تو دهنی زیبای نماینده سوریه به وزیر امورخارجه عربستان

به نوشته این روزنامه، الفیصل در سخنانی طولانی، تحولات مردمی جاری در بیروت در روزهای اخیر را "جنگی دیوانه‌وار" خواند و ادعا کرد، عامل این جنگ، حزب‌الله لبنان است. این مقام سعودی با توهین به سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، او را "شارون" خواند و مدعی شد: «این دو نفر، هر دو با اشغال بیروت موافقند.»

وی کابینه "فؤاد سنیوره" را "دولت قانونی" خواند و گفت: «اکنون این دولت با یک جنگ فراگیر مواجه است و ما به عنوان سران جهان عرب، نمی‌توانیم دست‌بسته بنشینیم.»  

وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ادامه با اهانت به جمهوری اسلامی ایران، ادعا کرد: «این، ایران است که این جنگ فراگیر را مدیریت می‌کند و حزب‌الله هم می‌خواهد حکومت ولایت فقیه را بر لبنان حاکم کند اما وظیفه ما این است که هر آنچه را در توان داریم به کار ببندیم تا جلوی این جنگ را بگیریم.» وی افزود: «باید لبنان را نجات دهیم و در این راه، حتی اگر بشود نیروهای عربی را به سرعت به لبنان اعزام کنیم و آنها را در سطح این کشور مستقر کنیم تا امنیت به آن بازگردد و از دولت قانونی حاکم حمایت شود.»

سعود الفیصل ادامه داد: «باید اولاً همین الآن، بیانیه‌ای صادر کنیم و در آن آشکارا حزب‌الله و ایران را به علت اشغال بیروت محکوم کنیم و به افراد مسلح هشدار بدهیم که از این جنگ دست بردارند و عقب‌نشینی کنند و دوم اینکه از دولت سنیوره حمایت کنیم و از این دولت به خاطر مقاومتش سپاسگزاری نماییم و از موضع آن حمایت کنیم.»  

در این هنگام به محض قطع سخنان الفیصل، نماینده سوریه اجازه خواست و گفت: «ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه به دلایل خاصی در این نشست حضور ندارد اما دمشق، مسائل جاری در لبنان را یک مسأله داخلی می‌داند و قصد دخالت در آن را ندارد اما متأسفانه این وزیر سعودی پیش از خود وارد قضیه شد و مجموعه‌ای حرف‌های گمراه‌کننده را مطرح کرد که مرا مجبور کرد وارد بحث شوم تا اظهارات وی، واقعی قلمداد نشود.»  یوسف احمد در ادامه خطاب به این مقام سعودی گفت: «شما الآن موضع حقیقی خود را آشکار کردید و نشان دادید که از یک گروه خاص در لبنان علیه گروه دیگر حمایت می‌کنید.»  وی خطاب به الفیصل افزود: «تو می‌گویی دولت لبنان قانونی است در حالی که همه ما می‌دانیم این کابینه تنها یک کابینه تشریفاتی است و نماینده همه لبنانی‌ها نیست بلکه تنها بخشی از آنها را نمایندگی می‌کند.»  نماینده سوریه اضافه کرد: «وقتی تو خواستار اعزام نیروی عربی به لبنان می‌شوی به این معناست که از اعراب می‌خواهی برای جنگ با اکثریت لبنانی‌ها به این کشور سرازیر شوند تا از سمیر جعحع، جاسوس و مزدور اسرائیل که امروز هم‌پیمان شما شده است دفاع کنند.»

در این هنگام، سعود الفیصل، اظهارات یوسف احمد را قطع کرد و گفت: «او هم‌پیمان ما نیست.» اما نماینده سوریه پاسخ داد: «هم‌پیمان شماست و از سوی شما حمایت می‌شود و پول دریافت می‌کند.»  

