الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

چند خبر محل تامل !
ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:

بازداشت يك عامل بيگانه در پرونده ای امنيتـی .

سايت اينترنتي بي بي سي و چند سايت ديگر از بازداشت رامين جهانبگلو در ايران خبر دادند و سايت بي بي سي اعلام كرد تاكنون هيچ مقام رسمي در جمهوري اسلامي ايران اين خبر را تاييد نكرده است. اين در حالي است كه امروز دستگاه قضايي خبر دستگيري وي را اعلام كرد. رامين جهانبگلو بعد از پيروزي انقلاب به غرب گريخته و چند سال قبل به ايران بازگشته بود، با گروه هاي جبهه موسوم به اصلاحات همكاري مي كرد و در ميزگردها و همايش هاي مدعيان اصلاحات حضور چشمگيري داشت.

 

جهانبگلو، همكاري فراوان و آشكاري با محافل سلطنت طلب فراري و ساير گروه هاي ضدانقلاب داشت و اين وابستگي به اندازه اي آشكار بود كه مجله آدينه به سردبيري فرج سركوهي-كه هم اكنون فراري است- در شماره نوروز 74 خود از وي به عنوان يك عامل وابسته به بيگانگان ياد كرده كه مدتي از سوي محافل اروپايي در قالب نويسنده و متفكر به مردم كشورمان معرفي و پس از انجام مأموريت به دنبال كار ديگري فرستاده مي شوند.

 

جهانبگلو از امضاكنندگان بيانيه ها و اطلاعيه هايي بود كه گروه هاي ضدانقلاب خارج نشين عليه اسلام و انقلاب صادر مي كردند. وي از جمله امضاءكنندگان بيانيه اي است كه شماري از صهيونيست ها-از جمله داريوش همايون و...- در تقدير از محكوميت ايران توسط پارلمان اروپا منتشر كرده بودند. در بخشي از بيانيه مزبور آمده بود؛ «جاي خوشحالي است كه اكثريت مهمي از نمايندگان پارلمان اروپا قطعنامه اي را امضاء كرده اند كه در آن رژيم قرون وسطايي و تروريست تهران محكوم شده است»!

پی نوشت من : اهميت جهانبگلو ، برای جريان رسانه ای و سياسی امنيتی فارسی زبان آمريکا در ايران برای کسی مخفی نيست. حتی وابسته امنيتی سفارت انگليس و دفتر نخست وزيری رژيم صهيونيستی و کنگره آمريکا در جريان وبلاگ نويسی ايران - حسين درخشان - هم از اين بازداشت اظهار نگرانی کرده است!. وی با نوشتن اين جمله که ::وزارت اطلاعات خاتمی را لولو برد :: ، بر وابستگی خودش به وزارت اطلاعات ، در دوران خاتمی و باقيماندگان آن دوران در اين دستگاه امنيتی در دوران حاضر ، صحه گذاشت ! قابل توجه دوستان ايشان ! معمولا حرفهای امثال من و کيهان ،‌کمی با تاخير ، فقط کمی ، ، بدست خودتان ثابت می شود. به صفحه يادداشتهای الپر ،‌ذيل مطلبی که ابتدائا در مورد علی افشاری نوشته بود ، برويد. اينقدر از هم افشا کردند که بقول خودشان ، کيهان در طول ای چند سال افشا نکرده بود. ربطی به مطلب اصلی الژر ندارد. طرفين ،‌در کامنت ها همديگر را ضايع کردند و تمام آنچه که کيهان از ابتدا تا کنون در مورد اينها ، از فساد اخلاقی ، وابستگی های مالی ،‌رانتخواری ، بی توجهی به خواست ملت و ... نوشته بود ،‌به يک باره اثبات کردند. مشارکتی ها تحريمی ها را تا انتها افشا کردند و آنها هم مشارکت را. چيزی بر جا نگذاشتند و بقول قديمی ها خالی برای خالو باقی نماند. ضمنا ! قبلا گفته بودم گوگل بی طرف نيست ! هرچه دلتان می خواهد با String های مختلف در مورد جهانبگلو جستجو کنيد. چيزی از خبرگزاريهای رسمی داخل ايران مثل فارس نيوز و مهرنيوز و شريف نيوز و ... نخواهيد يافت که در خبری کوتاه و شفاف ، رک و روشن ، با کمال صراحت، هم بازداشت او و اقامتش در اوين را اعلام می کنندو هم بصراحت پرونده او را کاملا امنيتی می دانند .اما تا دلتان بخواهد گويا نيوز ، حسين درخشان نیوز  ، راديو فردا و بی.بی.سی ! . گوگل بی طرف نيست. روش است. به زمان بندی خبرها هم دقت کردم . موضوع روشن است. اين هم لينک خبر فارس ، که منبع تمام خبرهای فارسی اينترنت در اين موضوع است و گوگل انگار که اصلا آن را نديده . http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8502130481

