ترکيبی از اين و آن ، روشن کنندهء همه چيز

آنچه اینجا می آورم ، نامه یکی از بچه ها در وبلاگش ، به دبیر انجمن دانشگاه است. و در ادامه ، کامنت های دبیر انجمن دانشگاه ذیل آن ، وجوابهای خودش به آن ها و در ادامه ، بخشی از مطالب وبلاگ یکی از بچه های انجمن ، که البته بصاحت می گویم ، از این یکی ، آنچه را که با برداشت خودم هماهنگ دیده ام انتخاب می کنم . شاید چیزهایی روشن شود و با تکرار آنچه که تکرار می شود ، لایه ای روی لایه های دیگر عدم شفافیت انداخته نشود . مطلب گزینیشی آخری ، از وبلاگ آهای انسان http://ahay-ensan.persianblog.ir (برداشت شده است. یادداشت افشاگرانه نویسنده این وبلاگ ، بعد از کامنت فردی بنام زینل، که یادداشت زینل را افشا کرده بود، مرا به خواندن وبلاگش تشویق کرد.

 

خدای متعال می داند ،‌من برای جوان های دانشگاه ، يک چيز را آرزو دارم . به وحدت تئوريک برسند. اينگونه ، دشمن، نتواند کار خود را تاجييی پيش ببرد که عده ای بر تابوت شهيد مشت بکوبند ! <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

با شهدايتان چه کرديد؟

چهارشنبه، 9 فروردين، 1385

http://jenaab.persianblog.ir/

 

سركار خانم یوسفی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف!

(متاسفاته «جناب آقای» در مورد شما مصداق ندارد)

 

به یمن این ماجرا پس از چند سالی كه در دانشگاه هستم نام انجمن را كنار نام شهدا دیدم. در خبرنامه تان 150 شهید دانشگاه را اهدایی انجمن دانسته بودید، همه 300هزار شهید دفاع مقدس متعلق به شما! چه خوب عزیزانتان را تشییع كردید. البته پیش از این هم از شهدای انجمن چیزی شنیده بودم، اینكه هر وقت از شما تقاضا می‌كردیم آنچه از شهدای دانشگاه در انبارتان هست برای تكمیل پرونده‌هایشان در اختیارمان قرار دهید، هرگز حاضر به همكاری نشدید، آخرین خبرهم اینكه اشتباها!! بعضی از وصیت‌نامه‌هایشان بین روزنامه‌های باطله در دستگاه كاغذ خورد كن نابود شده است.

 

در خبرنامه‌تان فرموده بودید كه هیچ كس جز انجمن كه قصد دارد یادواره‌ای برای شهدا برگزار كند كاری برای شهدا نكرده است. تعجب می‌كنم قرار است در یادواره‌تان چه شق‌القمری انجام دهید كه تا كنون انجام نشده است؟ منكر یادواره‌هایی هستید كه تا كنون در دانشگاه با حضور دانشجویان و خانواده شهدا برگزار شده است یا نشریاتی كه حتی اگر مثل «گر نكته دان عشقی» یك برگ بوده‌اند، ستونی به شهدای دانشگاه اختصاصا داده‌اند، یا غرفه‌ای كه در نمایشگاه ورودی‌های جدید هر سال به نام شهدای دانشگاه برگزار می‌شود یا مراسم افطاری كه با دعوت خانواده‌هایشان برگزار می‌شود یا اردوی بازدید از مناطق جنگی كه كم اهمیت خوانده بودیدش. تابستان امسال كه بچه‌ها به تك تك خانواده‌های شهدا سر می‌زدند ندیدم هرگز شخصی از شما حضور داشته باشد. حتی در اردوهای مشهد، دیدار از بهشت رضا را همواره در برنامه‌های بچه‌ها دیده‌ایم، اگر این همه زنده نگاه داشتن یاد شهدا نیست، یادواره شما چه كاری قرار است انجام دهد. و حالا شما یادوراه‌تان را نقابی كردیده‌اید بر غفلت چندین ساله‌تان.

