در مورد خواننده ی هیپ هاپ ، یاسر بختیاری معروف به یاس

مدتی است توجه عمیقی به حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی پیدا کرده ام . شاید باید این پست را به وبلاگ زخم فرهنگم منتقل می کردم ، اما بدنیست همینجا بگذارم تا با کمک سئوی بالای این وبلاگ به خوبی دیده شود. البته شاید دغدغه های فرهنگی را در وبلاگ زخم فرهنگ متمرکز کردم . علت متروک ماندن زخم فرهنگ این است که نوعی از باصطلاع افشاگری فرهنگی را می خواستم آنجا انجام بدهم که هرچه حساب و کتاب کردم، دیدم نمی شود آن هدفگذاری را تعقیب کرد و در منطق آن شک کردم .

یکی از حوزه های مورد توجه من، اجزاء مختلفی است که امروز زندگی نوجوانهای ما را تحت تاثیر خود قرار داده و یکی از مهمترین آنها موسیقی است. الان یکی از اجزاء مهم ذائقه ی موسیقایی نوجوانهای ایرانی - و نه حتا جوانها - را موسیقی هیپ هاپ ، و نه رپ ، که مدل کاملا تجاری سازی شده و کنسرتی و مخاطب پسند رپ اعتراض هارلم است - تشکیل داده .

دو گروه کلی ذائقه اینجا وجود دارد. یک گروه ، کاملا بزن بکوب و قرتی است و محصول رسانه ای و مخاطبان خود را پیدا کرده، و یک گروه، گروه محصولات سیاسی اجتماعی است.

با جستجویی که من کردم، به این جمع بندی رسیدم ، تردیدی ندارم ، حتا ذره ای ، که جریان هدایتگر هر دو ذائقه و حامی هر دو گروه تولید، یکی است و در واقع اگر تفکیکی بین تولیدکنندگان مشاهده می شود ، نه از عدم همگرایی فلسفی ، بلکه ناشی از تقسیم کار تخصصی است .

در تمرکز توجه بر محصولات رسانه ای هیپ هاپ با مضامین سیاسی اجتماعی، و در قلب آن ، تبلیغات سنگین و شدیدی برای شکل دهی به یک شخصیت پردازی ویژه بر محوریت یک خواننده ی جوان بنام یاسر بختیاری است که با عنوان یاس ( که اصالتا اسمی دخترانه است ) شناخته می شود.

جستجوی انجام شده نشان می دهد وی در مرکز یک جریان هدایتگر و هماهنگساز ویژه و بسیار مهم، برخوردار از اهداف بسبار راهبردی و عقبه های کارشناسی نخبه قرار دارد و به زعم من تحرکات وی تحرکاتی خودجوش ، از درون و بدون مطالعه و طرح تحقیقی و مطالعاتی نیست. هرچند شاید خود این فرد از بسیاری از این ابعاد بی خبر باشد، اما تصور اینجانب این است که همین بی خبری هم چندان دوام نخواهد یافت و بنظرم همین الان هم ، یاسر بختیاری گامهای بلندی برای حرکت به سمت مرکزیت برخی از حلقه های مطالعاتی و ویژه در این موضوع را برداشته است.

در شخصیت سازی سنگینی که پیرامون یاسر بختیاری موسوم به یاس صورت می گیرد، تلاش می شود تا از وی چهره ی یک فعال اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ترسیم شود که با اتکاء به توان تخصصی و آشنایی و تعلق خاطرش به موسیقی و این سبک خاص ، در حال پیگیری آرزو و آرمانهای اجتماعی و فرهنگی خویش است و اهدافی کاملا غیرانتفاعی را دنبال می کند. یاسر بختیاری یا همان یاس فردی ترسیم می شود که یک دردمند اجتماعی و یک دلسوز جوان برای کشورش است و تنها هدف بیان دردها و مشکلات در بستر رسانه ی موسیقی است. تلاش خود این رپر هیپ هاپ نیز در همین راستاست و بقول خودش ، قصد دارد تا خود را "تاریخ نویس" معرفی کند !

