الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

بی بی سی ساقط در گرداب
ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ فروردین ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: صداوسیما ،ضد انقلاب ایرانی ،براندازی فرهنگی ،لابی قدرت و ثروت

بی.بی.سی هم در گرداب گرفتار شد.

حالا ادامه اش را بخوانید تا بدانید ماجرا چیست.

در این ایام نوروز ، دو سه روز پیش به دفتر یکی از دوستان خوبم در صداوسیما سر زدم . دائما در فعالیت بود و خانه شان نتوانستم گیرش بیارم و در نتیجه به محل کارش رفتم . جدا از این که کار همیشگی ما چانه زدن در مورد صداوسیما است ، و کار او توجیه کردن و کار من ایراد گرفتن ، این بار حرفهایی زد که برایم بسیار جالب بود...

وقتی اشاره به بحث تبلیغات پرحجم اعصاب خردکن لابلای برنامه ها کردم و از تبلیغ چیپس و پفک نمکی تا بانک فلان و بهمان گلایه شد ، چند چیز را برای من گفت . اشاره خوبی به بودجه مورد نیاز واقعی صداوسیما و بودجه در اختیار آن کرد و اینکه اخیراً مجلس برای درآمدهای صداوسیما از تبلیغات هم ، ردیف بودجه ای تعریف کرده و آن را جزو بودجه این سازمان لحاظ می کند ! و به این لحاظ ، قسمتی از بار بودجه سالانه ای که حکومت باید به صداوسیما بپردازد ، بعنوان یک تکلیف قانونی بر دوش خود صداوسیما قرار می گیرد وصداوسیما در حقیقت بر اساس قانون مجلس ششم تاکنون ، موظف به کسب درآمد ! از محل تبلیغات شده است !...


در حین گفتگو ، اشاره ای به بودجه های بزرگ رسانه های ضد انقلابی کرد و گفت ، تلویزیون فارسی زبان بی.بی.سی با بودجه ای دهها میلیون پوندی تاسیس شده ، اما بلحاظ متعدد ، نتوانسته انتظارات ناظران و سیاستگذاران خودش را هم برآورده کند. تعجب کردم و از او علت این ادعایش را پرسیدم .

ایشان گفت معیارهای حرفه ای بیانگر این موضوع است. این دوست من اشاره کرد که بعلت اینکه ساخت تلویزیون بی.بی.سی فارسی چون بیشتر از آنکه یک ساخت رسانه ای و خبری باشد ساختی سیاسی امنیتی است ، چینش قریب به اتفاق عناصر آن هم با همین معیارها صورت گرفته و درنتیجه ، این تلویزیون، کادر اجرایی ، فنی ، محتوایی ، مدیریتی و حتی گزارشگران ، کارشناسان و خبرنگاران و گویندگان و مجریان ، مجموعه جالبی از اپوزیسیون ایرانی را شکل داده اند و به نمونه های متعددی هم اشاره کرد که دیگر برای من صحت این موضوع را یقینی کرد. وی گفت با این وضع ، روشن است که نه تنها در ساختار اصلی بی.بی.سی هیچ گونه افق و آینده رشد و ارتقاء شغلی را نمی توان برای این عناصر درنظر گرفت تا بعنوان یک عامل در تقویت چسبندگی فرد به کار و تلاش عمل کند، بلکه سخت ترین و تصلبی ترین چینش ، در درون خود بی.بی.سی فارسی شکل می گیرد و کادرها دقیقا برای محلی مشخص پیش بینی و به کار گرفته شده اند. ایشان در این بحث برای من به هرم نیازهای انسانی و عوامل بهداشت محیط کار درون شغلی مازلو اشاره کرد که بسیار برام تامل برانگیز بود.

بعد ، بولتی را به من داد که در مورد کیفیت "حرفه ای و فنی" خروجی بی.بی.سی فارسی تهیه شده بود. شاید برایتان جالب باشد که چه عوامل جالبی در این بولتن به چشم من خورد. تعداد تپق های برخی مجریان ، خبرنگاران و کارشناسان ، در محورهای تپق ناشی از ضعف تسلط در اجرا ، تپق ناشی از ضعف آگاهی و سواد ، تپق ناشی از ناهماهنگی و ... پراکنش آنها در محور زمان و موضوعات و برنامه های مختلف شکل جالبی گرفته بود. ایشان با نشان دادن برخی از آمارهای این بولتن و مقایسه آن با بولتن مشابه دیگری که درمورد خبرنگاران و مجریان خود صداوسیما تهیه شده بود ، به صراحت به من نشان داد که نه تنها کادر این تلویزیون اپوزیسیونی به هیچ وجه ، از وجوه مختلف قابل مقایسه با کادر حرفه ای و جا افتاده صداوسیما نیستند ، بلکه عملکرد بسیاری از عناصرجوان و تازه کار صداوسیما به مراتب از این عناصر امتیازات بسیاربالاتری را کسب می کند که این را با مقایسه برخی مجریان جوان صداوسیما با آنها بمن نشان داد. جالب آنکه تفاوت جدی ای در نمودارهای موجود می دیدم و آن هم ، برعکس بودن مسیر خطاهای بی.بی.سی بود. بجای آنکه در طول محور زمان ، اشکالات بی.بی.سی بسمت کاهش برود ، بعد از مدت کوتاهی از شروع برنامه ها ، افزایش می یابد. درحالیکه عملکرد هر فرد روی آنت در سازمان صدواسیما در یک شیب ملایم در محور زمان بهبود می یابد .