وی ادامه داد: «آیا تو می‌خواهی مفاهیم مد نظر خود را به ما بقبولانی و به ما بگویی ایران دشمن است و نه اسرائیل که هر روز بدون توقف، کودکان را می‌کشد. تو در حالی خواستار اعزام نیرو به لبنان می‌شوی که در جریان جنگ 33روزه یک گوشه نشستی و از جایت تکان نخوردی و این در حالی بود که اسرائیل داشت لبنان را بی‌وقفه بمباران می‌کرد. چرا آن موقع به فکر اعزام نیرو برای مقابله با اشغالگری اسرائیلی‌ها نیفتادی؟»  نماینده سوریه تصریح کرد: «تو از حزب‌الله به‌صورت دشمن یاد می‌کنی در حالی که هم خودت و هم همه ما می‌دانیم که این حزب، قربانیان زیادی برای لبنان و امت خود تقدیم کرده در حالی که هیچ کس چنین هزینه‌ای نمی‌کند مگر اینکه خیر کشور خود را بخواهد. وی افزود: ایران همواره در کنار مسائل اعراب ایستاده و حامی ما بوده اما تو می‌خواهی به ما تلقین کنی که ایران دشمن است. مدتی پیش، وقتی در نشست غیر علنی اتحادیه عرب، پرونده روابط ایران و اعراب را بررسی کردیم همه حضور داشتند اما هیچ کس نگفت که با این مشکلات مواجه است و این نشان می‌دهد که عربستان سعودی می‌خواهد نگرانی‌های خودش را به خورد ما بدهد و این چیزی است که ما نمی‌توانیم آن را بپذیریم.»  

در این هنگام الفیصل، بار دیگر وارد بحث شد و ادعا کرد: «ایران از کودتا [در لبنان] حمایت می‌کند و تو با من جوری حرف می‌زنی که انگار ما طرفدار اسرائیل هستیم. اگر بار دیگر این حرف‌ها را تکرار کنی من موضع دیگری اتخاذ خواهم کرد.»  نماینده سوریه نیز با عصبانیت پاسخ داد: «من را تهدید نکن! اگر بخواهی با من جور دیگر صحبت کنی چیزی از من خواهی شنید که پیش از این از هیچ کس نشنیده باشی.»  

الفیصل در نشست پیشین وزیران امور خارجه اتحادیه عرب نیز اظهارات تندی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده بود که با واکنش برخی حضار مواجه شد.  

پی نوشت :

چقدر حرفهای سعود الفیصل ،‌ با الگوی دوم خردادی ایرانیش شبیهه ! چقدر شبیه الگوی آمریکایی حرف می زنه . اشغال یک کشور دیگه به بهانه حمایت از دموکراسی و دولت قانونی... جالبه که تو لبنان هم داره از جریانات باصطلاح اصلاح طلب حمایت می کنه. جالبه که جریانات باصطلاح اصلاح طلب ایرانی هم از همونها حمایت می کنند. جالبه که عربستان ایران رو هم دشمن می دونه. کدوم ایران رو ؟ ایران ولایت فقیه رو . والا با دوستان گل باصطلاح دوم خردادیش که مشکلی نداره . بفرمایید ببینم حالا کی عاشق عربستانه ؟‌

/ 2 نظر / 18 بازدید
فانی

سلام آقای ابوذر عزیز من همیشه ار مطالب قابل توجه و مهم شما استفاده می‌کنم. الآن هم فقط کامنت گذاشتم برای عرض خسته نباشید و تشکر[لبخند] التماس دعا[گل] یا علی

حافظان بقیع

با سلام و آرزوی سلامتی برای شما لطفا در معرفی کردن هرچه بیشتر وبلاگ "حافظان بقیع" که به منظور برنامه ریزی برای دفاع از قبور مطهر ائمه بقیع در ویکیمپیا می باشد، یاری بفرمایید. آدرس وبلاگ : www.hafezaanebaghi.blogfa.com با تشکر