فضای تنگ سياست بين الملل برای يکجانبه گرايی آمريکايی

مشاهدات این چند روزه اخیر من از فضای سیاسی و اخبار قابل اعتنا و معتبر موجود، نشانگر ان است که اتمسفر جهان سیاست ، به هیچ وجه ، برای تنفس در فضای سياست بين الملل به روش نئورکانسرواتوری ، مناسب نیست . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

با روشن شدن مقاومت و پايداري مردم ايران و مقامات جمهوري اسلامي، آمريكا و اروپا به تدريج به غني‌سازي در ايران تن مي‌دهند.

 

بازتاب هم می گوید مجموعه شواهد و قراين، به ويژه اظهارات رايس، وزير خارجه، «توني اسنو»، سخنگوي كاخ سفيد و شخص جورج بوش كه پس از سخنان قاطع رهبر انقلاب و رئيس‌جمهور ايران بيان شد، حاكي از آن است كه غرب، ناگزير به غني‌سازي در ايران تن مي‌دهد.

 

هرچند رهبر معظم انقلاب اسلامی و محمود احمدي‌نژاد، صراحتا پيش‌شرط‌هاي آمريكا را رد كرده و به موضع تكبرآميز مقامات آمريكا حمله كردند، مقامات كاخ سفيد با استقبال از چراغ سبز كمرنگ ايران به درخواست مذاكره آمريكا، واكنش ايران را مثبت ارزيابي كرده، خواستار پاسخ مثبت نهايي جمهوري اسلامي شده‌اند! مقامات كاخ سفيد ده روز پيش، عدم توقف چرخش دستگاه‌هاي سانتريفيوژ ايران و تنها قطع گازدهي به آنها را پذيرفته بودند و از مجموعه اظهارات و موضع‌گيرهاي كنوني برمي‌آيد كه آنان به ادامه غني‌سازي محدود به تحقيقات در كشورمان تن مي‌دهند.

 

امروز روزنامه آمريكايي «واشنگتن‌پست»، نيز در گزارشي به نقل از ديپلمات‌هاي اروپايي و آمريكايي، از پذيرش غني‌سازي در خاك ايران توسط اروپا و آمريكا، زير نظر بازرسان آژانس خبر داده است، هرچند اضافه كرده كه آنها خواستار تضمين‌هاي امنيتي و بازرسي دقيق‌تر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي نرفتن به سمت سلاح اتمي شده‌اند.

 

اين گزارش مي‌افزايد: در تحولي ديگر، خط قرمز روس‌ها در مورد پرونده هسته‌اي ايران، از داشتن غني‌سازي به نقض «NPT» تغيير يافت. «ريانوستي» نوشت : وزير خارجه روسيه صراحتا اعلام نمود كه روسيه وقتي تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران را به رسميت مي‌شناسد كه ايران تعهدات خود نسبت به «NPT» را زير پا بگذارد و با اين حساب، تحريم ايران ممكن به نظر نمي‌رسد.

 

لاوروف همچنين افزود: هرگونه تصميم‌گيري در شوراي امنيت سازمان ملل متحد وقتي مي‌تواند مورد نظر قرار بگيرد كه ايران تعهدات خود را نسبت به «NPT» زير پا بگذارد.او همچنين گفت: در حال حاضر هيچ‌گونه مذاكره‌اي در مورد تحريم عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل متحد نيست

 

محافظه کاران جدید آمریکا، تنها کسانی بودند که در دنیا ، بر طبل جنگ علیه ایران ، صرفا بخاطر حفظ استقلالش ، کوبیده بودند. ایران، در یک کلام ، در همه حال اعلام کرده است که حاضر به گفتگو و چانه زنی بر سر منافع ملی نیست . این موضع ایران ، تاکنون تغییر نکرده است. اما امروز ، حتی تندرو ترین لابی های آمریکا نیز، بصراحت ، از عدم کاربرد ادبیات زور ، علیه ایران ، سخن می گویند و رايس نيز اين تغيير و عقب نشينی را می داند.

