سال 83 سال پاسخگویی سه قوه به ملت ایران است

'>'>مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1383 با صدور پیامی ،این سال را سال پاسخگویی سه قوه به ملت ایران خواندند.

متن کامل این پیام بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحيم

'>رهبر معظم انقلاب اسلامي

'>یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار با محول و الاحوال ، حول حالنا الی احسن الحال؛

عید نوروز و فرا رسیدن سال نو را به یکایک آحاد ملت ایران و به خدمتگزاران راستین ملت و کشور بخصوص به خانواده های معظم شهدا و جانبازان تبریک عرض می کنم و برای روح مطهر امام بزرگوار و ارواح طیبه ی شهدای عزیزمان از خداوند متعال طلب رحمت می کنم و سلام و درود خالصانه و خاضعانه ی خود را به پیشگاه حضرت بقیه الله (ارواحنافداه) تقدیم می دارم.


با فرا رسیدن بهار فصل نویی در طبیعت آغاز می شود و من به حول و قوه ی الهی و به همت دولت و ملت ، امیدوارم فصل نویی هم در زندگی ملت ایران آغاز شود. ملت ما به برکت تجربه های بی نظیر دوران نظام اسلامی ، به ملتی مجرب ، هوشیار، مقاوم و پرنشاط تبدیل شده و این ظرفیت و قابلیت را یافته است که بتواند نمونه ی برجسته و آموزنده یی را در سایه ی اسلام درمقابل چشم جهانیان قرار دهد. البته این کار به حرکت مداوم و تلاش پیوسته و خستگی ناپذیر از سوی مسوولان و کمک مردم نیازمند  است؛ کاری است تدریجی و قدم به قدم که ان شاالله در سایه ی استقامت و پشتکار به نتیجه خواهد رسید . ملت  ما درعرصه های مختلف ، قابلیت و ظرفیت خود را به اثبات رسانده است.


الان نگاهی به سال پایان یافته - سال 82 - بکنیم و نگاهی هم بکنیم به سالی که اکنون آغاز می شود؛ سال 83.
سال 82 مثل همه ی دوران زندگی انسان سالی بود مشتمل بر غم ها و شادی ها ، توانایی ها و کاستی ها؛ مثل این که همه ی زندگی انسان مشمول این قاعده ی کلی است ؛ غم و شادی در زندگی انسان به هم آمیخته است. در لابلای این تجربه های گوناگون و فراز و نشیب ها، انسانی و ملتی موفق است که هدف خود را گم نکند و راه خود را با پشتکار و  استقامت ادامه دهد. همه باید دست به دست هم دهیم و فراتر از نگاههای کوچک و تنگ نظرانه ، همت عالی خود را به اهداف والای انقلاب اسلامی معطوف کنیم و به سمت آن حرکت کنیم . ملت ما همچنان که دردوران دفاع مقدس قابلیت نظامی خود را نشان داد،  در سال گذشته و دوران های بعد از جنگ هم قابلیت و ظرفیت و وزن اجتماعی و سیاسی خود را اثبات کرد. اگر چه سال 82 با تهاجم نظامی آمریکا و انگلیس  به همسایه ی غربی ما آغاز شد و چکمه پوشان شیطان های بزرگ در نزدیکی مرزهای ما مستقر شدند و این مایه ی نگرانی برای ملت ایران بود، اما در مقابل دشمن عنود و خبیثی مثل صدام - که با ملت خود هم کمتر از ملت ما دشمنی نداشت - از صحنه اخراج شد؛ اگر چه در تابستان سال 82 دستگاهها و سرویس های جاسوسی آمریکا و اسراییل تا آنجا که توانستند تلاش کردند تا زمینه ی آشوب های اجتماعی را در کشورمان فراهم کنند، اما با هوشیاری و اقتدار ملت ایران  و دستگاههای خدمتگزار ملت ، توطئه ها نقش بر آب شد؛ اگر چه در پاییز سال 82 تبلیغات سیاسی پرحجم آمریکاعلیه کشورمان به بهانه ی حمله ی سیاسی به تلاش ها و فعالیتهای هسته یی کشور ما به اوج خود رسید، اما در مقابل ملت و مسوولان اولا به اهمیت دستاورد علمی و فناوری خود در این زمینه بیشتر از پیش واقف شدند، ثانیا راه پخته و صحیحی را در مقابل این آشوب ها اتخاذ کردند و پیش رفتند؛ اگر چه در زمستان سال 82 حادثه ی مصیب بار زلزله ی بم دل های همه را غمگین کرد، اما حرکت عظیم ملت ایران در کمک به آسیب دیدگان و دست یاری بلند کردن به سوی برادران هم میهن خود، همه ی مردم دنیا و کسانی را که مطلع از این ماجرا شدند، به اعجاب و تحسین وادار کرد؛ در پایان سال هم انتخابات پرشور مجلس شورای اسلامی انجام شد که حضور مردم، علی رغم همه ی تلاشی که دشمنان ملت ایران برای سرد و بلکه تعطیل  کردن کانون انتخابات به خرج دادند، توانست همه ی این توطئه ها را نقش بر آب کند؛ افتخار دیگری بر افتخارات ملت ایران افزوده شد. در طول سال هم خدمتگزاران کشور و مسوولان بخش های مختلف دولتی و سایر بخش های مسوول در کشور به انجام خدمات بزرگی موفق شدند که گزارش آنها در سال آینده به مردم خواهند داد. بنابراین سال 82 مثل همه ی دوران زندگی بشر سالی بود با شادی ها و غم ها، با موفقیت ها و نگرانی ها؛ اما درنهایت وقتی نگاه می کنیم ، می بینیم که ملت ایران از این تجربه های گوناگون سرافراز و سربلند بیرون آمده و یک گام پیش رفته است.
و اما سال 83؛ سال 83 در حقیقت ادامه ی همه ی فعالیتهای اساسی از سوی مسوولان گوناگون برای کشور است اگر چه سال 82 را به عنوان سال نهضت خدمتگزاری معرفی کردیم ، اما نهضت خدمتگزاری چیزی نیست که در طول یک سال به پایان برسد و وظیفه ی خدمتگزاری وظیفه یی نیست که پس از مدتی از دوش مسوولان برداشته شود؛ همچنان که نهضت تولید علم ، نهضت عدالت طلبی و نهضت مبارزه با فساد ، کارهایی است که باید با شدت و قوت ادامه پیدا کند. خصوصیت سال 83 در این است که دستگاههای مهم و اساسی کشور فصل جدیدی را طی می کنند و به دوره ی جدیدی قدم می گذارند.


