تهدیدات نظامی ، توهم یا واقعیت؟

"چند سال" پیش وقتی آقای محسن رضایی با حضور در برنامه ای تلویزیونی از "خبر"! حمله ی نظامی آمریکا به ایران از مرز عراق "ظرف یک ماه آینده ی آن روز" خبر داد، گفتگوی آقای محسن رضایی با آقای مراد عنادی را به شکل زنده از تلویزیون جمهوری اسلامی مشاهده می کردم .

حیرت من از مبانی سست و پایه های بی اعتبار استدلالهای آقای رضایی کار را به جایی رسانید که دست به قلم شده مقاله ای تحت عنوان تهدیدات نظامی حقیقت یا توهم در رجانیوز از اینجانب درذ سرمقاله ها درج شد که متاسفانه در حال حاضر متن آن در همه جای اینترنت قابل دسترسی است الا خود رجا نیوز !

آنجا با درج مقاله ای با حدود 19 بند فهرست اعلام ، ذکر شد که شکل عمل در الگوی نبرد راهبری طیف نرم با الگوی عمل در طیفهای دیگر تقابل راهبردی در تاکتیکها و تکنیکهای بکارگیری قوای عملیاتی متفاوت است. نه در بکارگیری یا عدم بکارگیری آنها. این کلمات قلمبه سلمبه به این معناست که در نبرد نرم هم می توان از نیروی نظامی استفاده کرد. اما نوع بکارگیری قوای عملیات نظامی ، مخصوص این طیف از نبرد راهبردی خواهد بود. همانطور که در نبرد سخت هم ، تبلیغات وعملیات روانی و کلا عملیات غیرنظامی حضور دارند و فقط با تکنیکهای متناسب با معارضه ی راهبردی طیف سخت بکارگیری می شوند. بر این اساس ، آقای رضایی گول تجمع نیروهای نظامی شت مرز ایران را خورده بود و چون درک صحیحی از نبرد نرم ندارد متوجه بکارگیری قوای نظامی برای اجرای عملیات روانی نشد. حالا هم هی برود اینور آن ور بگوید افشا کردمشان که حمله نکردند.

الان ، مدت زیادیست که از آن داستان می گذارد.

چند روز پیش آقای عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی تصریحاً از همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی با عناصر تخریبگر استکباری خبر داد.

مشخص است که در این خبر و اطلاع رسانی ، سمت و سو و هدف ایران چیست.

ایران می خواهد بگوید کسی که ژست بی طرفی گرفته و داوری می کند خودش از اعضای یک طرف میز است. تنها چیزی که برای ایران اهمیت و تازگی رسانه ای نداشت اینکه بیاید بگوید علیه ایران خرابکاری هست. خرابکاری که هست و استکبار هم مشغول. بحث ایران ، ملکوک شدن چهره ی بظاهر موجه آژانس است که این بار بطور علنی و صریح و با اتکاء به اسناد و مدارک ، افشا شده است.

حالا ، بیایید و ببینید سمت و سوی خبری رسانه های بیگانه در این رابطه چیست.

بررسی این سمت و سو ها خیلی برایم لذت بخش بود.

دو ویژگی مشترک در این جوسازیها که در رسانه های مختلف ضریب و شدت غلظت متفاوت داشتند قابل مشاهده است. اول اینکه دست از نظامی معرفی کردن برنامه ی اتمی مورد تهدید قرار گرفته بر نمی دارند. و دوم اینکه سعی می کنند این را به بالارفتن تنشهای غرب و ایران نسبت داده و فلشهایی برای احتمال تعرض نظامی مقابل دیدگان ایرانیان ترسیم شود.

بهترین مثال آن ، مطلبی است که در دیلی بیست منتشر و توسط یاهو برودکست شده است. در این خبر ، دیلی بیست از متن داستان عبور کرده و با طرح این سئوال که "چه کسی در تاسیسات اتمی نظامی ایران خرابکاری می کند؟-Who’s Sabotaging Iran’s Nukes? " ، ادعا می کند این می تواند کار کماندوهای نظامی آمریکایی باشد !

