الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

پیشرفت در سایه ی دوری از تحلیل سطحی سیاسی
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

در اولین فرصت تلاش خواهم کرد مطلب مهمی با محتوای تیتری که الان زده ام بنویسم. قسمتی از آنچه که می خواهم بگویم ، در این تکه از کلام امام روح الله (قدس سره الشریف) شنیده می شود.

برخی از کامنت گذارها منتظرند تا موضع بنده را بدانند. تعجب می کنم از آنها. موضع امثال من روشن است. اما خب اشکال ندارد، مبسوط و مشروح انشاء الله توفیق الهی باشد، خواهم نوشت تا ببینند حرف ما یک کلمه عوض نشده .

فکر می کنم می شود قسمتهایی اش را حالا هم بگویم . قسمتی از حرفهایم ، البته قسمتی اش ، در نوشته ی برادرم مجید بذرافکن بود. اینجا تکرارش می کنم. البته بگویم . من محتوایی که برادر بذرافکن نوشته را پاشنه ی آشیل دوستان مورد انتقاد می دانم، نه اصل دعوایم با ایشان .

با هم می خوانیم :---------------------------------------------------------------------------------------------

چهارشنبه شب قبل از انتخابات -22/3/92- در یکی از مساجد غرب تهران نماینده ستاد قالیباف و نماینده ستاد روحانی به همراه بنده به نمایندگی از ستاد دکتر جلیلی مناظره ای برپا شده بود.

به قید قرعه صندلی بنده وسط قرار گرفته بود. سوالات و دیدگاه های نماینده آقای قالیباف و آقای روحانی عین هم بود با این تفاوت که نماینده روحانی با صراحت بیشتری بیان می کرد.

1. سیاه نمایی در مورد وضعیت اقتصادی مردم

2. ناکارآمدی سیاست خارجی و دشمن سازی بی مورد

3. سیاست های فرهنگی

4. ارزیابی غیرمنصفانه در مورد عملکرد دولت نهم و دهم

5. فقیرترین ستادهای انتخاباتی را دارند.

و ...

در سخن پایانی مناظره نماینده روحانی شروع کرد تخریب علیه آقای جلیلی را شروع کرد که کار با شعار نمی شود و باید سابقه اجرایی داشت و این حرف هایی که در این مدت بیست روز قبل انتخابات زیاد شنیده اید.

همین که سخن ایشان تمام شد، نماینده آقای قالیباف با قاطعیت فرمودند: احسنت!

این هم گفتمانی و هم زبانی، نه اینکه فقط در بیان این دو نماینده خاص باشد، هر کس حوصله و علاقه ای دارد می تواند در محورهایی که بنده عرض کردم و یا با هر مدل علمی دیگر که خود می پسندد، گفتمان جناب قالیباف را با آقای حسن روحانی مقایسه کند. 

در انتها به تصریح عرض می کنم، قالیباف برای بنده از مدت ها قبل از انتخابات مسئله قابل توجهی نبود. اما این سخن و این تیتر رأسا و مستقیماً خطاب به کسانی است که علاقه زیادی به رأی آوردن ایشان از مسیر ائتلاف داشته اند.

مرتبط های تکمیلی:

قسمتی از یک مقاله جالب از قالیباف در باب سیاست خارجی

قالیباف: خانه هنرمندان و خانه سینما بیشترین حمایت را از شهرداری تهران گرفتند

----------------------------------------------------------------------------------------------

حرف چیست ؟

حرف این است :

اگر ، تا قبل از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ، یک برگه کاغذ جلوی بسیاری از سیاسیون - مخصوصا برخی از آقایان کاندیداهای محترم - می گذاردی و از ایشان می خواستی که پنج خط و ایراد استراتژِیک از نوع نگاه و چهارچوب نظری وعملی سیاستها و عملکرد آقای روحانی بنویسید ، مطمئن باشید چیزی برای گفتن ندارند.

چرا نمی توانند؟

چون ایراداتی که از نظر ما ایرادهای آقای روحانی است، از نظر ایشان اصولا ایراد محسوب نمی شود. چون اصولا این حضرات و آقای روحانی ، فاقد فاصله گفتمانی شفاف و واقعی هستند.

