آیا « BBCفارسی» رسانه بهائیان است؟

رادیوی فارسی بی‌بی‌سی برای مقابله با تبلیغات رادیو فارسی‌زبان برلین آلمان و همچنین برای زمینه‌چینی و توجیه اشغال نظامی ایران توسط نیروهای نظامی بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد که از چند ماه پیش از شروع به کار این رادیو، متفقین در تدارک انجام آن بودند و در واقع رادیو فارسی‌زبان را با این هدف تاسیس کردند که چهره مثبتی از اقدام آینده خود در افکار عمومی مردم ایران ایجاد کنند. (1)

رادیو فارسی بی‌بی‌سی در دوم دی ماه 1319یعنی درست هشت ماه قبل از حمله متفقین به ایران در شهریور 1320 آغاز به کار کرد. (2)

اما نکته‌ای دیگری که در موضوع راه‌اندازی رادیو فارسی بی‌بی‌سی اهمیت دارد تصدی مسئولیت "حسن موقر بالیوزی(3)" (1980- 1908میلادی) از رهبران سرشناس بهائیان در رادیو فارسی زبان بی‌بی‌سی بود که بر اساس اسناد داخلی آرشیو سرویس جهانی بی‌بی‌سی، با دخالت وزارت خارجه صورت گرفته است.

از آن پس، تجربه نشان داد که چه در مساله تاثیرگذاری بهائیان در سیاست‌گذاری بخش فارسی، چه در مورد جذب ناراضیان مستاصل سیاسی ایرانی و چه در مورد مداخلات وزارت خارجه بریتانیا در سیاست‌گذاری‌های این رسانه البته با بازنگری‌ها و فراز و فرودهایی، حکایت همچنان باقی است.

یکی از مواردی که چه مسئولان سرویس جهانی بی‌بی‌سی و چه گزارشگران تاریخ بخش فارسی آن، خواسته یا ناخواسته، از کنار آن گذشته و یا آن را بسیار کم رنگ نشان داده‌اند، حضور و تاثیر انکار نشدنی حسن موقر بالیوزی و دیگر بهائیان در یک دوره طولانی در سطوح جدی و سیاستگذاری این رسانه است.

بالیوزی نخستین کسی بود که در ابتدای تاسیس بی‌بی‌سی فارسی از آن رادیو برای مخاطبان سخن گفت (4). وی از اعضای خاندان افنان و از اقوام نزدیک "میرزا علی محمد باب" و فرزند "محمد علی (محمود) موقرالدوله بالیوزی" حاکم پیشین بوشهر و وزیر فواید عامه و تجارت در کابینه کودتای سید ضیاءالدین طباطبایی در اواخر 1299 و اوایل 1300 شمسی بود(5). بالیوزی در شرایطی به استخدام بی‌بی‌سی درآمد که چند ماهی قبل از آن به عضویت مجمع ملی بهائیان موسوم به "رضوان" درآمده بود.

بالیوزی چند سال بعد از تاسیس بخش فارسی، به عنوان نزدیک‌ترین مشاوران "شوقی افندی ربانی" آخرین رهبر شناخته شده بهائیان جهان، در سال 1956 به عنوان به اصطلاح یکی از ایادی امرالله، به قول پیروان آن کیش، منصوب شد که به منزله عضویت در بالاترین شورای اداری و دینی بهائیت (تقریباً معادل کاردینال ارشد در مذهب کاتولیک) است. بالیوزی علاوه بر نگارش حدود ده اثر با موضوع تاریخ و تبلیغ بهائیت، سال‌ها رییس "محفل ملی معنوی بهائیان" جزایر بریتانیا بود که این سمت به منزله ریاست کل اداری و اجرایی بهائیان بریتانیا محسوب می‌شد(6). وی در طول حدود دو دهه کار در بی‌بی‌سی فارسی، عملاً به یکی از افراد کلیدی و به شدت تاثیرگذار این شبکه تبدیل شد(7).

بالیوزی در این مدت با همه قوا هم به امور رسانه اشتغال داشت و هم به امورات دینی خود؛ و از این طریق ثابت کرد که مسئولان بی‌بی‌سی دست‌کم در بخش فارسی، نسبت به منشور خود درباره ضرورت حفظ بی‌طرفی دبیران، تهیه‌کنندگان و کارکنان در زمینه سیاسی و دینی، پایبند نیستند(8).

حضور چشمگیر بهائیان در سطوح مختلف سرویس جهانی بی‌بی‌سی از مدیریت‌های کلان آن شبکه به پایین، ضمن تاثیرگذاری‌های نامحسوس پنهان خود در لایه‌های زیرین این شبکه، گاه نمودهای آشکاری نیز داشته که از آن میان می‌توان به مصاحبه کاملاً تبلیغاتی و فرمایشی با "مری مکسول" (ملقب به روحیه خانم) بیوه شوقی افندی رهبر سابق بهائیان، در تاریخ 18 آگوست 1981 اشاره کرد(9).

