تغییر رویکرد احزاب رفورمیست لبنـانی ، افول رویکرد سیاسی آمریکایی

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

سعد حریری: خواهان تغییر نظام نیستیم

 

 

سعد حریری تاكید كرد: ما خواهان تغییر نظام سوریه نیستیم، ولی كسانی در این كشور هستند كه خواهان تغییر نظام ما در لبنان می‌باشند.

 

سعد حریری، رییس حزب المستقبل لبنان، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی لبنانی السفیر اظهار داشت: تلاش برای ایجاد اعتماد و از بین بردن نفاق در اولویت امور احزاب لبنانی قرار دارد و حمایت از مقاومت، باید عملا صورت گیرد.

 

حریری در پاسخ به این سوال كه آیا نشست گفت‌وگوی ملی لبنان زمینه‌ساز تبلور ویژگی‌های ریاست جمهوری آینده‌ی لبنان خواهد بود؟ گفت: به نظر من نشست گفت‌وگوی ملی تنها راه زمینه‌سازی این امر است، زیرا با حضور تمامی احزاب مهم لبنان صورت می‌گیرد. امروز رهبران تمامی احزاب در بیروت گردهم آمده‌اند تا برای اولین بار در تاریخ لبنان به مذاكره بپردازند و شركت‌كنندگان در این نشست سعی دارند به نتایجی مثبت در مذاكرات دست یابند. حریری با ابراز خوشبینی نسبت به این مذاكرات تاكید كرد: من از ابتدا خوش‌بین بودم، هیچ كس نمی‌تواند این احساس را در من از بین ببرد.

 

لیدر رفورمیست های لبنانی : ما به مقاومت و قداست آن ایمان داریم. هیچ كس به بدی از مقاومت سخن نمی‌گوید، مقاومت از حمایت كامل سعد حریری، ولید جنبلاط و نیروهای 14 مارس برخوردار است.

رییس حزب المستقبل لبنان در باره‌ی تفاوت موجود میان سیدحسن نصرالله، دبیر كل حزب الله لبنان و سمیر جعجع به عنوان هم‌پیمانان امروز و هم‌پیمانان سابق خود گفت: من هم‌پیمان دیروزی و امروزی ندارم. چنانچه اختلافی میان احزاب وجود داشته باشد، به سیاست‌ها و خواسته‌های آن‌ها مربوط می‌شود. حزب من بهترین شیوه را حفظ آرامش و تلاش برای نزدیك ساختن دیدگاه‌ها می‌داند.

وی افزود: اما اگر منظور ولید جنبلاط است، باید بگویم عملا كسی نمی‌تواند آرام باشد. ما در كشوری زندگی می‌كنیم كه با شكاف‌های زیادی روبه‌رو است. در لبنان همه سعی دارند تقصیر را بر گردن یكدیگر بیندازند و دایما گروهی، گروه دیگر را به آمریكایی و یا اسراییلی بودن یا سوری و ایرانی بودن متهم می‌كند. این شیوه در هیچ كشوری مثل لبنان مرسوم نیست و به همین منظور باید تمام تلاش خود را به كار گیریم، تا این بحران را از طریق ایجاد اعتماد میان احزاب حل كنیم. طی سه سال گذشته هیچ یك از ما با یكدیگر در این خصوص گفت‌وگو نكرده‌ایم. نمی‌خواهیم تمامی سرزنش‌های خود را متوجه سوریه سازیم، بلكه ما لبنانی‌ها نیز در این زمینه كوتاهی كردیم، ولی امروز قصد داریم از طریق مذاكرات اعتماد لازم را ایجاد كنیم و در خصوص تمامی نقاط مورد اختلاف به توافق برسیم.

 

حریری با استقبال از ایجاد توافق با حزب‌الله تصریح كرد: ما خواهان ایجاد این توافق هستیم. هم‌چنانكه مرحوم رفیق حریری نیز روابطی با حزب‌الله و شخص سید حسن نصرالله داشت و بیش از 20 نشست بین آن‌ها برگزار شد، كه البته تاكنون اعلام نشده است، زیرا سوریه این دیدارها و نشست‌ها را ممنوع كرده بود.

 

وی نتایج مثبت خروج اعضای حزب‌الله از كابینه را زیر سوال برد و گفت: آیا این اقدام منفعتی برای اعضای حزب‌الله و حزب‌ امل داشته است؟ در دیدارهایم با نصرالله در این رابطه قانع نشده‌ام. ما به مقاومت و قداست آن ایمان داریم. هیچ كس به بدی از مقاومت سخن نمی‌گوید، مقاومت از حمایت كامل سعد حریری، ولید جنبلاط و نیروهای 14 مارس برخوردار است. حریری تاكید كرد كه هیچ اختلافی با سیدحسن نصرالله درخصوص مقاومت ندارد . وی گفت: من معتقدم كه حمایت از مقاومت باید عملا صورت گیرد و نباید تنها به اظهارات ایراد شده بر خبرها اكتفا كرد.

 

وی در مخالفت با متهم كردن برخی از گروه‌ها به همدستی با سوریه و ایران و تلاش برای مانع تراشی در تصمیم‌گیری‌های دولت تصریح كرد: من با این امر موافق نیستم، همان طور كه با متهم كردن سنیوره به غیر ملی و عربی بودن مخالف هستم. به نظر من همه‌ی احزاب لبنانی باید درك كنند، شكست مذاكرات و عدم رسیدن به توافق، لبنان را متضرر می‌سازد و همه‌ی ما باید برای پیروزی لبنان به توافق برسیم.

/ 0 نظر / 7 بازدید