الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

ارزيابی سازمان امنيت ملی ايالات متحده آمريکا از وضعيت امنيتی ايران
ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ بهمن ۱۳۸٤   کلمات کلیدی:

بسم الله.

جان نگروپونته ، رئيس سازمان امنيت ملی آمريکا :

ایران امروز، قدرتمندتر از همیشه است .

 

 

روزنامه آمریكایی «بوستون گلوب» به نقل از كارشناسان نظامی و اطلاعاتی آمریكا از جمله «جان نگرو پونته» رئیس جدید سازمان اطلاعاتی آمریكا كه سزار اطلاعاتی امریكا نامیده می‌شود، از ارائه تازه ترین گزارش‌ها‌ به كنگره آمریكا خبر داد كه ایران را در مقایسه با روزهای اولیه انقلاب «مطمئن تر و قدرتمند تر» توصیف می‌كنند. این گزارش‌ها‌ تصریح می‌كنند: ایران می‌تواند چنانچه مورد حمله نظامی قرار گیرد در سراسر منطقه یا حتی در داخل خاك آمریكا دست به انجام عملیات تلافی جویانه بزند. 

این گزارش‌ها‌ اشاره دارد: ایران آماده است با استفاده از موشك‌ها‌ی دور برد، یگان‌ها‌ی كماندویی و مجاهدان متحد خود كه در سراسر جهان مستقر هستند، به هر گونه حمله نظامی علیه تأسیسات هسته ای خود پاسخ دهد.»
این گزارش‌ها‌ در حالی منتشر می‌شود كه آمریكا و اسرائیل امكان استفاده از اقدام نظامی علیه ایران در صورت موفقیت آمیز نبودن مذاكرات را رد نكرده اند.
 

«جان پایك» رئیس مركزمطالعاتی «امنیت جهانی» (گلوبال سیكیورتی) به خبرنگار این روزنامه گفت: امیدوارم زمانی كه آمریكایی‌ها‌ یا اسرائیلی‌ها‌ در مورد حمله نظامی به ایران صحبت می‌كنند، درباره تمامی اقداماتی كه ایرانی‌ها‌ می‌توانند برای به روز سیاه نشاندن زندگی ما انجام دهند، فكر كنند. 

به نوشته این روزنامه، «در حالی كه مقامات ایرانی همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تأكید كرده اند، سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) می‌گوید ایران بین سه تا 10 سال دیگر توانایی ساخت اولین بمب هسته ای خود را خواهد داشت و «جرج بوش» رئیس جمهوری آمریكا نیز گفته است هرگز ایران مسلح به تسلیحات هسته ای را تحمل نخواهد كرد.» 

بوستون گلوب نوشته است: اسرائیل معتقد است ایران تا دستیابی به نخستین بمب هسته ای خود فاصله كمتری دارد و به همین دلیل هم اكنون در حال مجهز كردن نیروی هوایی خود به موشك‌ها‌ی «بانكر باستر» است كه توانایی نفوذ به ساختمان‌ها‌ی بتونی را دارد. 

این روزنامه ادامه داده است: مقامات اطلاعاتی آمریكا گفته اند ایران كه از سال 1980 تا 1988با عراق جنگید، همچنان یكی از تهدیدآمیزترین نیروهای نظامی را در منطقه دارد و برآورد می‌شود در كل دارای 800 هزار پرسنل نیروی زمینی باشد. 

به نوشته این روزنامه، «سازمان سیا به این نتیجه رسیده است كه ایران شدیداً به دنبال بهبود توانایی خود برای انجام طرح‌ها‌ی نظامی از جمله تهدید حمل و نقل بین المللی از طریق دریا است.»بوستون گلوب می‌افزاید: مقامات اطلاعاتی آمریكا مدعی هستند كه تسلیحات غیرمتعارف و تاكتیك‌ها‌ی ایران بسیار خطرناك تر از ارتش متعارف این كشور است. این نشریه آمریكایی همچنین بخشی از اظهارات اخیر «جان نگرو پونته» رئیس جدید سازمان اطلاعاتی آمریكا به كنگره این كشور را به چاپ رسانده كه هشدار داده «در صورت مورد حمله قرار گرفتن ایران، این كشور توانایی ایجاد یك درگیری بسیار گسترده تر را دارد.» 

