نکته ای در باب امر به معروف و نهی از منکر

حدود دو هفته پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی خود در جمع علما و روحانیون خراسان شمالی در مصلای امام خمینی شهرستان بجنورد، نکته ای تربیتی و درس آموز را متذکر شدند.

 ایشان در باب نیت و رویکرد مورد نیاز و ضروری در موقع مواجه شدن با افراد مختلفی که در جامعه دچار نقائصی هستند، با وارد شدن به موضوع حجاب و انگیزه و روحیه ی مورد نیاز و ضروری هنگام مواجه شدن با این افراد و لزوم توجه تربیتی و دلسوزانه هنگام امر به معروف و نهی از منکر خصوصا از سوی علما وطلاب در برخورد با آنها و ضرورت ارتباط علما با قشر دانشجو ، فرمودند :

 ____________________

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با علما و روحانیون خراسان شمالى که در مورخ 91/19/7 در مصلای امام خمینی شهرستان بجنورد ایراد شد فرمودند :

 ...پذیراى جوانها باشید. با روى خوش هم پذیرا باشید؛ با سماحت، با مدارا. فرمود: «و سنّة من نبیّه»، که ظاهراً عبارت است از «مداراة النّاس»؛ مدارا کنید.

 ممکن است ظاهر زننده‌اى داشته باشد؛ داشته باشد. بعضى از همینهائى که در استقبالِ امروز بودند و شما - هم جناب آقاى مهمان‌نواز، هم بقیه‌ى آقایان - الان در این تریبون از آنها تعریف کردید، خانمهائى بودند که در عرف معمولى به آنها میگویند «خانم بدحجاب»؛ اشک هم از چشمش دارد میریزد. حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه، دل، متعلق به این جبهه است؛ جان، دلباخته‌ى به این اهداف و آرمانهاست.

او یک نقصى دارد. مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقصهاى این حقیر باطن است؛ نمى‌بینند. «گفتا شیخا هر آنچه گوئى هستم / آیا تو چنان که مینمائى هستى؟».  ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهى از منکر هم میکند؛ نهى از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت. بنابراین با قشر دانشجو ارتباط پیدا کنید...

 ____________________

 متاسفانه و بر اساس سنت معمول و مالوف جریانات سیاسی ، یک جریان سیاسی که تمام قد و هیکل در مقابل دیدگـاه رهبر معظم انقلاب و نهادهای اسلامی و قضایی و انتظامی مانند حوزه ی علمیه و مراجع معظم، قوه ی قضائیه ، نیروی انتظامی و لایه ی دلسوزان انقلابی مستقر در قوه مقننه و مجلس ایستاده و با اجرای احکام شرع و نصوص قانون مخالفت می کند، با سوء برداشت از کلمات رهبر معظم انقلاب اسلامی، این کلمات را به معنای مخالفت رهبر معظم انقلاب اسلامی با طرح امنیت اجتماعی معرفی کردند.

این جریانات مدعی شدند، وقتی رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با رد نکردن فردی که برای استقبال از رهبر معظم انقلاب اسلامی با چشمانی گریان و دلی شیدا به میدان آمده و دلباخته ی اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی است، لیکن دارای نقصی در ظاهر است و برای مثال ، حجاب درستی نداشته و گاه ظاهرش زننده است استدلال می فرمایند، منظور ایشان متوقف کردن طرح امنیت اجتماعی است.

جالب آنکه این افراد، بلافاصله پس از برداشت خود ، مدعی شدند که بر اساس این فرمایشات رهبری، طرح امنیت اجتماعی در تهران متوقف شده است!

 

اما حقیقت چیست ؟

حقیقت این است که چهارچوب رفتاری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، چهارچوبی کاملا مشخص و شناخته شده در رفتار فرهنگی و تربیتی و دینی است. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در جمع علما و طلاب علوم دینی، تاکید می فرمایند که وجود اشکالات قابل مشاهده در ظاهر افراد به شکل بدحجابی و ظواهر ناپسند، دلیل رد کردن و قضاوت منفی در مورد کل طرز تفکر و روحیه و اعتقادات آنان نمی شود.