ایشان با لبخند معناداری بمن گفت که خبر دارد بسیاری از این وضعیت سنجی ها ، بدلیل اتکاء به معیارهای کاملا فنی ، در بی.بی.سی هم نگرانی درست کرده و آنها خودشان در این ارزیابی ها و درک وضعیت ، جلوتر هستند.

درک این مسئله برایم کاملا ممکن بود. روشن است که مجموعه ای فراری مسئله دار دارای پرونده های مختلف سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی ، اخلاقی و ...  که به زور بخیه های میلیون پوندی کنار هم نشسته و چلتیکه ای بنام بی.بی.سی فارسی را شکل داده اند ، نخواهند توانست یک سازمان جاافتاده رسانه ای به بزرگی خود بی.بی.سی را پشت سربگذارند، بلکه به روشنی فاصله بسیار بزرگی را با آن حفظ خواهند کرد بقول این دوست من ، این فاصله ، با کامیون کامیون پوند و یورو ، پر نمی شود . البته اینجا هم یک یقه و مچ گیری هم از سوی من صورت گرفت و من به ایشان گفتم : تمام آنچه که شما گفتی تازه دلائل من را در گیر دادن به صدواسیما بیشتر کرد : شما خودت می گویی پول مشکل بی.بی.سی فارسی را حل نمی کند . پس مشکل صداوسیما هم قاعدتا در پول نخواهد بود – که نیست -  . من ، بصراحت کماکان بر وجود خط نفوذ در سازمان صدواسیما تکیه می کنم و قائلم برخی برنامه ها و تولیدات ، نه تنها انقلابی نیستند ، بلکه به شکل هوشمندانه ای ضد انقلابی هم هستند.

در اثنای بحث ، ایشان گفت که البته امکانات فنی بی.بی.سی فارسی امکانات خوبی است و البته برخی از جنبه های کاری بی.بی.سی هم خیلی خوب و قابل قبول است. گفتم کجا ؟ گفت تصویربرداری . گفتم چطور ؟ ایشان یک سی دی از اجرای خبر بی.بی.سی را که شات های مختلف خبری بی.بی.سی را جمع آوری کرده بود برای من گذاشت و گفت که راستش رو بخوای این ها رو یکی از تصویربردارهایی که سابقاً در صدواسیما فعالیت می کرده تصویربرداری می کند .

خواستم بخندم و گفتم یعنی میگید بی.بی.سی محتاج تصویربردار بوده و اومده از تصویربردارهای صدواسیما استفاده کرده ؟ ایشنا بمن گفتند : می خندی ؟ و بعد مشخصات یکی از تصویربرداران سازمان صدواسیما رو که یک خانم بودند به من دادند و بعد پرینتی از سایت بی.بی.سی که نام این خانم رو بهمراه تصویری از ایشان کنار دوربین نشان می داد و گفتند که این خانم قبلاً کارمند خود ما بوده .

آقا خنده ام به تعجب بدل شد...
این داستان بماند ...

حق می دم به این عناصر اپوزیسیون شکل دهنده به این شبکه ، که چیزی بیشتر از این در چنته نداشته باشند. شبکه تلویزیونی که حاشیه های سیاسی امنیتی آن بسیار وسیع تر از جنبه های خبری و فنی آن است و از زمان تاسیس آن موجبات جنجال متعدد خبری و سیاسی شده است . تلویزیونی که مدیران آن ، بر سر سفره و گل کاری شده ی پرونده های سیاسی واخلاقی نیمه کاره و مفتوح خود ، سبزه ی فرار و خروج غیرقانونی از کشور را نیز اضافه کرده اند و در این میان ، همکاری در یک پروژه مهم براندازی نرم و عملیات ضد امنیتی علیه امنیت ملی ج.ا.ا را نیز در کارنامه خود و همه همکارانشان – خصوصاً در ازای دریافت "پول" از بیگانه ! – کاشتند .

با این حساب ،‌ بی.بی.سی هم به گرداب گرفتار آمده . اما این گرداب ،‌ گرداب سپاه پاسداران نیست ،‌ این گرداب گرداب خودساخته ی روزمرگی و بی هدفی و دلمشغولی است که بی.بی.سی در آن گرفتار آمده.


 
 
 
تبلیغ ویـژه