موضوع سوم : تحليل علل و عوامل موثر در موضوع انتشار نامه محرمانه امام

و موضوع سوم ، تحلیل خودم از انتشار نامه "سری" حضرت امام (قدس سره الشریف) خطاب به مسئولین کشور، در خصوص دلائل و چگونگی قبول قطعنامه است. این اقدام ، واکنش های مختلفی را در سطوح مختلف سیاسی و اجتماعی بدنبال داشته برخی از آنها را جمع آوری کرده ام . 

گروهی از عناصر جامعه که رویکردهای اصولگرایانه را وجهه تلاشهای سیاسی و اجتماعی خود کرده اند ، ضمن نکوهش این اقدام دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، استفاده ابزاری از اسناد طبقه بندی شده نظام اسلامی در درگیریهای شخصی و سیاسی را محکوم کردند. تحلیل های مختلفی نیز پیرامون علت انجام این اقدام انجام شد که بخشی از تحلیل های اصولگرایان ، در خصوص علت و عقبه ء این اقدام سوء ، با سخنان بعدی عناصر شاخص جریان سیاسی افشا کننده نامه ، مورد تایید قرار گرفت.  

hashemi%20rafsanjani%20(7)3434.jpgاصولگرایان ، اهداف مختلفی در این موضوع برای مرتکبان متصور بودند. بخشی از این تحلیل ها ، ناظر به احتمال وجود یک هماهنگی بین المللی در بخشهایی از عناصر سیاسی درون حاکمیت و جریانات خارجی مخالف رشد و توسعه فنی و تکنولوژیک جمهوری اسلامی ایران ، برای ایجاد یک جنگ روانی و سیاسی جدید در مسیر روند مذاکرات اتمی برای به رسمیت شناخته شدن حق مسلم جمهوری اسلامی ایران و ملت مسلمان آن در استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و مقابله با جریانسازیهای حاکمان شرطلب غربی بود.  

تحلیل هایی نیز ، هدف این اقدام را ، بیشتر ارسال پیامی برای طرفهای خارجی مذاکره کننده ارزیابی می نمود. به این شکل که لایه هایی از عناصر حاضر در حاکمیت که دارای ذائقه و گفتمان دیپلماتیک مشابه گفتمان مسبوق در ادبیات تیم مذاکره کننده اتمی هستند ، سعی دارند تا با معرفی خود به عنوان عناصری که در جریان شکل دهی به روند قبول قطعنامه 598 نقش داشته اند ، آنها را به این سمت سوق دهند که با فشار به جمهوری اسلامی ایران ، این تیم را برای مذاکره با خود ، از سوی ایران طلب کرده و در نهایت ، سکان مذاکرات اتمی را در دست گیرند.  

برخی تحلیل ها نیز ، در ارزیابی هدف مرتکبان این اقدام ، جهت و سمت مورد توجه را ابتدائا داخلی و متوجه دولت نهم دانسته و طی یک تحلیل دوسویه ، اذعان دارند که اولا هدف از انتشار این نامه ، تضعیف روحیه مردمی در حمایت از روند فعلی مذاکرات هسته ای و تلاش برای برسمیت شناختن حقوق مسلم اتمی کشورمان و در حقیقت ، زدن پشتوانه عظیم مردمی دولت ، به زشت ترین روش ها است و دوما ارسال پیامی غیر مستقیم برای درون دولت و تیم مذاکراه کننده و پیش گویی نتیجهء نهایی مذاکرات و حکم کردن به دولت ، برای تغییر روشن و منش مذاکره ، هدف دیگر تیم مرتکب این اقدام غیر منطبق با مصالح ملی می باشد.  

گذشته از اصولگرایان ، جریانات اپوزیسیون در قدرت ، همچون جریان باقیمانده از طیف مشارکت و کارگزاران ، با استفاده از ادبیاتی صریح ، عمده تحلیل های اصولگرایان از علت این اقدامات خود را تایید کردند.  