بنظر می رسد از جمله ایشان در حال تبیین این نکته  نیز باشند که جامعه معتقدین به آرمانها و اصول انقلاب اسلامی و خط ولایت فقیه ، حتی از جامعه ی افرادی که در ظواهر خود رعایت جوانب عرفی و شرعی را به طور کامل می نمایند نیز وسیع تر است و فردی نمی تواند با مشاهده ی تیپ ظاهری یک فرد ، گروه سیاسی و گرایش فکری او را نیز مشخص نماید.

روشن است که توصیه ی مهم و کلیدی رهبری معظم انقلاب اسلامی در خصوص نحوه مواجهه و تعامل با این گروه از افراد، یک توصیه ی کاملا شناخته شده و برگرفته از متن الگوی رفتاری اخلاقی و دینی است. اما چطور و به چه علت جریانات سیاسی خود را محق به چنین برداشت سوئی دیده اند؟ پاسخ روشنی برای این سئوال از سوی این عناصر وجود ندارد.

این عناصر با طرح چند نکته تلاش می کنند تا اذهان را در این موضوع به انحراف کشیده و از توجه به مرکز بحث دور نمایند. از جمله این افراد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر قم در پاسخ به برخی از علما که معتقد بودند رئیس جمهوراز نظر فقهی مخالف اجرای حدود الهی و حکم حجاب است، نقد رهبر معظم انقلاب بر این نکته را در راستای این برداشت خود تفسیر می کنند.

حقیقت آن است که رهبرمعظم انقلاب اسلامی در جلسه ی خود با علما در شهر قم ، تاکید می کنند که رئیس جمهور مدعی عدم وجود حرمت شرعی و قانونی برای برهم زدن نظم و امنیت اجتماعی و اخلاقی جامعه و بی حجابی نیست، بلکه در تاکتیک و روشها ، برخوردهایی متفاوت را پیشنهاد می کند.

البته این امر روشن است که رئیس جمهور که برای حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و اجرای قانون اساسی از جمله اصل چهارم آن سوگند یادکرده است، هرگز مدعی مخالفت با اصول مسلم و بدیهیات فقهی اسلامی نخواهد شد. بلکه آنچه که رئیس جمهور مدعی نقد آن است، ساز و کار تامین این ضروریات است که ایشان مدعی کار "انحصارا" فرهنگی است ، در حالیکه رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه ی دلسوزان و آگاهان ، بر تنظیم دقیق و عاقلانه ی سیاستهای سلبی و ایجابی در تناسب با یکدیگر تاکید دارند. این گذشته از آن است که قصدی در این قسمت از بحث به ورود به سیاستهای فرهنگی محل بحث و جدل دولت نداریم .

تعجب از این جریانات سیاسی زمانی بیشتر می شود که این افراد ، نصوص کلام رهبر معظم انقلاب در تاکید تصریحی و شفاف بر ضرورت اجرای طرح امنیت اجتماعی بدون توجه به جوسازی ها را به کناری گذارده و در خصوص آنها توضیحی ندارند، اما تلاش می کنند تا با برخی تعبیر و تفسیرهای ناچسب و بی مورد، از کلمات دیگر رهبر معظم انقلاب، معنایی معارض با دیدگاه و نظر خود ایشان استخراج و رسانه ای کنند.

برای توجه هرچه بیشتر ، به کلام رهبر معظم انقلاب در دانشگاه علوم انتظامی توجه می کنیم :

____________________

رهبر معظم انقلاب در مراسم هفدهمین دوره دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی در حضور فرمانده کل قوا که در مورخ 16/8/86 در محل دانشگاه علوم انتظامی برگزار شد ، فرمودند:

