آقا من حالم از يانگوم بهم می خوره

بسم الله .

با کمال تاسف  وتاثر ، به شهادت مهر تاریخ وبلاگ من و مهر تاریخ تمامی وبلاگهایی که در مورد سریال جواهری در قصر یا بازیگر اصلی آن در نقش یانگوم نوشته اند ، اولین وبلاگی که در مورد این موضوع نوشت و با کمال تاسف ، موجب براه افتادن سیلی از یانگوم نویسی ها و یانگوم فروشی ها شد ، وبلاگ من بوده است.

حالا چیز جالب اینجا است که اصولا شما طی این موج وبلاگی غیر هماهنگ ، تنها چیزی که نمی بینید دو کلمه ( چه انتظار زیادی ! ) بلکه یک کلمه حرف حساب پیرامون آن باشد. موجی از وبلاگهای احمقانه ، با محتوای تصاویر بی تناسب با هویت کاراکتر سریال جواهری در قصر و همچنین جریان بزرگ کاسبی با سی دی و دی وی دی سانسور نشده آن ، یا تصاویر سایر بازیگران آن ، یا سی دی فیلمهای دیگری از همین بازیگران در نقشهایی بشدت مغایر با رویکرد این سریال ، یا لو دادن موضوع و اجزاء قسمت بعدی آن ، براه افتاد. این جریان بیمارگونه ، درمورد برخی دیگر از سریالهای مورد اقبال نسبی عمومی نیز افتاده است.

من به این روال ، سخت مشکوکم. حاکمیت جریان شر ، در فضای عمومی فرهنگی ، خصوصا در فضای اینترنت به وضوح قابل رصد و درک است. یک عقل پنهان بزرگ منفی ، که بشدت هر نکته مثبت فرهنگی را به سمت بدل منفی آن سوق می دهد. از برنامه تلویزیونی ای که در حداقلهای مورد قبول ، چند احساس و رویکرد عمومی مثبت اخلاقی را در جامعه تکثیر می کند ، به سمت ارائه تصویری مهوع از بازیگران آن می رود . یکی نیست به این احمق های کبیر ، بگوید که یارو ، تو که هرچی گشتی نتونستی یک فضای عمومی نجس ، مثل فضای مابقی "خانم" های هالیوودی ات تو این مورد از بازیگرهای شرقی پیدا کنی. حالا گستاخ جان . چرا پس اینقدر نفهمی و هی ادامه می دی پس ؟  

حالا ، من نمی گم از این جریان شر ، چیزی جز همین کارها انتظاری می ره . اما شما را به خدا ، واقعا ، تمام زاویه های سیاسی و نگاههای منتقدانه قبلی را یک لحظه در ذهنتان آفلاین کنید و به این موضوع حاضر نگاه کنید . واقعا دردتان نمی گیرد که "صداوسیما" می آید و به این حماقت کبرا ، دامن می زند و می رود با این جناب بازیگر با خرج 20 میلیون تومان پول، پولی که همیشه می گوید ندارم و کم دارم - و بنظرم در مواقعی هم درست است اما امان از اسراف و تبذیر – مصاحبه می کند ؟ این آخه خدایی یعنی چی ؟ این نهایت نداشتن استراتژی روشن فرهنگی نیست ؟ برای من حتم و یقین است که آقای ضرغامی یک الگوی رفتاری مشابه بی.بی.سی را برای خودش محور کرده . در حالیکه هیچ عنصر استراتژیست مثبت فرهنگی این نظام ، روند پیش گرفته شده در صداوسیما را تایید نمی کند. آخه بدبختی اینجاست که حداقلهای دل خوش خنک هم در این مسیر رعایت نمیشه . تو بی.بی.سی شما یک نفر نمی تونی پیدا کنی با منافع اساسی و چهارچوب حکومت و ارکان و نهادهای سیاسی و اجرایی داخلی انگلیس مشکلات بنیادین داشته باشه ، با مخالفان حکومت انگلیس سرو سر داشته باشه یا از اون خنده دار تر ، خودش از همونها باشه ، اونوقت ، تو این ماجرا ، تو تلویزیون برادر ضرغامی ، می بینی آقای مطهری نیای چپگرا ، میشه مجری برنامه های سیاسی با حضور مسئولان نظام ( بگذریم که تو هر دو سه جمله یکی دو تا غلط دستوری داره ، که البته تو صداوسیما کاملا طبیعیه ! ) ، آقای فرزاد حسنی منحرف زیر ابرو برداشته میشه مجری برنامه عرفانی قرآنی در رادیو معارف اتفاقا بعد از دستگیریش تو مجلس گند و خرابکاری تو کیش !  

