عجب هزینه سنگینی

از : عدالتخانه .

 

دوستی قمی دارم که که نقل می­کرد در سفر احمدی نژاد به شهر قم که در همان اوایل آغاز به کار دولت جدید شکل گرفته بود، مطابق معمول  مسئولین شهر و استان در محل استانداری جمع شده بودند، تا نهار را در ضیافت ریاست جمهوری میل کنند. چند وقتی می­گذرد، ولی میهمانان به خیال این که کار رئیس جمهور،  لابد طول کشیده است، صبر می­کنند. ساعت به ۴ بعد از ظهر که می­رسد، حاضرین طاقت ازکف داده به هیات همراه زنگ می­زنند و علت را جویا می­شوند. طرف مقابل در جواب می­گوید که آقای رئیس جمهور و همراهان غذا را از فلان کبابی گرفته و خورده­اند. والسلام و خداحافظ. از این­ طرف مسئولین محترم، دست از پا درازتر، گشنه و تشنه عازم خانه های خود می­شوند تا لا­اقل غذای آنجا را از دست ندهند.

اخیراً عده­ای افراد، ازهزینه­های بالای سفرهای استانی هیاٴت دولت گفته­اند و یکی از نمایندگان محترم مجلس که به همراه پسرش این وظیفه را به دوش می­کشد، در اظهار نظری هزینه هر کدام از سفرها را ۲ تا ۳ میلیارد تومان عنوان کرده است.حال بد نیست هزینه این سفرها را محاسبه کنیم تا کمی از صحت خبر این منابع آگاه باخبر شویم.  

فرض می­کنیم که رئیس جمهور و هیاٴت همراه شامل وزرا و معاونین و محافظین و چندتایی خبرنگار، حداکثر جمعی حدود ۷۰ نفر باشند و بلیط رفت و برگشت هواپیما با احتساب متوسط فاصله استانها تا تهران به ازای هر نفر، ۱۰۰ هزار تومان دربیاید.(۷ میلیون تومان)هزینه رفت و آمد بین شهرها با ماشین سواری را هم یک میلیون تومان در نظر می­گیریم.  

اگر متوسط هر سفر را ۳ روز در نظر بگیریم و هر نفر در روز ۱۰ هزار تومان غذا مصرف کند و روزانه ۳۰ نفر هم میهمان این جمع باشد، می­شود ۳ میلیون تومان. آن چیزی که از سفرهای استانی می­دانیم، این است که معمولا برنامه کاری از صبح زود آغاز می­شود و تا حدود ۱۲ نیمه شب ادامه دارد و مسئولین در همان محل استانداری می­خوابند و اگر جلسه هیاٴت دولت باشد، صبح همان روز در همان محل، جلسه را برگزار می­کنند. با این همه فرض می­کنیم که برای اقامت 3شب هر نفر مبلغ ۱۰۰ هزار تومان خرج می­شود.(7میلیون تومان) که با احتساب دو میلیون هزینه های محافظتی جمعاً ۲۰ میلیون تومان می­شود. ۵ میلیون تومان هم هزینه­های متفرقه و از قلم افتاده را محاسبه می­کنیم و برای این­که دل کسی نشکند، کل این مبلغ را در ۲ ضرب می­کنیم که می­شود به ازای هر سفر ۵۰ میلیون تومان. حال کل این هزینه­ها را در ۳۰ یعنی تعداد استانهای کشور ضرب می­کنیم و همین­طور از خودمان کشککی مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به آن اضافه می­کنیم.   

۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رقم یک دور سفرهای استانی به دور کل استان­های کشور. دولت قرار است حداکثر با این عدد خیالی ، کل کشور را بطور کامل برود و مشکلات را ببیند و پروژه ها را مطابق نیاز استانها و کشور تصویب کند.

