الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

سخنگوی امپراطوری سلاح میکروبی نگران حال میمون ایرانی !
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

پرتاب موفقیت آمیز سفر فضایی کاوشگر "پیشگام" به همراه کپسول زیستی حامل یک میمون که به همین نام – پیشگام – نامگذاری شد، واکنش‌ها و بازتاب‌های جهانی بسیاری را در پی داشت. شاید عجیب‌ترین این واکنش‌ها مربوط به سخنگوی وزارت خارجه آمریکا باشد که گفته است: ایران با ارسال میمون به فضا قوانین و قطعنامه‌های شورای امنیت را زیرپا گذاشته است!!!

پیشگام ، میمون فضانورد ایرانی که از فضا به سلامت به وطن بازگشت


گروه بین‌الملل مشرق - ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از اعلام مواضع متناقض در عدم تایید موفقیت آمیز بودن سفر کاوشگر پیشگام، سرانجام با پذیرفتن موفقیت ایران در ارسال موجود زنده به فضا، در اظهارنظری عجیب گفته است: "چه کسی چنین کاری با یک میمون می‌کند؟" ایران با ارسال میمون به فضا قطعنامه‌های شورای امنیت را زیرپا گذاشته است!

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر "پیشگام" به ماه:

"چه کسی چنین کاری با یک میمون می‌کند؟"

واقعا چه کسی چنین کاری می کند !؟ واقعا ؟! واقعا ؟!

جالب است،‌ سخنگوی امپــــراطوری سلاح های میکروبی و هسته ای نوترونی نسل سه و چهار و الخ،‌ که نگران حال میمون کوچولوی سرحال ایرانی است، می شود بگویند حضرات سلاح های خود را روی انسانها امتحان می کردند یا حیوانها ؟ هردو ؟ بعید نیست. حالا ،‌ بدنیست با هم ببینیم،‌  چه کسی تا بحال میمون به فضا فرستاده. چه کسی نگران سلامتی حیوانات فضانوردش بوده و چه کسی اصلا سگ نگون بخت را در فضا رها کرده و مردن و نمردنش در پایان داستان برایش مهم نبوده !

شاید سن و سال کم خانم سخنگو (متولد 1961) باعث شده تا وی چنین سخنی را در جایگاه یک مقام رسمی بر زبان بیاورد، اما جهت اطلاع خانم نولاند، آمریکا اولین کشوری است که در راستای گسترش برنامه فضایی خود – بویژه در اوج دوران جنگ سرد – چندین میمون به فضا ارسال کرد. به جز آمریکا، شوروی سابق و فرانسه نیز از دیگر کشورهایی هستند که تا کنون گونه‌های مختلف میمون را به فضا فرستاده‌اند. ارسال موجودات زنده به فضا از سوی آمریکا و شوروی سابق تنها محدود به میمون نبوده و گونه‌های مختلف شامپانزه و سگ نیز سفر فضایی را تجربه کرده‌اند.

این درحالی است که میمون فرستاده شده با کاوشگر پیشگام به سلامت به زمین بازگشت اما بسیاری از میمون‌های فرستاده شده از سوی این کشورها در دهه‌های40 تا 60 میلادی، از عملیات فضایی جان سالم به در نبردند. این میمون‌ها یا در حین پرواز به دلیل انفجار کشته شده‌اند، یا در زمان بازگشت به زمین.

لازم است به خانم سخنگو که نگران حقوق حیوانات شده است یادآوری کنیم که میمون "پیشگام" ایرانی به سلامت از سفر فضا بازگشت، اما بسیاری از نظامیان شما که به سفر عراق و افغانستان و ویتنام و ... رفتند هیچگاه بازنگشتند.

میلیون‌ها مادر و پدر عراقی و افغان و ویتنامی از خانه بیرون رفتند و دیگر چهره فرزندان خود را ندیدند و صدهاهزار ژاپنی بی‌گناه نیز در هیروشیما و ناکازاکی هرگز فردا را ندیدند. البته سن خانم نولاند کم‌تر از این‌هاست که همه این خاطرات را به یاد بیاورد...!

اما بگذارید کمی هم در مورد میمونها صحبت کنیم!

تصاویر برخی از میمون‌هایی که توسط سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) به فضا فرستاده شده‌اند در ادامه است.

این میمون که "خانم بیکر" نام گرفته است جزو اولین میمون‌های فضانورد جهان می‌باشد که در عملیات ژوپیتر در سال 1959 به همراه یک میمون دیگر از نژاد رزوس به نام "ایبل" توسط آمریکا به فضا فرستاده شد. این عملیات با موفقیت انجام شد و این دو میمون اولین حیواناتی بودند که سفر فضایی را تجربه کردند.

ایبل، دیگر میمون فرستاده شده به فضا توسط آمریکا در سال 1959

خانم بیکر اولین میمون فضانورد، 20 سال پس از سفرش به فضا زنده ماند.

"سام" میمون رزوس 2 ساله که در سال 1959 از آمریکا به فضا فرستاده شد. "سام" تا چند سال پس از سفر به فضا در پایگاه هوایی بروکس نگهداری شد و در نهایت بازنشسته و تحویل باغ وحش سن‌ آنتونیو شد.


یکی از دو میمون سنجابی که با فضاپیمای چلنجر در سال 1985 به فضا فرستاده شد.

آلن شپرد اولین فضانورد آمریکایی در کنار هام شامپانزه‌ای که با سفر به فضا در 31 ژانویه 1961، مقدمات سفر اولین فضانورد آمریکایی را فراهم کرد.

فقط میمون ؟ شما پدر حیات وحش را در آوردید !

اما نخستین موجود فرستاده شده به فضا سگی به نام لایکا بود که در سال 1957 میلادی با فضاپیمای روسی اسپوتنیک به مدار زمین پرتاب شد. این فضاپیما کلن برای بازگشت به زمین طراحی نشده بود و لایکا پس از مدتی در مدار زمین جان داد.

 


 
 
 
تبلیغ ویـژه