الله اکبر ، خامنه ای رهبر :: وبلاگ پاسداران ::

یک وبلاگ سیاسی از یک مهندس جوان وزارت دفاع عاشق سپاه A Political blog About Islamic Revolution Reguards

رگباران یک اعتراض مدنی توسط گارد ملی امریکا
ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

کشتار دانشجویان معترض به خطوط قرمز امریکا در "کنت استیت"

استفاده از ارتش امریکا در مقابله با دانشجویان دانشگاه "کنت استیت" که در اعتراض به جنگ ویتنام در ماه مه 1970 صورت گرفت و طی آن گارد ملی اوهایو دست به کشتار این دانشجویان زد، از جمله جنایاتی است که بعدها در تاریخ این کشور با نام حادثه "به رگبار بستن در کنت استیت" مشهور و در ذهن مردم امریکا به عنوان حادثه ای تلخ ثبت شد.

این در حالی است که بررسی های خبرنگار رجانیوز حاکی از آن است که این سطح از خشونت در مقابله با یک اعتراض اجتماعی که شاید هر روز در همه کشورهای دنیا شاهد آن باشیم، از آن روی در امریکا به عنوان بزرگترین مدعی پیگیری حقوق بشر بکار گرفته شده است، که موضوع این اعتراض اجتماعی خطوط قرمز سیاست های کلان امریکا در آن برهه زمانی بوده است. سیاست‌های کلانی که مورد تایید نخبگان دو جریان عمده سیاسی امریکا بوده و همانا پیگری تمام قوای جنگ ویتنام را شامل می‌شده است.

به گزارش رجانیوز، ماجرای این برخورد خشن در کنت استیت از آنجا آغاز شد که در جریان حمله نیروهای امریکایی در بهار سال 1970به ویتنام جنوبی و مخفیگاه‌های نیروهای ویتنام شمالی در کامبوج، اعتراضات گسترده‌ای در آمریکا شکل گرفت. این اعتراض ها پس از آن جدی‌تر شد که ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت امریکا در روز پنج شنبه 30 آوریل در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی به داخل کامبودیا پیشروی کرده و وارد جنگ سختی شده اند.

همین سخنان کافی بود تا 500 نفر از دانشجویان دانشگاه کنت استیت را در روز جمعه 1 مه در این دانشگاه گرد هم بیاورد. این دانشجویان در تجمع اعتراضی خود شعارهایی علیه ریچارد نیکسون که در سال 1368 با وعده پایان جنگ ویتنام به قدرت رسیده بود سر دادند.

اما این ابتدای اعتراض بود چراکه در روز شنبه ،2 مه در ساعت 10 گارد ملی اوهایو به هزاران دانشجوی معترض حمله ور شده و به آنها آتش گشود. سربازان در این هجوم با استفاده از سر نیزه دو نفر را زخمی کردند و شمار زیادی از دانشجویان را دستگیر و روانه زندان کردند و با استفاده از گاز اشک آور آنها را پراکنده کردند.

این اعتراضات در روز بعد هم ادامه داشت چنانکه در روز یکشنبه،3 مه، حوالی ساعت 11 شمار زیادی از دانشجویان دوباره در محوطه دانشگاه اقدام به تظاهرات کردند اما پس از ساعاتی، گارد ملی اوهایو برای پراکنده کردن آنها اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرد. دانشجویان نیز در واکنش به این اقدام در میدان شهر خیابان لینکولن و خیابان اصلی با امید گفتگو با شهردار به عنوان اعتصاب نشسته و خواهان جواب گویی مسوولان کاخ سفید شدند، اما در همین حال به ناگاه شهردار ساتروم در شهر اعلام حکومت نظامی کرد. این موضوع سبب شد تعداد زیادی از دانشجویان با سرنیزه سربازان زخمی و مجروح شوند.

اوج این اعتراضات اما در روز دوشنبه 4 مه صورت گرفت. در آن روز دانشجویان در محوطه دانشگاه جمع شده و همانند روزهای قبل مشغول اعتراض به سیاست نیکسون بودند که گارد ملی اوهایو ابتدا با استفاده از سرنیزه تلاش کرد تا از این تجمع جلوگیری کند ولی پس از لحظاتی، گارد نظامی اقدام به شلیک و قتل عام دانشجویان کرد و آنها را به رگبار بست. درپی این اقدام خشونت آمیز نیروهای نظامی، 4 دانشجو کشته، بیش از 9 نفر به شدت مجروح و یک نفر نیز فلج شد.

