارد را فریاد نمی‌زنند.

فرانسه تناقض با مفاهیم «لائیسیته» یا سکولاریسم را چماق کرده و بر هر چیزی که رنگ و بوی دین به‌ویژه اسلام داشته باشد، می‌کوبد تا افراد دست از شعائر دینی بکشند. در یکی از آخرین نمونه‌های مبارزه با نشانه‌های اسلام، مسئولان دولتی فرانسه در منطقه کلمب در نزدیکی پاریس، تهدید کرده‌اند در صورت خودداری یک فروشگاه عرضه محصولات «حلال» از فروش گوشت خوک و نوشیدنیهای الکلی، آن را تعطیل خواهند کرد.

گشت ارشاد به ساحل های فرانسه رسید 
فرانسه با جلوگیری از فعالیت زنان مسلمانی که می‌خواهند «باحیا» شنا کنند، آنها را به سمت برخورد با حکومت فرانسه تشویق می‌کنند

فرانسه خود را قربانی تروریسم توسط "مسلمانان افراطی" معرفی می‌کند، اما در عین حال با تشدید رفتارهای اسلام‌ستیزانه خود مانند جلوگیری از فعالیت زنان مسلمانی که می‌خواهند «باحیا» شنا کنند، آنها را به سمت برخورد با حکومت فرانسه تشویق می‌کنند و با این محدودیت‌ها و نقض حقوق مسلمانان، جای مانور بیشتری به گروه‌های تروریستی مانند داعش که اداعای اسلام دارند، می‌دهند.

البته در جدیدترین اخبار منتشر شده آمده که شورای دولتی فرانسه حکم داده که ممنوعیت بورکینی در سواحل این کشور غیرقانونی و نقض حقوق اساسی است. اکنون قانون ممنوعیت بورکینی در  ویلنُو ـ لوبه‬ معلق شده اما شهردار سیسکو گفته که ممنوعیت بورکینی را بر نخواهد داشت. دست‌کم ۳۰ شهر، بورکینی را در تابستان امسال ممنوع اعلام کردند و بسیاری از شهرهای دیگر هم گفته بودند که همین راه را در پیش خواهند گرفت.
 
نیکولا سارکوزی، رییس جمهور سایق فرانسه نیز که می‌خواهد در انتخابات سال ۲۰۱۷ نامزد شود، گفته که خواهان اجرای قانون ممنوعیت بورکینی در سراسر کشور است.

 
اروپا شاگرد آتاتورک، منع حجاب در اروپا قانون شد!
ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٥   کلمات کلیدی:

دیوان عالی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۹۵ بعد از آن‌که دو زن محجبه در بلژیک و فرانسه به دلیل پوشش اسلامی، از کار اخراج شدند، حکمی صادر کرد به موجب آن، کارفرمایان در کشورهای عضو این اتحادیه می‌توانند در صورتی که تشخیص دهند نوعی پوشش، یک «نماد سیاسی، فلسفی یا مذهبی آشکار» محسوب می‌شود کارمندان خود را از پوشیدن آن منع کنند[۱].

بنا به حکم جدید عالی‌ترین مرجع قضایی در اتحادیه اروپا (که اولین حکم این دیوان درباره پوشش اسلامی و آخرین مورد از قوانین ضدحجاب در اروپاست)، کارفرمایانی که مقررات موسوم به «پوشش خنثی» را در ادارات تحت مدیریت خود وضع می‌کنند، می‌توانند بر این اساس که حجاب اسلامی یک «پوشش مشترک میان مردان و زنان» نیست، آن را در محل کار ممنوع اعلام کنند[۲].

خبرنگار سرویس جهان مشرق درباره حکم دیوان عالی اتحادیه اروپا و تبعیض علیه مسلمانان در این قاره با خانم «آرزو مرالی» از بنیان‌گذاران «کمیسیون حقوق بشر اسلامی[۳]» مستقر در لندن مصاحبه کرده است. خانم مرالی اواسط مردادماه سال جاری در تهران به طور مشترک با «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین، جایزه حقوق بشر اسلامی سال ۹۵ را دریافت کرد[۴]. هم‌چنین کمیسیون حقوق بشر اسلامی جایگاه مشورتی نزد شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل را دارد. آن‌چه در ادامه می‌آید، متن مصاحبه مشرق با آرزو مرالی نویسنده کتاب «فضای نفرت: نُرم جدید برای مسلمانان در انگلستان[۵]» است.