 

***

 

امید میلانی

omid.khushe.ir

مصلحتِ دموکراسی

مجمعِ تشخیصِ مصلحتِ نظام نهادی انتصابی است، ولی مجلس و دولت انتخابی هستند؛ به همین دلیل گفته می‌شود دادن اختیارِ نظارت بر این دو قوه به مجمع اقدامی ضدِدموکراتیک است. دوستان فراموش می‌کنند خبر را کامل بخوانند، چنین اختیاری به مجمع «داده» نشده، بلکه «واگذار» شده است. حقی که پیشتر در اختیارِ «فرد»ِ رهبر بود، اکنون در اختیارِ «مجمعِ»ِ تشخیصِ مصلحت قرار گرفته است. قدرت، هرچه در میانِ افرادِ بیشتری پراکنده شود، دموکراتیک‌تر خواهد بود، بنابراین این «واگذاریِ اختیار» نیز مطمئناً اقدامی دموکراتیک است.

حتی اگر بحثِ «انتقالِ اختیار» نیز مطرح نبود، باز ضدِدموکراتیک‌نامیدن این اتفاق، خصوصاً درباره‌یِ دولت، چندان آسان نمی‌نمود، و جای بحث داشت. به عنوانِ مثال قوه‌یِ قضائیه در هیچ جایِ دنیا انتخابی نیست، ولی همه‌جا بر دولت نظارت دارد، و اگر تصمیم بگیرد که جایی در دولت کسی اشتباهی کرده، همه موظف خواهند بود به تصمیم‌اش گردن نهند؛ آیا چنین اختیاری ضدِدموکراتیک است؟

مسئله‌یِ اصلیِ نظارت، ناظر نیست، بلکه معیار است. اینجا معیار سیاست‌هایِ کلانِ نظام، و برنامه‌یِ بیست‌ساله است. می‌توان درباره‌یِ اصلِ وجودِ سیاست‌هایی کلان‌تر از مجلس و دولت، و تدوینِ برنامه‌هایِ توسعه‌ای توسطِ نهادهایِ انتخابی بحث کرد، ولی مطمئناً تاوقتی اصلِ وجودِ چنین برنامه‌هایی واقعاً کنار گذاشته نشده، چه در تدوین و چه در اجرا بهتر است مجمع اختیاردارِشان باشد تا یک فردِ تنها 

 

پی نوشت من : حقيقتا شماها هنوز تکليف خودتان را با خودتان نميدانيد که دقيقا بالاخره نظرتان چيست... چرا نمی رويد اول با هم يک هم انديشی و همفکری کنيد بعد بياييد با نظام بحث کنيد؟

 

***

به محض تعلیق بخشی از فعالیتهای هسته ای وارد مذاکره با ایران خواهیم شد

رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان با اعلام اینکه از نظر وی "اروپا و آمریکا درباره موضوع هسته ای ایران توافق دارند" گفت: به محض تعلیق بخشی از فعالیتهای هسته ای وارد مذاکره با ایران خواهیم شد. "روپرشت پولنتس" رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان در آغاز کنفرانس مطبوعاتی خود در محل سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران در پاسخ به سوال خبرنگار بین الملل "مهر" مبنی بر اینکه تفاوت راهکار آمریکا و اروپا در بحث هسته ای ایران چیست، گفت: درباره فعالیتهای هسته ای ایران میان آمریکا و اروپا توافق وجود دارد . وی اشاره ای به جزئیات این توافق نکرد.