این اعتراض با شلیک گلوله سربازان گارد ملی اوهایو به بیش از ۲۰۰۰ دانشجوی معترض به طرزی فجیع خاتمه یافت. این واقعه، موجب اغتشاشات و اعتصابات گسترده در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و بین مردم آمریکا شد.اما به نظر می‌رسد علت بکار بردن این سطح از خشونت در این اعتراض اجتماعی ساده از آن روی اتفاق افتاد که جنگ ویتنام به عنوان خط قرمز دولت وقت امریکا شناخته می‌شد. در سال‌های بعد نیز شاهد چنین اعتراضاتی به اصول ومبانی حکومت امریکا و خطوط قرمز آن در رسانه‌های امریکا نبوده‌ایم چنانکه در جریان جنگ عراق نیز هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه با تمام توان از این جنگ حمایت کردند، هر چند این حمایت در دور دوم ریاست جمهوری بوش به دلایلی از سوی حزب دموکرات تبدیل به انتقاداتی شد که سرانجام به روی کار آمدن باراک اوباما منجر شد.

به نظر می‌رسد حکومت امریکا با وجود تبلیغات گسترده‌ای که برای مطرح شدن به عنوان یگانه حامی حقوق بشر بکار گرفته است، به هیچ روی تاب حتی یک اعتراض دانشجویی را نسبت به سیاست‌های کلان خود که مورد تایید نخبگان دموکرات و جمهوریخواه قرار گرفته است نداشته باشد، حقیقتی که نمونه آنرا در ماجرای کشتار کنت استیت به خوبی می‌توان شاهد بود.

این در حالی است که پس از اعتراضات مردمی به کشتار کنت استیت، عوامل این کشتار در دادگاهی صوری از اتهامات خود تبرئه شدند و در رسانه‌های امریکا نیز اسنادی مبنی بر تلاش نیکسون برای تبرئه آنها منتشر شد. اما این تنها تلاش برای مسکوت ماندن ماجرای کنت استیت نبود چنانکه امروز و با گذشت نزدیک به چهل سال از آن ماجرا، به دست آوردن کوچکترین مدرک و نشانه‌ای از این کشتار، حتی در دریای ژرف وب نیز امری بسیار دشوار است.روز شمار قتل عام 4 مه دانشگاه کنت استیت یونیورسیتی:

پنج شنیه،30 آوریل:
نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا خطاب به مردم اعلام کرد که نیروهای آمریکایی به داخل کامبودیا پیشروی کرده و وارد جنگ سختی شده‌اند.

جمعه،1 مه:
در دانشگاه کنت استیت یونیورسیتی بیش از 500 دانشجو اقدام به تظاهرات علیه سیاست‌های نیکسون کردند. همینکه دانشجویان معترض در حال پراکنده شدن بودند اعلام شد که در روز 4 مه نیز به خاطر اعتراض مجدد بر حمله و لشکر کشی به ویتنام توسط نیکسون اعتراضی شکل خواهد گرفت.

شنبه ،2 مه:
در ساعت 10 گارد ملی اوهایو به هزاران دانشجوی معترض حمله ور شده و به آنها آتش گشوده سربازان با استفاده از سر نیزه دو نفر را زخمی کردند و شمار زیادی از دانشجویان را دستگیر و روانه زندان کردند و با استفاده از گاز اشک آور آنها را پراکنده کردند.

یکشنبه،3 مه:
حوالی ساعت 11 شمار زیادی از دانشجویان دوباره در محوطه دانشگاه اقدام به تظاهرات کردند. با گذشت ساعاتی از این اعتراض، گارد ملی اوهایو برای پراکنده کردن آنها اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرد. دانشجویان معترض نیز با حضور در میدان شهر، خیابان لینکولن و خیابان اصلی با امید گفتگو با شهردار به اعتصاب نشستند و خواهان جواب گویی مسوولان کاخ سفید شدند، در همین حال بود که شهردار ساتروم در شهر اعلام حکومت نظامی کرد. این امر باعث شد تعداد زیادی از دانشجویان با سرنیزه سربازان زخمی و مجروح شوند.

دوشنبه،4 مه:
قرار بود دانشجویان نزدیکی ظهر دوباره اقدام به تظاهرات کنند. دانشجویان در محوطه دانشگاه جمع شده و به مانند روزهای قبل به سیاست نیکسون اعتراض کردند و گارد ملی اوهایو با استفاده از سرنیزه یکبار دیگر خواست که از تجمع آنها جلوگیری کند. در همین حال گارد نظامی اقدام به شلیک و قتل عام دانشجویان کرد و آنها رابه رگبار بست درپی این اقدام خشونت آمیز نیروهای نظامی 9 دانشجو کشته و دهها دانشجوی دیگر به شدت زخمی شدند.


جفری گلین میلر 20 ساله در دم به خاطر شلیک به دهان کشته شد.
آلیسون بی کروس 19 ساله بر اثر شلیک بر سینه کشته شد.
ویلیام ناکس 19 ساله بر اثر شلیک به سینه کشته شد.
ساندرا لی 20 ساله بخاطر شلیک به گردن کشته شد.
و دهها زخمی و مجروح دیگر.

تصاویر دیگری از این جنایت را در ادامه صفحه می توانید مشاهده کنید. 
 
 
تبلیغ ویـژه