الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

چرا بی دقتی می کنیم ؟
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸۳   کلمات کلیدی:

بسم الله .

چند روزی است که من از طرف بعضی از بچه هایی که در لیست اد مسنجر من هستند یک پیغام مشابه را دریافت می کنم . این بچه ها همه با اشاره به لینک فتوای حضرت آیت الله سیستانی در خصوص مسائل جدید و خصوصا اینترنت ،‌این عنوان را بالای آن گذاشته اند : آیت الله سیستانی چت را حرام اعلام کرد ! و در ادامه می نویسند : خدا را شکر علی جان که مقتدایم تویی !.

من ، با یکی از بزرگوارانی که از این دست آفلاینها برایم فرستاده بود صحبت کردم و نتیجه این بود که اولا ایشان خودشان قائل بودند که این فتوا را جسته گریخته مطالعه کرده اند. دوما برای آیت الله سیستانی هم احترام زیادی قائل بودند . سوما هیچ موضع گیری خاصی نکرده اند و صرفا آفلاینی را که یکی دیگر از دوستان برایشان فرستاده بود - و برای من هم فرستاده بود - فوروارد کرده اند.

نمی دانم چند نفر از بچه ها فرصت کرده اند متن آن فتوا را بخوانند . متاسفانه سایت آی.تی .ان هم که این فتوا را منعکس کرده بود و بقول خودش از سایت فارس نیوز نقل قول کرده ، تیتر بسیار نامناسب و هجو گرایانه ای را زده بود که حداقل ارتباط با متن حکم را داشت . تیتر این بود : آیت الله سیستانی چت کردن با نامحرم را حرام اعلام کرد ! آنوقت وقتی شما می روی و متن حکم را با دقت می خوانی می بینی حداقل ارتباط بین تیتر و متن خبر وجود دارد. نمی گویم هیچ بلکه می گویم حداقل.

اول بگویم که بنده هم مقلد آقا هستم . اما اینقدر فتاوای آقای سیستانی دقیق و بروز بود که فهمیدم در علمای طراز اول شیعه ، تسلط به مسائل روز شایع است و آقای سیستانی هم به خوبی این مسائل را می شناسند.

ایشان بدقت بین مفاهیمی چون تجارت و پول الکترونیک (  E-Commerce & E-Trade ) با موضوع کلاهبرداری و سوء استفاده اینترنتی مثل ماجرای گولد کوئیست و ماجرای الماس فرق دقیقی قائل شده و احکام دقیقی صادر کرده اند. از سوی دیگر ایشان در مورد چت و ارتباط با نامحرم هم حکم بسیار دقیقی داده اند. احکام ایشان بسیار احکام دقیقی بود. مثلا در خصوص نگاه کردن به تصاویر زنان در اینترنت نوشته بودند : اگر به قصد گناه نباشد اشکال ندارد. اما در مورد تصاویر مبتذل نوشته بودند ولو به قصد گناه هم نباشد چون خوف حرام در آن هست جائز نیست . اما در مورد ابطال روزه در صورت وارد شده به چت روم ها با محتوای خلاف شرع یا نگاه کردن به تصاویر مبتذل فرموده اند که این موارد مبطل روزه نیستند.

خوب همه هم می دانند صرف این اعمال مبطل روزه نیستند. اما اگر این اعمال منجر به مبطل روزه شوند آنوقت مسئله شکل دیگری می گیرد. اگر این را از خود حضرت آیت الله سیستانی هم می پرسیدند همین را می شنیدیم .

جالب اینکه ما از طرز سئوال و جواب ، به کم سوادی سئوال کننده و کم اطلاعی او از فقه بیشتر پی می بریم تا به چیزی دیگر مثل مثلا بروز نبودن فتاوای آقای سیستانی !

اونوقت ، من و شما ،‌راه می افتیم در اینترنت ، شروع می کنیم به مسخره کردن حکم یک مرجع تقلید و مثلا با این کار می خواهیم تقید خودمان را به احکام ولایت و صحت انتخاب مرجعیت آقا برای تقلید را ثابت کنیم ؟

اگر کل اشکال در مورد چت است باید گفت اولا متن فتوای ایشان درست خوانده نشده .
اما حتی بدون توجه به این موضوع ، می پرسم : مگر فرقی بین پشت تلفن ، یا موبایل ، یا آیفون دم درب خانه حرف زدن بانامحرم با حرف زدن از طریق چت هست ؟ آیا احکام اینها فرق می کند ؟

آیا حضرت آقا بما اجازه فرموده اند در چت هرچه خواستیم به نامحرم بگوییم ؟ آیا ایشان چت را دربست حلال اعلام کرده اند ؟ ایشان در خصوص چند موضوع مثل چت تا بجال حکم دربست و قطعی صادرکرده اند که چت موضوع دوم باشد ؟ آیا آقا اجازه داده اند هرچه دلمان خواست با نامحرم در اینترنت دل بدهیم  وقلوه بگیریم ؟ بقول سید صالح مرتضی و ما ،‌خدای اینترنت چه کسی است ؟ و بقول من ، پیامبر این جا چه کسی است ؟‌

خلاصه کنم که احکام مورد اشاره آقای سیستانی بسیاز دقیق و بروز بود و من از اینکه رهبر شیعیان عراق هم اینقدر احکام مطائل روزشان دقیق و خوب است خوشحال شدم .

و آخر اینکه : آیت الله سیستانی ایرانی هستند و در حال حاضر خار در چشم آمریکا . تا کنون دو بار ترور نافرجام شده اند و آمریکا تا بحال بسیار سعی کرده از وزن و اثر ایشان در تحولات عراق کم کند. ایشان مرجع تقلیدی هستند که مانند عمده مراجع و اعاظم قم و بیروت ، حکم ولایت فقیه را حتی بر مجتهدین حجت می دانند . مجموعه بزرگی از موسسات رایانه ای و اینترتنی و تکنولوژی ارتباطات زیر نظر ایشان در حال اداره است و برای نمونه پورتال بزرگ الشیعه که کاملترین سایت آدرسهای شیعی واسلامی است مربوط به مجموعه ایشان می باشد. ایشان قائله حمله آمریکا به نجف را که بر اساس خیانت فردی مثلا شیعه و مثلا انقلابی در حال تبدیل شدن به فاجعه ای هولناک علیه اسلام بود را خنثی کردند. بسیار مواظب باشیم آنچه مورد خواست آمریکا است توسط ما بچه مسلمانها و حزب اللهی ها انجام نشود.


 
 
 
تبلیغ ویـژه