چون در میان نامزدها فقط دو نفر بودند که متوجه بودند ریشه ی مشکلات کشور ، یک نظام برنامه ریزی و مدیریت کلان و بیمار است که توسط همان ساختاری ایجاد شده که آقای حسن روحانی مدیریت می شد. نام این نظام بیمار "برنامه ی توسعه" است که در مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در دوره ی ریاست جمهوری آقای رفسنجانی مسئولیت آن به آقای حسن روحانی سپرده شده بود.


مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۸ با هدف تدوین و تنظیم استراتژی برای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد گوناگون تشکیل شد اما در سال ۱۳۷۶ بر اساس مصوبه شورای عالی اداری از نهاد ریاست‌جمهوری منتزع و به عنوان بخش تحقیقاتی مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن پیوست. اولین رئیس این مرکز موسوی خوئینی‌ها بود و رئیس بعدی این مرکز تا به حال حسن روحانی بوده است.

در سایت مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصحلت نظام در این زمینه اینگونه می خوانیم :

مرکـز تحقیقـات استـراتـژیـک با هدف تدوین و تنظیم استراتژی برای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد گوناگون، در سال 1368 تشکیل گردید.وظیفه این مرکز انجام مطالعات استراتژیک در زمینه‌های مختلف بین‌المللی، سیاسی،‌اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی می‌باشد. این مرکز تا سال 1376 در زمره یکی از مؤسسات تابعه نهاد ریاست جمهوری قرار داشت، اما در این سال براساس مصوبه شورای عالی اداری از نهاد ریاست جمهوری منتزع گردید و به عنوان مرکز تحقیقاتی به مجمع تشخیص مصلحت نظام پیوست.

----------------------------------------------------------------------------------------------

بدنیست به مقاطع تحصیلی آقای حسن روحانی نگاهی بیاندازید. تناسب این زمانها با ادوار سیاسی کشور را با دقت بسنجید :

حوزه / دانشگاهمقطع / رشتهسال شروعسال اتمامعنوان پایان‌نامهپیوند به پایان‌نامه
حوزه علمیه قم سطح چهار / فقه و اصول ۱۳۴۰ ۱۳۵۷ - -
دانشگاه تهران کارشناسی / حقوق قضایی ۱۳۴۸ ۱۳۵۱ - -
دانشگاه کلدونیان گلاسگو کارشناسی ارشد / حقوق عمومی ۱۳۶۹ ۱۳۷۴ The Islamic Legislative Power پیوند به صفحهٔ پایان‌نامه کارشناسی ارشد حسن فریدون
دانشگاه کلدونیان گلاسگو دکترا / حقوق اساسی ۱۳۷۴ ۱۳۷۸ The Flexibility of Shariah; Islamic Law[۲۶] پیوند به صفحهٔ پایان‌نامه دکتری حسن فریدون

آقای روحانی از جمله سیاسیونی است که ابتدای دهه 70 توسط آقای هاشمی رفسنجانی به مراکز علمی ! جهان اعزام شده و دانش! روز را از مراکز علمی علوم انسانی غربی برای طراحی نظامات مدیریتی جدید در ایران، به ایران می آورند.

هاشمی رفسنجانی با جمع کردن همراهان عمدتا از جناح چپ خود در نهاد ریاست جمهوری، مسیر را برای طراحی برنامه اول توسعه ترسیم کرده و در آن تا تهیه برنامه اول توسعه پیش رفت.

در آن دوران وضعیت داخلی مرکز تحقیقات استراتژیک و دیدگاههای سیاسی عناصر درون آن به شکل تحریریه روزنامه سلام درآمده بود و اکثریت عناصر آن مانند سعید حجاریان هم از زمان موسوی خوئینی ها در آن مرکز همکاری کرده و در دوران روحانی نیز از وزارت اطلاعات بطور کامل به نهاد ریاست جمهوری ( مرکز تحقیقات ) منتثل می شوند.

هاشمی این طیف را بازوان علمی و فکری خود می دانست و به محض شروع دوران دوم خرداد این مرکز و ساختار آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام منتقل نمودند. بدین لحاظ مرکز هدایت و امتداد سیاستهای کلانی که منجر به برنامه های توسعه ای شد به مجمع تشخیص مصلحت و مجددا زیر مجموعه ی آقای رفسنجانی منتقل شد.

 

 

 

 


 
 
 
تبلیغ ویـژه