خوب اینا یعنی چی ؟ یعنی اینکه این باباکه های دوم خردادی هم زیاد آب زیر پوستشون ندوه ! صداوسیما اصلا استراتژی نداره که حالا بخواد به نفع اونها باشه . اما همین بی جهتی و بی هویتی و باری به هرجهت بودن و الَابختکی کار کردن است که بضرر انقلاب است چون فرصتها رو از دست می ده و آسیب سازی می کنه. اینه که داد ما رو در آورده .  

حالا که تا اینجا نوشتم ، دو تا حرف حساب هم خودم بگم در مورد این فیلم جواهری در قصر ، تا اون یارویی که رفته دستور خرید کارتونش رو هم داده حالیش شه . آقا ، من از دو چیز این یانگوم ، عقم می گیره . یکی اینکه ، ایشون تا جایی پایه است ، که عقده های خودش رو خالی کنه. حال اینو بگیره حال اون رو بگیره . کلی هم طرح و نقشه می ریزه . البته روشنه که از خلاف کردن هم برای اجرای طرحهاش گریزی نداره و همه رو هم گول می زنه برای همین کارهاش حتی ملکه فیلم ؛ که این درست 180 درجه با مسیر سیاست اسلامی متفاوته – بعد هم همین که زهرش رو ریخت ، می خواد با جناب همسر ، فرار کنه بره اللی تللی. یعنی همونجا که مثلا فسادناپذیریش - البته فقط در اونجایی که منافعش تامین نمیشه . اگه یادتون باشه وقتی اون دختره رفت پیشش اعتراف کرد و بعد گفت من میخوام به تو کمک کنم در عوض فلان قول رو بمن بده ، نگفت من با این کار از بیخ مخالفم . گفت من به تو نیازی ندارم خودم تنهایی کارم پیش میره که مبادا امتیازی ببازه ! – مورد تایید بیخ حکومتشون قرار گرفته و می خوان در پستی که باید اونجا باشه بکارش بگیرن ، در می خواد بره و حالا دیگه خودشم اپوزیسیون بازی در میاره .  

این پیام خیلی کج و منحرفیه که به درون جامعه می ره . عقل فرهنگی اگه بود ، جناب تهیه کننده و ارکان خرید رو – که قبل از ما همه فیلم رو دیدن – سر این نکته می آورد که تزریق این نکته تو جامعه یعنی یاددادن و تایید کینه شتری و جنگ برای منافع تا لحظه آخر. اما در رفتن برای رسالتهای اجتماعی و الهی. یعنی فقط خودم مهمم . اینقدر مهم که خودمم در راه خودم هدر رفتم مهم نیست. بقیه هم که کشک. در حالیکه اسلام این رو نمی گه. اسلام فدا شدن انسان رو فقط در راه اهداف الهی منطقی و مجاز می دونه . نه با این دلایل .  

چیز بعدی ای که حال من رو از یانگوم بهم می زنه ، اینه که وقتی یکی یک حرف مفت خیلی گنده ای بهش می زنه که رو کله من و توی مخاطب میخواد چقندر سبز کنه ، این خانوم تا بحال هزاربار پیش اومده اعصاب من رو خورد می کنه ، برر و برر شروع می کنه طرف رو نیگا کردن !! ای خدا. پیش خودت میگی پس چرا لال مونی گرفته . چرا نمی گه ؟ چرا جواب نمی ده . حالا هزارتا توجیه روانشناختی متناسب با فضای فیلم می تونه این رو پوشش بده . اما موضوع ، اینه که این اصلا فرهنگ خوبی نیست. چون اصلا ریشه موضوع ، فرهنگ نیست. موضوع در فیلم ، جنبه های پنهان روانشناختی دارد که مثلا قراره یانگوم از اونها متاثر باشه . همین .  

