چند برش از تاریخ ایران

 

در هر صورت به حسب این پرونده های قطور و نیز ملاقات های مکرر اعضای نهضت چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریکا و به حسب آنچه من مشاهده کردم از انحرافات آنها که اگر خدای متعالی عنایت نفرموده بود و مدتی در حکومت موقت باقی مانده بودند، ملت های مظلوم به ویژه ملت عزیز ما اکنون در زیر چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا می زدند و اسلام عزیز چنان سیلی از این ستمکاران می خورد که قرن ها سربلند نمی کرد و به حسب امور بسیار دیگر نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانونگذاری یا قضایی را ندارند و ضرر آنها به اعتبار آن که متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بی مورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تاویل های جاهلانه موجب فساد عظیم ممکن است بشوند، از ضرر گروهک های دیگر حتی منافقین - این فرزندان عزیز مهندس بازرگان - بیشتر و بالاتر است.

نهضت آزادی و افراد آن از اسلام اطلاعی ندارند و با فقه اسلامی آشنا نیستند، از این جهت گفتارها و نوشتارهای آنها که منتشر کرده اند مستلزم آن است که دستورات حضرت مولی امیرالمومنین را در نصب ولایت و اجرای تعزیرات حکومتی که گاهی برخلاف احکام اولیه و ثانویه اسلام است برخلاف اسلام دانسته و آن بزرگوار را - نعوذبالله - تخطئه بلکه مرتد بدانند و یا آن که همه این امور را از وحی الهی بدانند که آن هم برخلاف ضرورت اسلام است. نتیجه آن که نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود و نباید رسمیت داشته باشند.


منبع : (صحیفه نور جلد 22 صفحه 384 )

2- امام خمینی (ره) در سخنرانی در جمع مردم ، حسینیه جماران در موضوع ضرورت برخورد با جبهه ملی و ضرورت اعلام برائت نهضت آزادی از جبهه ملی : هوای نفس شما نمی گذارد ببینید چه می کنید.

...بسیار غفلت می خواهد و بسیار ساده اندیشی می خواهد که این گروه هایی که با هم ائتلاف کردند و این جبهه ملی که بر ضد اسلام می خواهد راهپیمایی راه بیندازد و مسلمانان هم بنشینند تماشا کنند که به ضد اسلام مقاله بنویسند و سب اسلام را بکنند و حکم ضروری اسلام را غیر انسانی بخوانند بعد از این که من می بینم ائتلاف شما با اینهاست ، خوب من با این جمعیت نمازخوان و متدین چه بکنم ؟ من به اینها علاقه داشتم ، حالا به بعضی هاشان هم باز علاقه دارم ، با اینها ما تکلیفمان چیست ؟

خوب ، چرا حسابتان را جدا نمی کنید ؟ من حالا باز عرض می کنم به شماها حسابهایتان را جداکنید . به مجرد این که کمونیست ها هم به ضد اسلام است ، آقایان از کمونیست ها هم دعوت کردند که بیایید ، بیایید با هم باشیم . خوب جبهه ملی تکلیفش معلوم است آن . صریحا به ضد اسلام قیام کرده ، اما شمایی که مسلمان هستید و هیچ گاه نمی خواهید به ضد اسلام قیام کنید چرا اینقدر هواهای نفسانیه زیاد شده است که نمی فهمید دارید چه می کنید ؟ چرا اینقدر شیطان در نفس ماها سلطنت پیدا کرده است که چشم های ما را کور کرده و قلب های ما را وارونه کرده است؟ بیایید حساب خودتان را جدا کنید . آیا نهضت آزادی هم قبول دارد آن حرفی را که جبهه ملی می گوید ؟ آنها هم هم قبول دارند که این حکم ، حکم قصاص که در قرآن کریم و ضروری بین همه مسلمین است غیر انسانی است ؟ آیا این نماز شب خوان ها این را قبول دارند یا نه ؟ شک ندارم که قبول ندارند . خوب اعلام کنید . چرا ساکت نشسته اید مگر نهی از منکر فقط باید من را نهی کنید ؟ نهی از منکر فقط برای این است که دولت را خرد کنید و مجلس را خرد کنید و چه ؟! با منکر می خواهید نهی از منکر کنید ؟ کدام منکر ؟ شما می فرمایید که آن کسی که دعوت می کند به این که بیایید با این حکم غیر انسانی اسلام راهپیمایی کنید مسلمانها بنشینید تماشا کنند سب به رسول الله بشود ، سب به قرآن هم بشود ، این سب به قران است .