DailyBeast :

...A retired U.S. intelligence officer who still works as a contractor with the U.S. military on operations with regard to Iran told The Daily Beast that U.S. Special Forces have trained for sabotage missions inside Iran for years...

جالب آنکه این سناریو چندخط پایین تر به شکلی عریان و علنی در چهارچوب القاء خطر حمله نظامی به ایران حرکت می کند و موضوع را به رژیم اشغالگر قدس مرتبط می کند :

DailyBeast :

If the United States conducted the sabotage of Iran’s power lines, it may help ease concerns from Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu. Last week a private disagreement between Netanyahu and President Obama went public when the Israeli leader chastised Western countries for failing to set red lines for Iran, beyond which there would be a military strike. While at times Israel and the United States have disagreed on Iran policy, the intelligence services of the two countries continue to cooperate on efforts to sabotage the program.

آنچه که واضح است ، این یک نمونه استاندارد از همان عملیات روانی معطوف به طرح احتمال تعرض نظامی در قالب نبرد طیف نرم است که با هدف شکل دهی به ذهن و باور و انگیزه و اراده و تصمیم ایرانی و اثرگذاری بر اقدامات او صورت گرفته است.

مطالعه ی خبر دیلی بیست را حتما توصیه می کنم . این مطالعات تاثیر به سزایی در شناخت رفتار رسانه های استکباری در سپهر قدرت نرم دارند و چگونه می تواند یک اقدام خرابکاری بظاهر امنیتی برای شروع یک طرح رسانه ای انجام شده و طرح رسانه ای بعنوان قطعه مکمل پازل این عملیات بکار گیری شود.

درک این سبک از تقابل راهبردی ، آموزه های مهم دیگری در مورد ضروریات و چگونگی تقابل موثر با آن برای مخاطب دارد. فکر می کنم مطالعه مقاله ی قبلی در همین موضوع خطاب به آقای رضایی نیز کمک فراوانی به این بحث می کند که قسمتی از آن در وبلاگ خود اینجانب و مابقی در برخی پایگاههای اینترنتی احتمالا ضد انقلابی (!) در دسترس است

/ 12 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
vahid

گزارش شبکه نصر از تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه بدلیل انتشار کاریکاتور توهین آمیز به ساحت مقدس پیامبر اکرم ص http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=16&lid=7009

دانشجوی مسلمان

شرکت گوگل در پیامی اعلام کرد که انتشار فیلم توهین آمیز به رسول الله را در یوتیوپ متوقف نمیکند ، به همین دلیل علمای مسلمان استفاده از گوگل و یوتیوپ را به مدت 2 روز برای فهماندن اعتراض مسلمانان منع کردند و روز دوشنبه و سه شنبه را روز عدم استفاده از 2 سایت یاد شده اعلام کردند ، انتظار می رود سهم شرکت گوگل افت کرده و خساراتش به 200 میلیون دلار برسد ، لطفا این خبر را منتشر کنید تا حرکتی بزرگ در دفاع از رسول الله انجام دهیم ...... اجرکم عندلله

بچه بسیجی

شرکت گوگل طی سخنان مدیرش اعلام کرد: انتشار فیلم توهین آمیز به رسول الله را در یوتیوب متوقف نمی کند، زیرا این را آزادی اندیشه می نامد. به همین دلیل علمای مسلمان: استفاده از جستجو گر گوگل و سایت یوتیوب را در تمامی کشور های مسلمان به مدت دو روز برای فهماندن اعتراض مسلمانان منع کردند. و روز دو شنبه و سه شنبه 24 و 25 سپتامبر، روز عدم استفاده از دو سایت یاد شده است. انتظار می رود سهم گوگل افت کرده و خساراتش به 210 میلیون دلار برسد. (لطفا انتشار دهید) http://diddarshab.mihanblog.com

نقی هاشمی رفسنجانی

این احمق تصادفا فرمانده یک سازمان نظامی بزرگ نبود ؟ جان هزاران جوان مملکت بدست امثال این چوپانها ننبود ؟ خاک بر سر مردم نادان ما که با ان قلاب کردن و ریدن تو مملکت جان جوانها را بدست این جماعت نفهم دادند.