ایشان عطوفت و رأفت با مردم و اقتدار در مقابل قانون‌شکنان و برهم زنندگان نظم را دو جنبه مهم وظیفه نیروی انتظامی برشمردند و افزودند: خداباوری، تعهد، احساس مسئولیت، مردم دوستی و شجاعت در مقابل اخلال گران در امنیت جامعه از ویژگی‌های مهمی است که باید در نیروی انتظامی متبلور باشد. نیروی انتظامی باید با پرهیز از طرح‌های موسمی و موقت، طرح امنیت اجتماعی را با قدرت ادامه دهد تا اهداف آن در جامعه نهادینه شود. رهبر معظم انقلاب با یادآوری وظایف دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی در ارتقای امنیت اجتماعی خاطرنشان کردند: نیروی انتظامی در ادای آن بخش از وظایفی که برعهده این نیرو است، بدون توجه به برخی جوسازی‌ها و مخالفت‌ها، به وظیفه خود عمل کند.

____________________

این جریانات سیاسی، تلاش می کنند تا با طرح این ادعا که رهبر معظم انقلاب اسلامی به نیروی انتظامی دستور داده است تا با دولت در خصوص اجرای طرح مذکور هماهنگ باشند، مدعی می گردند که نیروی انتظامی بر خلاف نظرات رهبری ، از هماهنگی با رئیس جمهور در این زمینه پرهیز می نماید.

بر فرض وجود چنین جمله ای از رهبر معظم انقلاب ، درک آن امر دشواری نخواهد بود. هماهنگ بودن با رئیس جمهور به معنای شنیدن نظرات ایشان و شنیدن برخی نکات گاه برحقی است که بعنوان زمینه و مقدمه ، ابزاری را برای جوسازی و تبلیغات منفی علیه طرح امنیت اجتماعی فراهم می کند. دریافت گزارشات مد نظر رئیس جمهور در خصوص کمی ها و کاستی های این طرح و رفع نواقص و معایب احتمالی ، امری بسیار مثبت است که در چهارچوب هماهنگی با رئیس جمهور قابل درک و فهم است.

 حال، جای سئوال اینجاست که دولتی که در دوره ی مسئولیت او، سینمای کشور مسیرهای بسیار منفی را طی کرد و محصولاتی همچون فیلمهای سینمایی ورود آقایان ممنوع، زندگی خصوصی ، گشت ارشاد، پوپک و مش ماشالا و فهرستی بلندبالا از محصولات معارض فرهنگی و سیاسی را در کارنامه ی فرهنگی خود قرار داد و هر هنگام که بحث اخذ بیلان کار فرهنگی در چهارچوب ادعاهای ضرورت کار فرهنگی مطرح شد، دولت تمام بارها را بر دوش حوزه ی علمیه و سازمان تبلیغات و مساجد و بسیج و... انداخت ، چگونه و با کدام استدلال عقلی در تلاش است تا خط توقف قضایی و انتظامی جرائمی را که در نتیجه ی کم کاری یا بد کاری برخی مسئولان فرهنگی و اجتماعی در جامعه شکل گرفته را متوقف نماید؟

آیا این همان جریانات سیاسی نیستند که مخالفت خود با دیدگاههای رهبر معظم انقلاب را در چهارچوب نظر کارشناسی! مطرح کرده و وقتی رهبر معظم انقلاب در مورد افرادی که دارای نظر کارشناسی ناهمسو با رهبری هستند، صحبت کرده و صرف داشتن نظر کارشناسی متفاوت با رهبری را علامت مخالفت با ولایت فقیه ندانستند، این مخالفتهای کارشناسانه ! ی خود را عنی کردند ؟ حال چگونه همین جریانات امروز مدعی می شوند تا امروز آنچه که گفته اند در تناسب با دیدگاه رهبری بوده و این حوزه ی علمیه و نیروی انتظامی و قوه ی قضائیه و بسیج و سپاه و نماز جمعه و روزنامه ی کیهان و روحانیونند که خط رهبری را نمی روند !؟

امیدواریم که این بررسی دقیق پاسخ خوبی به ادعاهای این جریانات داده باشد.

/ 1 نظر / 24 بازدید
reza

کلیپی زیبا ترانه جدید سامی یوسف درباره توهین با ساحت مقدس پیامبر (ص) ، با زیر نویس فارسی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7284