منبع : (صحیفه نور جلد15  صفحه 14 )

3- محتشمی پور ، وزیر کشور اسبق و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی ، اصفهان :خط امام در خطر است. افکار امام را دریابیم

... آیا این مظلومیت انقلاب و امام نیست که تمام کسانی که همراه امام بودند کنار روند و مجموعه‌ای که یک روز هم با انقلاب و امام نبودند بیایند و داعیه‌دار و مفسر انقلاب اسلامی شوند و به نام امام در قم مؤسسه ایجاد کنند و افرادی که امروز در میان پایگاه‌های نظامی حضور می‌یابند و افکار خود را به نام افکار امام به جوانان القا می‌کنند یک ذره به تفکر امام ایمان نداشته و ندارند و نخواهند داشت...

محتشمی‌پور با بیان این‌که «اسلام ناب، اسلام قدرت، حکمت و عزت تمام مردم است» تصریح کرد: امام به دنیال اسلام ناب بود نه اسلام مرفهین بی درد، و اسلام ناب، اسلام قدرت، حکمت و عزت تمام مردم است. نه اینکه مردم محتاج حکومت باشند و این حکومت است که محتاج مردم است. وی افزود: متاسفانه کارهایی انجام داده اند که باعث خواری نظام است و در نظام جمهوری اسلامی ایران باید حرف مردم ملاک عمل قرار گیرد نه این‌که شورای نگهبان و هیئت‌های اجرایی برای مردم تصمیم گیرند.

وی با تأکید بر این‌که «اگر قانونی باشد که روح انتخاب را از مردم بگیرد با قانون اساسی مغایرت دارد»، گفت: نظارت استصوابی با روح قانون اساسی مغایرت دارد ولا اینکه در مجلس چهارم به تصویب رسیده باشد و کدام عقل سلیمی چنین چیزی را می پذیرد.

وی در پایان افزود: امیدواریم تصمیم‌گیرندگان اصلی به خود بیایند و همه دلسوزان انقلاب بار دیگر بیایند و به یاری این اسلام و نظام برسند و این انقلاب را از دست نااهلان نجات دهند.

منبع : پایگاه خبری ائتلاف دوم خردادیهای اصفهان (یاران باران ).

4- ابراهیم یزدی وزیر امورخارجه دولت موقت مهدی بازرگان و دبیرکل گروهک غیرقانونی منحله نهضت باصطلاح آزادی در دفاع از کاندیدای مجمع روحانیون مبارز در انتخابات ریاست جمهوری دهم :از خاتمی حمایت می کنیم .

دبیر کل نهضت آزادی ایران گفت: خاتمی امروز با گذشته تفاوت‌‏های زیادی کرده است و امروز با بسیج کردن نیروهای اجتماعی، مشکلی برای پیروزی در انتخابات ندارد.وی با اشاره به پیش شرط‌‏‌‏های محمد خاتمی برای ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری گفت: خاتمی می‌‏خواهد مطمئن شود که اگر در انتخابات شرکت کرد و پیروز شد، می‌‏تواند با سازوکارهای موجود به آنچه که مردم می‌‏خواهند، عمل کند.ی زدی تاکید کرد: شخصیت خاتمی و روحیه مثبت وی به گونه‌‏ای است که همه برای او احترام زیادی قائل هستند و به همین دلیل اگر خاتمی در انتخابات حضور پیدا کند، کروبی به احترام خاتمی در انتخابات کاندیدا نمی‌‏شود.

منبع : پایگاه خبری ائتلاف دوم خردادیهای اصفهان (یاران باران ).

5- عزت صحابی عضو هیئت دولت موقت مهدی بازرگان و دبیر گروهک غیر قانونی ملی مذهبی در دفاع از کاندیداتوری نامزد روحانیون مبارز : خاتمی را تایید می کنیم .

رییس شورای فعالان ملی مذهبی درباره دو شرط خاتمی برای حضور در انتخابات گفت: ما به آقای خاتمی اعتماد داریم و شرط‌‏های ایشان را تایید می‌‏کنیم. عزت‌‏الله سحابی در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ایلنا"، درباره این شرط خاتمی که باید امکان اجرای برنامه‌‏ها وجود داشته باشد، گفت: اگرچه در اینکه خاتمی بتواند در برابر مراکز قدرت، حرف‌‏های خود را به کرسی بنشاند، تردید دارم اما شرط ایشان را شرط خوبی می‌‏دانم. وی درباره شرط دوم خاتمی درباره تفاهم با ملت بر سر برنامه‌‏ها گفت: اگرچه آقای خاتمی منظورش را به طور شفاف بیان نکرده است اما به نظر می‌‏رسد یکی از مخاطبان این شرط خاتمی، برخی طرفداران وی هستند که در دوران ریاست جمهوری وی، خواسته‌‏های حداکثری داشتند.وی افزود: شاید یکی از منظورهای آقای خاتمی از این شرط آن است که با تمام گروه‌‏هایی که طرفدارش هستند، به توافق برسد. رییس شورای فعالان ملی مذهبی در ادامه با تایید عملکرد دولت اصلاحات در سیاست خارجی، داخلی و سیاست‌‏های اقتصادی خاتمی در چهار سال دوم دوران ریاست جمهوریش، وی را گزینه مطلوب برای انتخابات ریاست جمهوری برشمرد.