«آرزو مرالی» بنیان‌گذار کمیسیون حقوق بشر اسلامی، از فعالان حقوق بشر در انگلیس، و برنده جایزه امسال حقوق بشر اسلامی است

دیوان عالی اتحادیه اروپا ادعا می‌کند که حکم جدیدش تبعیض‌آمیز نیست و علیه هرگونه «نماد علنی مذهبی» وضع شده است. این در حالی است که سال ۲۰۱۳ یک زن مسیحی به نام «نادیا اویدا[۶]» از کارفرمای خود که او را از گذاشتن یک گردن‌بند به شکل صلیب منع کرده بود، نزد دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کرد و حتی توانست ۲۰۰۰ یورو غرامت دریافت کند. آیا این نشان نمی‌دهد که حکم اخیر نشانی از تبعیض صرفاً علیه مسلمانان در اروپاست؟

قوانین اروپا در هر کشوری به شکلی متفاوت اجرا می‌شود، اما مانند دختر نوجوان مسلمانی که سال ۲۰۱۵ به خاطر پوشیدن دامن بلند از حضور در مدرسه منع شده بود[۷]، هدف این قانون جدید و افرادی که بیش از دیگران از این قانون آسیب می‌بینند، مسلمانان هستند. پرونده «نادیا اویدا» پرونده مهمی است که اندکی امید به افرادی می‌دهد که می‌خواهند با چنین قوانینی مقابله کنند. با این وجود، حکم جدید دیوان عالی اتحادیه اروپا قانون بسیار بدی است که همه مذاهب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما بیش از همه، مسلمانان را هدف قرار می‌دهد.

آیا سایر انواع پوشش‌های سنتی هم در اروپا ممنوع هستند؟ مثلاً آیا زنان هندی یا پاکستانی از پوشیدن لباس‌های سنتی منع می‌شوند؟ یا این‌که این قوانین منحصر به پوشش اسلامی است؟

پوشیدن لباس‌های سنتی در اروپا ممنوع نیست، اما تبعیض وجود دارد و مقامات اروپایی واقعاً مقابل نمادهای مذهبی جبهه‌گیری می‌کنند و دارند به طور خاص زنان مسلمانان را از نظر اجتماعی مهندسی می‌کنند تا آن‌ها را وادار کنند اعتقادات و هویت مذهبی خود، یا دست‌کم عمل به دستورات دین‌شان، را کنار بگذارند. بنابراین زنان مسلمان در اروپا حتی اگر اعتقادات خود را هم حفظ کنند مجبورند عمل به دین خود را کنار بگذارند و همین موجب می‌شود تا نوعی دوگانگی وجدانی درون‌شان به وجود بیاید که منجر به آسیب‌های روحی و روانی خواهد شود.

قوانینی مانند حکم جدید دیوان عالی اتحادیه اروپا نهایتاً ابزاری برای سرکوب نه تنها مسلمانان، بلکه سرکوب زنان است، چون ما مثلاً در فرانسه می‌بینیم که بسیاری از سیک‌ها و یهودی‌ها هم تحت تأثیر قوانینی قرار گرفته‌اند که نماینده تعریف بسیار محدودی هستند که از شهروندی در اروپا ارائه می‌شود.

«نادیا اویدا» از کارفرمایش که نگذاشته بود با گردن‌بند صلیب‌شکل سر کار حاضر شود، در دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت و ۲۰۰۰ یورو غرامت دریافت کرد

پس این همه ادعا درباره «آزادی بیان» و «اختیار در انتخاب و عمل به مذاهب مختلف» چه می‌شود؟

این‌ها همه شعارهای پوچی در اروپا هستند. صرفاً توهمی از آزادی بیان و آزادی عمل را در اروپا ایجاد کرده‌اند. واقعیت این است که به محض این‌که در هر یک از کشورهای اروپایی، موضوعی را زیر سؤال ببرید که نشان دهد این آزادی‌ها وجود ندارند، به شما خواهند گفت که در هیچ کجای دنیا آزادی مطلق وجود ندارد؛ و البته این حرف‌شان درست هم هست و در هر کجای دنیا محدودیت‌هایی وجود دارد.

