اقتصاددانان مجلس هفتم : بودجه ۸۶ از بسياري جهات مثبت است.

60762.jpgيك عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: خوشبختانه توجه به ايجاد اشتغال، مسكن روستاها، آب روستاها و اين‌كه بايد كاري كرد كه روستاها و شهرهاي كوچك دلگرم شوند و مسأله مهاجرت گسترش نيابد، در لايحه بودجه 86 ديده شده است. وي افزود: آنچه از طريق رييس جمهور تقديم شد؛ تغييرات مثبتي را در اعداد و ارقام نشان مي‌داد به گونه‌اي كه بودجه جاري را 35 هزار ميليارد ريال در نظر گرفته بودند كه 25 هزار ميليارد ريال هم از سقف بودجه جاري و هم نسبت به سال 1385 كاهش داشته است.  

مصباحي‌مقدم با بيان اين‌كه كاهش بودجه بايد به معناي انضباط مالي دولت و كاهش هزينه‌هاي غيرضروري باشد، گفت: تا اينجا اين ارقام مثبت تلقي مي‌شود و اميد مي‌رود كه طي سال‌هاي آتي هم اين روند استمرار يابد.  

اين عضو كميسيون اقتصادي با اشاره به بودجه عمراني، از اندك افزايش آن نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: اين روند نيز مثبت تلقي مي‌شود، زيرا نسبت بودجه عمراني به جاري همچون سال گذشته افزايش داشته است.  

وي با اشاره به گفت‌وگوهاي بين صاحبنظران مجلس شوراي اسلامي با وزراء و معاون اول رييس جمهور در خصوص كاهش رقم قيمت هر بشكه نفت از 45 دلار به 7/33 دلار گفت: اين كاهش اقدامي بسيار مثبت بود، چرا كه از نظر قيمت بين‌المللي نفت، اين قيمت را رو به كاهش و در عين‌حال طرح‌ها و نقشه‌هاي دشمن قسم خورده نظام جمهوري اسلامي ايران در راستاي كاهش قيمت بين‌المللي نفت براي تحت فشار قرار دادن ايران را نقش بر آب مي‌بينيم.  

مصباحي‌مقدم به افزايش حداقل دستمزدها با نرخ رشد بالاتر و افزايش حداكثر دستمزدها با نرخ بسيار كمتر در بودجه 86 نيز اشاره كرد و گفت: اين اقدام هم به سمت اجراي عدالت حركت مي‌كند. زيرا متأسفانه سقف دستمزدها نسبت به كف هم‌اكنون چند ده برابر است و نيازمند رفع فاصله سقف و كف است كه در لايحه مديريت خدمات كشوري نيز ديده شده است.  

به گفته‌ي وي، در لايحه پيشنهادي، دولت حداقل دستمزدها را با رشد بالاتري حدود 40 درصد افزايش داده و حداكثر دستمزدها را نيز كه بيش از 5/1 ميليون تومان است با نرخ كمتر و در مواردي هم ثابت گذاشته است. وي معتقد است كه اين نگاه، نگاهي عدالت‌محور است كه مي‌تواند حقوق‌هاي بالا را به ديگر افراد نيز اختصاص دهد. نماينده‌ي مردم تهران در پايان خاطرنشان كرد: لايحه بودجه 86 از بسياري جهات مثبت است اما اظهارنظر دقيق‌تر در خصوص بودجه نيازمند بررسي بيشتر در مجلس است.

/ 18 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک دانشجوی اقتصاد

کاملا انتظار داشتم این مدلی جواب بدی. من خیلی سعی کردم ببینم ایشون که استاد کرسی اقتصاد دانشگاه های مختلف! هست چرا هیچ رزومه علمی که نشون دهنده تحصیلات، اسم دانشگاه محل تدریس و از این جور سوسول بازیها! که لازمه کار آکادمیک هست نداره! البته من 4 سال هست که برای گرفتن دکترا ایران از ایران خارج شدم، فکر میکنم ایشون ظرف همین 4 سال اینقدر اقتصاددان مشهوری شدند. ایشون میتونن در دانشگاه امام صادق در رشته های فقهی و مذهبی و هر چیزی که تخصص دارند درس بدن، ولی اقتصاددان عنوانی نیست که به هر کسی بشه اظلاق کرد. بعد هم اینکه من کی از آقای هاشمی و خاتمی و کروبی و امثالهم! در حوزه اقتصاد و سیاست و غیره! دفاع کردم؟!!! کجای نوشته من این رو دیدی عزیز دل برادر؟ اتفاقا من معتقدم کار رو باید به کاردان سپرد، آقای خاتمی و هاشمی و مصباحی مقدم و خامنه ای و ... در حوزه سیاسی و مذهبی و هر چیزی تخصص دارند اظهار نظر بکنند، ولی اقتصاد هم مثل طراحی موشک و برنامه نویسی کامپیوتر و ... یک کار تخصصی است. با یاد گرفتن چهار تا اصطلاح و بلغور کردنشون آدم اقتصاد دان نمیشه. اون گیج هم که آخر حرفهات گذاشتی خیلی با حال بود D:

