الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

مختصری از سابقه ء فيلترينگ در جهان
ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٤   کلمات کلیدی:

بسم الله .

 

در حال حاضر همگام با فراگير شدن اينترنت و رشد روز افزون كاربران در سراسر جهان، مباحث مرتبط با آن نيز مثل فيلترينگ و محدودسازى دسترسى به سايت‌ها, به دغدغه بسيارى از حكومت‌ها و دولت‌ها اعم از توسعه يافته و در حاى توسعه (البته با رويكردهاى مختلف) تبديل شده است.

 

امروزه سازمان‌ها, شركت‌ها و موسسات بسيارى در دنيا وجود دارند كه برحسب ماموريت‌ها و حيطه كارى خود به دنباى محدودسازى دسترسى به اينترنت هستند; به عنوان مثاى, شركتى براى افزايش بهره‌ورى كارمندانش, سايت‌هاى، سرگرمى را بلوكه مى‌كند يا كتابخانه‌ها و مدارس به منظور عدم دسترسى كودكان به مطالب غيراخلاقى, اين گونه وب سايت‌ها را فيلتر مى‌كنند.

 

پس از حوادث يازدهم سپتامبر 2001, پاى دولت‌ها و حكومت‌هاى فراوانى به حيطه فيلترينگ باز شد و در اين ميان, نقش كشورهاى اروپايى و به ويژه ايالات متحده, پر رنگ‌تر از سايرين بود. ايالات متحده به عنوان پيشروترين كشور دنيا هم در زمينه به كارگيرى و توسعه تجهيزات اينترنت و هم در زمينه توليد محتواى اينترنتى, پس از حملات 11 سپتامبر, با چالش جدى در مواجهه با اينترنت رو به رو شد و دولت اين كشور, قوانين محكمى را در اين مورد وضع كرد تا جايى كه حاميان حريم شخصى و آزادى‌هاى مدنى به اعتراضات گسترده‌اى عليه دولت بوش دست زدند.

 

آمريكا كه با بيش از 200 ميليون كاربر اينترنتى, از اين حيث در جهان ركورددار است، در تاريخ 24 اكتبر 2001, قانونى تحت عنوان Patriot Act را تصويب كرد كه به موجب آن, كنترى و نظارت بر تبادى داده‌هاى online كاربران, رنگ قانونى به خود مى‌گرفت; اين قانون كه در قالب مبارزه با تروريسم به تصويب رسيده بود, موجى ازمخالفت‌ و اعتراض را هم در ميان جمهورى خواهان و هم در بين دموكرات‌ها برانگيخت. پياده‌سازى Patriot Act كه به شدت از سوى دادستانى امريكا دنباى مى‌شود, در نوامبر 2003 با اعطاى اختيارات بيشتر به پليس امريكا-FBI  - از اين نيرو خواست تا كليه اطلاعات مربوط به كاربران اينترنتى را, حتى براى تحقيقات غيررسمى, جمع‌آورى كند. از سوى ديگر, برخى ايالت‌هاى امريكا مثل پنسيلوانيا قوانين مخصوص به خود را براى فيلتر كردن محتواى اينترنتى دارند.

 

علاوه بر اين، در سال 2000 نيز كليه كتابخانه‌هاى امريكا موظف شدند براى انجام
فعاليت‌هاى اينترنتى, فيلترهاى مربوط به تصاوير غير اخلاقى را در كامپيوترهاى خود نصب كنند. اجراى نامناسب اين قانون با عنوان و فيلتر شدن اشتباهى بعضى از سايت‌ها باعث شد تا برخى گروه‌هاى مدافع حقوق مدنى در سال 2002 به دولت بوش اعتراض كنند 

 

اما قصه فيلترينگ در اروپا و كشورهاى عضو اتحاديه اروپا, داستان ديگرى دارد; فرانسه به عنوان كشورى با تمدن و فرهنگ كهن, براى حفظ ارزش‌هاى فرهنگى خود, نتايج موتورهاى جست‌وجوى اينترنتى از جمله گوگلGoogle) ) را دستكارى كرده و به زعم خود, آن را بومى مى كند. علاوه بر اين, با وجودى كه تصميمات اصلى و عمده پيرامون آزادى بيان در اينترنت و حفظ حريم خصوصى افراد در اين عرصه, توسط اتحاديه اروپا اتخاذ مى‌شود, اما كشور فرانسه يكى از معدود اعضاى اين اتحاديه است كه در پذيرش آنها مقاومت زيادى كرده و سعى دارد قوانين خود را اجرا كند.

 

در بحث نظارتى نيز، كشور فرانسه با تصويب قانون LSQ در ساى 2001, كليه ISPهاى اين كشور را موظف كرد تا فعاليت‌هاى اينترنتى و پيام‌هاى پست‌الكترونيك مشتريان خود را حداقل به مدت يك سال, ذخيره و نگهدارى كنند. همچنين اين قانون به قضات و پليس اين كشور اجازه مى‌داد تا در پيام‌هاى شخصى كاربران به منظور كشف يا اثبات جرم, به تفحص بپردازند

 

منبع : ماهنامهء وب  .


 
 
 
تبلیغ ویـژه