 

رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان در پاسخ به سوال دیگر "مهر" درباره اینکه تحلیلگران معتقدند که نقش آفرینی سازمان ملل درباره موضوع هسته ای ایران به نوعی شکست سه کشور اروپایی درگفتگوها با ایران بوده است، شما چه نظری دارید؟اظهار داشت : من معتقدم که ایران در برخی موارد به یکجانبه گرایی دست زده است. "پولنتس" بدون اشاره به اقدامات یکجانبه گرایانه آمریکا و اروپا در تعامل با موضوع هسته ای ایران و تنش آفرینی های مستمر درباره این مسئله افزود: پس از آنکه ایران در اقدامی یکجانبه گرایانه، فعالیتهای اصفهان و نطنز را از سر گرفت راه دیگری جز ارجاع گزارش هسته ای این کشور به شورای امنیت سازمان ملل باقی نماند .

 

وی همچنین ادامه داد : در آن زمان کشورهای اروپایی اعلام کردند که ما صبر کرده و با ایران مذاکره می کنیم، شاید در چارچوب شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی راه حلی در این زمینه پیدا کنیم.  رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان در ادامه اظهار داشت : پیشرفتهایی هم در این باره به وجود آمد. ابتدا در تهران و سپس در پاریس توافقهایی به دست آمد. ایران پذیرفت که در مدت مذاکره غنی سازی را به حالت تعلیق در آورد، اما زمانی که فعالیتهای نطنز از سر گرفته شد، اروپا نمی توانست به گونه ای عمل کند که ایران چیزی را نقض نکرده است .

"پولنتس" در پایان اظهار داشت : ما می توانیم به محض تعلیق برخی از فعالیتهای هسته ای ایران مذاکره با این کشور را از سر گیریم 

 

پی نوشت من :  تقليل مکرر سطح انتظار غربی ها از ايران ، اين بار در حد تعليق بخشی از فعاليتها ، سه چيز را به خوبی و روشنی مشخص می کند . اول اينکه هيچ چيز توافق شده نهایی ، بين اين کشورها وجود ندارد. دوم اينکه هيچ مبنای قانونی و يا سياسی روشنی برای هرمرحله از درخواستهای غرب از ايران وجود ندارد. سوم اينکه عدم وجود پشتوانه سياسی ، امنيتی و اقتصادی برای غرب برای تحميل خواست خود به ايران ، باعث کاهش روز افزون سطح انتظارات آنها از ايران است . البته چيزهای ديگری هم روشن می شود. از جمله اينکه مقاومت در مقابل خواست آنها ، کار را تا اين مرحله پيش برده  و دوم اينکه ، به محض اينکه بخشی از درخواستهای اينها پاسخ داده شود ، بسرعت درخواستهای خود را گسترده خواهند کرد. دقيقا مطابق روشی که سه سال بود اعمال می کردند وامروز چرخه ، بخاطر عوض شدن نحوه تعامل ما با آنها ، برخلاف ميل و جهت آنها می چرخد . همچنين ، روشن است که همانطور که اينهادر عقب نشينی ، مرزی ندارند ، اگر بهشان رو داده شود ، در پيشروی هم ، مرزی نمی شناسند. لا اقل بايد از خودشان بياموزيم که با اينها چگونه تعامل کنيم

 

مجله آمریکایی تایم :

استراتژی ظریف حریف ایرانی !

 

هفته نامه آمریکایی تایم در تحلیلی نوشت برخلاف آنچه آمریکا تصور می کند در پشت اظهارات ایران یک استراتژی دیپلماتیک ظریف وجود دارد .در حالی که اعضای دائم شورای امنیت و آلمان پاریس گردهم جمع شدند تا درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو کنند و ایران نیز بارها به انجام مانور نظامی در ماههای گذشته پرداخت و اعلام کردند اسرائیل اولین هدف ایران است، اما در پشت چنین سخنان شعله وری، ایران یک استراتژی ظریف دیپلماتیک در آستین دارد.

