الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

بحث فناوری اطلاعات و نسبت با منافع ملت مسلمان
ساعت ٦:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

ما باید "کاربر" خوبی برای سیستمهای فناوری اطلاعات باشیم و متوجه شویم که اصولا ، لازمه ی کار در فضای فناوری اطلاعات ، مانند هر محیط دیگر ، دستیابی به یک شناخت است. شناختی که بتواند بصیرت کافی برای انتخاب ابزارها و قدرت تصمیم گیری در مورد چگونگی عمل را بما بدهد. برخورداری از این بصیرت در محیط فناوری اطلاعات شبکه ای و خصوصا اینترنت ، این اشراف و تسلط را بما می بخشد که کلا فعالیت در فضای مذکور بازی در میدانی است که پیشتازان این فناوری در تلاش برای تعیین قواعد آن هستند. بر این اساس باید تلاش کرد تا در میدان این "واقعیت" برای دستیابی به "آرمان" معبر زد. یعنی نباید "روی مین" برویم ، بلکه باید از کنار آن عبور کنیم ، یا آسیبهای کوچکتر را با ضربات کارآ جبران کنیم .

این بصیرت ، بما توان ارزیابی ، و انتخاب میان ابزارها را بما می دهد و بما می آموزد که کدام ابزار ، برای کدام فعالیت ، مناسب است و وقتی در حال بهره برداری از فلان ابزار هستی کدام اقدام را نباید انجام دهی  و کدام اقدام برای فعالیت مناسب لازم و کدام اقدام قطعا مضر است. با این حساب می توان به برخی ابزارها متوسل و از برخی ابزارها دوری کرد و در هنگام بهره برداری از برخی ابزارها ، رعایت ملاحظات و مصالحی را نمود.

یکی از ضرورتها و پیش نیازهای شکل گیری این بصیرت ، آن است که کاربر بتواند نیاز و هدف و آرمان خود را نیز خود شناخته و تناسب و تنافر ابزار با اهداف خود را بسنجد و پیدا کند که چه تناسبی میان ویژگیهای ابزارها و نیازها و اهداف او وجود دارد.

با بهره برداری از این بصیرت ، میزان و کارکرد ابزارها در پیش دیدگان کاربر ، متفاوت خواهد بود و کاربر خواهد فهمید کدام ابزار ، اصالتا غیر قابل بهره برداری و کدام ابزار ، به شکلی خاص ، قابل بهره برداری است. اینجاست که کاربر می تواند با مطالعه ی دقیق ، متوجه شود که بهره برداری از ابزارهایی که شکل شبکه اجتماعی دارند و ماهیت محیطی دارند، در حال حاضر برای رزمندگان جبهه مقاومت مضر و کاربرد ابزارهایی که این خصوصیت را ندارند ، از آسیبب کمتری در قبال اهداف و اولویتها و حساسیتهای آنان برخوردار است.

اینگونه خواهد بود که متوجه خواهیم شد سرویسی مانند گوگل ریدر که در حقیقت یک فیدخوان عمومی است و از ماهیت شبکه ای بسیار کمتری نسبت به شبکه های سازماندهی و جمع آوری اطلاعات اجتماعی همچون فیسبوک و فرند فید برخوردار است؛ تناسبی "حداقلی" با نیازها و ضرورتهای ما دارد . البته این سرویس ، شباهتهایی نیز با شبکه فیسبوک دارد که مالک آن ، شرکت گوگل ، با بروز رسانی این ابزار در فرمت گوگل پلاس ، آن را به ابزاری خطرناکتر از فیسبوک بدل خواهد ساخت.

بنظر می رسد پس از فیسبوک ، گام بعدی استکبار در تکوین ساختار گوگل و ادغام سیستمهای جمع آوری در گوگل خواهد بود. لازم به ذکر است گوگل ریدر از سوی نظام اسلامی فیلتر نشده و در درون ساختار جیمیل قراردارد و آنچه که فیلتر می باشد ، اکانتهای گوگل پلاس است که ناشی از درک صحیحی است که مدیران تصمیم گیر در حوزه مدیریت فناوری اطلاعات کلان کشور از این سرویسها پیدا کرده اند. این جدا از انتقادات مهمی است که ما به مهمترین مسائل فضای فناوری اطلاعات و مدیرت کلان آن در کشور داریم که در فرصتی – اگر عمری بود – به آنها اشاره می شود.


 
 
 
تبلیغ ویـژه