حتی ديده بان حقوق بشر غربی !

بسم الله .

چه کسی مانده که از آمريکا در حوزه حقوق بشر دفاع کند ؟ حتی سازمان آمريکايی ديده بان حقوق بشر غربی هم برای پيشبرد مابقی سياستهای خود برائت جستن از حقوق بشر گوانتانامويی و ابوغريبی آمريکايی را لازم می داند !

دیده‌بان حقوق بشر: ابوغریب تنها نوك یك كوه یخ است

سازمان دیده‌بان حقوق بشر ديروز (چهارشنبه) اعلام كرد، آنچه كه تاكنون در خصوص رسوایی‌های اخلاقی نظامیان آمریكایی در زندان ابوغریب عراق اعلام شده است، تنها «نوك یك كوه یخ» بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویتر، این سازمان كه مقر آن در نیویورك آمریكاست، بدرفتاری نظامیان آمریكایی در قبال مسلمانان عراقی دربند در زندان ابوغریب را همچون «نوك یك كوه یخ» توصیف كرده و اعلام كرده است، آنچه كه تاكنون در خصوص این رسوایی‌ها اعلام شده است، تنها بخشی از نقض آشكار و گسترده‌ی حقوق بشر از سوی نظامیان آمریكایی در افغانستان، پایگاه نظامی گوانتانامو در كوبا و سایر نقاط جهان است.

انتشار گزارش این گروه حقوق بشر در حالی صورت می‌گیرد كه چند روز دیگر مصادف خواهد بود با اولین سالگرد انتشار تصاویر مربوط به بدرفتاری اخلاقی نظامیان آمریكایی با بازداشت شدگان زندان ابوغریب در عراق.

اين سازمان بدرفتاری نظامیان آمریكایی در قبال مسلمانان عراقی دربند در زندان ابوغریب را همچون «نوك یك كوه یخ» توصیف كرده و اعلام كرده است، آنچه كه تاكنون در خصوص این رسوایی‌ها اعلام شده است، تنها بخشی از نقض آشكار و گسترده‌ی حقوق بشر از سوی نظامیان آمریكایی در افغانستان، پایگاه نظامی گوانتانامو در كوبا و سایر نقاط جهان است.

در بخشی از بیانیه‌ی این سازمان آمده است: اكنون كاملا آشكار است كه بدرفتاری‌های اخلاقی قابل توجهی از سوی نظامیان آمریكایی در سراسر نقاط از افغانستان گرفته تا پایگاه نظامی گوانتانامو، صورت گرفته است.

کمپ 4 دلتا گوانتاناموپایگاه ناوالاین مكان‌ها، نقاطی هستند كه ارتش آمریكا زندانیانی را در آنجا نگهداری می‌كند و احتمالا مكان‌های دیگری نیز وجود دارند كه اطلاعاتی در خصوص انجام بدرفتاری‌های احتمالی با بازداشت شدگان در آنجاها در دست نیست.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام كرده است، نسبت به این مساله نگران است كه آمریكا استفاده از ابزارهای غیر قانونی خود جهت بازجویی از بازداشت شدگان را متوقف نكند.

در بخش دیگری از گزارش این گروه آمده است: مدارك كاملا آشكاری وجود دارد، مبنی بر آنكه بازداشت شدگانی كه در پایگاه نظامی گوانتانامو در كوبا نگهداری می‌شده‌اند، متحمل شكنجه‌های بسیار شدید و دیگر اقدامات غیر انسانی و غیر اخلاقی شده‌اند.

بر اساس آنچه كه در بیانیه‌ی سازمان دیده‌بان حقوق بشر آمده است، رسوایی‌های اخلاقی صورت گرفته در پایگاه نظامی گوانتانامو شامل به زنجیر كشیدن بازداشت شدگان و مجبور كردن آنها به نشستن بر روی مدفوعشان، می‌باشد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر همچنین افزود كه سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) تا بیش از 150 زندانی را به كشورهایی در منطقه‌ی خاورمیانه كه سابقه‌ی انجام بدرفتاری‌ها و شكنجه‌های شدید با زندانیان را داشتند، فرستاده است.