سال 83 آخرین سال دولت خدمتگزار کنونی است؛ همچنان که در اواسط سال 83 مدت مسوولیت پنج ساله ی اول رییس قوه ی قضاییه به پایان می رسد و در اوایل همین سال هم مجلس ششم شورای اسلامی دوران مسوولیت خودش را به پایان می برد؛ همان طور  که برخی از دستگاههای مهم و تاثیر گذار کشور دوره هایی را طی می کنند و به پایان دوره ی مسوولیت های خودشان می رسند و دوره های جدیدی آغاز خواهد شد . آنچه که در این سال مناسب و لازم است که انجام بگیرد، این است که مسوولان بخشهای مختلف به مردم گزارش بدهند که در دوران مسوولیتی که در حال پایان یافتن است یا پایان یافته ، چه خدمت بزرگ و چه کار شایسته یی را برای مردم انجام داده اند. دولت خدمتگزار، قوه ی قضاییه و مجلس شورای اسلامی به مردم پاسخ دهند که آنچه را که به عنوان شعار کار خود بر زبان آورده اند و همچنین آنچه را که مطالبات  عمده ی رهبری در این سالها بوده است ، چگونه تحقق بخشیده اند. مسوولان دولتی و قوه ی قضاییه و مجلس شورای اسلامی به مردم  بگویند که برای خدمت به عموم ملت ایران، برای تولید علم، برای استقرار عدالت و رفع فقر و فساد و تبعیض در جامعه - که اصلاح واقعی در جامعه اینهاست - برای نهضت عدالت خواهی و برای نهضت مبارزه با فساد، چه اقدامات عمده یی را انجام داده اند . درواقع سال 83،  سال پاسخگویی سه قوه  به ملت ایران است. مطمئنا در این پاسخگویی ، حقایق شیرین و بسیاری برای مردم روشن خواهد شد و خدمات بزرگی که انجام گرفته است ، به مردم گفته خواهد شد. در این پاسخگویی ، مسوولان به کمبودها و نواقصی درکار خود پی خواهند برد، که آنها را بر طرف خواهند کرد و مردم هم با آشنایی بیشتر با عملکرد دستگاهها ، منتظر شروع دوره های جدید و کارهای جدید و مسوولیتهای جدید خواهند بود. البته ملت و دولت و نیز مسوولان و آحاد مردم ، می دانند که چه کرده اند و می دانند که چه باید بکنند و چه پیش روی آنهاست.


از خداوند متعال مسالت می کنیم که مسوولان را موفق بدارد؛ همه ی ما را در راه تحقق آرمان های انقلاب اسلامی ، که رضای الهی و شادی قلب ولی عصر (ارواحنافداه) در آن است، توفیق  دهد؛ و ملت ایران را همواره خوشبخت و شاداب و پرنشاط باقی بدارد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

/ 0 نظر / 11 بازدید