الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

در مورد خواننده ی هیپ هاپ ، یاسر بختیاری معروف به یاس
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اسفند ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

مدتی است توجه عمیقی به حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی پیدا کرده ام . شاید باید این پست را به وبلاگ زخم فرهنگم منتقل می کردم ، اما بدنیست همینجا بگذارم تا با کمک سئوی بالای این وبلاگ به خوبی دیده شود. البته شاید دغدغه های فرهنگی را در وبلاگ زخم فرهنگ متمرکز کردم . علت متروک ماندن زخم فرهنگ این است که نوعی از باصطلاع افشاگری فرهنگی را می خواستم آنجا انجام بدهم که هرچه حساب و کتاب کردم، دیدم نمی شود آن هدفگذاری را تعقیب کرد و در منطق آن شک کردم .

یکی از حوزه های مورد توجه من، اجزاء مختلفی است که امروز زندگی نوجوانهای ما را تحت تاثیر خود قرار داده و یکی از مهمترین آنها موسیقی است. الان یکی از اجزاء مهم ذائقه ی موسیقایی نوجوانهای ایرانی - و نه حتا جوانها - را موسیقی هیپ هاپ ، و نه رپ ، که مدل کاملا تجاری سازی شده و کنسرتی و مخاطب پسند رپ اعتراض هارلم است - تشکیل داده .

دو گروه کلی ذائقه اینجا وجود دارد. یک گروه ، کاملا بزن بکوب و قرتی است و محصول رسانه ای و مخاطبان خود را پیدا کرده، و یک گروه، گروه محصولات سیاسی اجتماعی است.

با جستجویی که من کردم، به این جمع بندی رسیدم ، تردیدی ندارم ، حتا ذره ای ، که جریان هدایتگر هر دو ذائقه و حامی هر دو گروه تولید، یکی است و در واقع اگر تفکیکی بین تولیدکنندگان مشاهده می شود ، نه از عدم همگرایی فلسفی ، بلکه ناشی از تقسیم کار تخصصی است .

در تمرکز توجه بر محصولات رسانه ای هیپ هاپ با مضامین سیاسی اجتماعی، و در قلب آن ، تبلیغات سنگین و شدیدی برای شکل دهی به یک شخصیت پردازی ویژه بر محوریت یک خواننده ی جوان بنام یاسر بختیاری است که با عنوان یاس ( که اصالتا اسمی دخترانه است ) شناخته می شود.

جستجوی انجام شده نشان می دهد وی در مرکز یک جریان هدایتگر و هماهنگساز ویژه و بسیار مهم، برخوردار از اهداف بسبار راهبردی و عقبه های کارشناسی نخبه قرار دارد و به زعم من تحرکات وی تحرکاتی خودجوش ، از درون و بدون مطالعه و طرح تحقیقی و مطالعاتی نیست. هرچند شاید خود این فرد از بسیاری از این ابعاد بی خبر باشد، اما تصور اینجانب این است که همین بی خبری هم چندان دوام نخواهد یافت و بنظرم همین الان هم ، یاسر بختیاری گامهای بلندی برای حرکت به سمت مرکزیت برخی از حلقه های مطالعاتی و ویژه در این موضوع را برداشته است.

در شخصیت سازی سنگینی که پیرامون یاسر بختیاری موسوم به یاس صورت می گیرد، تلاش می شود تا از وی چهره ی یک فعال اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ترسیم شود که با اتکاء به توان تخصصی و آشنایی و تعلق خاطرش به موسیقی و این سبک خاص ، در حال پیگیری آرزو و آرمانهای اجتماعی و فرهنگی خویش است و اهدافی کاملا غیرانتفاعی را دنبال می کند. یاسر بختیاری یا همان یاس فردی ترسیم می شود که یک دردمند اجتماعی و یک دلسوز جوان برای کشورش است و تنها هدف بیان دردها و مشکلات در بستر رسانه ی موسیقی است. تلاش خود این رپر هیپ هاپ نیز در همین راستاست و بقول خودش ، قصد دارد تا خود را "تاریخ نویس" معرفی کند !

اما حقیقت چیست ؟

اخیرا ویدئویی به عنوان مصاحبه با وی ، در اینترنت منتشر شد - و البته بازهم در غفلت راهبردی مسئولان امنیتی ، سیاسی وقضایی به شکل غیرمجاز از لوکیشین هایی حیرت آور مانند ورودی تونل رسالت تهران یا حریم میدان آزادی، یا حیات خلوت همیشگی شان ، بام تهران ، گاهی حتا با دو دوربین بهره برده است - که بسیاری از جزئیات پنهان و انکار شده از شخصیت اصلی وی را افشا می کند.

در این ویدئو،بر خلاف آنچه که در رزومه ی کاری کارگردان و تهیه کننده و مجری ( تعدد شغل دارند ! ) آن ، آقای اردشیر احمدی درج شده ، مطلقا گفتگو حالت جنجالی و حاوی سئوالات تیز و تند و برنده نیست و تندترین انتقادات ، در حد کمجان ترین پرسشها مطرح می شود و به راحتی از آن عبور می شود. در مقدمه ی این ویدئو که با اسم " از زیرزمین تا بام تهران" و از ورودی تونل رسالت آغاز می شود ، اردشیر احمدی آنچه در توان دارد برای تبلیغ یاسر بختیاری به میدان می آورد. وی در مورد یاسر بختیاری اینگونه می گوید:

"ما در این مجموعه به دنبال بزرگترین و بهترین هنرمندان زیرزمینی ایران می رویم. مهمان امروز ما یکی از پایه گذاران اصلی رپ فارسی در ایران است و ما او را با سبک اجتماعی منحصر بفردش می شناسیم، بطوریکه الان هرکسی سبک اجتماعی کار می کند، ما اول یاد او می افتیم. مهمان این برنامه ، یاس."

در این سکانس، مشخص شد که رویکرد این برنامه نسبت به شخص مورد نظر چیست. رویکرد ، کاملا تبلیغی است. اما در این تبلیغ ، چه چیزهایی مشخص می شود ؟ با هم در ادامه خواهیم دید .همچنین در مورد شخص اردشیر احمدی تولید کننده ی این برنامه و ارتباطات و ترددات خارج از کشور یاسر بختیاری بیشتر با هم گفتگو خواهیم کرد.


 
 
 
تبلیغ ویـژه