انتشار گزارش اخیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در حالی صورت گرفته است كه ارتش آمریكا به آنها اعلام كرده است، آنچه كه در قبال زندانیان در پایگاه نظامی گوانتانامو صورت گرفته انسانی بوده و برای آنها توجیهی دارد(!)

/ 6 نظر / 8 بازدید
محمد مسيح

بسم الله ./ سلام ./ ابوذر جان ؛ کار ما را هم جور می کردی ديگر تنهايی رفتن به جهاد نامرديه ./ انشاالله ۱۹ ارديبهشت خبرهای خوبی بشنويم ./ حالا من نمی دونم شيرينی را بايد اينجا بگيريم يا آن بالا ./ البته من و ...[سانسور شد] هم می خواهيم جهاد کنيم ./ پس فعلا مجاهد فی سبيل الله ./ والسلام ./ انا لالله و انا اليه راجعون (عربی ام خوب نیست)

آرش

این که آمریکایی ها حقوق شهروندای کشور های دیگه رو نقض می کنن دلیل خوبی واسه این که جمهوری اسلامی حقوق شهروندای خودشو نقض کنه نیست. راستی مگه الگوی جمهوری اسلامی آمریکاست که شما همه کاراشو میخواین با کارای بد آمریکایی ها توجیه کنین؟

پاسداران

بسم الله . آرش جان فعل غلط کسی دليل فعل غلط کس ديگری نيست. اما وقتی کسی در نقض حقوق بشر رتبه اول در جهان را دارد نمی تواند بعنوان مدافع حقوق بشر وارد ميدان شود. ضمن اينکه تمام اتهامات حقوق بشری را نيز خود او مطرح کند ! تمام اتهامات حقوق بشری صرفا از جريان آمريکايی نشات می گيرد. اتهامی بجز جنگ روانی آمريکايی و غربی و همراهان داخلی آنها عليه ج.ا.ا وجود ندارد . بهره برداری آمريکا از موضوع حقوق بشر بعنوان يک حربه سياسی عليه کشورهای مخالف و جريانات غير همسو چيزی است که مورد توجه اين پست بود. موفق باشيد.

آرش

ابوذر جان: همين سازمان ديدبان حقوق بشر ايران رو به عنوان بزرگترين زندان روزنامه نگاران در خاورميانه معرفی کرده. سازمان ديده بان حقوق بشر - نه آمريکا. ولی به هر حال خيلی ممنون که ايندفعه کامنتت حاوی تحقير و توهين نبود.

پاسداران

بسم الله . ارش جان . ببين . اگر کل کامنت های من را ببينی ، از فحش توش خبری نيست. اما بله. مودبانه دشمن را تحقير می کنم . اما مسلما در همين بخش هم هيچ وقت پيش قدم نيستم . امسال هم خصوصا سال همدلی وهمبستگی است گفتم ببينم اين جوری چه می شود . پيش فرض ها را ناديده گرفتم و اين گونه شد که ديدی. دوست دارم تا از اين هم همه مان به هم نزديک تر شويم . توکل بر خدا. اما : ببين آرش جان . من نوشتم ::حتی:: . يعنی اينکه خود سازمان حقوق بشر آمريکايی کاملا در خدمت اهداف آمريکا هست. اما اين بار وضعيت اقدامات آمريکا به شکلی بود که بايد اين سازمان براي اينکه بتواند به تحرکات آتی اش ادامه بدهد به اين مسائل واکنش نشان بدهد. اين که يم مسئله روشن است. می دانم شماهم زياد مخالفتی بااين بحث نداری. اما می هخوام يک حرف ديگر هم بزنم. ببين . حالا که اين هم محکوم کرد. چرا ما ها ساکت باشيم ؟ مسلما امريکا برايش بين ايران وعراق وافعانستان فرقی وجود ندارد. اگر اينجا هم بايد هم همين است. يعنی ما حتی بدلايل کاملا ناسيونالستی هم بايد هم اقدامات آمريکا در خارج از مرز خودش هم داخل مرز خودش عليه مردم خودش هم عليه مردم خودمان و هم اقدامات گذشتهاش خارج م