الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

عجب هزینه سنگینی
ساعت ۳:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:

از : عدالتخانه .

 

دوستی قمی دارم که که نقل می­کرد در سفر احمدی نژاد به شهر قم که در همان اوایل آغاز به کار دولت جدید شکل گرفته بود، مطابق معمول  مسئولین شهر و استان در محل استانداری جمع شده بودند، تا نهار را در ضیافت ریاست جمهوری میل کنند. چند وقتی می­گذرد، ولی میهمانان به خیال این که کار رئیس جمهور،  لابد طول کشیده است، صبر می­کنند. ساعت به ۴ بعد از ظهر که می­رسد، حاضرین طاقت ازکف داده به هیات همراه زنگ می­زنند و علت را جویا می­شوند. طرف مقابل در جواب می­گوید که آقای رئیس جمهور و همراهان غذا را از فلان کبابی گرفته و خورده­اند. والسلام و خداحافظ. از این­ طرف مسئولین محترم، دست از پا درازتر، گشنه و تشنه عازم خانه های خود می­شوند تا لا­اقل غذای آنجا را از دست ندهند.

اخیراً عده­ای افراد، ازهزینه­های بالای سفرهای استانی هیاٴت دولت گفته­اند و یکی از نمایندگان محترم مجلس که به همراه پسرش این وظیفه را به دوش می­کشد، در اظهار نظری هزینه هر کدام از سفرها را ۲ تا ۳ میلیارد تومان عنوان کرده است.حال بد نیست هزینه این سفرها را محاسبه کنیم تا کمی از صحت خبر این منابع آگاه باخبر شویم.  

فرض می­کنیم که رئیس جمهور و هیاٴت همراه شامل وزرا و معاونین و محافظین و چندتایی خبرنگار، حداکثر جمعی حدود ۷۰ نفر باشند و بلیط رفت و برگشت هواپیما با احتساب متوسط فاصله استانها تا تهران به ازای هر نفر، ۱۰۰ هزار تومان دربیاید.(۷ میلیون تومان)هزینه رفت و آمد بین شهرها با ماشین سواری را هم یک میلیون تومان در نظر می­گیریم.  

اگر متوسط هر سفر را ۳ روز در نظر بگیریم و هر نفر در روز ۱۰ هزار تومان غذا مصرف کند و روزانه ۳۰ نفر هم میهمان این جمع باشد، می­شود ۳ میلیون تومان. آن چیزی که از سفرهای استانی می­دانیم، این است که معمولا برنامه کاری از صبح زود آغاز می­شود و تا حدود ۱۲ نیمه شب ادامه دارد و مسئولین در همان محل استانداری می­خوابند و اگر جلسه هیاٴت دولت باشد، صبح همان روز در همان محل، جلسه را برگزار می­کنند. با این همه فرض می­کنیم که برای اقامت 3شب هر نفر مبلغ ۱۰۰ هزار تومان خرج می­شود.(7میلیون تومان) که با احتساب دو میلیون هزینه های محافظتی جمعاً ۲۰ میلیون تومان می­شود. ۵ میلیون تومان هم هزینه­های متفرقه و از قلم افتاده را محاسبه می­کنیم و برای این­که دل کسی نشکند، کل این مبلغ را در ۲ ضرب می­کنیم که می­شود به ازای هر سفر ۵۰ میلیون تومان. حال کل این هزینه­ها را در ۳۰ یعنی تعداد استانهای کشور ضرب می­کنیم و همین­طور از خودمان کشککی مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به آن اضافه می­کنیم.   

۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رقم یک دور سفرهای استانی به دور کل استان­های کشور. دولت قرار است حداکثر با این عدد خیالی ، کل کشور را بطور کامل برود و مشکلات را ببیند و پروژه ها را مطابق نیاز استانها و کشور تصویب کند.

اما کمی فکر کنید،

این رقم ، رقم آشنایی نیست؟

*     ۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان رقم افتتاح فرودگاه حضرت امام(ره) که البته مسئولین وقت، ۹۰۰میلیون آن را قبول داشتند، اعم از ۳۲میلیون تومان برای خرید گل و... . و اما سخنگوی دولت قبل، وزیر مزبور را که ۱ میلیارد ناقابل دیگر خرج تزیینات محل کار کرده بود، جزو بهترین وزرای کابینه دانسته بود. روحش شاد.

پی نوشت : * البته ماجرا این بود که خرج افتتاح فرودگاه امام ، در زمان آقای خاتمی حدود دو میلیارد و سیصد میلیون تومان بود که وزیر مربوطه یک میلیارد و هشتصد میلیون را قبول داشت. خوب یادمه تو مجلس موقع استیضاح داد می زد و می گفت کی گفته دو میلیارد تومان ؟ یک میلیارد وهشتصد میلیون تومان بیشتر خرج نشد !


 
 
 
تبلیغ ویـژه