اما کمی فکر کنید،

این رقم ، رقم آشنایی نیست؟

*     ۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان رقم افتتاح فرودگاه حضرت امام(ره) که البته مسئولین وقت، ۹۰۰میلیون آن را قبول داشتند، اعم از ۳۲میلیون تومان برای خرید گل و... . و اما سخنگوی دولت قبل، وزیر مزبور را که ۱ میلیارد ناقابل دیگر خرج تزیینات محل کار کرده بود، جزو بهترین وزرای کابینه دانسته بود. روحش شاد.

پی نوشت : * البته ماجرا این بود که خرج افتتاح فرودگاه امام ، در زمان آقای خاتمی حدود دو میلیارد و سیصد میلیون تومان بود که وزیر مربوطه یک میلیارد و هشتصد میلیون را قبول داشت. خوب یادمه تو مجلس موقع استیضاح داد می زد و می گفت کی گفته دو میلیارد تومان ؟ یک میلیارد وهشتصد میلیون تومان بیشتر خرج نشد !

/ 16 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ياشار

اگرچه هزينه زيادی دارد اما ديدن اوضاع و احوال مردم فقير و بدبخت اطراف و اکناف کشور امری لازم و ضروری است به شرط اينکه برنامه های مطرح شده برای استانها از مرکز به طور جدی پيگيری شود.

م.عروج

سلام. خوشحالم که وبلاگ شما رو ديدم. سعی می کنم بازم به شما سر بزنم موفق باشيد

پاسداران

بسم الله . در جواب محمد ميکسر : اولا:‌عزو ؟!!!! دوما : سابقه بسيح من دورقميه اخوی. :)

پاسداران

بسم الله . درجواب زيتون : اولا : می بخشی ، ولی من معنای منطقی که تو آن را درک کنی نمی فهمم . دوما: چشم . هروقت سیبیل دار شدی به تو لينک می دهم ! سوما : آره ُ خوب يادمه ُ همون بحثی که ازش فرارکردی رو می گی ؟ همونی که کارت به توهين به تمامی مفاهيم مقدس حتی بسم الله الرحمن الرحيم کشيد رو می گی ديگه ؟‌ما که بحث ديگه ای نداشتيم .

پاسداران

بسم الله . جواب علی آقای بی نام و نشون : اولا : چرا اينقدر بی نام و نشون ؟ دوما :اينکه دروغه . دوره خاتمی هم چنين کاری نشد. مفت خالی بستی. حالا اگه کارمنده خودش مرخصی بگيره يه بحث ديگه است. بله ممکنه کار اداره به تعطيلی هم بکشه ! :) سوما : دومی را هم مفت خالی بستی . تو دوره خاتمی هم چنين تهداد محافظی براش بکار گرفته نشد. کل حلقه حفاظتی روسای جمهور به ۵۰ نفر نمی رسد. اگر منظورت حلقه بسيج و سپاه و ناجا است که بنده خدا اينها که هميشه برای همه هستند ، حقوق جدا هم لازم ندارند ، وطيفه شان هميشه حفاظت از شخصيت ها در ملاقاتهای عمومی است ! چهارما : مردم نامه ننويسند ديگه ؟ رئيس جمهور هم برای صرفه جويی نامه ها رو آتيش بزنه خوبه ؟ موافقی ؟ ميخواستيد تو شنزده سال خفه کردن مردم ، يک کم بجای اينکه بفکر فلان دزد و فلان قاچاقچی و فلان هيز و فلان آدم کش باشيد که چرا گرفتنش و چرا زندان افتاد يه کم هم بفکر مردم می بوديد. چشم خيلی ها کور ، احمدی نژاد مستقيم خود را به مردم وصل کرده است. ضمنا برای بررسی نامه های مردم يک ستاد منظم و قوی در تهران فعال است . مثل کارهای شما دوم خرداديها کشکی کشککی کتره ای نيست . نامه مردم است. اهميت د

آرش

ابوذر به زیتون اگر سیبیل دار بشه لینک میدی؟ پس تو فقط به سیبیل کلفتا لینک میدی؟ تمایل جنسی جدیدتو تبریک میگم

