لبنان ، از تهران

بسم الله .

لبنان از تهران چگونه ديده می شود ؟
باتشکر ازشريف نيوز


تصويری از راهپيمايی و اجتماع امروز مردم لبنان به دعوت سيد حسن نصرالله

روزنامه شرق ، در هماهنگی مطلق با اهداف جريانات دخليل در ناآراميهای سياسی در لبنان ، در دو تيتر رسوا همگرايی قطعی خود با اهداف فرامنطقه ای آمريکا و فرانسه در لبنان را آشکار ساخت. يکی از اين تيتر ها با اشاره به راهپيمايی وتجمعات هفته گذشته گروهکهای سياسی با هويت مجهول در لبنان که مورد خطاب سيد حسن نصرالله در سخنرانی امروزش قرار گرفتند - اينگونه تيتر کرد : انتفاظه در لبنان !.

اين روزنامه در تيتر ديگری ، تظاهرات گروهکهای سياسی مرتبط با سفارتهای آمريکايی واروپايی در بيروت را انقلاب نام داد . اين درحاليست که لفظ انتفاظه و انقلاب در مورد اقدامات سياسی منفی در لبنان دقيقا از سوی عناصر و محافل سياسی آمريکايی بکار برده می شود.

حال با هم نگاهی به لبنان امروز می اندازيم :

سی.ان.ان:                                                                                              
امروز همه منتظر قدرت‌نمایی حزب‌الله هستند.                                          

شبكه خبری سی.ان.ان در گزارشی درباره اوضاع سیاسی لبنان گفت: موضع‌گیری رهبر حزب‌الله لبنان، سید حسن نصرالله، كه روز یكشنبه خواهان به خیابان آمدن مردم لبنان برای مقابله با دخالتهای خارجی شد، موجب تحولی عمده در روند حوادث لبنان در روزهای اخیر شده است.

این شبكه افزود: این موضع‌گیری موجب شده است واشنگتن و پایتخت های عمده اروپایی چشم به خیابان‌های بیروت در روز سه شنبه (امروز) بدوزند تا سیر تحولات آینده نزدیك در لبنان تعیین شود.

سی.ان.ان تصریح كرد: آیا نمایش خیابانی احزاب لبنان به رهبری حزب‌الله در سطحی خواهد بود كه باعث چرخش تحولات در لبنان عليه کشورهای فرامنطقه ای و منطقه ای دخيل در ناآراميهای لبنان شود ؟آیا تظاهرات ضد سوری روزهای اخیر تحت‌الشعاع حركت حزب‌الله قرار خواهد گرفت؟ این‌ها پرسش‌هایی است كه ناظران سیاسی لبنان منتظر پاسخ آن‌ها هستند.

سی.ان.ان گفت: حال اكنون همه منتظر قدرت‌نمایی حزب‌‌الله لبنان در روز سه شنبه (امروز) هستند تا جهت كلی تحولات لبنان را ظرف روزهای اخیر تشخیص دهند.

تاييد سخنان دبيرکل حزب الله لبنان توسط مخالفان حضور سوريه          

همچنین در واكنش به سخنان دبیركل حزب‌الله، ابوفاعور، مسئول كمیته پیگیری خواسته‌های مخالفان دولت لبنان، گفت: سخنان نصرالله گویای خواسته‌های ما است و وی شخصیتی سالم و مطمئن برای هرگونه گفتگو برای پایان دادن به كشمكش‌های داخلی است. فارس سعید، یكی دیگر از مخالفان دولت لبنان، از تأكید نصرالله بر حفظ آرامش در لبنان به عنوان خط قرمز همه گروه‌های داخلی حمایت كرد و گفت ما آماده گفت و گو با وی هستیم. سعید اضافه كرد موضع ما مشاركت در مشورت‌های رئیس‌جمهوری برای تعیین نخست وزیر جدید، بركناری مسئولان امنیتی و تحقیق بین‌المللی درباره شناسایی عوامل ترور حریری است و هرگونه ارتباط با اسرائیل را خط قرمز می‌دانیم.

پطرس حرب، از نمایندگان مخالف دولت در مجلس لبنان، نیز با تأیید مواضع دبیركل حزب‌الله گفت ما در صدد نیستیم در ازای پایان دادن به قیمومیت سوریه بر لبنان، دخالت كشورهای دیگر را در وطن خود جایگزین آن كنیم.

سیدحسن نصرالله در نشست خبری دیروز خود خطاب به آمریكا و اسرائیل تأكیدكرد آن‌چه كه مخالفان دولت از آن به عنوان انتفاضه استقلالی نام می برند در صورتی كه هرگونه وابستگی به خارج و اسرائیل را رد، بر حمایت خود از مقاومت تأكید و موضع یكپارچه ای در مورد اسكان نیافتن دایم فلسطینی‌های پناهنده در لبنان داشته باشند، خللی در صحنه سیاسی لبنان به وجود نمی‌آید.

