بازیگران و مسئولان تئاتری خشکسالی و دروغ ، متهم به دروغگویی ؟

در صفحه ی فیسبوک فردی بنام پیام فروتن که احتمالا از اهالی تئاتر است و صفحه ی وی با کد payam.foroutan.3 در این پایگاه ممنوعه قابل رصد است ، مطلب قابل تاملی درج شده.

بهرحال می دانیم که جریانات ضد انقلابی طرفداران انقلاب اسلامی را در انتخابات گذشته به دروغگویی و عبور از وطن دوستی متهم و با دست گرفتن مفاهیمی بقول خودشان آریایی ، علیه آنچه که آنرا دروغ گویی دولت می دانستند موضع گرفتند. از جمله نمودهای آن را شاید بتوان در طراحی تئاتری با عنوان خشکســالی و دروغ جستجو کرد که احتمالا با بهره گیری از جمله منتسب به کوروش هخامنشی که برای ایران دورماندن از خشکسالی و دروغ را آرزو کرده بود طراحی شده است.

حالا ، در صفحه ی فیسبوک آقای فروتن می خوانیم که مسئولان برگزاری این تئاتر که قرار بوده در شیراز برگزار شود ، ادعا کرده اند تئاتر مذکور بعلت عدم حضور بازیگران آن اجرا نشده است و مشکلی در زمینه مجوز نداشته .

وی در صفحه اش اینگونه نوشته است :

***
همه ما یا مسلمانیم، یا سعی می کنیم مسلمان باشیم یا در نهایت آرزو می کنیم آزاده باشیم. شرط آزادگی، صداقت در اندیشیده ورزی و پرهیز از دروغ و ریا در کردار و گفتار است. و در این میان چه رابطه غریب و ملموسی میان خشکسالی و دروغ وجود دارد.
گروهی از خانواده ما – خانواده تئاتر – بار و بندیلشان را جمع و جور می کنند و به قصد اجرای نمایشی به شیراز می روند. بلیت ها از قبل به فروش رسیده است و ظاهرا قرار است دو سه هزار نفری از هنر این عزیزان لذت ببرند. اما اوضاع به گونه ای دیگر رقم می خورد. نمایشی که در تهران روزها به روی صحنه رفته و ظاهرا برای اجرای شیراز آن نیز مجوزهای لازم اخذ شده است، با در بسته روبرو می شود. از اجرای آن ها ممانعت به عمل می آید و از آن جالب تر نوشته ای بر روی در سالن بسته نصب می شود با این مضمون :

"نمایش خشکسالی و دروغ به علت نیامدن برخی بازیگران کنسل شد"!

در ادامه تمام اعضای گروه در برابر این نوشته به خط می شوند، عکسی می گیرند و آن را برای ثبت در تاریخ تئاتر ایران به یادگار می گذارند. عکس یاد شده در یکی دو سایت خبری درج می شود و فرایند "کی بود کی بود، من نبودم" مرسوم آغاز می شود. یکی می گوید اصلا این نمایش مجوز نداشته است؛ دیگری می گوید به ماربطی ندارد و این موضوع به خود شیراز مربوط است. آن یکی می گوید قصور از طرف تهیه کننده بوده است و ...

اما در این میان و با توجه به اتفاقاتی که روی داده است جای چند پرسش خالیست:
1 – چگونه است نمایشی که مجوز اجرا نداشته است، به راحتی دو سه هزار عدد بلیت آن به فروش می رسد و کسی از مسئولان مربوطه خبردار نمی شود و جلوی این کار گرفته نمی شود؟ آیا پیش فروش کالایی که اصولا قرار نیست وجود داشته باشد، جرم محسوب نمی شود؟ چرا هیچ کدام از مسئولان ذی ربط در همان موقع، با این کلاهبرداری آشکار(!) برخورد نکردند؟!

2 – با شناختی که شخصا از محمد یعقوبی دارم، او را آنقدر با تجربه و مقید به قانون می دانم که برای اجرای نمایشی فاقد مجوز، نه وقت بگذارد، نه این همه عوامل اجرایی و خود را علاف کند و راهی شیراز شود. آخر می دانید ... او حقوق خوانده است و بیش از همه ما از معنای "مجوز" سر در می آورد.