ياسر

بسم ا.. الرحمن الرحيم نگاه اقتصادی به سفرهاي دکتر جنبه سياسی دارد و فقط پيش زمينه برای انتقاد مغرضانه است

پاسداران

بسم الله . بد نيست متن يکی از کامنت هايی را که سانسور خواهم کرد بخوانيد ::: ابوذر به زیتون اگر سیبیل دار بشه لینک میدی؟ پس تو فقط به سیبیل کلفتا لینک میدی؟ تمایل جنسی جدیدتو تبریک میگم ::: - چرا خود کامنت را انتشار نمی دهم ؟ چون نویسنده می داند که مخاطب این وبلاگ زیاد است. برای همی کامنت می نویسد تا همفکرهای خودش را مجتمع کند. حالا برسیم به بررسی این کامنت‌: از این کامنت چند چیز فهمیده می شود‌: ۱- کافر همه را به کیش خود پندارد. فکر می کند اگر خودش تمایلات جنسی مشعشع دارد ، دیگران هم مثل خودش هستند . برای همین ، امور غیر ممکن را برای شبیه شدن به وضع خودش ، به ممکن تغییر می دهد . یعنی سبیل دار شدن یک زن را ممکن می داند ! ۲- نمی فهمد یا نمی خواهد بفهمد که منظور من این بود که من هرگز به اين زن لينک نمی دهم چون کسی است که کارش به توهين به امور مقدس کشيد. مثل آيات قرآن . مثل آيه ای که ۱۱۴ بار در قرآن تکرار شده و آن آيه ای نيست جز بسم الله الرحمن الرحيم . نمی فهمد برای همين يک امر غير ممکن آوردم . ۳- اينجوری ، روشن هم می شود من چه نوع کامنت هايی را (عموما ) منتشر نمی کنم . چه نوع آدمهايی هم ابراز مخالفت با ديدگا

حميدرضا

سلام. اميدوارم که اين هزينه خيالی شما واقعی باشه.برادر البته احتمالا شما اشتباه نوشتين هزينه امنيتی دو ميليون تومان!!!! واقعا فکر می کنيد با اين هزينه خرج اون همه مامورهای اطلاعاتی و انتظامی که در شهر ها مواظب رييس جمهور هستن تامين ميشه . مطمئنا اون برادر قمی بهتون نگفته از چندين روز قبل اين کارهای امنيتی شروع ميشه ؟!!! در ضمن اگه رييس جمهور پنير و نان می خوره با غذای خونه شون دليل نميشه که هزينه ها کم بشه؟ در ضمن من با اين هزينه ها و اين هديه ها که ريئس جمهور به ديگران به عناوين مختلف می ده مخالفم ... اينها همش از پول بيت المال هستش که من هم توش سهمی دارم ... شاد باشی. راستی تکبر و غرور گناهه بهتره خودت و وبلاگت رو بيشتر از اون چيزی که هست نشون ندی و بزرگ ندونی. شاد باشی به اميد روزی که همه بی عدالتی ها و اسرافها از بين بره. راستی من با اون هزينه هم مخالفم که در دوره خاتمی برای افتتاح فرودگاه امام (ره) شده

حميد

اصولگرا سلام ! وقتی قرار باشد آدم همه چيز را به سود خود توجيه کند نتيجه اش همين است . تو هزينه آدمهايی را که با اتوبوس به شهرستانها می برند حساب نمی کنی ؟ هزينه های نيروهای امنيتی لباس شخصی و غير شخصی - تعطيلی ادارات و مدارس و از همه مهمتر هزينه نفر-ساعت وزرای که بايد به جای اجرای برنامه ها گردش کنند چی؟ پس استاندارها و مديران کل و ...چه می کنند؟ می توانی مدیریت را برایم تعریف کنی ؟سوال آخر اینکه با ثروت مشاور ساده زیستش سردار حاج صادق محصولی (مرد 50 میلیون دلاری) چند تا از این سفرها می توان رفت؟