نقی (سرهنگ یک شبه)

اره دیگه . مردم نادان و لات و چاقو کش. امروز هم 99% ور و پشیمونن که جریت ندارین یک همه پرسی بذارین. در ضمن باز نگفتی هیچ کس برای من هاشمی نمیشه که! همین محسن رضایی - بذار مثال جنگ سفت هم برات بزنم- امد تو تلویزیون (دستگاه تبلیغات حکومت اسلامی) یارو گفت چقدر دیگه طول میکشه بغداد سقوط کنه : گفت تجربیات من میگه بین 3 تا 6 ماه. دو هفته بعد تانکهای آمریکایی تو بغداد بودن. هر زد و بند و هر چیزی هم که باشه بی خبری آقا محسن و سایر سران نظامی (غیر از ارتش قدیم و دوره دیده ها) زبانزد خاص و عامه

vahid

کلیپ زیبای شبکه نصر از سخنان سید حسن نصرالله در خصوص هتک حرمت به ساحت مقدس رسول الله با زیر نویس فارسی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7019

نقی از منزل امید سران ج.ا (لندن)

قال امام خامنه ای : هیچ کس برای من هاشمی نمی شود. (صبح دوم خرداد) و اما بعد : تصمیم دارم جوابت رو بدم. اما قبلش حاضری با من تلفنی مناظره کنی ؟ اون جمله رو هم نوشتم که نتونی این پست رو منتشر کنی. نون به نرخ روز خور کوچولو ی متعصب جاهل.

نقی از منزل امید سران ج.ا (لندن)

ها ها ها چه جالب . پس حتی حاضر نیستی از کتمنت دانی سانسور شده خودت بیرون بیایی. اما قواهد بازی را تو تعیین نمی کنی. چون تو بخش ناچیزی از دنیای بزرگ هستی. ایران هم بخش ناچیزی از دنیاست. خودت کم کم می فهمی دارم چکار میکنم. شاید هم دیر بفهمی. مهم نیست من قولی که دادم شروع کردم. نون رو به نرخ امام موهوم بخور و ولایت من در آوردی که حالا یک چند دهه ای یک کشور بزرگ و عنی افتاد دستش. نفت نبود ولایت هم نبود. همون ملا های کاسه به دست تار نواز در حال گدایی می موندن. من هم دانشجو ام توی لندن. یک روز به خانه بر می گردم.

نقی خاوری (از بستگان مدیر متعد نظام مقدس)

فعلا ما خرها هر یک سکه مون داره میشه به اندازه بزرگترین اسکناس مزین به تاپاله اون کشور. سالی چند هزار تا بهترین تحصیل کردگان هم مفت مفت میان کار می کنند تو غرب. هم تنوع قومی و هم نژادی و هم نیروی کار خوب میارن و اقتصاد و صنعت و دانش جلو میره. تو هم برو تو ترافیک تهران بوق بزن و سرب بنوش. شب هم بشین دعا بخون شاید امام زمان بیاد ایران هم شبیه بقیه کشورها آباد بشه. ببخشید به فرمان ولی امر مسلمین کل جهان گوش ندادم و کش دادم.

نقی خاوری (از بستگان مدیر متعد نظام مقدس)

من خوشحالم شما دماغ همه دنیا رو به خاک برسانی ولی بپا دماغ مردم ایران له نشه چون بزرگترین دارایی یک کشور مردم هستند نه نظامش و نه رهبرش و نه اسمش و انقلابش. راستی دقت کردی چقدر برات رد پا گذاشتم؟ نمی خوای منو پیدا کنی؟