 

خانم یوسفی در خبرنامه‌تان فرموده بودید عده‌ای با كارهایشان باعث شده‌اند رویتان نشود اعلام كنید خانواده شهید هستید، چرا خودتان هرگز سعی نكردید به جای فاصله گرفتن از آنها و انكار ریشه‌های مقدستان داعیه‌دار نشر فرهنگشان شوید؟

 

آقای «حنیف رهبری» ـ از اعضای انجمن ـ  پشت تریبون، روز 22 اسفند فرمودند عده‌ای دین را منحصر خودشان كرده‌اند. در این چند سالی كه می‌شناسمتان ندیدم حركت دینی از طرف شما برگزار شود. آیا سوت و كف زدن در حیات مسجد هنگامی كه عده ای مشغول نماز جماعت هستند جزو دینتان محسوب می‌شود یا شاید سوت و كف زدن هنگامی كه صدای «السلام علیكم یا اهل بیت النبوه...» صحن را پر كرده بود؟

 

یادم هست چند وقت پیش در خبرنامه‌تان به برنامه زیارت آل یاسین «بچه‌های دوشنبه» اعتراض كرده بودید كه جای دعا و روضه خوانی در مسجد است نه ساختمان شهیدرضایی، چطور ظرف 24 ساعت به این شهود رسیدید كه همان عده‌ای كه دیروز حرمت نماز و مسجد را نگه نداشته بودند جلوی ساختمان شهید رضایی نماز جماعت برگزار كنند؟

 

چطور ظرف یك روز از سوت و كف زدن و هو كردن، روی قبر كنده شده خواببیدن، فحش ناموسی دادن و رئیس دانشگاه را كتك زدن به فكر راه حل مدنی افتادید؟! زمانی كه 4 ساعت كار قانونی‌شان را به تاخیر انداختند، با گفتگو و محترمانه قانع‌تان كنند در حالی كه هیچ حقی برای اعتراض به آن شكل نداشتید به فكر راه مدنی برای اعتراض به راه حل مدنی و «تجمع سكوت» فكر نكردید؟ می‌توانستید روزها تجمع و تحصن كنید و وبلاگ و خبرنامه بزنید تا مسببین بی كفایتی‌ها و دروغ گویی‌ها پاسخگویتان باشند. چه حقی داشتید اعتراضتان را با سوت و كف زدن هنگامی كه تابوت شهید روی دست‌ها وارد صحن مسجد شد بیان كنید؟ این روش از دینداریتان بود یا مدنیتتان؟

 

در تشییع جنازه امام (ره) ده‌ها تن كشته و زخمی شدند كه خاصیت این گونه اجتماعات است، چه توقعی از جماعتی داشتید كه پس از تحمل 4 ساعت توهین به مقدساتشان، تابوت شهید روی دوششان است و با فحش و مشت كوبیدن به تابوت مواجهند؟ كه مثلا بگویند دختر خانم محترم، بی‌زحمت كمی آن‌طرف‌تر بایستید تا این شهید را كه برای امروز من و تو از نام و زندگی‌اش گذشته است دفن كنند، البته اگر اجازه می‌دهید!!!

 

خیلی از آناهایی كه آن‌روز زیر تابوت‌ها را گرفتند از مخالفین طرح بودند، اما شرافتشان اجازه نمی‌داد میان شما باشند و حرمت تابوت‌های مزین به پرچم ایران مجبورشان كرده بود زیر تابوت بایستند و شما پس از اینكه ساعت‌ها به ادعای عزیز بودن شهدا برایتان گوش كرده بودیم خوب احترامشان كردید!

 

همه آنهایی كه به خاطر عدم كفایت این كار را به این شكل انجام دادند باید پاسخگو باشند به ما هم اگر نه پیشگاه باری تعالی دادرس خوبی است اما هیچ چیز به شما این اجازه را نمی‌داد كه در صحن مسجد در حالی كه تابوت شهید روی دست بود كف بزنید یا وقتی دیگر كاری از دستتان برنمی‌آمد زباله و بطری آب به سمتشان پرت كنید.

 

پارادوكس عجیبی در گفتارتان هست از طرفی از سپاه و قدرت‌های حاكم بر كشور دشمنانی غول‌آسا ساخته‌اید كه هر كاری از دستشان ساخته است و از هیچ جنایتی فروگذار نیستند و انگار نه انگار فرزندان و پدران همین مردمند و از طرفی ادعا می‌كنید كه این نیروهای عجیب برای ورود به دانشگاه محتاج دفن سه شهید در صحن مسجد هستند، آن هم مسجدی كه هر روز غروب درش بروی مردم باز می‌شود.