در مورد این سریالهای رمضانی هم حرفهای مهم زیادی هست. اول اینکه تجسم بیرونی شیطان و فرشته با ماهیت جسمانی و نه حتی طی توهم و خیال ، یک انحرافی بود که فکر می کردم ناشی از بی توجهیه و باید گفت تا اصلاح بشه و قصد صداوسیما این نیست والان اگه بگیم می زنن زیرش. اما چشمم به جمال افاضات آقای میرباقری که روشن شد دیدم دوستان از بیخ عرب و مشکل دار تشریف دارن . این حضرات بروند یک سر قم خودشان را به علما عرضه کنند کارشان دارد خراب می شود. حرفهای آیت الله مهدوی کنی ( اشتباها نوشته بودم مکارم ) هم به گوشتون رسید که ؟ ایشون فرموده اند من باب نهی از منکر عرض می کنم حالا می خواهد پخش شود ، می خواهد نشود. ( صداوسیما از مجلس سخنرانی ایشون فیلم می گرفته ) ضرر سریالهای رمضان صداوسیما از نفعش بیشتر است .  

یکی از مشکلات اساسی سریالهای صداوسیما ، نداشتن تفکیک روشن میان خط حق و باطل است. چنان نقش ها ، در حق و باطل آمیخته به هم حرکت می کنندکه خط روشنی از حق و باطل برای قضاوت – به یقین ، تا انتهای داستان – به مخاطب داده نمی شود و مخاطب در حق دادن درصدی و نسبی به عناصر و نقش ها تا انتها باقی می ماند که این خود جنایتی در حق ریشه های فرهنگی ما و جا انداختن پلورالیزم حداکثری معرفتی ( در تقسیم درصدی حق میان فرشته و شیطان ! ) است. اشکال دیگر، نداشتن پیام و منظور معرفتی قابل ادراک برای عموم مخاطب و حتی امثال من مدعی فرهنگ ! است. مگر اینکه دوباره این جلسات نقد رو شروع کنند بگند ، بله ، اون نقطه سیاهه کنار کارد که بود ، تو فریم فلان از سکانس فلان ، این نماد فلان چیزه که تهش رو بگیری ، سرش از فلانجا می زنه بیرون ! یعنی یک سری تفاسیر رو تهش سنجاق کنند.  

انشاءالله سایت متمرکز نقد صداوسیما که توسط مجمع راه اندازی شد ، مشکل آقای ضرغامی رو حل می کنیم . 

پی نوشت : 

اون خبرها رو که فهرست کردم تو پست زیری ، یک آدم – خدایی چی بگم بهش – بی تربیت و بی انصاف و کور و کری که بی خبری خودش رو به عالم و آدم می چسبونه ، بعدم هم با بی خبری خودش فحش می سازه به دیگران می ده – دیگه خیلی نوبره ! – اومده میگه فاکس نیوز کی اینو گفت فلان نیوز کی اون رو گفت. آخه اگه شماها ذره ای تو خودتون احساس نیاز می کردین که از این چیزها خبردار بشین که ما اینقدر اذیت نمی شدیم . شما ها اگه یک همچین کدی از فاکس رو خودتون خبردار بشین که تو تا سیسلی به خودتون می زننین ببینین خوابین یا بیدار. شماها نمی خواین چیزی رو بیرون الگوی چسبناک ذهنی تون که از سالها ته کله تون چسبیده اون ته کله تون ؛ بپذیرید. این بما چه . والا ، الان که بهت بگم ، محمد سلامتی ، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین رک تاکید کرده که دوم خردادیها در طول جریان دوم خرداد به فکر مردم نبوده اند – و بعدا هم در مورد الان اعتراف می کنه ! – داد و فریاد بی خبریت به هوا نمی رفت. حالا دوباره زیر این بزن . اگه یک کسی از خبری اطلاعی نداشت ، می تونه بگه نیست ؟ اصلا مهمه بگه نیست ؟ با قایم باشک بازیهای او ، خبر نیست و نابود میشه ؟ 

/ 129 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علي رضا

سلام بی خيال اين مطلبت نمی شی من هم يه خط خطيايی کردم سر بزن يا حق

پاسداران

بسم الله . مین جان گو تقلبی. حالا منظورتو از سه راه ضراب خونه نفهمیدم . اما بهتره که تو اسمتو عوض کنی بذاری ساواک گزوین !