پاسداران

بسم الله . آقای بهمن هدايتی . دو تا چيز تو را لو داد. آن عزيز دل برادرت و آن دو نقطه دی ات در انتها ! اين را هم بگويم . امثال شما روی بی اطلاعی مخاطب خيلی سرمايه گذاری می کنيد. فکر می کنی مخازب من آقای مصباحی را نمی شناسد ؟ دس وردار بچه. برو همون آنبپاش پلاسسيکی تو وردار فيس فيس بپاش به مردم . تو رو چه به رفتن تو جلد دانشجويی اقتصاد ؟ بد نيست کامنت قبليت رو خوب بخونی. تضاد بدی داره با اون چيزی که اينجا نوشتی ! :))

پاسداران

راستی مثل اينکه از لفظ گيج که بهت گفتم خيلی حال کردی ! :)) روزی دو بار به خودت بگو فکر کنم بازهم بهت حال بده ! :))

یک دانشجوی اقتصاد

خیلی وقت بود دلم برای بحث کردن با برادران حزب الهی و شنیدن جوابهای بی منطق و از روی احساس تنگ شده بود، یکی از تفریحات ما توی خوابگاه شریف همین بود :)، آخرش هم به جای اینکه جواب بحث رو بدی چسبیدی به گیج :)

پاسداران

بسم الله . اقتصاد ؟ شريف ؟ ورودی چندی ؟ خدایی خوابگاه کجا بودی ؟ پس شهرستانی هستی. از بس که تو جواب دادی ! حرف رو هوا جواب می خواد ؟ حالا فعلا آمار بده آقای دانشجوی دکترا تا باز هم بهت نگم گيج...

پاسداران

بسم الله . اقتصاد ؟ شريف ؟ مگر شريف اقتصاد دارد ؟ ببين اون حکم گيج را بازهم بايد تکرار کنم . البته تو که زرنگی .همونجوری که از زير بی سوادی ات در مورد استاد مصباحی در رفتی ، بازهم عين گربه می خواهی چهارپنگولی رو زمين بيايی . ميگی بعدا رفتم اقتصاد! اول تو شريف فنی می خوندم ! الان يک کلک بهت می زنم بگی ای ول ! اين کامنت را قبل از جوابی که خواهی داد می نويسم و تاييد نمی کنم . جوابت که آمد تاييد را می گذارم تا آبرويت برود عين آنچه که می گويم حرف بزنی. الان ازت خواهم پرسيد که استادهای کرسی اقتصاد در شريف چه کسانی بودند ؟ چه کسانی آنجا تدريس می کردند ؟ ورودی ات را هم خواهم پرسيد که حتما ادعا خواهی کرد نخواهی گفت. وقتی که اسم ند نفر را به عنوان استاد اقتصاد شريف بردی ، آنوقت اين کامنت را تاييدد می کنم . چون ممکن است بگويی اقتصاد در شريف را برای منحرف کردن من گفته ای ! :))

پاسداران

اسم يکی دو تا از استادهات در کرسی اقتصاد شريف رو بگو ببينم ؟ ارشد يا کارشناسی ؟

پاسداران

بسم الله . کجا رفتی ؟ تو که خوب پايه بحث بودی ؟! :))

حسين

سلام مطلب خوبی را در يک وبلاگ به نام کفش‌های خستگی خواندم پيشنهاد می‌کنم بخوانيد و چون همفکر هستيم لينک بگذاريد موفق باشيد ياعلی

پاسداران

بسم الله . آقای شهسواری . سلام . خب ادرسش ؟