افشای خبر تردد عناصر امنیتی بيگانه به دفتر سايت بازتاب

اخیرا سایت بازتاب در خبری که به درج با آب و تاب آن پرداخته است ، از حضور یکی از عناصر مشکوک غربی در محل دفتر خود خبر داده و از گفتگوی مدیرمسئول سابق (؟!) این سایت با وی ، پرده برداشته است.   

در این خبر ، بازتاب با عوض کردن رد اصلی و با دادن آدرس اشتباه ، توجه مخاطب از دو موضوع اصلی منحرف و به موضوعی دیگر جلب می کند . موضوع اول که بازتاب سعی داشته تا مخاطب متوجه آن نشود ، یکی "مبهم بودن علت حضور مدیرمسئول قبلی بازتاب در دفتر و گفتگوی وی از سوی سایت بازتاب با مراجعان" و نکته دوم که بسیار مهمتر است ، "علت حضور و چگونگی هماهنگی انجام این ملاقات" با این عنصر ویژه بیگانه است.   

موضوع اول که بازتاب سعی داشته تا مخاطب متوجه آن نشود ، یکی "مبهم بودن علت حضور مدیرمسئول قبلی بازتاب در دفتر و گفتگوی وی از سوی سایت بازتاب با مراجعان" و نکته دوم که بسیار مهمتر است ، "علت حضور و چگونگی هماهنگی انجام این ملاقات" است. 

سایت بازتاب سایتی است که هیچ مخاطب عادی ایرانی ، از محل استقرار آن و عوامل پشت پرده ، اطلاع رسمی ای که خود سایت آن را منتشر کرده باشد ندارد و تنها ، اطلاعات شفاهی و ویژه ، دال بر هدایت آن از سوی دفتر شخص دکتر محسن رضایی و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ( به ریاست آقای هاشسمی رفسنجانی ) است . بنابراین سایت،  نمی تواند در یک ساده سازی رسوا ، ادعا کند که این آقا از روی خود سایت آدرس را پیدا کرده ، یا اینکه خودش با پای خودش به دفتر بازتاب رفته است! جالب آنجا است که با این حساب ، متوجه ترددهای بسیارمشکوک و سئوال برانگیز عناصر خارجی به دفاتر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز می شویم .   

24210.jpgفرد بیگانه ، بنا بر خبر خود بازتاب ، «والتر پوش»، " كارشناس ارشد خاورميانه مركز مطالعات اتحاديه اروپا" است . روشن است که وی ، یکی از عناصر پنهان امنیتی غرب است که در قوالب دیپلماتیک در کشور ما تردد پیدا کرده است. این موضوعی بسیار نگران کننده است که آرام، خطر جریانات افراطی همچون جریان عقبه سایت بازتاب برای منافع ملی و عدم توجه به مصالح ملی در فعالیت های سیاسی و حزبی آنها را به نهادهای متولی امنیت ملی ، گوشزد می نماید.  تررد این عناصر خطرناک به دفاتری از عالیترین سطوح تصمیم سازی کشور ،‌ماجرای مرکز تحقیقات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی را ذهن ها تداعی می کند.

و اما از دو نکته انحرافی که بازتاب مخاطب را بسوی آن جلب نموده است ، یکی رفتار فواد صادقی، مدیر مسئول سابق بازتاب در قبال موضوع انتخاب دکتر احمدی نژاد است.

فواد صادقی ، با بی تدبیری هرچه تمامتر و در تحلیلی کاملا انحرافی ، انتخاب شدن دکتر احمدی نژاد توسط مردم را معلول رفتارهای اروپا با خاتمی و هاشمی دانسته است و اینطور وانمود کرده است که مردم ، نه بخاطر سیاستهای کاملا بیمار این دو فرد ، در حوزه های اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی و فرهنگ و امنیت ، و نه در واکنشی به عملکرد خود ایشان و تیم همراه ، بلکه صرفا در واکنشی نسبت به عملکرد غرب با این دو و در موضعی لجاجت بار ، دکتر احمدی نژاد را انتخاب کرده اند و به هیچ وجه ، موضوع انتخاب دکتر احمدی نژاد یک موضوع داخلی نبوده و صرفا معلول سیاستهای غربیان است و اگر غرب ، در سیاستهای خود نسبت به این دو نفر ، نرمش بیشتری نشان می داد ، مردم نیز دکتر احمدی نژاد را انتخاب نمی کردند !! 

روشن است که بازتاب اگر قصد داشت تا تبعیت از خط فکری رهبر معظم انقلاب را نیز حجت خود اعلام کند ، می توانست بجای نام حضرت امام (ره) از لفظ ولایت استعانت جوید. هرچند روشن است که بازتاب در ادعای خود در تبعیت از خط امام (قدس سره الشریف ) نیز صادق نیست.

