الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

تحقير و توهين ، اين بار قانونی !
ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:

پنتاگون: تحقیر و توهین به اسرا از این به بعد ممنوع نیست

 

 

وزارت دفاع آمریكا درحال تهیه دستورالعمل جدیدی برای بازجویان نظامی است كه در آن مقررات مربوط به «ممنوعیت تحقیر و رفتار توهین آمیز» با زندانیان كه در كنوانسیون ژنو آمده است، از آن حذف شده است.

 

به گزارش روزنامه «لوس آنجلس تایمز»، دستورالعمل جدید پنتاگون درباره بازجویی از اسرا هنوز نهایی نشده و مقامات وزارت دفاع گفتند كه نسخه نهایی آن طی هفته‌های آتی منتشر خواهد شد.

 

سرهنگ مارك بالستروس، سخنگوی پنتاگون در این باره اظهار داشت كه هنوز اظهار نظر درباره این سند زود است.

 

بیش از یك سال است حقوقدانان پنتاگون در میانه رسوایی‌های زندان ابوغریب عراق و گوانتانامو در حال تنظیم این دستورالعمل هستند. مقامات تندروی پنتاگون و نیز دیك چنی، معاون رئیس جمهور خواستار اعطای آزادی كامل به ماموران اطلاعاتی برای بازجویی از مظنونان تروریست هستند. اما سایر مقامات كاخ سفید نگران آن هستند كه حذف محدودیت‌ها در این مورد، دولت را از لحاظ حقوقی و سیاسی مسئول هرگونه رسوایی سوء رفتار با زندانیان خواهد كرد.

 

منتقدان دولت آمریكا می‌گویند سندحقوقی تهیه شده از سوی وزارت دادگستری در سال 2002 كه در آن رئیس‌جمهور ملزم و مقید به رعایت كنوانسیون ژنو نشده بود، باعث فراهم شدن زمینه برای بدرفتاری با زندانیان ابوغریب، زندان‌های آمریكایی در افغانستان و زندان گوانتانامو شد.

 

حقوقدانان پنتاگون با حذف بندهای كنوانسیون ژنو از سند فوق مخالفت كردند اما طبق گزارش‌ها اعتراض آنها به جایی نرسید.


 
 
 
تبلیغ ویـژه