تهیه رپرتاژ آگهی‌های گزارش‌گونه، منحصر به سال‌های گذشته در بی‌بی‌سی نبوده و انتشار اخبار و گزارش‌های متعدد در این موضوع نشان دهنده تدوام این سیاست و استفاده بی‌بی‌سی از کارت بهائیت علیه ایران است. در این باره برای نمونه می‌توان به مجموعه گزارش‌های متعدد جانبدارانه و آگهی‌گونه خبرنگاران اعزامی بخش فارسی در اسراییل و درباره مراکز مختلف بهائی در عکا و دیگر سرزمین‌های فلسطینی اشاره کرد که در ماه می 2007 برای رادیو و وب سایت بی‌بی‌سی فارسی تهیه شد. در این مطالب، گزارشگران اعزامی بخش فارسی بی‌بی‌سی، حکومت ایران را به بهائی‌ستیزی و یهودی‌ستیزی متهم کردند(10).

با بررسی موضوعات، عناوین و محتوای این قبیل نوشته‌ها تعجب نخواهیم کرد اگر بدانیم که همه گزارشگران اعزامی و تهیه‌کنندگان این قبیل آگهی‌های گزارش‌گونه در عکا و دیگر شهرهای آن خطه، به سرعت راه ترقی را در بی‌بی‌سی فارسی پیمودند و همه آن‌ها در تغییر و تحولات اخیر این شبکه، ارتقای رتبه یافته و از هم اکنون جایگاه بالایی در تلویزیون در آستانه تاسیس آن یافته‌اند.

با توجه به تصدی بخش‌های مختلف بی‌بی‌سی فارسی از سوی بهائیان متنفذ و سرشناس، معلوم نیست چگونه می‌توان این ادعای مدیران سرویس جهانی بی‌بی‌سی مانند "بهروز آفاق" و "عنایت فانی" را در مورد استقلال عمل تحریریه و تاثیر نپذیرفتن از جریانات بیرونی قبول کرد. واقعیت این است که بهائیان امروز در جهان هیچ رسانه‌ای مورد اعتمادتر از بی‌بی‌سی فارسی برای خود سراغ ندارند چرا که این رسانه به دستاویزی برای اعمال سلایق و ابراز بدعت‌های دینی این گروه تبدیل شده است.

پی‌نوشت‌ها:

____________________________

1. برای چند زندگی نامه از دیدگاه های مختلف درباره لمبتون ر.ک: جریانهای اصلی تاریخ‌نگاری در عصر پهلوی، سیمین فصیحی، نشر نوند، مشهد، 1372، آن لمبتون: ایران شناس بریتانیایی از سفارت تا پژوهش، شهران طبری، رادیو فردا، 10 مرداد 1387،

http://www.radiofarda.com/Article/2008/07/31/o2_lampton_iran.html Professor Ann Lambton: Persian scholar, The Times, July 23 2008, http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/obituaries/article4379464.ece

____________________________

2. حسین شهیدی،

Injaa landan ast The BBC Persian Service 60 years on

, http://www.iranian.com/History/2001/September/BBC ،

گفتنی است که "معصومه طرفه" در آغاز چکیده نامه پژوهش خود به اشتباه تاسیس بخش فارسی شبکه جهانی بی‌بی‌سی را سال‌های واپسین جنگ جهانی دوم ذکر کرده است.

____________________________

3. برای زندگی‌نامه کوتاه از سوی هم کیشان موقر بالیوزی ر.ک:

Bahá í World, Vol XVIII, 1979-1983, Haifa: Bahá í World Centre, 1986, pp. 351-366. ، http://bahai-library.com/file.php5?file=francis_balyuzi_biography&language

____________________________

4. Hasan M. Balyuzi, Hand of the Cause of God, the treasure of all humanity، By: Richard Francis, 1998

____________________________

5. دولت‌های ایران از میرزا نصرالله خان مشیرالدوله تا میر حسین موسوی بر اساس دفتر ثبت کابینه‌های نخست وزیری، اداره کل آرشیو، اسناد و موزه ریاست جمهوری، وزارت ارشاد اسلامی، تهران، 1378، صص 505 و 114

____________________________

6.http://www.bahai-publishing-trust.co.uk/acatalog/BPT_BOOKS_ABOUT_THE_B_B_19.html

____________________________

7. Hasan M. Balyuzi Hand of the Cause of God the Treasure of All Humanity, By Richard rancis, http://bahai-library.com/file.php5?file=francis_balyuzi_biography&language

____________________________

8. برای مطالعه تازه‌ترین چارتر (منشور) بی‌بی‌سی و تاکید آن بر پرهیز از داوری‌ها و تمسک به باورهای دینی و سیاسی ____________________________

9. THE BAHA I WORLD, AN INTERNATIONAL RECORD, Prepared under the supervision of The Universal House of Justice, VOLUME XVIII, Bahá í World Centre Haifa 1986, p. 503

____________________________

10. http://www.bbc.co.uk/persian/multimedia/story/2007/05/070511_zon-bahaie-garden-glx.shtml

/ 10 نظر / 31 بازدید
شازده کوچولو

امیدوارم آیت الله بی بی سی همانطور که انقلاب 57 ایران را دامن زد باعث سرنگونی رژیم منحط و فاسد اسلامی هم بشود.