اما حقیقت چیست ؟

اخیرا ویدئویی به عنوان مصاحبه با وی ، در اینترنت منتشر شد - و البته بازهم در غفلت راهبردی مسئولان امنیتی ، سیاسی وقضایی به شکل غیرمجاز از لوکیشین هایی حیرت آور مانند ورودی تونل رسالت تهران یا حریم میدان آزادی، یا حیات خلوت همیشگی شان ، بام تهران ، گاهی حتا با دو دوربین بهره برده است - که بسیاری از جزئیات پنهان و انکار شده از شخصیت اصلی وی را افشا می کند.

در این ویدئو،بر خلاف آنچه که در رزومه ی کاری کارگردان و تهیه کننده و مجری ( تعدد شغل دارند ! ) آن ، آقای اردشیر احمدی درج شده ، مطلقا گفتگو حالت جنجالی و حاوی سئوالات تیز و تند و برنده نیست و تندترین انتقادات ، در حد کمجان ترین پرسشها مطرح می شود و به راحتی از آن عبور می شود. در مقدمه ی این ویدئو که با اسم " از زیرزمین تا بام تهران" و از ورودی تونل رسالت آغاز می شود ، اردشیر احمدی آنچه در توان دارد برای تبلیغ یاسر بختیاری به میدان می آورد. وی در مورد یاسر بختیاری اینگونه می گوید:

"ما در این مجموعه به دنبال بزرگترین و بهترین هنرمندان زیرزمینی ایران می رویم. مهمان امروز ما یکی از پایه گذاران اصلی رپ فارسی در ایران است و ما او را با سبک اجتماعی منحصر بفردش می شناسیم، بطوریکه الان هرکسی سبک اجتماعی کار می کند، ما اول یاد او می افتیم. مهمان این برنامه ، یاس."

در این سکانس، مشخص شد که رویکرد این برنامه نسبت به شخص مورد نظر چیست. رویکرد ، کاملا تبلیغی است. اما در این تبلیغ ، چه چیزهایی مشخص می شود ؟ با هم در ادامه خواهیم دید .همچنین در مورد شخص اردشیر احمدی تولید کننده ی این برنامه و ارتباطات و ترددات خارج از کشور یاسر بختیاری بیشتر با هم گفتگو خواهیم کرد.

/ 21 نظر / 60 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یاسمین

سلام.پاسختون جوری بود که باید برمیگشتم.ببینید این اصلا بد نیست که یه نفر بخواد از راه استعدادش پول دربیاره.خب یاس سالهاست در وادی موسیقی تلاش میکنه و باید نتیجه زحماتشو ببینه.اگر هم از من بی منطقی دیدید به پای باقی طرفداران ایشون نذارید.من ده ساله یاس گوش میدم و واقعا ایشونو در حد پرستش قبول دارم و حتما چیزی در وجودشون پیدا کردم که مورد علاقمن.معلومه وقتی که از درد میگه حرف دل خودشه که به دل میشینه اگر حرف دیکته شده بود به دل نمینشست.و بپذیرید که شما برای این کحرفتون که میگید بیگانه ازش حمایت میکنه بتید مدرک داشته باشید..منتظرم...مرسی...

یاسمین

راستی من یه پیشنهاد دارم البته فقط یه پیشنهاده..شما برید درباره رپرهایی مثل بهرام تحقیق کنید...آخه هم سیاسی میخونه و هم نا امیدی که سلاح شیطانه تو آهنگاش موج میزنخودم خیلی کنجکاو شدم راجع بهش بدونم.اگه یه روزی تو این وبلاگ دربارش چیزی ببینم جای خوشحالی داره واقعا..بهرام کسیه که تو یه آهنگ کلی به احمدی نژاد بدوبیراه گفت.یه جا دیگه هم همه ارزشای ایران رو له کرد..واسم جالبه بدونم این حرکاتش از کجا ریشه داره.مرسی..

یاسمین

من قبل از این نظرم راجع به بهرام یه نظر دیگه هم داشتم..منتظر پاسختون درباره ی اونم.