با این حال، اساس محدودیت‌ها در اروپا بسیار متعصبانه و نژادپرستانه است. این محدودیت‌ها کاملاً دل‌بخواهی هستند و مطابق هیچ معیار واحدی درباره عدالت ذاتی نیستند. اگرچه در اروپا اختلاف‌نظر در این‌باره وجود دارد که چگونه این مسائل باید پی‌گیری شوند، اما عمدتاً نتیجه  ضرر مسلمانان تمام می‌شود.

به عنوان مثال، در کشوری مانند انگلیس، قبلاً بسیار نادر بود که کسی درباره ممنوعیت حجاب صحبت کند. تبعیض گسترده علیه مسلمانان و زنان محجبه وجود داشت، اما کسی درباره این‌که این تبعیض را عادی‌سازی و تبدیل به قانون کند، صحبت نمی‌کرد. در حالی که در فرانسه، ممنوعیت حجاب به صورت قانون ابتدا در مدارس و بعدها در نهادی دیگر وجود داشته و دارد.

اکنون هم که می‌بینیم این تبعیض علیه مسلمانان وارد بخش خصوصی هم شده است و قانون‌هایی مانند حکم اخیر دیوان عالی عملیات به سازمان‌های خصوصی اجازه می‌دهند مسیری مانند دولت فرانسه را دنبال کنند. نکته دیگری هم وجود دارد و آن این‌که تصویب قوانینی مانند حکم اخیر، قبلاً در توسط کشورهایی مانند انگلیس محکوم می‌شد، اما الآن صدایی در اعتراض به این‌گونه حکم‌ها در انگلیس شنیده نمی‌شود.

حتی می‌توان گفت انگلیسی‌ها الآن به قوانین جدید ضداسلامی در اروپا نگاه می‌کنند و می‌گویند «چه فکر خوبی»، چون این قوانین را راهی دیگر برای کنترل شهروندان و اقشار مختلف مردم می‌دانند. می‌خواهند از مسلمانان شروع کنند و وقتی با قوانین خود توانستند مسلمانان را سرکوب کنند، این قوانین را به اقشار و مذاهب دیگر هم تعمیم می‌دهند. بنابراین حکم جدید دیوان عالی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد چه‌قدر جای آزادی در این گوشه از دنیا خالی است.

سال ۲۰۱۵ یک نوجوان ۱۵ ساله به دلیل پوشیدن دامن بلند، از ورود به مدرسه خود در فرانسه منع شد

آیا این حکم جدید منعکس‌کننده دیدگاه مردم اروپا درباره مسلمانان هم هست؟ ‌آیا مردم در اروپا از مسلمانان یا از زنان محجبه می‌ترسند؟

من فکر نمی‌کنم مردم از این‌که زنان مسلمانان حجاب داشته باشند، بترسند. البته برخی ممکن است به خاطر فرهنگ اروپایی و دیدگاه مردم این قاره نسبت به زنان، از حجاب زنان مسلمان متنفر باشند، چون این حجاب را مخالفت مسلمانان با فرهنگی می‌دانند که برای مردها حق دیدن بدن زنان، استفاده ابزاری از آن‌ها و کنترل آن‌ها را قائل است.

این افراد معتقدند زنان مسلمان با حجاب خود، توازن ناعادلانه قدرت در جامعه را به چالش می‌کشند، چون مردان دیگر نمی‌توانند به بدن آن‌ها به عنوان موجودی با ماهیت جنسی نگاه کنند. بنابراین موضوع این نیست که مردم در اروپا از مسلمانان می‌ترسند، اما بسیاری از آن‌ها از این ناراحت هستند که حجاب زنان مسلمان، قدرت آن‌ها را به چالش می‌کشد.

البته انواعی از تعصب در اروپا هم وجود دارد که مردم را از مسلمانان می‌ترساند، اما نمی‌توان مردم عادی کوچه و خیابان را به خاطر ابتلا به این تعصب‌ها مقصر دانست. هر چه باشد این افراد تلویزیون نگاه می‌کنند، فیلم می‌بینند، به اخبار گوش می‌دهند، صحبت‌های سیاستمداران کشورشان را می‌شنوند؛ و متأسفانه در همه این موارد، مردم را از مسلمانان می‌ترسانند.