نماینده فراكسیون مقاومت وفا در پارلمان لبنان تأكید كرد: سخنان سیدحسن نصرالله در كنفرانس مطبوعاتی دیروز مخالفانی را كه به خصومت با سوریه و همسویی با فشارهای آمریكا ادامه می‌دهند به خود خواهد آورد تا متوجه خطرات ناشی از هرگونه ارتباط احتمالی با رژیم صهیونیستی كه در لبنان منع قانونی دارد بشوند.

عبدالله قصیر در گفتگو با شبكه خبری «العالم» گفت: مخالفان سرانجام متوجه خطرات ناشی از هرگونه ارتباط احتمالی با رژیم صهیونیستی خواهند شد. وی افزود: دعوت سید حسن نصرالله از لبنانی‌ها برای راهپیمایی به منظور اعلام موضع میهنی فراگیر و اظهار وحدت ملی واقعی می‌باشد و به هیچ وجه در واكنش به اقدام مشابه مخالفان نیست.

خبرگزاری فرانسه نیز نوشت: مخالفان دولت در لبنان از فراخوان سید حسن نصراله رهبر حزب الله برای حفظ آرامش و گفتمان ملی در كشور استقبال كردند و از هواداران خود خواستند كه ضمن دادن شعارهای وحدت بخش از هرگونه اقدام تحریك آمیز خودداری كنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه مخالفان كه در پایان نشست یك شنبه شب آن‌ها منتشر شد آمده است: «مخالفان از فراخوان حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، برای گفتمان ملی و پایبندی به صلح و ثبات داخلی برای حفظ صیانت كشور استقبال می‌كنند.»

در ادامه بیانیه خاطر نشان شده است: «آغوش مخالفان برای همه نیروهای سیاسی كه دارای پایگاه واقعی مردمی هستند و تحت امر سرویس‌های اطلاعاتی نیستند گشوده است.»

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در شماره دیروز خود از حزب‌الله به عنوان جنبشی یاد کرد که خدمات گسترده اجتماعی در جنوب لبنان ارائه می‌کند و یکی از موثرترین بازیگران سیاسی در میان احزاب مذهبی لبنان است.

روزنامه «نیویورک تایمز» هم با ذکر جزییات اظهارات نصرالله نوشت: «حزب‌الله با وجود در اختیار داشتن 25 هزار شبه نظامی مسلح و صدها هزار طرفدار شیعه از آغاز بحران کنونی در این منطقه آرامش خاصی از خود نشان داده است.»

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با ذکر این که جنبش حزب‌الله در ثبات سیاسی لبنان نقش مهمی دارد، نوشت: «این جنبش در کل جهان عرب به دلیل نقشی که در عقب راندن اسرائیلی‌ها از جنوب لبنان داشته از محبوبیت و احترام فراوانی برخوردار است.»

و اما امروز در لبنان چه گذشت ؟                                                         

شبكه‌ی‌ خبری «المنار» با پخش تصاویری از شركت میلیونی مردم لبنان در تجمعی كه بنا به فراخوان سید حسن نصرالله در اعتراض به دخالت آمریكا و اسراییل برگزار شد، اعلام كرد: لبنان امروز خواهان روشن شدن حقیقت و رسوایی چهره‌های مزدوران آمریكایی و اسراییلی است.

شبكه‌ی خبری الجزیره به نقل از مقامات رسمی لبنان گزارش كرده است: تعداد شركت كنندگان در این تجمع به حدود یك و نیم میلیون تن رسیده است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه «المنار» اظهار داشت: به رغم آن‌كه میدان صلح ریاض بیروت و تمام خیابان‌ها و میدان‌های اصلی و اطراف این میدان مالامال از مردم شده است، اما همچنان گروه‌های مردمی و هیات‌های سیاسی لبنان در حال پیوستن به این جمعیت گسترده هستند و خیابان‌های اطراف دیگر ظرفیت گنجاندن این تعداد گسترده‌ از مردم شركت كننده را ندارد.

وی افزود: از محوری‌ترین و اصلی‌ترین مطالبات تظاهركنندگان شركت كننده روشن شدن حقیقت ترور رفیق حریری، تایید و تاكید بر مقاومت اسلامی و مخالفت با هر گونه خلع سلاح گروه‌های مقاومت، محكوم كردن هر گونه دخالت خارجی، مخالفت با قطعنامه‌ی 1559 شورای امنیت، تایید و حمایت از دولت سوریه و حضور نیروهای این كشور در دفاع از لبنان، تاكید بر ادامه‌ی روابط لبنان با دولت سوریه و مخالفت با هر گونه تلاش جهت مخدوش كردن چهره‌ی سوریه در عرصه‌ی بین‌المللی و منطقه‌ای می‌باشد.

خبرنگار شبكه‌ی «المنار» گفت: مردم همچنان با پای پیاده یا با استفاده‌ از وسایل نقلیه در تلاش برای پیوستن به تظاهرات هستند و در حال حاضر به دلیل استقبال گسترده‌ی مردم از درخواست سید حسن نصرالله برای برگزاری این تظاهرات، سیر عبور و مرور بسیاری از خودروها در جاده‌های اصلی لبنان با مشكلات فراوانی روبرو شده است و بسیاری از مناطق با ترافیك شدید مواجه شده‌اند.