 

سركار خانم یوسفی! مظلوم‌نمایی‌هایتان كه همیشه خوب از پسش برمی‌آیید، چیزی از گناهتان كم نمی‌كند كه در جمعی بودید كه «پیشاهنگ»ی‌ها (كه رسما مواضع ضد دینی‌شان را اعلام می‌كنند) و دانشجویان پولی آخن كه با درد سایر دانشجویان غریبه‌‌اند، در میانتان بودند و خواسته‌هایشان را به شما تحمیل كرده بودند؛ همانطور كه از گناه برگزاركنندگان مراسم كه پیش‌بینی این همه حوادث ناگوار را نكرده بودند كم نمی‌كند.

 

 

 

 

پيامهاى زير براى اين يادداشت نوشته شده اند

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />نويسنده: سارا

يكشنبه، 13 فروردين 1385، ساعت 15:13

به آقای امين: برداشت من اين نبود! برداشت من اين بود که همه ی اتفاقاتی که افتاد عمدی نبود. بعضی اوقات سيل جمععيت کار دست آدم می ده. مثلا حرم امام رضا اونايی که می رن جلو ممکنه واقعا آسيب ببینن. و بعضا کلی مشت و لگد ميخورن!

E-mail:  وارد نشده است

URL:  وارد نشده است

 

نويسنده: amin

يكشنبه، 13 فروردين 1385، ساعت 10:6

man ham zamani daneshjooye daneshgah dar daneshkadeye bargh budam. man faghataz in ghesmate bahsetan ke estedlal kardid ke dar tasheejenazeye emam ham chandnafar mordan...kheili moteajjeb shodam. kami be in estedlal fekr konid va agarhanuz eshkali nadidid doa befarmaeed har che zoodtar dar hamchin marasemi SHAHID !shavid.

E-mailamin_a@yahoo.com

URL:  وارد نشده است

 

نويسنده: senjed

شنبه، 12 فروردين 1385، ساعت 1:13

جذابيتش آنجاست که بعضی خوب خودشان را برملا می کنند و مرزها را شفاف نه جناب زنبل!!!

E-mail:  وارد نشده است

URLahay-ensan.persianblog.ir

 

نويسنده: زینل

پنجشنبه، 10 فروردين 1385، ساعت 19:24

/ 3 نظر / 8 بازدید
مجيدزاده

سلام - از ديدن مطالبتان خوشنود شدم - چقدر زيبا مي نويسيد . به من هم سر بزنيد - يا علي

حسین گله دار ابوذر

ياعلی لطفا به ميل باکس خودت يه سر بزن مدارت برقرار و ژاينده باشی

صادق

سلام دوست ناديده عزيز! اتفاقی در شلوغی بلاگستان خانه کوچک شما را ديدم. از آدمهايي که مثل شما حوصله نوشتن و البته فکر کردن دارن خوشم مياد... خيلي وقتها بحثهاي بي ثمر به سبب اسير بودن ما در دام انديشه هاي پاک و ناپاکي است که اگر مدتي از آن بگذرد و بعد بر آن نظر اندازيم از کرده و ناکرده اي که حاصل خامي خود بوده پشيمان مي شويم. من حقير به عنوان مورخی که علاقه اش طبيعت گردي و ايران شناسي و ... است و به شدت گريزان از انديشه هاي ايدئولژيک مقدس و غير مقدسي که انسان را انديشيدن باز ميدارد و بيشتر به تقليد وادار مي کند! ! به همه دوستان آشنا و ناآشنا! دوستانه و از سر تواضع رفتن به طبيعت بکر و بي همتا پیشنهاد میکنم تا آرامشي که در بستر کوه و دشت و دريا و کوير جنگل بدست مي آورند را به غنيمت شمرده و با آن ره توشه ارزشمند، خود به قضاوت ديروزشان و امروزشان بنشینند و آنگاه ... به گمان من نگاه دقيق و عميق از بالا به هر مقوله اي نگرش انسان را تغيير داده و او را از بند بسياري از بحثهاي عيني و چالشهاي ذهني رها مي کند... من سعي کرده ام در خانه خود تجربه ام را با دوستان و دوستداران وطن قسمت کنم!