حسين

اتفاقا يانگوم هم حالش از تو بهم ميخوره!

پاسداران

بسم الله . پس معلوم شد دل به دل راه داره . ببينم پس منتظر بودی خوشش بياد ؟ :)) نه بـــابا ! :)

دوست يانگوم

بدبخت تو هم می خوای از نمد محبوبيت يانگوم عزيز براي خودت کلاه بدوزی و الا ذم شبه مدح مبنی بر اولين معرفی کننده يانگوم به وب را از جهاز هاضمه ات صادر نمی کردی. ببين اينکه از يانگوم و نه سريال جواهری در قصر حالت بهم می خوره مشکل شخصی ته و بس

حالت بهم ميخوره نيگا نکن اينهمه زور زدن نداره ...زور زدن زيادی باعث پخش رايحه خوش خدمتی ميشه يوقت!

ما

واقعا من هم از يانگوم متنفرم. چون باعث شد يکبار ديگه ضعف فرهنگی و شخصيتی عده ای از اين ملت با بيماری مسری يانگوم شيفتگي آشکار شود. باشد تا اين صداوسيما الگوي زنان امروزمان را نشان داده باشد! تاریخ فراموش نمی کند. ای کاش آیندگان شرایط را درک کنند و کمتر بخندند! يانگوم!!!!!!!! اين هم آخه شد اسم آدمی زاد؟

پاسداران

بسم الله . آقای نماينده رايحه خوش خدمتی ! خوش خدمتی ،‌رايحه نيست. بوی گند است. آنچه که رایحه خوش دارد ،‌؛خدمت ؛ است. شما با ؛خدمت ؛ مشکل داری ؟ می دانم که داری. والا به ؛خوش خدمتی ؛ لقب رايحه خوش نمی دادی ! آنچه که مطلوب شما است خوش خدمتی و آنچه که مطلوب ما است ، خدمت است. بدبختی بزرگ ديگر تو اين است که يک شخصيت داستانی را برای خودت بزرگ کرده ای. قبل از اين افاضات و درپراکنی ها که مشخصه افرادی با طرز تفکر مثل تو است ، بايد آرشيو اين وبلاگ را نگاه می کردی تا بتوانی آن پست اول من را پيدا کنی. آدمهايی که در مرود يک شخصيت داستانی اين گونه موضعگيری می کنند و دستشان از نقد داستانی کوتاه می شود ودر داستان فيلم گم می شوند حال واحوالی بهتر از تو ندارند.

حقيقت

آقا از شما جه پنهون مام ازش ناراحتيم آخه جواب خواستگاري ماروهم نداده. بلا تو چند بار رفتي خواستگاريش. در ضمن خوب پولتيکي زدي که از اسم يانگوم براي افزايش کليک خورت استفاده کردي -تعداد نظرات مطلباتو نيگا کن-. Agha az shoma che penhoon mam az dastesh narahatim akhe javab e khastegari mar o nadade. Bala to chandbar rafti khastegarish.

پاسداران

بسم الله . اون قسمتی که در مرود خودت نوشتی ، نمی دونم اما فکر کنم بهت حق بدم . خواستگاری از يک بازيگر خارجی همينه . اما بنده خدا. معلومه منو نمی شناسی. :) وبلاگمم نمی شناسی. من اصلا ارزشی برای بازديد کننده کيلويی قائل نيسمت . عمده کامنت هام هم رو کسانی نوشته اند که مخاطب دائمی این وبلاگند. همين .