الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

من هیچ اعتمادی به ترکیه ندارم
ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

 

فکر می کنم زمان نوشتن این مطلب رسیده باشد.من ترکیه را آلترناتیو آمریکا در محور مقاومت بجای ایران می دانم.

بنظرتان چقدر احتمال این امر وجود دارد ؟ نظرتان را به من بگویید.

 

به این کلید واژه ها فکر کنید :

- ارتش ترکیه و نقش آن در سیاست ترکیه

- سیاستهای دولت فعلی ترکیه در مورد خرده فرهنگهای اسلامی در بیرون و درون کشور

- سیاست دولت ترکیه در مورد عناصر شاخض جبهه ی مقاومت : ایران/سوریه/حماس/حزب الله

-روابط فعلی اقتصادی/امنیتی/سیاسی ترکیه با رژیم صهیونیستی

یک مقاله را هم حتما بگردید پیدا کنید و بخوانید : مقاله فرید ذکریا مشاور اوباما و سردبیر نیوزویک در مورد شباهت مصر و ترکیه و شباهت و نقش ارتشهای این دو کشور در حفظ انچه که وی آن را دموکراسی می خواند.

---پس نوشت :

تعدادی از بچه ها نظراتی را فرستادند.تعدادی از بهترین پاسخهای دوستان و جوابهای خودم در همین مطلب را می آورم  :

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
بنده هم مثل شما فکر می‌کنم. جریانهایی که در منطقه رخ داده نشان می‌دهد ترکیه در حال تلاش برای جایگزین شدن به جای ایران است. در باره مسئله فلسطین نگاه کنید. اعزام کشتی غزه. اجلاس داووس. الان سفر اردوغان به غزه و مانند آن. برخی از تحلیلگران در ترکیه هم همین اعتقاد را دارند و اعتمادی به اردوغان ندارند. چند هفته پیش با یکی از این تحلیلگران گفتگو می‌کردم. البته او از این که سخن او جایی شنیده شود هراس داشت.
نویسنده: مهدی [m.eb@live.com]

پاسخ:

آرام آرام توجه ها دارد روی ترکیه دقیق می شود... نه ، ‌این صدا که فقط قرار نیست از یک گلو شنیده شود .

---

سلام برادر
من با این تحلیل مخالفم. این که ترکیه دنباله رو جبهه مقاومت خاورمیانه و ایران نیست یک واقعیت است ولی فراموش نکنیم ترکیه نیز صاحب ادعاها و افتخارات تاریخی کمتر از ایران در این منطقه نیست. او وارث امپراطوری عثمانی است و در عرصه بین المللی تزهای خودش را دارد. با این حال گرایشات انقلابی و اسلامی مردمی ترکیه از حدود بیست سال پیش (از زمان اربکان) تا امروز نیز یک واقعیت است. رهبران ترکیه امروزی با سیستم سنتی ارتش ترکیه و نظام توتالیتر آتاترکی جنگیدند و چند کودتا را پشت سر گذاشتند که امروز سر کار هستند. آن‌ها به دنبال تغییر ماهوی قانون اساسی هستند.
فقط می‌ماند ژست‌های حق‌به جانب امریکا و اسراییل که آن را هم بگذاریم کنار بقیه خالی‌بندی‌های‌شان.

امریکا و اسراییل در شرایط فعلی بسیار ضعیف‌تر از آن هستند که بتوانند در خاورمیانه نقش مهمی بازی کنند.
نویسنده: حمید [hamidbazm@gmail.com][http://bazm.blogfa.com]

پاسخ:

بسم الله . سلام بر حاج حمید بزرگوار. اولا : خب شما همون خط اولت کفایت می کنه ثانیا : ربطی بین سیستم آتاتورک ( همین فعلی ) و سیستم عثمانی نیست. افتخارات تاریخی را هم کاری ما نداریم مگه از هخامنشی و ساسانی حرفی زدم . ثالثا : بنظر من روی کار آمدن دولتی مثل اردوغان بنظر من جلوگیری از یک انقلاب عقیدتی شبیه انقلاب اسلامی در ترکیه بود . جواب داد . و حالا تلاش می کنند موضوع را تبدیل به پله ای برای اقدام بعدی کنند. بارها کودتا علیه دولت ، ‌دیگر اجازه تکرار آن را به ارتش نمی داد. مکانیزمهای قدرت در دنیا بشدت متحول شده . باید راه حلی دیگر می جستند. ژست حق به جانب آمریکا واسرائیل نمی دونم چیه و ربطش کجاست. اگر منظورت مقاله ی فریدذکریاست ، بیشتر دقت کن. آمریکا و اسرائیل خودشان کاری نمی توانند بکنند. مسئله را از طریق پراکسی دیپلماسی پی می گیرند. اسرائیلی بودن حوادث سوریه برای اعضای جبهه مقاومت محرز است. تنها این عضو خودخوانده مسیری جدا و سازی ناکوک می زند.


 
 
 
تبلیغ ویـژه