یاسمین

سلام.نمیدونم چرا اون یکی نظرم درج نشده و فقط پاسخش میل شده برام..ببینید من به اینکه موسیقی روی مغز تاثیر فراوونی داره خیلی معتقدم و الکی هر آهنگی گوش نمیدم.. شما با یک مضاحبه میخواید تک تک آهنگای ایشون که من این همه سال گوش دادم و بررسی کردم رو بد نشون بدید..فقط با یه مصاحبه،اون همه آهنگ رو....راستی گفتید رسانه های بیگانه چی کارش میکنن؟ یه اصطلاحی گفتید که من معنیشو نفهمیدم.و بعد اینکه اگر کانالای ماهواره ساپورتش میکنن مگه تقصیر خودشه؟و دیگه اینکه حق با خودسشه.و تم اجتماعی به صدای محشرش خیلی میاد و بارها در سایر مصاحبه ها و در آهنگاش تایید کرده واسه بیان مشکلا ت به این سبک رو آورده.

یاسمین

اگر من و شما تا سالهل باهم در این باره صحبت کنیم،موضع من تغییر نخواهد کرد.چون اون یاس که من شناختم با این یاس که شما توصیف میکنی خیلی فرق داره.ترجیح میدم به سایر بخشهای این وب سر بزنم.خدانگهدار.

یک خواننده

من نه طرفدار یاس هستم نه مخالفش . فقط نشستم تمام نقدی که شما نوشتید و تمام پاسخ هایی که به نظرات بقیه دادی رو خوندم . بابا داری مزخرف میگی ! هی میگی من به مصاحبه یاس استناد میکنم من به مصاحبه یاس استناد میکنم ! مردک این برداشت تو هست از این مصاحبه و هیچ صراحتی در این مزخرفاتی که میگی وجود نداره !

دانیال

سلام لطفا آدرس فیس بوکت را هم بده از مطالبت استفاده کردم مختصر جامع و علمی موفق و پیروز باشید.ممنون یاعلی

فاطمه

سلام.راستش ديدم تاريخ پستتون قديميه ولي با اين حال دلم نيومد حرفما نگم سه چهار سالي هس ياس گوش ميكنم و هربار از حرفاش اميد مي گيرم منم پارسال كه ويدئو را ديدم به ذره نااميد شدم اما عزيز من شما برو يه نگاهي به اين برنامه هايي كه اتفاقا تو اين شباي عيد تو همين كانالاي به قول شما ها جمهوري اسلامي ميزاره بكن همه آهنگاي رو حوضي و بي مهتوا.وبعد كه با خواننده هاشون حرف ميزنن همه به فكر كنسرتن اما اونا شجاعتشو ندارن كه صادقانه بگن برا پول.تازه بدون هر كدوم برا ربع ساعت لب زدن جلو تلوزيون چقدر بيت المال رو گرفتن.دوما الان همه جا اونقد پره از ضد فرهنگي ولي نميدونم چرا شماها فقط همين يه مورد را كه داره ازتون انتقادميكنه و اتفاقا از فرهنگمون هم دفاع ميكنه و بين مردم محبوبه رو تخريب ميكنين؟يه بار ميگيد معتاده يه بار شيطون پرسته تازه چند وقت پيش يه جا خوندم كه خود شيطونه.دوست عزيز ازت يه خواهش دارم به جاي اينكه فكر مردم را شستشو بدي ،اگه واقا به فكر مرمي و اگه دستت به اون بالايي ها ميرسه يه فكري به حال اين سريال هاي ضعيف و بي محتوا و فيلم هاي دو ريالي و آهگ هايي كه به اسم پاپ دارن به خوردمون ميدن بكن. شب بخير

بهار

کسی که خیلی کامل یاسوج میشناسه منم لطف کنید نسنجیده راجع بش حرف نزنید با کمال احترام

دوستدار یاس

کیرم تو تحقیقاتت. پاسدار دروغگوی قاچاقچی دزد.