قدرت نمايي نوری المالكي در عراق

press_invest_sm.jpgتحولات امنيتي كربلا، نجف، كاظمين و بغداد كاملا نشان دهنده آن است كه دولت نوري مالكي برخلاف تبليغات غربي ها، آمادگي فراواني دارد تا از يك سو عليه گروه هاي تروريستي با قاطعيت وارد عمل شود و از سوي ديگر مي تواند امنيت تجمعات بزرگ حتي در حد تجمع 5/1 ميليون نفري عزاداران حسيني در كربلا را تامين نمايد. 

ارتش و پليس عراق كه تحت امر نوري مالكي نخست وزير عمل مي كند، بعد از آن كه اطلاعات لازم را در مورد اقدامات تروريست هاي بعثي و القاعده عليه شهرهاي مذهبي شيعه در روزهاي تاسوعا و عاشورا دريافت كرد وارد عمل شد و توانست در يك عمليات قاطع و غافلگيركننده حداقل 500 نفر از اين نيروها كه در اطراف شهر نجف اشرف موضع گرفته بودند را به دام بياندازد و در اين ميان 300 نفر از آنان را به هلاكت برساند و حداقل 200 تن را دستگير كند و سپس عمليات خانه به خانه در منطقه «الزرگه» نجف به قصد دست يافتن به بقاياي شبكه مزبور را آغاز نمايد. 

qt17.jpgعبدالحسين عبطان معاون استاندار نجف روز گذشته در گفت وگو با شبكه خبري العالم از طراحي نقشه دقيق تروريست ها به منظور وارد آوردن ضربه اساسي به شيعيان عراق و تعميق شكاف ميان جامعه شيعه و سني عراق پرده برداشت.وي گفت گروه تروريستي «جندالسماء» كه از اعضاي القاعده و بقاياي حزب بعث تشكيل شده است با قصد تصرف شهر نجف اشرف، اهانت به حرم مطهر اميرالمومنين عليه السلام، به شهادت رساندن مراجع تقليد شيعه و به شهادت رساندن افراد كاروان عزاداران حسيني كه عازم كربلا بودند از آغاز محرم به تدريج در اطراف شهر نجف موضع گرفتند و در نظر داشتند عمليات خود را در روزهاي تاسوعا و عاشورا به انجام برسانند. وي اضافه كرد: اين تروريست ها داراي مليت عراقي، افغاني و بعضي از كشورهاي عرب منطقه هستند و از حمايت هاي بعضي از كشورهاي عرب منطقه برخوردار بودند. 

كه در روز تاسوعاي حسيني انفجار يك بمب در يك مسجد شيعه در شمال شرق بغداد به شهادت 23 سوگوار حسيني و زخمي شدن 57 نفر ديگر از آنان منجر شده است. اين اقدام در روستاي «دورمندلي» نزديك شهر بلدروز انجام گرفته است. در روز تاسوعا يك اقدام تروريستي ديگري عليه عزاداران حسيني كرد عراق به وقوع پيوست و طي آن 11 نفر از عزاداران ابي عبداله الحسين به شهادت رسيدند با وجود اين دو عمليات كه 44 شهيد را در پي داشته است، محرم عبطان افزود: نيروهاي امنيتي دولت نوري مالكي با نفوذ در اين شبكه تروريستي توانستند اهداف، توانايي ها و برنامه عملياتي اين گروه را شناسايي كرده و به موقع عليه آنان وارد عمل شوند به گونه اي كه در عمليات ضدتروريستي نيروهاي ارتش و پليس عراق در روز هشتم محرم 70 درصد از توانايي انساني تروريست ها را نابود كرد و بطور صددرصد بر امكانات نظامي آنان دست يافت اين در حالي است كه در اين عمليات فقط 3 نفر از نيروهاي ارتش كشته شده و حدود 30 پليس عراق زخمي شده اند.iraqi_police.jpg

در اين بين «احمد دعويل» سخنگوي استاندار نجف از بازرسي خانه به خانه پليس و ارتش عراق در منطقه الزرگه و مناطق اطراف آن به قصد دست يافتن به بقاياي تروريست ها خبر داد. وي با تأييد خبر زخمي شدن سرتيپ عبدالكريم مصطفي رئيس پليس شهر نجف گفت تور اطلاعاتي- امنيتي ارتش و پليس دولت نوري مالكي به مرور گسترده مي شود و امكان اقدام تروريست ها تا حد زيادي از بين خواهد رفت. 

يك خبر ديگر حكايت از آن دارد سال 1427 به نسبت محرم سال هاي قبل عراق از آرامش مناسبي برخوردار بوده است و خبرگزاري هاي اروپايي از آرام بودن عراق در محرم امسال خبر داده اند. يك گزارش حاكي است كه در سال گذشته حداقل 250 نفر از شيعيان در عمليات هاي مختلف در شهرهاي مذهبي عراق به شهادت رسيده اند كه به نسبت 44 نفر شهداي سال جاري از آرامش نسبي خبر مي دهند. 

iraq-police.jpgشهر مذهبي كاظمين كه مدفن مطهر حضرت امام موسي بن جعفر- عليه السلام- مي باشد و حدود 60 تا 70 درصد ساكنان آن را شيعيان تشكيل مي دهند و در سال هاي گذشته شاهد اقدامات تروريستي مخالفان اهل بيت عليه عزاداران حسيني بود، امسال تاسوعا و عاشوراي آرامي را تجربه كرد. در همان حال «عقيل الخزعلي» استاندار كربلا در مصاحبه با خبرگزاري فرانسه از تمهيدات ويژه پليس كربلا براي بازگشت توام با آرامش و امنيت كاروان هاي عزادار حسيني كه از مناطق مختلف عازم كربلا شده اند، خبر داد. «رحمان مشاوي» سخنگوي پليس كربلا نيز اعلام كرد كه شهر كربلا به طور كامل در كنترل است و 10هزار پليس امنيت كربلا را تامين كرده اند. وي افزود: در روز عاشورا حداقل 500 دسته عزادار از شهرهاي مختلف عراق وارد حرم حضرت ابي عبدالله- عليه السلام- شده اند.

/ 3 نظر / 8 بازدید
مهدی

سلام مطلبتان درست است. عراقی ها می توانند امنيت کشورشان را خوب اجرا کنند. نا امنی ها برای حضور آمريکايی ها است

نازنين يار

سلام دوست خوبم من به تازگی وبلاگ زدم و به کمک و نظر شما نياز دارم اگه خواستی و با ما حال ميکردی يه سری بزن...

علی

در همين رابطه : http://linkdump.blogard.com/url/10898 http://linkdump.blogard.com/url/10899