قابل توجه خوش خیالها !

دست کج کاوه گلستانی را در ترجمه های گوگل حالا دیگر بوضوح ببینید.

آنهایی که مدعی روبوتیک بودن یا ناشی از اطلاعات وارده توسط کاربران بودن این خطا بودند ، می توانند حالا بوضوح خطای ادعای خود را ببینند. این درحالیست که متوجه تفاوت دو کادر بالایی و پایینی در ترجمه نمی شدند.

چنین بهم ریختگی در ترجمه بی منطق است. منطق ادبیاتی. اما منطق سیاسی روشن و قابل فهمی دارد.

چند روز به عمد از بازنشر این خبر خودداری کردم ، تا یک ادعای دیگر را هم رد کنم :) آقایان جواب بدهند آیا انجین گوگل مگر وابسته به فقط وبلاگ من است که وقتی من می نویسم اصلاح می کند و وقتی من واکنش نشان ندهم احساس ضرورت نمی کند ؟ حالا دیگر پوست حضرت کاوه خان گلستانی که به زعم من مدتهاست فارسی که هیچ نمی داند ، از ملیت و دین اجداد خود هم خبر ندارد ، کنده است : 

بوضوح ببینید ترجمه کلمه قدس از زبانی به زبان دیگر چقدر واریته دارد :)) این واریته جز در پازی سیاست معنا نمی شود.

http://translate.google.com/#fa|en|%D9%82%D8%AF%D8%B3

عکس بشکل واضح : http://tehranpic.net/images/yn092sqn8fim3x37jmel.jpg

http://translate.google.com/#ar|en|%D9%82%D8%AF%D8%B3

عکس بشکل واضح : http://tehranpic.net/images/qs62n7qie5skwfqi5ck.jpg

http://translate.google.com/#en|fa|jerusalem

عکس بشکل واضح : http://tehranpic.net/images/hx6t1zpk0c5hkvktp3ti.jpg

#en%7Car%7Cisreal>http://translate.google.com/#en|ar|jerusalem

عکس بشکل واضح : http://tehranpic.net/images/0doto19x5ws2ncoa916.jpg

#en%7Car%7Cisreal>http://translate.google.com/#en|ar|isreal

عکس بشکل واضح : http://tehranpic.net/images/yv1at7n1b6zmdzhitb.jpg

آقای گلستانی سری قبل بی سروصدا و بدون عذرخواهی ماجرای قبلی را ماستمالی کرد :)

بشناسید !

/ 3 نظر / 6 بازدید
ابراهیم

تا اونجا که من میدونم اساس کار مترجم گوگل روش Example Based Machine Translation است که به یک Feedback Correction هم مجهز شده. این یعنی اینکه گوگل برای اینکه ترجمه چیزی رو پیدا کنه، در متونی دوزبانه جستجو میکنه. مثلا متونی که اصلشون فارسیه و توسط انسانها قبلا به انگلیسی ترجمه شده (یا بالعکس). بعد نگاه میکنه ببینه که مثلا کلمه "خیر" در فارسی به چه چیزهایی در انگلیسی ترجمه شده و مثلا میفهمه که 80% به No ترجمه شده و 20% به Blessing.(مسلما کلی معادل های دیگه هم هست که واسه سادگی مثالم، نمیارم.) حالا گوگل نتیجه میگیره که احتمالا ترجمه No صحیحتر هست و اون رو پیشنهاد میده. این روش بسیار مزیت ها داره اما هنوز جای کار بسیاری هم داره. اما در مورد Feedback Correction، از اونجا که در مثال ما خیر 20% مواقع به یک کلمه دیگه ترجمه شده و احتمال داره منظور نویسنده اتفاقا همون خیر به معنی برکت و خوبی باشه، گوگل این اجازه رو می ده که من و شما ترجمه اون رو تصحیح کنیم. بدیهی هست که در این میان هر کسی ترجمه خودش رو میده و الگوریتم زمانی نظرش رو درمورد ترجمه عوض میکنه که تعداد قابل توجهی از افراد یک چیز مشترک رو پیشنهاد ب

یک غریبه

کاش یک کم توجه می کردی. پایین صفحه نوشته contribute a better ranslation که معنیش میشه مشارکت برای یک ترجمه بهتر اینجا هم یک استاد زبان می تونه نظرشو در مورد معنی کلمه بگه هم یک دیوونه ی مریض. (که اصولا استادهای زبان نمی یان مشارکت کنن ) پس می مونه یک مشت بی سواد و مریض و بیکار که واسه اینکه یک کم بخندند هزاران بار درخواست غلط بودن ترجمه رو می دن . (یه جورایی حمله می کنن) طوری که مسیولین گوگل که فارسی زبان نیستند تغییر رو اعمال می کنن. فقط با این کارتون تو دلتون و دل بقیه افراد اسراییل رو بزرگ می کنید و یک دشمن فرضا اضافه می کنید. دشمن و مغز اصلی آمریکاست و اسراییل پیاده نظامش . آمریکا دوست نداره خودشو به عنوان طراح مطرح کنه و بدش نمی یاد که اسرایل رو بزرگ کنه و شما ها هم سریعا تحت تاثیر قرار می گیرین (بابا کمی تعصب رو بزارید کنار) جالبیش اینه که اسراییلی ها هم در آون ور هم فکر می کنن تمامی مخالف های بر علیه انها توسط یک مشت عرب پولدار سازمان دهی میشه .

بنده خدا

عجب چون Contribute a better translation زیر باکس دوم قرار داره پس مربوط به قسمت Dictionary می شه!!!؟ به نظرم از لحاظ طراحی صفحه پایین قرار داده شده نه به خاطر اینکه مربوط به باکس دومه. منطقی اینه که معنی کلمات Dictionary ثابتن (معمولا یه دیکشنری ثابته) و Persian to English translation بر اساس پیشنهاد ها عوض بشه. اگر به نظرتون مطلب جز اینه و شما منطقی حرفهایی رو که می زنید قبول دارید خب یه جایی رو بگید که گفته باشه پیشنهاد مال دیکشنریه؟ باش؟