محتوای بيانيه شورای امنيت ، بازگشت به آژانس است.

پنج شنبه، 10 فروردين 1385<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مجتهدزاده: بیانیه اخیر به زبان دیپلماتیك یعنی بازگشت گزارش ایران به شورای حكام.

دكتر پیروز مجتهدزاده گفت: بیانیه‌ی اخیر شورای امنیت درباره‌ی ایران به معنای بازگرداندن گزارش پرونده‌ی هسته‌یی ایران به شورای حكام و این است كه بررسی مساله‌ی هسته‌یی ایران در وظایف شورای امنیت نیست.

 

رییس موسسه‌ی یوروسویك لندن در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تصویب بیانیه‌ای درباره‌ی مساله‌ی هسته‌یی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد با بیان این كه برخی در ایران از این بیانیه برداشت صدور قطعنامه ‌كرده‌اند، ابراز داشت: این استنباط كاملا اشتباه است. در حقیقت با تصویب بیانیه‌ی شورای امنیت درباره‌ی ایران گزارش پرونده‌ی هسته‌یی كشورمان به مدیركل آژانس بین‌المللی اتمی بازگردانده شد. 

بیانیه‌ی اخیر شورای امنیت درباره‌ی ایران به معنای بازگرداندن گزارش پرونده‌ی هسته‌یی ایران به شورای حكام و این است كه بررسی مساله‌ی هسته‌یی ایران در وظایف شورای امنیت نیست.

وی در پاسخ به این سوال كه اگر ایران درخواست‌های شورای امنیت در این بیانیه را با توجه به منافع ملی‌اش و حقوق منطبق بر پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌یی (ان.پی.تی) نپذیرد، چه خواهد شد؟ گفت: در این صورت احتمال دارد كه مساله‌ی هسته‌یی ایران مجددا به شورای امنیت گزارش شود. 

 

مجتهدزاده خاطرنشان كرد: باید توجه كنیم كه شورای امنیت وظیفه‌ی رسیدگی به مسایلی چون موضوع هسته‌یی ایران را ندارد، بلكه بررسی مسایل امنیتی بر اساس ادله‌ی متقن كه حاكی از به هم ریختن صلح و امنیت جهانی باشد را می‌تواند رسیدگی كند. این در حالی است كه مساله‌ی ایران یك بحث، گفت‌وگو و تبادل نظر است كه البته در این مسیر مشكلاتی وجود دارد. یكی از این مشكلات این است كه غرب در این گفت‌و‌گو‌ها سعی دارد ایران را از حق خود بر خلاف مقررات ان.پی.تی محروم كند. 

 

این استاد دانشگاه افزود: ‌هر اندازه كه رییس جمهور آمریكا مدعی ارجاع مساله‌ی هسته‌یی به شورای امنیت باشد، به لحاظ قانونی قادر به این كار نیست. حتی اگر ایران نسبت به اجرای بیانیه‌ی شورای امنیت بی‌اعتنایی كند، باز هم سازمان ملل در شرایطی نیست كه ایران را در این رابطه با تحریم مواجه كند. 

 

هر اندازه كه رییس جمهور آمریكا مدعی ارجاع مساله‌ی هسته‌یی به شورای امنیت باشد، به لحاظ قانونی قادر به این كار نیست. حتی اگر ایران نسبت به اجرای بیانیه‌ی شورای امنیت بی‌اعتنایی كند، باز هم سازمان ملل در شرایطی نیست كه ایران را در این رابطه با تحریم مواجه كند

رییس موسسه یورو‌سویك لندن در نگاهی ژئوپلیتیك و ژئواستراتژیك به تحولات اخیر در بحث هسته‌یی ایران گفت: با وجود رجزخوانی‌های رییس جمهور آمریكا كه اخیرا به شكلی حیرت‌انگیز در‌آمده است و گزینه‌ی نظامی علیه ایران را منتفی ندانسته است، به تایید همه‌ی كارشناسان و خبرگان صاحب‌نظر در ایالات متحده‌ی آمریكا و دنیای غرب این كشور در شرایطی نیست كه بتواند به تنهایی یا با كمك دیگران اقدام به حمله‌ی نظامی علیه ایران یا هر كشوری دیگری كند. چنین اقدامی در آینده‌ی قابل پیش‌بینی (حدود 10 سال) از سوی آمریكا ممكن نیست. حتی اگر آمریكا تصمیم به خودسری بگیرد و اقدام نظامی پراكنده علیه ایران صورت دهد در آن صورت به خوبی می‌داند كه این اقدامات سخت به زیانش خواهد بود؛ چرا كه این كشور در وضعیتی بسیار نامطلوب در عراق به سر می‌برد. 

 

این استاد دانشگاه با بیان این كه بیانیه‌ی اخیر شورای امنیت در باره‌ی ایران به این معنی بود كه گزارش البرادعی به شورای حكام بازگردانده شود، افزود: به زبان دیپلماتیك یعنی این كه بررسی مساله‌ی هسته‌یی ایران در وظایف شورای امنیت نیست.

 

همانگونه كه كوفی عنان پیش از این اظهار داشته بود كه شورای امنیت وظیفه ندارد در وظایف شورای حكام وارد شود. بنابراین معتقدم شورای امنیت در این راستا واكنش خود را نسبت به گزارش موضوع ایران به سازمان ملل در حد بیانیه محدود كرد. 

 

مجتهدزاده با اشاره به درخواست شورای امنیت از ایران مبنی بر تعلیق كلیه‌ی فرآیند غنی سازی گفت: فرصت دادن به ایران برای تعلیق قابل پیش‌بینی بود، اما ایران از همان ابتدا آمادگی خود را برای این كار اعلام كرده بود. تنها اختلاف نظر در آن است كه تعلیق شامل چه سطوحی و برای چه مدت‌زمانی باشد، چنانچه این دو مساله براساس منافع ملی و حقوق ایران در ان.پی.تی توافق شود، این درخواست قابل اجراست. اگر مساله‌ی تعلیق فعالیت‌های هسته‌یی شامل تحقیق و توسعه‌ شود، رسما حقوق ایران مورد تجاوز قرار گرفته و نیز مقررات بین‌المللی شكسته شده است. 

 

این استاد دانشگاه با اشاره به نشست امروز (پنجشنبه‌) وزرای خارجه‌ی پنج كشور عضو شورای امنیت و آلمان در برلین گفت: آنچه در برلین مورد بحث است برای رسیدن به توافق بر سر جملاتی است كه بیانیه‌ی شورای امنیت درباره ایران را برای جلب افكار عمومی دنیا تشریح كند.

/ 3 نظر / 10 بازدید
عاشق گمنام

به نام حق سلام بهار فصل وصل عاشقان است. فصل بازگشت پرستوهای مهاجر ، جشن پیوند میان طبیعت، فصل عاشقی و شهادت نقطه وصال عاشق با معشوق حقیقی خود، لحظه دیدار، نقطه پیوند، رهائی از تمام بندها . حضورتان را ارج می نهیم التماس دعا یا زهرا

سحر

ای پاسدار اسلام.. ای نايب خدا در زمين.. چرا اين همه امر به معروف میکنی ؟ خودت عکس اين رايس ملعون را در وبلاگت قرار دادی!!!

پاسداران

بسم الله . :))