3 – در این غائله هیچ کس پاسخ قانع کننده ای نداد. چرا؟! اگر این نمایش مجوز اجرا نداشته است، پس ماجرای عدم حضور بازیگران در شیراز و اعلام عمومی آن چه بود؟! هیچ کس نمی تواند در برابر دلیل منطقی و محکم "عدم صدور مجوز برای یک نمایش" ایستادگی کند. به راحتی می شد همین موضوع را اعلام و از اجرای این نمایش به صورت کاملا صادقانه و قانونی جلوگیری کرد. نه حرفی پیش می آمد و نه حدیثی ساخته می شد. تازه می شد از این گروه نمایشی به علت تلاش برای به اجرا بردن یک نمایش فاقد مجوز و فاقد صلاحیت لازم نیز شکایت کرد.

4 – دروغ چرا ؟! تا کی می خواهیم دروغ بگوئیم؟! منظورم اعلام خبر نیامدن بازیگران به شیراز است. در حالی که ظاهرا گروه، یک بازیگر رزرو نیز با خود همراه داشته است!

5 – آقایان ... اصلا هنرمند نه ... انسان و مفهوم انسان دارای شان ویژه است. انسان و احترام به شخصیت او، بزرگترین و آرمانی ترین مشخصه آئین ماست. اگر مسلمانیم، اگر انسانیم و اگر آزاده ایم، بر ما واجب است شان انسان و حرمت او را حفظ کنیم. آیا روا است تعدادی "انسان" را میزبان باشیم و چنین بی پروا و صریح، به آن ها "دروغ" بگوئیم؟!

6 – خانه تئاتر قرار بود یک نهاد صنفی باشد که از حقوق اعضای خانواده تئاتر حمایت کند. بسیار مایلم بدانم خانه تئاتر در این ماجرا کجاست؟ اگر نمایش خشکسالی و دروغ برای اجرا در شیراز فاقد مجوز لازم بوده است، صراحتا باید اعلام موضع کرده و اقدامات قانونی لازم برای جلوگیری از تکرار این مسئله که کمترین آسیب آن بی اعتمادی به هنرمندان و فریب تماشاگران مشتاق خواهد بود را انجام دهد. و اگر نمایش خشکسالی و دروغ، مجوزهای لازم را کسب کرده است، باید از مسئولانی که باعث نوقف اجرای آن شدند، حداقل توضیح بخواهد.

6 – در پی این ماجرا پاسخ های متعددی از سوی مسئولان تئاتری تهران و شیراز ارائه شد؛ اما هنوز کسی درباره موضوع اعلام خبر کذب نیامدن بازیگران نمایش به شیراز اظهار نظری نکرده است.

***

بازیگران تئاتر مذکور رفته اند و کنار تابلوی تئاتر مذکور در شیراز جمع شده عکس گرفته اند که نخیر. تئاتر مجوز نداشته و ما که همه آمده بودیم .

با این حساب ، مسئولان تئاتر خشکسالی و دروغ ، بازیگران را به دروغگویی متهم می کنند که با نیامدن خود ، آنها را متهم به انجام یک کار عبث و اجرای تئاتر بدون مجوز کرده اند و بازیگران می گویند که مدیران تئاتر مذکور باید پاسخگو باشند که در حالیکه همه ی آنها آمده بودند ، چرا به دروغ گفته اند که چون آنها نیامده اند تئاتر اجرا نشده .

حال تعجب همین بازیگران این است که چرا برخی می گویند که تئاتر مجوز نداشته . چون در تبلیغات خیابانی همین تئاتر ، مجوز دار بودن آن ذکر شده و البته اگر کلا موضوع مجوز است و مثلا مجوز بعدا لغو شده ، چرا از نیامدن بازیگران صحبت می شود؟!

بدنیست این حضراتی را که می خواهند با "کار فرهنگی" یا الف : فرهنگ جامعه برای دروغ نگفتن را بالا ببرند !!! و ب : نظام جمهوری اسلامی را با استفاده از امکانات فرهنگی خودش و در محدوده مرزهای خودش با جسارت تمام و سنگ پای قزوینی بودن، خجالت!!! بدهندو یا ج : همه ی گزینه ها صحیح می باشد !! ، به مطالعه ی مجدد پیام کوروش هخامنشی در اخ و بد بودن دروغ مراجعه داده  و بگوییم از اول هم بسیاری "به دروغ" دیگران را دروغگو خوانده ، خود مربی اخلاق و مرشد اسلام و انذار دهنده از دروغ شدند !

/ 2 نظر / 61 بازدید
vahid

فلسطین متعاق به فلسطینی هاست. یه کلیپ زیبا از شبکه نصر طبق بیانات مقام معظم رهبری http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=6981

سيدمهدي

سلام آقا ابوذر يادمه زمانيكه بهاءالله مهاجراني! وزير فرهنگ و ارشاد بود شعار اين شد: وزير ارشاد ما ارشاد بايد گردد يا اعدام بايد گردد!!! بنظرت الان شعار چيه؟