منبع : پایگاه خبری ائتلاف دوم خردادیهای اصفهان (یاران باران ).

۶- مصطفی ملکیان از اعضای گروهک غیرقانونی ملی مذهبی و نهضت منحله آزادی در دفاع از کاندیدای روحانیون مبارز : اگر خاتمی رای نیاورد آزادی محدود می شود . تلاش برای نامزدی و پیروزی خاتمی در انتخابات وظیفه اخلاقی نخبگان ایرانی است.

...به گمان من اولین ضرر اخلاقی انتخاب شدن مجدد رئیس جمهور فعلی یا انتخاب نشدن یا نیامدن آقای خاتمی، ضربه‌ خوردن خود آزادی است. اصلاً اخلاقی زیستن فقط در آزادانه زیستن معنا دارد. یعنی اگر من آزاد نباشم، حتی اگر بهترین و درست‌ترین کار جان را انجام دهم، باز هم به لحاظ اخلاقی ارزش مثبتی بر کار من مترتب نیست. کما این‌که وقتی آزاد نباشم،‌ اگر بدترین و نادرست‌ترین کار عالم را هم انجام دهم، به لحاظ اخلاقی مذمت

ی بر من نیست؛ چون نطفه اخلاقی زیستن در آزادانه زیستن منعقد می‌شود. وقتی که کاری را آزادانه انجام می‌دهم، تازه آن وقت است که اگر کار درستی باشد، از لحاظ اخلاقی رشد می‌کنم و اگر کار نادرستی باشد، به لحاظ اخلاقی انحطاط پیدا می‌کنم...

منبع : پایگاه رای جمع کنی اینترنتی برای خاتمی .

۷- ابراهیم یزدی وزیر امورخارجه دولت موقت مهدی بازرگان و دبیرکل گروهک غیرقانونی منحله نهضت باصطلاح آزادی در دفاع از کاندیدای مجمع روحانیون مبارز در انتخابات ریاست جمهوری دهم : برای رای آوردن خاتمی کار کنید

سومین نشست انتخاباتی در منزل وزیر اسبق خارجه یعنی ابراهیم یزدی برگزار شد که دائماً از روزنامه‌نگاران حاضر دعوت می‌کرد برای کاندیداتوری خاتمی تلاش کنند البته یزدی آمدن خاتمی را مهم دانست، اما از آن مهم‌تر را چگونه آمدن خاتمی بیان کرد. در سوی مقابل، اکثریت خبرنگاران حاضر هم تمایل خود را به کاندیداتوری خاتمی نشان می‌دادند و در عین حال مباحث داغی درباره اوضاع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، سیاست خارجی و فرهنگی کشور مطرح شد. این نشست از دو نشست یادشده بیشتر به درازا کشید و به همان نسبت هم مباحث بیشتر و البته رویکردهای انتقادی بیشتری هم مطرح شد. ابراهیم یزدی که به عنوان دبیرکل نهضت آزادی سخن می‌گفت به این دلیل همگان را تشویق کرد که به دنبال کاندیداتوری خاتمی باشند که او توانایی لازم را برای ایجاد اجماع بین آن دسته از نیروهای سیاسی که معتقد به تغییر وضع موجود هستند دارد.

منبع : پایگاه رای جمع کنی اینترنتی برای خاتمی .

/ 3 نظر / 68 بازدید
نيروي ويژه

هرچند معتقدم خيلي تند مينويسين اما بايد اعتراف كنم حرف دل خيلي ها رو ميزنين ... مثله خودم ... موفق باشين ... يا حق

[...]

روزی در جایی مطلبی نوشته بودم تحت عنوان: آلزایمر سیاسی در خط امام! واقعیت امر چیزی جز این نیست برادر

ارغوان

.:: راز شهرت ::. نگاهی گذرا به فلسفه پوپر در ایران! در نیوشای خرد.