الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

نقدی بر اظهارات رئیس سینمای کشور !
ساعت ٥:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

با مرور عملکرد آقای جواد شمقدری ، و با مرور وضعیت آن چیزی که وی در مسند ریاست آن قرار دارد ، پست ایشان را ریاست سینمای ایران می دانم تا رئیس سازمان سینمایی جمهوری اسلامی ایران .

مجموعه حرفهای ایشان ، بوی ادبیات دوم خرداد را هم می دهد. آنجا که ادعا می کنند جریان منتقد آلودگی های مختلف فرهنگی ( که یکی از بزرگترین آنها سینماست ) از هنر و فرهنگ سردر نمی آورد. آنجا که با دین به جنگ دین می رود و فرق به فساد کشیدن مردم در محیط عمومی و اعتراف یک فرد به فساد در مورد خودش را درک نمی کند. جالب آنکه داستان را هم تا آخر نمی رود تا ببیند بالاخره عملکرد امیرالمومنین چه بوده است. اما خدا را شکر که کتاب خدا و دینش فقط در جیب ایشان نیست که دیگران دسترسی نداشته باشند. امیرالمومنین نهایتا بر فرد مورد ادعای آقای شمقدری حد می زند و می فرماید این فرد تمام شرایط عبور از اجرای حد را منتفی کرد. آیا امیرالمومنین آن فرد را از پیش خود راند؟ آیا در گوشش پنبه فرو کرد ؟ این بود سیره ی سانسور شده ی امیرالمومنین در کلام آقای شمقدری ؟ یا آیا امام اول مومنان ، به گفتگو با فرد و روشن شدن عمق ماجرا پرداخت و به وظیفه ی امامت خود عمل کرد ؟

شمقدری می گوید :

تردیدی نیست اگر فردی از خط قرمز عدول کرد و باعث ترویج فساد شد باید با آن برخورد شود در غیر اینصورت نقل مستمر مسئله فساد که به خودی خود بجز تشویش اذهان عمومی نقشی ‌ندارد. ما پیرو مکتبی هستیم که مولا علی علیه السلام در مقابل اصرار کسی که اعتراف به گناهی می‌کند تلاش می‌کنند نشنیده بگیرند.کجای اسلام و قرآن به ما توصیه کرده گناه و فساد فرد یا افرادی را در کوی و برزن جار بزنیم. چرا سایت‌ها و خبرگزاری‌های ما روش اسلامی را در این حوزه‌ها به فراموشی سپرده‌اند.

از آقای شمقدری می خواهم ملتمسانه خواهش کنم  ، این خط قرمز کذایی را به ما معرفی کنند که بدانیم دیگر این خط قرمز کجاست که هنوز به آن نرسیده ایم . بقول دوستان رجانیوز ، آقای شمقدری دقیقا چقدر تا مفهوم اتاق خواب باقی مانده ؟ فکر نمی کنید که از درون اتاق خواب ، در فیلم زندگی خصوصی باردارشدن آن زن را هم بیرون آوردید و بعد هم او و بچه ی در شکمش را آتش زدید ؟ آیا همین کار را در فیلم زندگی خصوصی نکردید ؟ و آیا در ورود آقایان ممنوع تمامی مرزهای خلاف شرع را با شجاعت و جسارت مثال زدنی در هم نکوبیدید ؟ شما الان در حال انکار چه چیزی هستید ؟ خدا را شکر ، در امورات کشور ما ، قانون مجازات اسلامی وجود دارد و عملکرد سینماگرانی که در این سه فیلم مورد حمایت شما هستند ، مصداق بارز جرم است. نکند می خواهید امور حسبیه ی اسلامی و تحریر الوسیله ی امام راحل (قدس سره ) را هم سانسور کنید ؟!

شمقدری گفته است :

این گروه انصار حزب‌الله که تجمع کردند حزب اللهی‌ترین فیلمنامه‌شان را بیاورند، ما نخوانده به آن‌ها مجوز می‌دهیم تا به همه یاد بدهند فیلم حزب‌اللهی چگونه است اما اگر ناتوان هستند بگذارند اهالی سینما کارشان را بکنند. اگر کسی دغدغه و نگرانی دارد می‌تواند بیاید مشارکت کند، نظر بدهد، پیشنهاد بدهد ما حمایت می‌کنیم.