بیراه و انحرافی بودن این تحلیل نیز کاملا روشن است. نیازی به بحث ندارد. برای نمونه باید آقای صادقی که بخاطر "جهت باد" در حال حاضر در مسند دفاع از 16 سال حکومت بلامنازع دو حزب چاق و خپل کارگزاران و مشارکت قرار گرفته، پاسخ دهد که آیا انتخاب خاتمی توسط مردم در دوم خرداد نیز واکنشی به رفتار غرب در قبال رفسنجانی بود یا اینکه حقیقتا در طول دوره حاکمیت حاکمان کارگزارانی بر مصادر امور کشور ، رفتار درونی کارگزاران، موجبات رویگردانی از جریان مورد ادعای هاشمی و نیل به جریان خاتمی را فراهم کرده و اگر خیر ، حتما ایشان اصولا به اینجانب ، در جمع زدن و هم طیف دانستن هاشمی ، خاتمی ، کارگزاران و مشارکت هم نظر و همراه هستند !! همانگونه که روشن است و متذکر شدم ، این موضوع ، صرفا یک بحث انحرافی است و هدف اصلی بازتاب ، اختفای دو موضوع پیش است.  

نکته دوم نیز این است که فواد صادقی بصراحت اعلام می کند که سایت بازتاب ، صرفا اندیشه های امام راحل (ره) را برای خود حجت دانسته و از آن تخطی نمی کند. روشن است که بازتاب اگر قصد داست تا تبعیت از خط فکری رهبر معظم انقلاب را نیز حجت خود اعلام کند ، می توانست بجای نام حضرت امام (ره) از لفظ ولایت استعانت جوید. هرچند روشن است که بازتاب در ادعای خود در تبعیت از خط امام نیز صادق نیست. این نکته زمانی روشن می شود که محور شدن حمایت از خاتمی و هاشمی و تخریب احمدی نژاد در این سایت را نیز مورد توجه قرار دهیم . روشن است که این رویکرد ، یک رویکرد باصطلاح اصلاح طلبانه ( با تعریف رایج سیاسی ! )  است تا اصولگرایانه و انطباق این رویکرد – یعنی طرح ادعای تبعیت از خط امام راحل (ره) و حذف تبعیت از رهبری – با مذاق جریانات سیاسی رسوای وابسته به غرب در دو دهه اخیر کشور نیز مسئله ای آشکار است.  

ممکن است سئوالی کلیدی از سوی مخاطب مطرح شود و آن اینکه بازتاب چه ضرورتی در طرح خبر موصوف داشته تا مجبور به اختفای دو محور صدر الذکر باشد ؟ پاسخ این است که همانطور که فردی مانند بهمن هدایتی ، خبر تردد و حضور خود در سفارت انگلیس را بصورت یک خبر و باز آب و تاب ، به سرویس خبری مطبوع  خود  یعنی خبرگزاری مهر می دهد ، بازتاب نیز همینگونه عمل کرده و برای فرار از آسیب های محتمل از افشای این ارتباطات و تعاملات با عوامل بیگانه و ترددهای مشکوک آنان به این موسسه ، ( که برای مثال در خصوص ترددهای مشکوک رخ داده و در حال انجام به مرزک تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به مسئولیت حسن روحانی برای وی بشدت مشکل و دردسرساز شده و به مطبوعات و صداوسیما نیز کشیده شد ) در اقدامی پیش گیرانه ، اقدام به باصطلاح "سوزاندن خبر" نموده و با این اقدام ، فرصت شکل دهی مطلوب به این خبر مطالب سیاست خود را بدست می آورند.  

آنچه روشن است اینکه ، بازتاب ، آرام آرام در حال شیفت پیدا کردن بسمت رسانه های مجری سیاستهای جریان کارگزاران و مشارکت است. همانطور که مجمع تشخیص مصلحت نظام به مرکز تجمع آنها تبدیل شده است . مروری بر سیر صعودی اخبار منتشره با جهت گیری های تابلو و انجام یک بررسی ساده در خصوص فراوانی رو به تزاید حجم اخبار منتشره با این رویکرد در این سایت در ماههای اخیر ، موید این نکته است.

/ 6 نظر / 7 بازدید
ياسر

سلام سبک بازتاب به شرق نزديک شده ....

سنگر

از شما دعوت مي كنيم به عنوان توليد كننده محتوا درشبكه جهاني كه در موضوع پايداري مي نويسيد در همايش خاكريز شيشه اي شركت نماييد

ر

افکار مقدس شما را تحسين می نمايم؛ در صورت امکان بد نیست که به وبلاگ بنده سری بزنید . اميدوارم که همواره موفق باشيد .

حسین-chavez

از ما اگر بپرسی با سالها تجربه در امور بازتاب و مخاطب همیشگی بازتاب . اینکه ۳۰٪ خبر های بازتاب ارزش خوندن نداره ۵۰ـ۶۰٪ تحلیلهای بازتاب یا همون خبر های تحلیلی نظر شخصیه وموضع گیری یه طرفه است اما ۱۰-۲۰٪ تحلیل های بازتاب به اندازه ای روشن گر هست {مخصوصا برای عده ای خاص که کمتر در جریان بعضی موضوعات هستن } که ارزش خوندن داشته باشه . در کل فعلا عملکرد بازتاب ۵۰-۵۰ شده اما درسته داره به سمتی میره که نباید بره شاید چند وقته دیگه بازتاب خراب تر از این بشه ؛ امیدوارم نشه چون بیننده زیاد داره.

سلطانی

با سلام انشاءالله موفق ومعيد باشيد.

امين

ای بابا. ببينم مگه بازتاب مسئولش عوض شد سایت خوبی نشد؟ من نفهميدم