خلاصه گیری از صحنه ی سوریه

بهرحال اخبار زیادی از صحنه ی سوریه همه شنیده ایم . اخبار تاکتیکی که پخش می شوند فعلا در سمت و سو گیریهای تاکتیکی بدون توجه به سمت مخابره کننده هدف مشترک دارند. طرح اتهامات به طرف مقابل و رد اتهامات طرف مقابل.

حرفها چیست ؟ 

طرفین می گویند فلانی در درگیری بی گناه و غیر نظامی کشته . طرف مقابل ، سعی می کند ادعا را رد کند. مشخص است که موضع کسی مانند من اینجا و در این ادعاها چیست. اما میخواهم بجای وارد شدن به این سطح تاکتیکی از بحث ، نگاه را کمی بالاتر ببرم . با این نگاه از بالا ، کلا دعوا و گرد و خاک می خوابد !

ببینید، صورت مسئله این است : طرفی مدعی است علیه حکومتی می جنگد که دیکتاتور بوده و آزادی نمی داده و با مردم ظالمانه رفتار کرده .حکومت با او مقابله می کند. حکومت می گوید او دست به اسلحه برده . مخالف از همه ی امکانات در مخالفت استفاده می کند. مخالف از حمایت خارجی زیاد برخوردار است. حکومت از ثبات ساختاری و حمایت منطقه ای کافی برخوردار است. دعوا به نتیجه نمی رسد.

خوب که نگاه می کنی ، در میان کشورهای اطراف و شبیه به این کشور ، قطعا حکومت مذکور بدترین گزینه که نبوده ، از بقیه جلوتر بوده . خاصه نگاه آدم از این موضوع زمانی بیشتر منصرف می شود که می بیند کسانی حامی این باصطلاح آزادی خواهان شده اند؛ که نمونه های بی بدیل دیکتاتوری عرینا و واضح و عدم توجه به حقوق بشر در قرن بیست و یکم آخر الزمانی هستند ! واقعا حیرت آور است . هیچ وقت کسی فکرش را نمی توانست بکند که کشورهای عربی خلیج فارس مثل نمونه ی یگانه شان ، عربستان سعودی ، بشوند حامی آزادی بیان و دموکراسی و حقوق بشر! حالا اگر می گفتند که عربستان شده حامی حفظ اسلام در اون منطقه ، سناریو سازی هم می شد اطرافش ، قابل هضم بود که به فیگور دیپلماتیک و عرف سیاسی و رفتاری اش می خورد. اما الان چطور می خواهند این را به کسی تفهیم کنند که این آمریکا نیست ، بلکه عربستان است که مدعی حقوق بشر شده ، آنهم در یک کشور عربی که به مراتب گل و گشاد تر از عربستان بوده ، مشخص نیست.

اما حالا جالبتر چه می شود ؟ چه کسانی در سوریه شده اند پرچمدار حقوق بشر و دموکراسی ؟ دوستان عزیز القاعده ! خیلی حیرت آور است. اگر این گروه و عناصرش با این اسامی گردانهای یزید و معاویه ، پرچم اسلامی ! بر می داشتند ، می گفتیم به پرستیژ و هویت سیاسی بین المللی شان نزدیک تر است ، تا برداشتن پرچم دموکراسی و حقوق بشر !

حالا ، در این میان ، چه کسانی در ایران حامیان جریان القاعده در سوریه هستند ؟ حیرت آور است. جریان دوم خرداد وطنی و باصطلاح فتنه ای های داخلی و خارجی! حیرت آور است. اگر اینها به القاعده

حالا باید دنبال چی گشت ؟ واضح است. دنبال پرتقال فروش. پرتقال فروشی که این همه تناقض را گرد هم آورده . چطور شده این همه تناقض یکجا جمع شده ؟

نخ اسکناس را بسادگی می شود دید.

همه ی اینها را آمریکا و منافع او در اسرائیل یکجا گرد آورده . مسئله ، فقط مسئله ی حمایت بشار الاسد از مسئله فلسطین و همراهی راهبردی سیاسی او با حکومت ایران است. این واضح است که مسئله اصلا حقوق بشر و دموکراسی و ازادی و اینها نیست. مسئله روشن است که اصلا مسئله کشته شدن یا نشدن بیگناهان و غیرنظامیان نیست. روشن است که اگر همین الان بشار در مورد رابطه با ایران و موضوع فلسطین تجدیدنظر کند همه ی داستان ، تاکید می کنم همه ی داستان تمام می شود.

وقتی بارها در اخبار افشا شد که مخالفین بشار ، مورد حمایت تسلیحاتی ، مالی ، اطلاعاتی و سیاسی آمریکا اسرائیل فرانسه آلمان انگلیس و عربستان و الخ هستند ، گفته شد در رسیدن به هدف خوب ، محدودیت وسیله نداریم . تا آنجا که یادم هست ، اینها جمهوری اسلامی و نیروهای حزب اللهی را متهم به ماکیاولی می کردند ولی تا آنجا که من می دانم سکولاریزم و جدایی دین از سیاست بسیار با ماکیاولی در تناسب بیشتر بود تا با ولایت فقیه !

اما حالا ، معما اینگونه حل می شود. اصلا همه ی اینها بهانه است. مسئله ی ریشه ی دعوا ، فقط و فقط ، موضع سوریه در فضای بین المللی است. سوریه درگیر جنگی شده که بوضوح از خارج بر آن تحمیل شده و مباحث داخل فقط لباس موجه کردن آن است. روشن است که تناقض عناصر مدعی در صحنه سوریه فرصت خوبی برای افشای این حقیقت به جبهه مقاومت می دهد.

/ 2 نظر / 8 بازدید
vahid

کلیپ زیبا شبکه نصر درباره تفسیر واقعی حجة السلام پناهیان از دفاع مقدس http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=6941

vahid

مصاحبه دکتر رائفی پور با شبکه نصر در تجمع دانشجویان مقابل سفارت سوئیس و بیان مطالب دقیق و زیبا از پشت صنحه فیلم موهن به ساحت پیامبر (ص) - پیشنها میکنم حتما ببینید http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=6958