 

این مجله آمریکایی نوشت: برخلاف همه آن چیزی که آمریکا تصور می کند، ایران در میان تمام فشارهایی که آمریکا با کمک کشورهای دیگر به تهران وارد می سازد، اما وضعیت ثابتی را برای خود حفظ کرده است. ایران از سوی دیگر مدام تلاش می کند روابط دیپلماتیک خود را توسعه دهد. ایران اعلام کرد حق آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی از سایت های هسته ای را به رسمیت می شناسد و همه اینها نکات مثبتی برای تهران به حساب می آید.

 

به نوشته تایم در واقع ایران به خوبی درحال انجام نوعی بازی با آمریکا است و در حالی که تلاش های دیپلماتیک خود را انجام می دهد سبب شده است آمریکا و متحدان اروپایی این کشور دچار اختلاف های متعددی باشند. این هفته نامه با تقل اتفاقاتی که روز گذشته در پاریس رخ داد، نوشت: آمریکا هنوز به ایران بدگمان است و مدام از راه تحریم وارد می شود اما رهبران ایران با زبانی آرام بارها تاکید کردندکه برنامه هسته ای خود را برای اهداف صلح آمیز ادامه می دهند

 

***

 

روزنامه های USA Today , NewYork times , Washington post سخت گيری های آمريکا را عامل اصلی به شکست کشيده شدن تلاشهايش عليه ايران دانستند .

 

واشنگتن پست : اقدام تحريک آميز ، نتيجه عکس می دهد .

 

روزنامه واشنگتن پست به نقل از يک مقام ارشد آمريکايی اعلام کرد : واشنگتن در تلاش است تا به همراه هم پيمانان اروپايی خود پيش نويس قطعنامه ای را برای برنامه هسته ای ايران تهيه کند که طی آن از ايران خواسته خواهد شد تا فورا فعاليتهای مربوط به برنامه هسته ای خود را متوقف کند و انتظار دارد در صورت عدم موافقت ايران ، تحريم های اقتصادی وديلماتيک بر اين کشور اعمال شود. اين درحاليست که برخی تحليل گران اروپايی می گويند که سياستهای سخت عليه تهران ، آمريکا وهمپيمانانش را به اهداف اصلی خود نمی رساند ، بلکه اوضاع را برای آنها بدتر می کند.

پس از نشست روز گذشته شش کشور چين ،‌روسيه ، فرانسه ، انگليس ، آلمان و آمريکا در پاريس ، يک ديپلمات عضو شورای امنيت سازمان ملل متحد ، اظهار داشت در اين نشست ، روسها با پيشنهاد در مرود صدور قطعنامه جديد که به فصل ۷فتم منشور ملل متحد  اشاره می کند و اجازه اقدامات سخت را می دهد ، مخالفت کردند. فرانسيس هيزبورگ ، تحليل گر نظامی فرانسوی هم گفت : سئوالی که مطرح می شود اين است که آيا آمريکا خصوصا با افزايش زياد بهای نفت ، آماده واکنشهای شديد اعمال تحريم عليه ايران هست يانه . تنها تحريم ممکن ، جلوگيری از صدور نفت ايران است. اما وقتی آمريکايی ها از بهای ۳ دلار در هر گالن گاز ناراضی و ناراحت هستند ،‌از بهای ۶ دلار در هر گالن گاز ، خوشحال خواهند شد ؟ وی همچنين اضافه کرد : مقابله نظامی آمريکا با ايران نيز ، تاثير ويران کننده ای بر نفوذ باقی مانده آمريکا در منطقه خليج فارس خواهد داشت و منجر به درگيری بين تمدنها بين شورهای مسيحی و مسلمان می گردد.

برخی از کارشناسان سياسی مرکز ملی تحقيقات علوم پاريس نيز معتقدند سياست به انزوا کشيدن ايران ،‌تنها باعث افزايش محبوبيت بين المللی ايران خصوصا در جهان اسلام شده است.

 

 

يو اس آ تودی : ايران عراق نيست .