حسین مرعشی سخنگوی کارگزاران ، در گفتگویی ، هدف جریان سیاسی مطبوعش از انتشار نامه محرمانه حضرت امام (ره) را فاش کرد . وی در گفتگویی با یکی از خبرگزاریهای همسو با نگاه تیم سیاسی مطبوعش ، اینگنونه اظهار می دارد :  

"انتشار متن نامه امام در مورد پایان جنگ، برای كسانی حساس است كه می‌‏خواهند با برخوردهای تهاجمی كشور را در معرض تهدیدهای جدی قرار دهند، این نامه هشداری است برای آنها مبنی بر اینكه ما این مسیر را یك بار در تاریخ كوتاه پس از انقلاب طی كرده‌‏ایم و حالا باید از این تجربیات كه در دسترس‌‏مان است، كمال استفاده را کنیم و راه رفته را دوباره طی نكنیم."  

زشت ترین نگاه و بهره برداری از این اقدام سوء مغایر با مصالح ملی ، از سوی لایه های افراطی جریان دوم خرداد اتخاذ شده است. علی پیر حسین لو ، دبیر ستاد نسیم ( نسل سومی های یاور معین ) ، در تحلیلی ناشی از عدم تعادل روحی ، از نامه مذکور ، عدم تقدس دفاع مقدس و دیکتاتور بودن امام راحل را نتیجه گرفته است. وی در وبلاگ خود طی مطلبی با عنوان :دفاع نامقدس: اینگونه نوشته است :  

هاشمي خواسته يا ناخواسته كاري را كرد كه بايد سالها پيش اتفاق مي افتاد. حالا هركسي با خود صداقت داشته باشد و جرأت بازفهميدن حقيقت را به خودش بدهد، فهميده است كه آن هشت سال جنگ، جنگ بود، فقط جنگ بود، و دفاع مقدس نبود. و فهميده است كه هيچ جنگي، هيچ جنگي، هيچ جنگي مقدس نيست .... ناخواسته با انتشار اين نامه به همه گفت: همه آن چيزهايي كه مي‌گفتيم، همه آن چيزهايي كه فكر مي‌كرديد راست بود، همه دروغ بود. همه... همه...  

وی در تحلیلی سرتاسر ذلت بار و ناشی از تزلزل روحی عمیق خود ، با دیکتاتور نامیدن حضرت امام (ره) چاره را در " قبول تحقیر" و "پایین انداختن سر" دانسته و می نویسد :  

شايد تقدير اين است كه ما هم راه ژاپن و آلمان را برويم. 18 سال بعد از شكستي كه خورديم، در حالي كه ديكتاتور طرف جنگمان از حكومت ساقط شده است، به خاطر آن شكست و آن جام زهر و تلخي دوباره و افزون تر پذيرش شكست آرمانهاي يك نسل، تحقير شويم، تا غرور بيجاي ملي مان كه جديدا خيلي مصنوعي هم شده است، جايش را به تلاش براي پيروزي، اما اين بار از راهي ديگر، بدهد. به جاي جبهه هاي جنگ سعي كنيم در جبهه پيشرفت و در مصاف جهاني شدن برنده شويم. باشد كه چنين باشد. هرچند راهي جز اين هم نيست. گرچه مي‌توانيم مانند رزمنده ديوانه آن فيلم ژاپني با تمام وجود فرياد بزنيم و عليه خدا و حكومت و فرمانده و خود عصيان كنيم. اما دست آخر بايد سرمان را به زير بيندازيم و به فكر راه جبران باشيم. آن راه كه دروغ بود. راه ديگر چيست؟  

بهترین پاسخ به اینگونه خبرپراکنی ها و اظهارات ، از سوی معاون سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها ، آقای دکتر حسن رحیمپور ازغدی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه ، ایراد شد. ایشان در این سخنرانی ، پیرامون نامه حضرت امام (ره) با موضوع قطعنامه و مشکلات جنگ اینگونه بیان داشت : 