وی افزود: مردم خشمگین اقدام به آتش زدن پرچم‌های اسراییل و آمریكا كرده‌اند و اكثر شعارهایی كه تظاهر‌كنندگان سر می‌دهند در اعتراض به سیاست‌های دوگانه‌ی آمریكا در قبال كشورهای منطقه است.تجمع‌كنندگان پلاكاردهایی در دست دارند كه بر روی آنها نوشته شده است: همه‌ی مصیبت‌های ما از آمریكاست.


از سوی دیگر عمر كرامی، نخست وزیر مستعفی دولت لبنان در ارزیابی تجمع گسترده‌ی مردم لبنان اظهار داشت: مردم لبنان امروز به خیابان‌ها آمده‌اند تا اعلام كنند اقلیت‌ها حاكم بر لبنان نیستند.

وی اظهار داشت: خروج صدها هزار تن از مردم لبنان آن هم از طوایف مختلف ثابت كرد لبنان از آن همه‌ی لبنانی‌هاست و مردم از گروه‌ها و طوایف مختلف آمده‌اند تا این حقیقت را برای اقلیت‌هایی كه آنرا باور ندارند به اثبات برسانند.

وی افزود: مردم لبنان امروز به خیابان‌ها آمده‌اند تا در یك همه‌پرسی غیر رسمی نظر خود را نسبت به قطعنامه‌ی 1559 شورای امنیت اعلام كنند.كرامی تصریح كرد: مردم لبنان خواهان ادامه‌ی روابط دوستانه با سوریه هستند و سرسختانه با هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی لبنان مخالف هستند.

همچنین یكی از معاونین سیاسی سید حسن نصرالله اظهار داشت: امروز مردم لبنان آمد‌ه‌اند تا با تایید و تاكید مجدد خود بر حمایت گسترده‌ از مقاومت اسلامی، مشت محكمی بر دهان آمریكا بكوبند و موجودیت خود را برای مقابله با هرگونه دخالت خارجی اعلام دارند.

وی افزود: مردم این كشور آزاد، امروز می‌خواهند حقیقت بسیاری از امور و در راس آنها ترور شهید رفیق حریری را بدانند؛ زیرا امور به گونه‌ای است كه نشان می‌دهد دست مزدوران خارجی وابسته به آمریكا و اسراییل در این قضیه وجود دارد.

از سوی دیگر خبرنگار شبكه‌ی الجزیره گزارش داد: قرار است فردا (چهارشنبه) جلسه‌ای با حضور اعضای حزب‌الله لبنان و جنبش وفاء این كشور برای تعیین نخست وزیر آینده لبنان تشكیل شود.

/ 3 نظر / 6 بازدید
parsian

فقط باید از نصرالله بپرسیم HOW MUCH به هر حال همواره افرادی هستند که شرافت خود را به کسانی مانند اسد یا ولایت جور اسلامی بفروشند..... و در ضمن شما هم بفرمایید اگر المنار با پول ایران تامین نشود و حزب الله لبنان از زیر چتر سوریه و ولایت جور بدر آید آیا باز هم آقای نصرالله این چنین خوش رقصی می کند ؟؟؟؟؟ شما هم اگر روح خود را به شیاطین نفروخته بودید آنقدر منصف بودید که بگویید حزب الله چند درصد از مردم لبنان را تشکیل می دهد و بفهمید که خودتان در ایران چقدر محبوبید !!!!! امید وارم روز بیداری برای شما نیز فرا رسد

پاسداران

بسم الله . لطفا اگر جرات داريد اين سئوال را از مردم لبنان بپرسيد. ضمنا هرچه سريعتر شما جواب بدهيد HOW MUCH چون به هر حال همواره افرادی هستند که شرافت و انسانيت و اخلاق و مردم يالاری و احترام به عقايد حق را به کسانی مثل تونی بلر ، بوش يا شارون بفروشند. اگر بی.بی.سی . سی.ان.ان يا راديو فردا و تلويزيون های تک دوربینه ضد انقلاب با ژول آمريکا تامين نمی شد و ضد انقلاب از زير چتر آمريکا واسرائيل جنايت ژيشه بيرون می امد آيا بازهم چنين خوش رقصی می کرديد ؟ شما اگر می فهميديد شيطان يعنی چه که وضعتان اين نبود ! روحتان در تسخير اوست ودم از تسخير روح ديگران می زنيد ؟ سال ۵۹ عناصر مزدور آمريکايی در دولت موقت ايران هم ، دانشجويان مسمان پيرو خط امام را شيطان ناميدند ! حزب الله تمام مردم لبنان را تشکيل می دهد . محبويت حرف حق در تهران هم ۲۲ بهمن ثابت شد . کور بودی ببيني؟ روز بيداری شما از خواب بازگشت آمريکا کی فرا می رسد ؟

پاسداران

فقط با يک کليک فحشت پاک شد. دردت آمد ؟