 

روزنامه يو اس آ تودی نوشت : واشنگتن و همپيمانان آن در تلاشند تا حمايت چين و روسيه را در مورد اعمال تحريم عليه ايران جلب کنند. اما اين کشورها روابط مستحکمی با ايران دارند و در قبال صدور قطعنامه در مورد ايران بسيار محطاتانه عمل می کنند.

جيمز فيليپس ، کارشناس امور خاورميانه در موسسه مطالعتی هرينچ آمريکا می گويد : به نظر من ، همراه کردن چين و  روسيه ، بسيار سخت خواهد بود. بر خلاف عراق که برای آن ، تحريم های نفتی اعمال شد ، در مورد ايران هيچگونه صحبتی در اين زمينه وجود ندارد. چين يکی از مشتريان بزرگ نفت ايران است و توقف صادرات نفت ايران ، موج عظيمی براه می اندازد که به بهای بسيار بالای نفت ، منجر می گردد.

همچنين ، رئيس مرکز برنامه خاورميانه در مرکز مطالعات استراتژيک آمريکا می گويد : اجماعی در شکست خوردن ديپلماسی وجود ندارد . وی ادامه می دهد : چين و روسيه نيز در مورد برنامه های اتمی ايران ابراز نگرانی می کنند، اما هيچ اعتقاد منسجمی مبنی بر لزوم حرکت آرام و خزنده ، بسمت تحريم ها شکل نگرفته است. وی خاطر نشان کرد اگر ما خيلی زود ، بسمت تحريم ها حرکت کنيم ، ممکن است از اهداف خود بسيار دور شويم .

لی فينستين ، يکی از اعضای شورای روابط خارجی آمريکا نيز می گويد ، هرچه شما در مورد اعمال تحريم ها عليه ايران صحبت کنيد ، شورای امنيت دوست ندارد چيزی در اين مورد بشوند. خصوصا اينکه اگر در جواب تحريم ها ، احمدی نژاد دست به اقدامی بزند ، دست شما برای پاسخگويی به او خالی خواهد ماند.

 

 

نيويورک تايمز : چين و روسيه مخالفند.

 

روزنامه نيويورک تايمز نيز به نقل از برخی مقامات حاضر در نشست پاريس نوشت : چين و روسيه ، در مقابل تهيه پيش نويس تهيه شده توسط آمريکا ، انگليس و فرانسه ، که در آن از ايران خواسته شده است فعاليتهای هسته ای حساس خود را متوقف کند مقاومت می کنند. اين بن بست در حال ظهور در مقابل مسير آمريکايی مذاکرات ، نشانه آغاز يک رويارويی و صف بندی جديد است که انتظار می رود هفته ها مذاکرات بين اين کشورها را به دارازا بکشاند. حتی ممکن است اين مذاکرات نيز منجر به نتيجه ای روشن در شورای امنيت عليه ايران نگردد.

نيويورک تاميز نوشت : حتی متن قطعنامه غير علنی آمريکا ، انگليس و فرانسه نيز در شکل حاضر آن ، حاوی نوعی ضرب الاجل برای پايبندی ، يا ظرح تهديدی خاص در صورت اقدام عليه ايران در صورت عدم تعهد به قطعنامه را شامل نمی شود.

بر اساس اين گزارش ، روسها و چينی ها معتقدند که اقدام آمريکايی ها و اروپايی ها برای مجازات ايران در شورای امنيت سازمان ملل فاقد نقطه هدف استراتژيک است و صرفا اوضاع را تشديد می کند.

 

پی نوشت من : ادبيات مشابه ، اطلاعات تقريبا هم جهت و تحليل های تقريبا برابر در دو سوی آتلانتيک وجود مبنی بر عدم کارآيی هرگونه تهديد و تحريم برای پيشرفت اهداف و برنامه های اروپا و آمريکا وجود دارد . جالب آنجا است که سطح قابل اجماع در بين آمريکا و اروپا در مورد سطح انتظار از ايران نيز تا سطح تعليق پروژه هايی که از نظر آنها حساس معرفی شده ،‌ تقليل يافته است. - صورت حسين درخشان پس از انتشار خبر عدم اجماع در سازمان ملل عليه ايران ديدنی خواهد بود. -


 
 
 
تبلیغ ویـژه