كساني كه با استناد به نامه امام(ره) مي‌گويند امروز در مسائل هسته‌اي مقاومت نكنيم، خيانت مي‌كنند. سخنران پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به نامه حضرت امام(ره) كه در چند روز گذشته درباره علل پذيرش قطعنامه منتشر شده و بحث‌هايي را بوجود آورده است، گفت: آن حرفهايي كه حضرت امام زدند، به طور علني هم در پيام خود براي پذيرش قطعنامه آوردند و بخشهاي آماري و مشكلاتي كه مطرح شده بود، به خاطر مسائل امنيتي مطرح نشد.... پيام امام(ره) اين بود كه بعد از پذيرش قطعنامه جهاد و نبرد اصلي ما تازه شروع شده ولي عده‌اي متاسفانه سوء استفاده كردند و خواستند نتايج غلط بگيرند....چيزي كه بايد اشاره كنم اينكه نامه امام سراسر عزت، قدرت و منطق است، كدام جمله‌ و بحث امام منتج به نتايجي است كه برخي افراد مريض و خبيث از آن گرفته‌اند كه امام(ره) حرفش را پس گرفت و اينكه اگر شكست خورديم، مقابل استعمار مقاومت نكنيم.... از كجاي پيام امام(ره) فهميده مي‌شود كه كار امام اشتباه بوده است، تاكيد كرد: ما طرفدار جنگ براي جنگ و پيروزي به هر قيمت نيستيم. ما شكست نخورديم بلكه دشمن را بيرون كرديم؛ چرا كه جنگ ما با عراق جنگ با تمام دنيا بود. وي همچنين با اشاره به مقايسه وضع امروز ايران با عراق بيان داشت: ببينيد كه چه كسي شكست خورد؛ نامه امام(ره) سراسر قابل دفاع است و هر كلمه‌اش منطق است. امام با اين نامه نشان داد كه مصالح ملت اصل است، اما عده‌اي خواستند كه نتيجه بگيرند ما اشتباه كرديم، اما اين‌گونه نيست؛ بلكه دفاع حق ما بود.  

اين استاد دانشگاه با بيان اين كه فرق امام با صدام اين بود كه براي امام(ره) انجام وظيفه مهم بود، تاكيد كرد:  

ما مقاومت كرديم و پيروز شديم و حق ما بود كه مبارزه كنيم. وي با اشاره به برخي عبارت حضرت امام(ره) در پيام خود براي پذيرش قطعنامه گفت: آيا از اين پيام بوي تسليم بيرون مي‌آيد؛ در حالي كه امام(ره) در پيام خود آرزوي شهادت مي‌كند. رحيم‌پور ازغدي تصريح كرد: امام(ره) سازش با آمريكا و شوروي را خيانت مي‌داند و سازش با ابرقدرت‌ها را پشت كردن به اصول مي‌دانند.

/ 2 نظر / 7 بازدید
عماد

خب خدا را شکر که خود آقا به موضوع فيصله دادند. نکته مهم برای بنده اين بود که فرمودند رفتن راه دو سال پيش هم ضروری بوده و طبق نظر ايشان انجام شده، اگر چه از نهايت آن آگاهی داشته‌اند اما آن را در آن مقطع لازم می‌دانسته‌اند، که اين باورهای بعضی دوستان در مورد ذلت‌طلبی و خواری‌طلبی در نتايج مذاکرات آن زمان را کمی زير سوآل می‌برد. در مورد نوشتار آن عضو جبهه مشارکت، بسيار جای تأسف است که يک جوان نسل سومی و ناآگاه چنين سرخورده شده و اگر يک دليل جدی و متين در رد انتشار نامه امام (ره) ديده باشم، همين نقل قولی است که از اين آقا داشته‌ايد و باعث تأسف بنده شد. اما با تمام مزخرفاتی که ايشان در حالت ناراحتی و سرخوردگی نوشته، به نظرم ايشان امام را ديکتاتور خطاب نکرده بلکه منظورش صدام بوده، با توجه به اين که گفته: «در حالي كه ديكتاتور طرف جنگمان از حكومت ساقط شده است» و ديکتاتور طرف جنگ ما صدام بود که ساقط شد. التماس دعا.

یا علی

حالا گذشته از این که افشای نامه برای نظام سودمند نبوده و کار اخلاقی نیست و نمیتونه مورد تایید باشه متن نامه نشون میده که چقدر ایران در موقع پذیرش آتش بس از لحاظ نظامی و اقتصادی در وضع اسفباری قرار داشته. این نکته بسیار درس آموزی برای همه ماست.