تعصب علیه سایر گروه‌ها و اقشار هم وجود دارد، اما مسلمانان به طور ویژه‌ای هدف این اقدامات هستند. مردم هم این تبلیغات را باور می‌کنند و بعضاً در راستای این تعصب ساختگی، دست به اقدام علیه مسلمانان هم می‌زنند. بنابراین مقصر اصلی، دولت‌ها، سیاستمداران، رسانه‌ها و اخیراً قانون‌گذارانی هستند که در نهادها و ادارات و مدارس قوانین ضداسلامی وضع می‌کنند، در حالی که می‌دانند این قوانین منطبق بر واقعیت و عدالت نیستند.

طی دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در اروپا، پیش از آن‌که هیتلر به قدرت برسد و پیش از آن‌که یهودیان در اروپا قتل‌عام شوند، شرایطی بسیار شبیه به شرایط کنونی وجود داشت؛ این‌جا و آن‌جا قوانینی تصویب می‌شد که یهودیان را از انجام کارهای مختلف منع می‌کرد و یهودی‌ها در رسانه‌ها و محافل سیاسی هدف قرار می‌گرفتند.

این‌گونه اقدامات نهایتاً فضایی بسیار خطرناک را ایجاد می‌کند که در آن هر نوع خشونت و وحشیگری‌ای ممکن است اتفاق بیفتد.

فضای اسلام‌هراسی در اروپای امروز بسیار شبیه به فضای ضدیهودی در اروپای اوایل قرن بیستم است

شما اشاره کردید که حجاب موجب می‌شود تا مردها نتوانند از زن‌ها استفاده ابزاری و جنسی کنند. شما خودتان محجبه هستید. آیا هدف خود شما از داشتن حجاب، اظهار عامدانه یک نماد مذهبی است یا این‌که صرفاً به خاطر دستور اسلام است که حجاب دارید؟

اگر راستش را بخواهید حجاب من دلایل زیادی دارد؛ به طور کلی، زنان مسلمان هم به دلایل مختلفی حجاب دارند، اما نهایتاً دلیل این‌که زنان مسلمان نمی‌خواهند حجاب خود را بردارند به این خاطر است که می‌دانند حجاب، بخشی از اعتقادات و دین‌شان است. اگر موضوع صرفاً اظهار یک نماد سیاسی یا بخشی از ذات زنانگی بود، مسئله گونه دیگری می‌بود.

برای همین هم هست که احترام به اعتقادات مذهبی افراد، برای داشتن جامعه‌ای سالم، لازم است. بنابراین زنان مسلمان ممکن است به دلایل مختلفی حجاب داشته باشند، اما به یک دلیل آن را کنار نمی‌گذارند: به این دلیل که آن را بخشی از دین خود می‌دانند.

تمام دنیا، از جمله کشورهای اروپایی، دارند به خاطر قانون ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا، از ترامپ انتقاد می‌کنند. به نظر شما حکم جدید دیوان عالی اتحادیه اروپا چه تفاوتی با قانون ترامپ دارد؟

این دو قانون شبیه هم هستند و هر دو نشانه‌های فضای اسلام‌هراسانه، ضداسلامی و نژادپرستانه‌ای هستند که داریم در آن زندگی می‌کنیم. ما در دوره‌ای تاریخی قرار داریم که در آن دنیای غرب‌زده بر اساس یک هویت و تعریف محدود اداره می‌شود و بسیاری از اقشار مختلف و به ویژه مسلمانان خارج از این تعریف گذاشته شده‌اند.

طبق این تعریف، باید با ما مسلمان‌ها متفاوت، خشونت‌آمیز و تبعیض‌آمیز برخورد کنند. بر همین اساس، قانون ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا و حکم جدید دیوان عالی اتحادیه اروپا، نشانه‌ها و نتایج فضایی هستند که در دنیا به وجود آورده‌اند. همان‌طور که گفتم، این دوران، دوران بسیار خطرناکی است.


[۱] Employers can ban staff from wearing headscarves, European court rules Link

[۲] دیوان دادگستری اروپا: کارفرمایان حق دارند حجاب را منع کنند لینک

[۳] Islamic Human Rights Commission Link

[۴] آرزو مرالی؛‌ مادر،‌ نویسنده و فعال حقوق بشر لینک

[۵] Environment of Hate: The New Normal for Muslims in the UK Link

[۶] Cross ban did infringe BA worker's rights, Strasbourg court rules Link

[۷] Muslim schoolgirl in France sent home for long skirt Link


 
← صفحه بعد صفحه قبل →
 
 
تبلیغ ویـژه