تا بحال کسی مغالطه ای بچه گانه تر از این دیده است ؟

می گوییم چرا به فیلمهایی که خودتان هم به آلوده بودن آن معترفید مجوز تولید دادید ، می گویند شما فیلم خوب را بیاورید. می گوییم چرا مجوز شراب فروشی صادر کردید ، می گویند به شما مجوز آبلیمو فروشی می دهیم بیایید تاسیس کنید. این که شما نباید مجوز نجاست خواری بدهید ، چه ربطی به این دارد که ما اهل صنف مواد خوراکی هستیم یا نه ؟! این که دیگر اهل صنف بودن نمی خواهد که انسان بفهمد خوردن خوراکی مورد حمایت شما سکر آور و حرام است ! این که بفهمیم فیلم مورد اشاره آلوده است که نیاز به درک تکنولوژی فیلم برداری 3CMOS ندارد ! لازم نیست سر از مواد مخصوص گریم در بیاوریم تا بفهمیم چه کسی چقدر مبتذل آرایش کرده یا نکرده . آقای جواد خان شمقدری ، این مغلطه را سر کدام کوچه به شما بعنوان حرف حساب قالب کردند ؟!

جواد شمقدری گفته است :

 طبق قانون فصل‌الخطاب ارشاد و شوراهای آن است و نمی‌توان این توافق را بر هم زد، به فرموده قرآن کریم «اوفو بعهدکم»، این تکلیف قرآنی هم هست، رهبر معظم انقلاب در اول سال فرمودند هیچ کس به نام انقلابی‌گری کار غیر قانونی نکند و ما کار غیر قانونی نکردیم اما آن‌ها انجام دادند.

آقای جوادخان شمقدری . برای شما رهبر معظم انقلاب و فرامین او مهم است ؟ برای شما امام راحل و دیدگاههای او اهمیت دارد ؟ برای شما قانون و وجه اتم و اکبر آن ، قانون اساسی ذره ای احترام دارد ؟ پس بفرمایید چرا پیگیری بند میم وصیتنامه ی امام ، اجرای اصل نهم قانون اساسی ، پیگیری اساسنامه ی ذاتی وزارت ارشاد و درخواست اجرای قانون مجازات اسلامی از نظر شما کار غیرقانونی نام دارد ؟! پایین آوردن فیلم ها را که شما خودتان با دست خودتان انجام دادید و البته که جبرا کار درست را انجام دادید. این که به شما از سوی امت حزب الله فشار روحی و روانی آمده غیر قانونی است ؟ دروغ نمی گویید ؟ شما اصلا با واکنش های حزب الله کاری دارید ؟ شما تا دو مجتهد مسلم و نماینده ولی فقیه و امام جمعه موضع نگرفتند تکان هم نخوردید وای بحال حرکت ! شما مشکلتان سیاسی و بقول خودتان نخبگانی است. کسی نیست به شما بگوید بروید ادعاهای خود کارگردانانان این دو فیمل در جایی غیر از دو نامه ی سراسر فریب آنها را بخوانید و ببینید آقای سعید سهیلی به ساختن فیلم علیه گشت ارشاد نیروی انتظامی "اعتراف" و "تصریح" دارد و شما نمی توانید آن را لای تعابیر گله گشاد سردر آوردن یا نیاوردن از هنر مخفی کنید. بدنیست بروید ببینید موافقان فیلم ، در حقیقت مخالفان خود گشت ارشاد نیروی انتظامی اند ، نه موافقان فیلم !

این که روشن است که مضمون این فیلم ها را همه فهمیده اند. با چند نفر که موضع مثبت خود را در مورد این فیلم به من نشان دادند یکی دو ساعت بحث کردم و مشخص بود که آنها با گشت ارشاد و ذات امر به معروف و نهی از منکر عمومی مشکل دارند و با برداشت من از مفهوم فیلم مشکلی ندارند. آنها می گفتند برداشت تو از فیلم ، با نظر کارگردان نه تنها یکی است ، بلکه با نظر ما هم یکی است ، و ما برداشت کارگردان را برداشتی صحیح  و به صواب می دانیم !!!

