بی پولیم ! بی پول نیستیم ! بی سوادیم !

سایت نیمه تعطیل «جرس» اعلام کرد اگر مشکلات مالی آن حل نشود، از 25 آبان به طور کامل تعطیل خواهد شد.

«جرس» 29 تیر 88 در اوج آشوب های خیابانی و در حالی راه افتاد که گروه 5 نفره ای شامل مهاجرانی، سروش، کدیور، گنجی و بازرگان خود را به عنوان سخنگویان جنبش سبز در خارج کشور و اتاق فکر این جریان آشوبگر معرفی کرده بودند. با شکست فتنه سبز به تدریج سروش و گنجی و سپس مهاجرانی خود را از جرس کنار کشیدند و عملا کار به دست محسن کدیور و طنزنویس بانی افتضاح «درازگوش تروا» (ابراهیم نبوی) و چند تن از روزنامه نگاران فراری که با اسم مستعار مطلب می نوشتند، افتاد. با این حال جرس طی 6 ماه اخیر در رکود کامل به سر می برد و به زحمت به روز می شود. برخی افتضاحات جرس (جنبش راه سبز) نظیر جعل نامه به اسم رئیس قوه قضائیه، باعث بی اعتباری این سایت اینترنتی شده و عملا آن را از موضوعیت انداخت ضمن اینکه سفارش دهندگان انگلیسی- آمریکایی نیز از کار این شبکه و حلقه از هم پاشیده پشت صحنه آن نیز راضی نبودند.

جرس در اطلاعیه ای با کتمان این وضعیت توأم با ابتذال و ناکارآمدی، ادعا کرده که چون منبع مالی خاصی ندارد و از «هموطنان»(!؟) تامین می شود، در صورت عدم تامین مالی، رسما در تاریخ 25 آبان به فعالیت خود خاتمه خواهد داد. این ادعا در حالی است که کسانی چون امیر ارجمند، مزروعی، کدیور و نظایر آنها در بخش خارجی فتنه سبز، پول های هنگفتی را به بهانه اینکه مبارزه علیه جمهوری اسلامی خرج دارد، از طرف های غربی دریافت کرده اند. آمریکایی ها بارها کمک های مالی 50 و 70 میلیون دلاری به رسانه های مخالف جمهوری اسلامی اختصاص داده اند.

همزمان با جرس، شبکه تلویزیونی رسا (راه سبز امید!) نیز که از لندن و پاریس مدیریت می شود با صدور بیانیه ای نوشت: رسا این روزها حال خوبی ندارد. حاکمیت راه های تامین مالی رسا را بسته [!؟] و با کار اطلاعاتی شناسایی کرده است و از آنجا که رسا از هیچ دولتی کمکی نمی گیرد، ادامه فعالیتش در گرو حل معضل مالی است.

تلویزیون «رسا» از همان ابتدای راه اندازی هیچ حرفی برای گفتن نداشت و صرفا به مصاحبه ها «گاهانه»! با امیر ارجمند و مزروعی و... بسنده کرده است. بنابراین گردانندگان رسا نیز مانند گردانندگان جرس ترجیح می دهند فقر سوژه و محتوا و مخاطب را با ادعای مظلوم نمایانه و فریبکارانه مشکل مالی بپوشانند و به شکلی محترمانه کرکره را پایین بکشند. «شورای هماهنگی راه سبز امید» (لابد شهرسا!) هم که توسط اردشیر امیر ارجمند راه اندازی شده، مدت هاست تعطیل شده است.

محافل اپوزیسیون مقیم خارج، ادعای گردانندگان «جرس» مبنی بر اینکه مشکلات مالی علت تعطیلی این سایت است را به استهزا گرفته اند.

پایگاه اینترنتی خودنویس ماههاست گردانندگان جرس را متهم اصلی شکست فتنه گران در سناریوی ایجاد اغتشاش در 22بهمن 88 (سناریوی اسب تروا) می داند و آنها را متهم می کنند که به عنوان نفوذی جمهوری اسلامی باعث شدند پروژه اسب تروا تبدیل به درازگوش تروا شود.

