انتقاد ناجا از عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر

انتقاد شديد معاون مبارزه با مواد مخدر ناجا از عملكرد ضعيف دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر

خبرگزاري فارس: معاون مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي با انتقاد شديد از عملكرد دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: يكي از رخدادهايي كه مانع اصلي در دستيابي جمهوري اسلامي ايران به اهداف مطلوب مبارزه با مواد مخدر در كشور شده است ناتواني و عملكرد ضعيف ستاد مبارزه با مواد مخدر و خصوصا دبيرخانه اين ستاد است.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس صبح امروز سردار مهدي ابويي در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اختيارات ستاد مبارزه با مواد مخدر در كشور متاسفانه به دليل عملكرد ضعيف و خارج از حيطه كاري دبيرخانه اين ستاد به اهداف مطلوب مبارزه با مواد مخدر در كشور نرسيده ايم.
وي با بيان اينكه تاكنون بيش از 80 درصد مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر اجرا نشده است، گفت: يكي از وظايف دبيرخانه ستادمبارزه با مواد مخدر پيگيري اجرايي شدن مصوبات اين ستاد است كه به دليل ضعف عملكرد تاكنون 80 درصد از مصوبات اين ستاد اجرا نشده است.
وي گفت: متاسفانه مسؤولين دبيرخانه ستاد نگاه به روند مبارزه با مواد مخدر را در كشور تك بعدي خوانده‌اند در صورتيكه اين كاملا خلاف واقع است.
ابويي افزود: تصميمات مسؤولين كشور و حتي خود ستاد مبارزه با مواد مخدر جنبه همه جانبه دارد ولي اگر فعاليت متوازني صورت نگرفته است ناشي از نگاه تك بعدي نبوده بلكه عدم اجراي وظايف دستگاههاي مسؤول كه وظيفه درمان و ساماندهي معتادان را دارا هستند باعث ضعف كار شده است و در اين راستا دبيرخانه ستاد نيز كه مسئول پيگيري مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر را داشته است عملكرد ضعيفي را داشته است .
معاون مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي در ادامه با انتقاد شديد از افرادي كه بحث در اختيار گذاشتن مواد مخدر به معتادان را مطرح مي‌كنند گفت: متاسفانه تئوري‌هايي از سوي بعضي از مسؤولين دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر مبني بر در اختيار گذاشتن مواد به معتادان مطرح شده است كه باعث ايجاد ذهنيت منفي و نگراني در جامعه شده است.
وي گفت: طرح اينگونه مسايل در جامعه كه متاسفانه از سوي دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر شكل مي‌گيرد ناشي از وادادگي افرادي است كه مي‌خواهند نقش جمهوري اسلامي ايران را در روند مبارزه با مواد مخدر به چالش كشيده و به نوعي فعاليت‌هاي صورت گرفته در 25 سال اخير را به زير سئوال ببرند.
وي افزود: طرح اينگونه مسايل و نظرات خارج از حيطه اختيارات دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر و خلاف قانون مي‌باشد و اساس ايده كشت خشخشاش و توزيع مواد بين معتادان نيز تاكنون در دستور كار ستاد مبارزه با مواد مخدر كه به رياست رئيس جمهور تشكيل مي‌شود نبوده است.
ابويي با بيان اينكه هيچ دولتي در جهان مواد مخدر را در اختيار معتادان قرار نمي‌دهند گفت: اجراي اين طرح تنها در دوران رژيم پهلوي صورت مي‌گرفت و نتيجه آن هم آلوده شدن دستگاههاي دولتي در قاچاق مواد و به رسميت شناختن مصرف مواد مخدر در كشور و افزايش اعتياد بوده است و كساني كه اينگونه طرح‌ها را مطرح مي‌كنند يك نوع همنوايي با ايده شاهي را مطرح مي‌كنند.
ابويي راهكارهاي مبارزه مطلوب با پديده مواد مخدر در كشور را شامل متوازن ساختن همه فعاليت‌ها مبارزه، ايجاد مراكز نگهداري و بازتواني معتادان رها شده و مجازات قاطع و به موقع عناصر اصلي قاچاق در كشور ذكر كرد و گفت: نقش مردم نيز در جهت پيشگيري و درمان معتادين بسيار مهم است و بايد از جمعيت مردمي نيز استفاده شود.
سردار ابويي گفت: نيروي انتظامي جهت مبارزه هدفمند با مواد مخدر در كشوراز سال 79 طرح 5 ساله ايي را تهيه و اجرا نمود كه اين طرح شامل كنترل مرزها، كنترل عرضه و مقابله با باندهاي بزرگ و جلوگيري از توزيع مواد در كشور بوده است.
وي با بيان اينكه برآورد صورت گرفته نشان دهنده موفقيت اجرايي طرح فوق در ناجا مي‌باشد گفت: هم اكنون امنيت در شرق كشور نسبت به سال 79 بسيار متفاوت است و ما در استقرار امنيت در شرق كشور به اهداف خودمان رسيده‌ايم .
ابويي كنترل مصرف مواد مخدر در كشور را از اهداف ناجا بر شمرد وگفت: طبق طرح 5 ساله ، ناجا شاخص‌هايي براي كنترل در مهار فراواني و مصرف مواد مخدر در كشور ترسيم كرده است كه طبق برآورد صورت گرفته همه شاخص‌ها بيانگر موفقيت نيروي انتظامي در اين برنامه بوده بطوريكه در 4 ساله اجراي اين برنامه توانسته‌ايم فرواني مواد مخدر در كشور را تا 30 درصد نسبت به سال اول اجراي برنامه كاهش دهيم .
وي گفت: همه به اين نكته اعتراف دارند كه طي اجراي طرح 5 ساله ناجا نه تنها رشد اعتياد در كشور متوقف شده بلكه 50 درصد گرايش جديد به اعتياد در كشور نيز كاهش داشته است و اين در حالي است كه توليد مواد مخدر در افغانستان رشد زيادي داشته است.
معاون مبارزه با مود مخدر نيروي انتظامي از افزايش 56 درصدي كشفيات مواد مخدر در 8 ماهه اول سال جاري نسبت به مدت مشابه آن خبر داد و گفت: اين در حالي است كه طي 4 سال گذشته تلفات انساني و خسارات مادي زيادي از سوي ناجا به قاچاقچيان وارد شده است كه طي 20 سال گذشته بي‌سابقه بوده است .
ابويي ايران را موفق‌ترين كشور در مبارزه با مواد مخدرطي 25 سال گذشته در جهان ذكر كرد و گفت: اگر بخواهيم ارزيابي كلي از روند مبارزه با مواد مخدر در 25 سال گذشته داشته باشيم ايران موفق‌ترين كشور در مهار اعتياد و مبارزه با مواد مخدر است بطوريكه طبق آمار سازمان ملل رشد اعتياد در كشور نسبت به 25 سال گذشته علي‌رغم افزايش 100 درصدي جمعيت متوقف است و اين نشان دهنده موفقيت ايران در مبارزه با اعتياد و مواد مخدر است.

/ 0 نظر / 8 بازدید