 

خاویر سولانا ، هنگام ورود به تهران ، بصراحت از نگاهی نو ، شکل گرفته در اتحاديه اروپا در مذاکرات سیاسی ، مبتنی بر مذاکره بر اساس احترام متقابل خبر می دهد.

 

واقعيت آشنا شدن جهان غرب با استحکام سياسی و امنيتی ايران ، و طرح ادعای حرکت غرب بسمت ايجاد پروتکلی از رفتارهای سياسی بدون وجود مولفه های زورمدارانه از سوی عناصری همچون سولانا بشکل حاضر ، که البته در درون خود ، بر عدم وجود این احترام و رابطه متقابل در گذشته صحه گذاشته است در آن سوی دریای آتلانتیک هم بخوبی دیده می شود ، بشکلی که رایس ، نماینده رسمی طیف نئومحافظه کار آمریکا نیز ، بصراحت ، از ضرورت "گفتگو" با ایران ، سخن می گوید. 

 

آنچه که روشن است ؛ این همه ، تنها در سایه پافشاری روی مولفه های منافع ملی و بهره مندی از قدرت درونی و بازدارندگی سیاسی و دفاعی کافی ، فراهم شده است و بنظر من ، پیش رفت در این مسیر و اتوبان یک طرفه ، که انتهایی جز کنار آمدن آمریکا با یک ایران پیشرفته و ثروتمند ندارد ، مستلزم تقویت مولفه های قدرت ملی است که استحکام و پیوستگی و انسجام ملی ، مهمترین آن است.

 

وحدت و پیوستگی مردم ایران ، حول دو محور ملیت و اعتقادات ؛ مهمترین مولفه اقتدار ملی است که نه تنها هر روزه ، با شدت یافتن تحرکات دشمن در تضعیف آن ، نه تنها تضعیف نشده بلکه تقویت وتشدید می شود ، بلکه خود ، به مهمترین محور استقرار سیاست خارجی فعال جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. تحرکات متعدد قومی و قبیله ای ، در ایران تاکنون توسط مردم همان مناطقی خنثی شده است که چشم طمع و امید طراحان توطئه، بسمت آنان دوخته شده بود. خنثی شدن توطئه های خلق عربی در خوزستان ، تحرکات پان ترکیستی در آذربایجان و بلوچی در سیستان و بلوچستان ، جز با حمایت عمده مردم خوزستان ، آذربایجان وسیستان و بلوچستان ممکن نشده است.

 

انچه که روشن است ، ایران ، امن ترین نقطه جهان است. کشوری که در مسیر بزرگترین و پرحجم ترين انواع برنامه های خشونت آمیز و غیر خشونت آمیز براندازی قرار گرفته ، امروز می تواند حتی آرامش را در مناطقی از سرزمین های شرقی و غربی خود برقرار کند که دارای گسترده ترین مرزها با بزرگترین دشمن و مخالف امنیتی خود است. بازدارندگی دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران، یکی از عوامل بازدارنده در مقابل فشارهای مختلف امنیتی و سیاسی دشمنان ایران است. این موضوع ، به جهات و اشکال مختلفی و از زاویه های گوناگون ، توانسته است تا نقش مهمی را در پیشبرد سیاست فعال جمهوری ایفا کند.

 

رشد علمی و فناوری پیشرفته امروز ایران ، یکی دیگر از موضوعات بسیار نگران کننده برای دشمن او است. رشد علمی ، موجب قطع وابستگیهای مختلف اقتصادی و فنی شده و خصوصا به تقویت روحیه خودباوری و اتکاء به نفس در میان ایرانیان می انجامد. چیزی که به هیچ وجه برای دشمن ایران ، خوشایند نبوده است.