این روزنامه با استناد به گزارش ارایه شده توسط نگروپونته به كنگره آمریكا نوشت: یكی از نگرانی‌ها‌ی اصلی، موشك‌ها‌ی دوربرد «شهاب3» ایران است كه توانایی حمله به اسرائیل و برخی از كشورهای اروپایی را دارد و ممكن است پایگاه‌ها‌ی نظامی آمریكا در منطقه را مورد هدف قرار دهد. به نوشته این روزنامه، «گفته می‌شود ایران دارای دستكم 20 پرتاب كننده موشك است كه برای پیشگیری از شناسایی شدن، آنها را مرتباً در سراسر كشور جابجا می‌كند.» 

بوستون گلوب اضافه می‌كند: براساس گزارش‌ها‌ی منتشر شده توسط وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون)، ایران همچنین در حال گسترش برنامه موشكی خود است و با كمك‌ها‌یی كه از روسیه، چین و كره شمالی دریافت كرده، برد موشك‌ها‌ی جدید را كه در حال حاضر حد اقل800 مایل است، به 1200 مایل افزایش داده است. 

این روزنامه به نقل از نگروپونته نوشت: اینگونه تصور می‌شود كه نیروهای اطلاعاتی و نظامی ایران حضور گسترده ای در عراق دارند و ممكن است اقدام به برانگیختن شیعیان عراقی كرده و یا به صورت مستقیم با پیوستن به مبارزان عراقی، اقدام به حمله علیه نیروهای آمریكایی كنند.

به نوشته بوستون گلوب، نگروپونته معتقد است تهران با توجه به اینكه شیعیان عراق در حال حاضر قدرت را در این كشور به دست گرفته اند، از روند سیاسی در این كشور حمایت می‌كند اما این مسئله چنانچه مورد حمله قرار گیرد، تغییر خواهد كرد.

این روزنامه آمریكایی افزود: «مقتدا صدر نیز كه از رهبران مذهبی شیعه در عراق است اخیراً در سفر خود به تهران گفته بود، در صورت حمله به ایران از این كشور دفاع خواهد كرد.»

به نوشته این روزنامه،«گزارش‌ها‌ی ارایه شده توسط نگرو پونته حاكی از آن است كه ایران برخی از گروه‌ها‌ی نظامی در عراق را آموزش داده و آنها را راهنمایی می‌كند و دستكم در قبال برخی از حملات مرگباری كه اخیراً علیه نیروهای ائتلاف صورت گرفته، مسئول است.»

نویسنده بوستون گلوب اشاره دارد: كارشناسان دولتی و غیردولتی آمریكا معتقدند، دستگاه اطلاعاتی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌توانند زیان‌ها‌ی شدیدی به تلاش‌ها‌ی آمریكا در عراق وارد سازند.

بنابراین گزارش، ایران همچنین ممكن است از متحدان خود در سراسر جهان كمك بگیرد كه اصلی ترین آنها گروه حزب الله لبنان است. حزب الله كه دارای شبكه ای جهانی است، توانایی انجام حمله علیه منافع آمریكا حتی در داخل این كشور را دارد. 

این روزنامه تصریح دارد: مقامات اطلاعاتی آمریكا همچنین معتقدند ایران «تنگه هرمز» كه تنها محل ورود و خروج به آب‌ها‌ی خلیج فارس است را دراختیار دارد و ممكن است با استفاده از موشك‌ها‌ و قایق‌ها‌ی بمب گذاری شده موقتاً از حمل و نقل كشتی‌ها‌ از این تنگه جلوگیری كند.


 
 
 
تبلیغ ویـژه