جواد شمقدری گفته است :

متأسفانه در این شرایط خیلی‌ها مردود شدند و گروهی که جریان حزب‌الله را به نفع خود مصادره کردند و در مقابل به مدیریت فرهنگی حمله کردند، مدیریتی که مومن و متعهد است از این جمله‌اند.

جناب جواد آقا. خیلی وقت است که دولت ، حساب خود را از نماز جمعه جدا کرده . این را که همه می دانند. دوم خردادیها هم در مجلس مجمع حزب الله راه انداختند و از اینکه شماهم جریان حزب الله نماز جمعه را نماد و تبلور حزب الله نمی دانید ، ترکی بر تابلوی تصور ما از جریان انحرافی شماها نمی اندازد که هیچ ، این تابلو را جلا و رنگ تازه می بخشد. ولی خنده دارد اینکه شما و فیلمهای خروس جنگی و کتاب قانون و ننگ ارشاد و زندگی خصوصی و ورود آقایان ممنوع حزب الله باشید و حزب الله تهران و مومنان نماز جمعه و امامان جمعه و جماعات ، غیر آن . لابد معنای حزب خدا عوض شده . می خواهم بپرسم در نظر شما معنی الله تغییری کرده ؟!

جواد شمقدری در قسمتی از حرفهایش ، گفته است که ما الان گرفتار آفت بحران اظهار نظرها و تحلیل‌ها هستیم مثلاً در نقد یکی از این فیلم‌ها در برنامه سینمایی «هفت» این فیلم شریف قلمداد شد و در جایی دیگر فیلم را ضد حجاب و حتی ضد نظام معرفی کردند. و در بخش دیگری می گوید ما هم‌اکنون در افکار  عمومی مشکل نداریم، مشکلی که داریم در بین خواص است و بعضی خواص از کار و حوزه تخصصی سینما مطع نیستند و گزارشاتی که به آنان می‌دهند برداشت‌های نارواست

ایشان تکلیف خودش را با موضوع تخصص در سینما هم مشخص نکرده . با این حساب ، برنامه ی هفت از منظر ایشان از دو حال خارج نیست . یا برنامه ای غیر تخصصی است ، یا تخصصی. اگر از نظر شمقدری ، هفت هم با وجود حضور جیرانی و فراستی در آن غیرسینمایی است ، معلوم نیست خود ایشان و رفیقش سجادپور سینمایی هستند یا خیر و اصولا سینما چی هست که دیگر فراستی و جیرانی و برنامه ی آنها غیرسینمایی و غیرتخصصی اند . اما اگر وی آنها را سینمایی می داند ، دیگر چرا نباید اظهار نظرهای آنها مهم قلمداد شود؟ لابد کلا کسی نباید اظهار نظر کند. سینمایی و غیر سینمایی، دوربین شناس و دوربین نشناس. همه و همه خبر دار، امر امر ملوکانه، بگو بمیر تا بمیرم؟!

معلوم نیست خواص بودن به چه هست و به چه نیست . فراستی و جیرانی معلوم نشد خواصند یا نیستند. اما لابد آیت الله علم الهدی و آیت الله خاتمی دیگر خواصند ! خواص بودن احتمالا یعنی برخوردار بودن از قدرت حرکت در دنیای سیاست ! خب باشد. حالا دگیر خواص هم اظهار نظر نکنند ؟ گرفتار بحران اظهار نظر خواصید ؟ بفرمایید ببینم اگر سکولارهم باشید باید حوزه های معنوی و فرهنگی را به روحانیت دو دستی تقسیم کند. شما به کدام دین و مسلکید که امروز این حوزه را هم از آنها می گیرید و می گویید متوجه نیستند و تخصص ندارند ؟ مگر ایشان در مورد محل قرارگرفتن سه پایه ی دوربین شما و تاثیر آن در سینمایی تر شدن یا نشدن اثر شما حرف زدند ؟ آیا ایشان در مورد جنبه های فرهنگی و اجتماعی و اخلاقی وفقهی فیلمهای مورد حمایت شما صحبت نکردند ؟ در این زمینه هم همه باید لال شوند و بمیرند و اظهار نظر نکنند مبادا که شما به درد اظهار نظر خواص دچار نشوید ؟! اینجوری راحت اید ؟


 
 
 
تبلیغ ویـژه