محسن

مطلب قبلی منو همون طور که حدس می زدم درج نکردی. اینم چندمین مطلبت درباره تلویزیون بی بی سی هست. معلومه به رغم اینکه ادعا می کنی این رسانه هیچ اعتبار و نفوذی نداره اما سخت ذهنتو به خودش مشغول کرده. مطمئن باش اگر تو جوجه سرباز نظام نگرانی رهبرات هم نگرانند. اونم نه به خاطر اینکه بی بی س یچیزی هست. به خاطر اینکه اینقدر حکومت با اکثال تو طرفداراش زندگی رو برای مردم زهر مار کردید که دولت انگلیس با یک بودجه اندک که اندازه مهره یکی از موشکهای بالیستیکی اش نمی شه تونسته چشم مردم رو به روی دنیا بار کنه و البته یادشون بندازه که چقدر زندگی در جمهوری سالمی سیاه و افسرده هست.

[...]

قابل توجه و تقدیر بود برادر!

سیاوش

ابوذر عزیز, مغزه دیگه, ‌گاهی مثل لوازم فنی و حتی همزمان باهاشون هنگ می کنه. وقتی این طور می شه چاره ای نیست جز اعتراف کردن بهش. اما خوشحالم که تو این قدر با این قضیه حال کردی. حالا بیا تو هم یک حالی بده: اگر باهات یک مصاحبه درباره مفهوم براندازی نرم کنم شاید منم بتونم با هنگ کردن های مغز تو کمی انبساط خاطر بدست بیارم آخه نگاه چشمان هر روز بازترت به تلویزیون بی بی سی, خواب و خوراک رو ازم ربوده. مواظب خودت باش. سیاوش اردلان

سیاوش

باشه بحث ربراندازی نرم رو می ذاریم که استفاده ببری. به شرطی که بعدا باز نگی ترسیدن. خودت تشویقم کردی و بهم ایده دادی. حیف که شرکت تو رو در بحث باید تو خواب ببینم. ده نمکی که به رادیو فردا هم مصاحبه داد. حالا یا اون از خط خارج شده یا تو. کامنت دونی خودت رو هم دستکم نگیر. جائی هست برای تعقیب فرآیند رشد فکری و بلوغ سیاسی تو و امثال تو و همین ده نمکی که برای من یکی همواره جالب بوده. بیشتر از ااینکه بترسم برای تو و امثال تو ناراحت می شم وقتی رهبری بهتون می گه دست ما بسته است و برای مصلحت ما تحصن رو ختم کنید و برگردید به کل کل با براندازا. اگر وبلاگ داشتم که ندارم نمی ذاشتم تو هم مثل من برای یه تعامل ببیشتر حسرت به دل بشی. موفق باشی.

سیاوش

مثل اینکه درست نفهمیدی چی گفتم, جوابات که خیلی بی ربط بودن. یک توصیه دستوری چون آدم باحالی می تونی باشی: لزومی نداره همیشه نوشته هاتو شماره گزاری کنی. آدم باید بتونه بدون شماره هم افکارش رو سر و سامان بده. منظورم از تحصن اون موقعی بود که جلوی فرودگاه بست نشستیید که برید غزه. فکر کردم تو هم اونجا بودی. رهبری همون موقع خطاب به متحصنین گفت مرسی از کارتون "اما در این زمینه دست ما بسته است". نمیشه که میدون امتحان فکری راه بندازی اما مثل جن و بسم الله از مصاحبه دادن به من بترسی. حزب اللهی ها خیلی در من احساسات مختلفی بوجود میارن اما بهت قول می دم نگرانی یکی از اونها نیست. موفق باشی.

سرباز رهبری

یا علی ... ابوذر جان خدا قوت... شهید علمدار فرمود:برای بهترین دوستانتان آرزوی شهادت کنید... یا علی ...

قف

بله راست میگی تو

کردستانی

چرا این همه دروغ؟! تقیه اینه؟ آخرین بارمه در این وبلاگ نظر میدم

کردستانی

چرا این همه دروغ؟! تقیه اینه؟ آخرین بارمه در این وبلاگ نظر میدم