This is American DEMOCRACY

مخالفت آمریکا با نخست‌وزیری «جعفری»<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز روز پنجشنبه در گزارشی به نقل از یكی از مقامات ارشد سیاسی عراق اعلام كرد: سفیر آمریكا در عراق به مقامات شیعی این كشور اعلام كرده است كه جرج بوش رییس جمهوری آمریكا نمی‌خواهد «ابراهیم جعفری» همچنان به عنوان نخست وزیر دولت جدید عراق باقی بماند.


نیویورك تایمز به نقل از «رضا جواد تاكی» از شیعیان عضو پارلمان عراق نوشت: «زلمی خلیل زاد» سفیر آمریكا در عراق در دیدار با برخی از رهبران شیعی عراق برای نخستین بار و به صورت مستقیم موضوع مخالفت واشنگتن با ابقای جعفری را اعلام كرد.

 

تاكی گفت كه، خلیل زاد در دیدار با عبدالعزیز حكیم رهبر بزرگترین حزب شیعیان عراق نیز گفته بود این پیام شخصی بوش رییس جمهوری آمریكا را به نخست وزیر انتقالی عراق منتقل كنید. به‌گفته تاكی كه خود در این دیدار شركت داشته است، خلیل زاد اظهارداشت: بوش نه می‌خواهد جعفری به عنوان نخست وزیر دولت جدید عراق انتخاب شود، و نه از آن حمایت خواهد كرد و نه آن را خواهد پذیرفت.

 

این مقام عراقی كه نیویورك تایمز او را از نزدیكان «عبدالعزیز حكیم» معرفی كرده، گفته است این نخستین «پیام واضح و مستقیم» از سوی آمریكایی‌ها در مورد یك نامزد بخصوص سمت نخست وزیری است. این درخواست بوش در حالی مطرح می‌شود كه شیعیان عراق كه‌اكثریت كرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی عراق به خود اختصاص دادند، ماه گذشته مجددا ابراهیم جعفری را به عنوان نامزد احراز پست نخست وزیری معرفی كردند.

 

بنابر این گزارش، «الیزابت كلتون» سخنگوی سفارت آمریكا در بغداد با تایید اینكه خلیل زاد با عبدالعزیز حكیم دیدار كرده، از اظهارنظر در مورد آنچه وی گفته است، خودداری كرد. نیویورك تایمز نوشته است: سخنگوی سفارت آمریكا گفت، تصمیم‌گیری درمورد انتخاب نخست وزیر صرفا مربوط به مردم عراق است و این یك تصمیمی خواهد بود كه عراقی‌ها اتخاذ خواهند كرد.

 

به نوشته این روزنامه، وزارت امور خارجه آمریكا نیز در واشنگتن عنوان كرد در مورد مذاكرات دیپلماتیك اظهارنظر نخواهد كرد ولی «آدم ارلی» معاون سخنگوی این وزارتخانه تاكید كرد آمریكا از دولت اتحاد ملی با رهبری قدرتمند كه بتواند باعث اتحاد تمامی عراقی‌ها شود حمایت خواهد كرد. «حیدر العبادی» سخنگوی جعفری نیز با اعلام دریافت پیام سفیر آمریكا، مقامات آمریكایی را به تلاش برای از بین بردن حق حاكمیت مردم عراق متهم كرد.

 

بنابر این گزارش، اختلافات میان رهبران شیعه و دولت آمریكا كه طی ماه‌ها‌ی اخیر رو به افزایش بوده است در پی حمله نیروهای آمریكایی و عراقی به مسجد شیعیان در شمال بغداد كه به كشته شدن دست كم ۱۷غیرنظامی منجر شد، شدیدا افزایش یافته است. به نوشته این روزنامه، تشدید فشارهای آمریكا نسبت به نامزدی ابراهیم جعفری نشانه دیگری از بی‌تابی آمریكا نسبت به تشكیل دولت جدید ملی در عراق است.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید