الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

پيشنهاد مرمـوز
ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸٤   کلمات کلیدی:

بسم الله .

آیا اروپایی‌ها به پیشنهاد «هرالد تریبون» عمل می‌كنند؟

بنت رامبرگ (Bennet Ramberg)، تحلیل‌گر نشریه «هرالد تریبون»، در آغاز دور جدید مذاكرات اتمی ایران و اروپا، راه حل جدیدی را به آمریكا و اروپا برای پایان دادن به بحران هسته‌ای ایران پیشنهاد می‌دهد.

 
به عقیده این تحلیل‌گر «هرالد تریبون» كه پیش از این مشاور وزارت خارجه آمریكا بوده است، ایران در حال پیش بردن برنامه‌های اتمی خود است و حكومت این كشور نه تنها به امتیازات اقتصادی كوچك آمریكا روی خوش نشان نداده، بلكه مواضع خود را سرسخت‌تر نیز كرده و بر برنامه غنی‌سازی خود اصرار می‌ورزد و در چنین شرایطی آمریكا و اروپا نیازمند پیدا كردن جایگزینی برای سیاست خود در قبال ایران هستند.

رامبرگ عقیده دارد در این میان توجه به خواست ایران مبنی بر داشتن تكنولوژی غنی‌سازی می‌تواند گزینه‌ای باشد كه تا كنون مورد غفلت قرار گرفته است.

به نوشته «هرالد تریبون»، اروپا باید در مذاكرات خود به ایران پیشنهاد انجام غنی‌سازی در یك پروژه مشترك با خود اروپایی‌ها را ارائه نماید، بدین نحو كه خود اروپا تجهیزات و دانش فنی لازم برای غنی‌سازی را در اختیار ایران قرار دهد و پرسنل و كارشناسان اروپایی هم در عملیات غنی‌سازی حضور داشته باشند و بر تمام مراحل امور اعمال نظارت نمایند.

به عقیده تحلیل‌گر «هرالد تریبون»، چنین پیشنهادی به ایران این مزیت را دارد كه حكومت ایران در رد آن با تردید بیشتری عمل خواهد كرد، زیرا این طرح امكان در اختیار داشتن تكنولوژی غنی‌سازی و انجام این فرآیند به صورت بومی را كه ایران بر داشتن آن اصرار می‌ورزد، فراهم می‌آورد.

«بنت رامبرگ» عقیده دارد كه اگر چه راضی كردن ایران به پذیرش غنی‌سازی مشترك اورانیوم نیز مشكل به نظر می‌رسد، اما در پیش گرفتن این استراتژی یك انتخاب روشن را در مقابل ایران برای پایان دادن به بحران اتمی خود با در اختیار گرفتن یك برنامه اتمی صلح‌آمیز كه شامل «تضمین‌های عینی» هم می‌شود، قرار می‌دهد و به آمریكا و اروپا نیز امكان می‌دهد تا یك برنامه مستقل را كنترل كنند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــ
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

کرامی دوباره استعفا می‌دهد؟

«عمر كرامی»، نخست‌وزیر لبنان، به دلیل ناتوانی در ایجاد دولت اتحاد ملی استعفا می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیروت، «خلدون شریف»، دستیار كرامی، امروز گفت: «كرامی قرار است امروز با نبیه بری دیدار كرده و سپس روز چهارشنبه به دیدار امیل لحود، رییس جمهوری، می‌رود.»
وی افزود: «كرامی در این دیدار با لحود خواهد گفت كه توانایی ایجاد كابینه جدید كه یك دولت اتحاد ملی نیست را ندارد.»
شریف تصریح كرد نخست‌وزیر به تعهد خود برای تشكیل تنها دولت اتحاد ملی پایبند است.
كرامی كه مورد حمایت سوریه قرار دارد روز 28 فوریه به دلیل تظاهرات مخالفان سوريه پس از ترور «رفیق حریری»، نخست وزیر سابق لبنان در انفجار بمب استعفا كرد، اما بار دیگر به درخواست ريیس جمهوری این كشور برای تشكیل دولت جدید در دهم ماه مارس به سمت خود ابقا شد.

گفتنی است در ۱۰ روز گذشته و پس از ابتکار عمل حزب‌الله در بازگرداندن وحدت و آرامش به لبنان، چند انفجار در محلات مسيحی‌نشین بیروت، اوضاع کشور را دوباره بحرانی کرد. کارشناسان مسائل خاورمیانه معتقدند منفعت این انفجارها تنها نصیب آمریکا و اسراییل، که خواستار ایجاد بحران در لبنان هستند، می‌شود.


 
 
 
تبلیغ ویـژه