شهرام امیری به کشور بازگشت

شهرام امیری دانشمند ایرانی پس از 14 ماه اسارت در دست نیروهای امنیتی آمریکا صبح امروز (پنجشنبه) به کشور بازگشت.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، شهرام امیری دانشمند ایرانی صبح امروز (پنجشنبه) پس از 14 ماه اسارت در دست ماموران امنیتی آمریکا، وارد کشور شد و در فرودگاه امام خمینی (ره) مورد استقبال حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه، ملاباشی معاون دانشجویی وزیر علوم، همسر و فرزند و خانواده‌اش قرار گرفت.

وی در نشستی خبری به تشریح جزییات ربوده شدنش پرداخت. رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز گذشته (چهارشنبه) از عزیمت شهرام امیری به کشور خبر داد و گفت: با تلاش‌های انجام شده از سوی جمهوری اسلامی ایران و همکاری موثر سفارت پاکستان در واشنگتن شهرام امیری با بدرقه رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، خاک آمریکا را از طریق کشور ثالث به مقصد جمهوری اسلامی ایران ترک کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تأکید کرد که این وزارتخانه همچنان پیگیری‌های خود را در رابطه با مسئولیت‌های دولت آمریکا در ربایش امیری از طریق کانال‌های مختلف حقوقی و دیپلماتیک ادامه خواهد داد. شهرام امیری کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر سال گذشته در مدینه منوره در عملیاتی هماهنگ از سوی سرویس‌های اطلاعاتی عربستان و آمریکا ربوده و مستقیما به ایالت متحده آمریکا منتقل شد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه کشورمان که صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم استقبال از شهرام امیری دانشمند و محقق ایرانی در فرودگاه امام خمینی (ره) حضور داشت، در نشست خبری که به این منظور برگزار شده بود، طی سخنانی اظهار داشت: به برکت تلاش‌های همه جانبه دولت جمهوری اسلامی ایران و مقاومت سرفرازانه شهرام امیری شاهد حضور وی بعد از 14 ماه اسارت در میهن اسلامی هستیم.

وی همچنین از مقاومت شهرام امیری و پایداری خانواده‌اش، تلاش وزارت خارجه و سایر ارگان‌های ذیربط و تلاش‌های همه جانبه در راستای ارائه مدارک و مستندات لازم و پیگیری‌های سیاسی گسترده در این زمینه قدردانی کرد. معاون وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره مبادله شهرام امیری با سه تبعه آمریکایی بازداشت شده در ایران، تصریح کرد: رهایی امیری هیچ ارتباطی با اتباع آمریکایی بازداشت شده در ایران ندارد. نه طرف آمریکایی چنین ادعایی را مطرح کرده و نه چنین چیزی واقعیت دارد. این سناریوسازی‌های تبلیغاتی است که رسانه‌های خارجی همواره دنبال می‌کنند و کاملا بی پایه و اساس است. ما تکذیب می‌کنیم و در آینده نیز روشن خواهد شد که چنین چیزی نبوده است.

قشقاوی این را حق طبیعی و قانونی شهرام امیری و دولت جمهوری اسلامی دانست که در این ربایش آشکاری که صورت گرفته پیگیر خسارت‌های معنوی و روحی وارده بر ایشان و خانواده‌اش باشند. معاون وزیر خارجه ادامه داد: همان گونه که تاکنون نهادهای ذیربط جمهوری اسلامی پیگیر قضیه بودند از این پس نیز با معیارهای حقوقی شناخته شده بین‌المللی آین آمادگی وجود دارد که نسبت به استیفای حقوق تضییع شده ایشان و جبران خسارات اقدام شود. قشقاوی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس که پرسید آیا پیگیری‌های حقوقی مختص آمریکاست یا عربستان را نیز شامل می‌شود؟ گفت: اجازه دهید ابعاد مختلف قضیه در سیر ربایش ایشان بررسی شود.

یکی از خبرنگاران با اشاره به اظهارات امیری که عنوان کرد در زمینه هسته‌ای فعالیت نمی‌کرده از قشقاوی پرسید چگونه است که مقامات ایرانی امیری را دانشمند هسته‌ای می‌نامند؟ که وی پاسخ داد: ما هیچ زمان اعلام نکردیم که امیری دانشمند هسته‌ای است. مطالبی که آقای امیری عنوان کرد مثل زلال آب روشن و عین واقعیت است و هیچ چیز مبهمی وجود ندارد؛ مگر اینکه کسی بخواهد به مدد کارهای ژورنالیستی موضوع را پیچیده و مبهم کند. به گزارش خبرنگار فارس، ملاباشی معاون دانشجویی وزیر علوم که به نمایندگی از وزیر علوم در مراسم استقبال از شهرام امیری حضور داشت نیز طی سخنانی تصریح کرد: ما با تمام قوا در همه مجامع علمی دنیا این گروگان‌گیری که بر خلاف تمام موازین بشری انجام شد را دنبال می‌کنیم. وی نسبت به بازگشت شهرام امیری به عنوان یکی از پژوهشگران ارتش 3.5 میلیونی پژوهشگران کشور ابراز خرسندی کرد.

/ 0 نظر / 11 بازدید