 

بقول آقای محمدی سرمقاله نویس روزنامه کیهان در سرمقاله امروز ، " ... آنچه سولانا به ايران آورده يك طرح incentive (تشويقي) است و برخلاف استراتژي اعلام شده گروه 1+5 خبري از تهديد در آن نيست. اروپايي ها فهميده اند از ادبيات تهديد در مقابل ايران كاري ساخته نيست. اين حقيقت آنقدر بديهي است كه حتي موجودات كندذهني مثل آمريكايي ها هم به خوبي از عهده فهم آن برآمده اند. قرار نيست ايران تهديد شود؛ نه در حرف و نه در عمل اين تنها مسير ممكن است. اگر تهديد مي خواست و مي توانست افاقه كند تا حالا كرده بود..."  و  " ...اين تازه آغاز راه است و غربي ها از اين پس فراوان بايد به ايران بيايند و با خود امتياز بياورند..."

/ 9 نظر / 5 بازدید
دفتر توسعه وبلاگ ديني

نخستين نشست هم انديشي وبلاگ نويسان ديني در آستانه سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها برگزار مي شود. از شما دعوت مي شود در اين نشست شرکت نمايید.. در صورت تمایل به ارائه مقاله و شرکت در تریبون آزاد، مقاله خود را تا عصر پنج شنبه به آدرس دفتر توسعه وبلاگ دینی ارسال نمایید. www.diniblog.com برنامه نشست : سخنراني حجت الاسلام جواد محدثي با موضوع شيوايي نگارش و روان نويسي سخنراني يکي از مديران پژوهشي حوزه علميه قم ارائه گزارش عملکرد و برنامه هاي دفتر توسعه وبلاگ ديني تريبون آزاد براي اظهار نظر شرکت کنندگان زمان : جمعه 19 خردادماه . 5 بعد از ظهر مکان : قم ،ميدان شهدا، خيابان معلم ، ساختمان شماره دو دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، سالن همايش

behdad

من با نظرات تو اصلا موافق نيستم حومت اخوندی فقط قصد سرگرم گردن ملت را دارد انرژی اتمی بهانه است.تا فضای داخل بسته تر و ازادیها سلب شود.

میلاد

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار جالب و قشنگی داری ، خیلی باحاله ، وقت کردی خوشحال میشم به ما هم سر بزنی . امیدوارم همیشه موفق باشی یا علی

محبوبه

سلام خیلی وب جالبی داری راستش من چندبار آمدم به وبلاگت ولی نظر ندادم اما ایندفعه رو دلم نیامد نظر ندم.موفق باشید خوشحال میشم به کلبه من هم سری بزنی بای

رضا طهماسبي

با سلام اگر تمايل به شرکت در طرح ختم قرآن برای فرج امام زمان را داريد به وبلاگ من سر بزنيد.

عاشورائيان

بسم الله؛// سلام ابوذر جان ... دل من هم برا شما تنگ شده ... به اميد ديدار ./. ضمنا نخستین هم اندیشی وبلاگ نویسان دینی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم با حضور مدیران سایت های پرشین بلاگ، پارسی بلاگ و جمعی از وبلاگ نویسان دینی و شخصیت های حوزوی برگزار شد.

علی

مطالب وبلاگت را می خوانم و طرفدار نوع نگاهت به سياست و جامعه می باشم از اين که لزوم دفاع در برابر دشمن را به خوبی بیان کردی خوشم آمد خیلی دوست دارم با شما یک گپ دوستانهای داشته باشم چرا که فکر می کنم عقاید شما برایم مهم است و دوست دارم با صاحب این تفکر بیشتر آشنا شوم اگر شما هم چنین می خواهی پس جوابم را حتما بده

نويد

سلام خسته نباشيد.ميگويند انسانها وقتی زياد دوروغ ميگن يه عيبش اينه که خودشونم کمکم دوروغاشون باورشون ميشه

ش

دوست عزيز خسته نباشی وبلاگ قشنگی داری ولی استغفر لله عکس خانم رايس رو پاک کنی بهتر است