یکی از نویسندگان این سایت به تازگی درباره ادعای مشکلات مالی جرس، نوشته است: «بنده باید اعتراف کنم که واقعا نمی دانم که این اشک هایی که از خواندن این خبر ریختم، از روی دلتنگی زودرس برای این عزیزان بود، یا به خاطر چیز دیگر! لذا قضاوتش را می گذارم به عهده دست اندرکارانش و همه کسانی که افکارشان در جرس منعکس نشد. چرا که به گمان من همه آنها که این سایت و خواهر دوقلوی آن، سایت کلمه را دنبال کرده اند، هم از سیاست های سانسور و خفه کردن صدای مخالف اینها آگاهی دارند و هم از منابع سری این دو و نتیجتا از پس قضاوت این گونه مسائل به خوبی برمی آیند!»

خودنویس با بیان اینکه جرسی ها «ننه من غریبم» بازی درآورده اند، می نویسد: این داستان تکراری بده در راه خدا، من یکی را بدجوری یاد ننه من غریبم و جلب ترحم می اندازد. آنها به عنوان منفعت این کار می گویند اگر کمک شد، که مفت چنگمان! اگر کمک هم نشد، همیشه می توان اعلام کرد که یک و یا چند نفر گروه خیرخواه خواب نما شدند و در راه «حق» سرکیسه را شل کردند. منفعت دیگر این کار، صرفه جویی در پرداخت جیره و مواجب دوستان قلم بدست است که فقط برای رضایت خداوند، قلم نمی زنند.

نویسنده می افزاید: در هر صورت از دید من نباید نگران این سایت بود، چرا که گردانندگان این سایت، یا به مدد غیبی(!) ادامه خواهند داد و یا اگر جرقه اعتراض ببینند، سر و کله تک تک شان پیدا می شود و همه ما شاهد بازگشت شان به صحنه اینترنت، معلق بازی ها و آکروبات بازی های رنگارنگشان برای به «پشت بام» فرستادن و سر کار گذاشتن مخالفان خواهیم بود. خداوند شر این مزاحمین را از سر ما کم کند.

همزمان با انتشار این مطلب، فردی به نام محمدجواد اکبرین که با سرقت لباس طلبگی زمانی را به همکاری با روزنامه زنجیره ای صبح امروز (سعید حجاریان) گذراند و سپس از کشور گریخت، تاکید کرده که جرس نباید راه دریافت کمک مالی از دولتهای خارجی را ببندد. در حالی که کسانی چون کدیور اساسا با انواع کمک های مالی خارجی ارتزاق می کنند و صرفا از باب حفظ ظاهر خربزه در دهان می کنند، اکبرین برای القای استقلال مالی جرسی ها دست به قلم شده و نوشته است: نگارنده نگاه سیاستگذاران جرس در خودداری از دریافت کمک خارجی را نمی پسندد و بر این باورست که بر خلاف درک سنتی از این مقوله، استقلال، تابع متغیری از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر است و در راه غلبه بر استبداد دینی باید دست هر دولتی که در زوال استبداد دینی در ایران با ما منافع مشترکی دارد را فشرد(!)

/ 4 نظر / 28 بازدید
اصغر

امید وارم تو افکارت کاملا غرق بشی که ای افکار به درد خودت و امثال تو می خورند ای افسووووووووووووووووووووووووس

یازهرا

سلام همسنگر خدا قوت. خسته نباشید. با موضوعی به نام _(نابودی جنبش سبز)_ آپم خوشحال میشم بیایی و نظرتو بگی ممنونم یازهرا ___████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█    *  ★   ★ ♡ *  ★      ☆  ♡   ★ * ★  *  ☆ ★ * ★  *  ☆ ★  ♥  *  ★   ★ ★ * ♡  ☆      ★  ♥   ☆ * ★  * ♥ ★ *   *  ★   ★ ♡ *  ★      ☆  ♡   ★ * ★  *  ☆ ★ * ★  *  ☆ ★

محمد

یا علی موفق باشی