چرا خط غير فارسی ؟

بسم الله الرحمن الرحيم

من يادم نيست الان . صفحه خودم هم جلوم باز نيست. من در وبلاگم بسم الله ندارم ؟ احتمالا همينطور است. اين بسم الله هم معوض هرچه بسم الله ناگفته.

بزرگواران .

ما چرا از خط فارسی در وبلاگهای خودمان گاها و در چت رومها عمدتا استفاده نمی کنيم ؟

اين خط انگليسی که کلمات فارسی را با آن می نويسيم می دانيد چقدر خطرناک است ؟ تايپ و نوشتن کلمات فارسی به خط انگليسی - که جالب است عمدتا توسط مدعيان مليگرايی غير دينی انجام می شود- ترفندی زشت است که در حال عموميت است. چرا ؟

شايد در نظر اول ُ ابتنا - يعنی ژايه قرار داشتن - انگليسی بعنوان زبان سيستم باعث شده تا ما به آن عادت کنيم . اما حالا که اولا عمده دستگاههای رايانه ای حتی پی.دی.آ و پالم و پاکت پی سی هم قابليت فارسی سازی دارند و اخيرا هم مايکروسافت پک فارسی کاملا خود را منتشر نموده است ، حالا چرا ؟

بايد در اين مويرد حساس بود و سعی در رفع آن کرد.

به ترکيه نگاه کنيد ؟ ترکيه در بعد فرهنگی چه چيزی برايش باقی مانده جز رقص مبهم سماع و چهار نماد اسلامی جاذب توريست ؟

احتياط شرط است. آتاتورک از شمشير استفاده کرد تا زنان را در ترکيه به اين شکل عوض کند و با ابزارهای رضاخانی مردان را هم عوض کرد. ما چرا به اين روش ؟

اگر قرار است که فعلی بما تحميل شود ُ چه بهتر که مقاومت ما باشد و در اين راه جان دهيم .

جالب اينکه مدعيان مليگرايی ، بشدت هميشه و همه جا بر علی فرهنگ اسلامی تحت پوشش کلمه عربی حمله می کنند و داد از پالايش زبان فارسی از الفاظ بيگانه سر می دهند اما همه فنگليش نويس شده اند و آن را ترويج می کنند ؟ حالا خوب است نگفتم مواظب الفاظ انگليسی در جملات فارسی خود باشيد ! آنوقت که ديگر اينها بيچاره ميشوند. هرچند بعضی کلمات انگليسی هم در فرهنگ ما ا خوش کرده و بعضی هايش هم اشکال ندارد.

بيايم و مانند فرمايش مولايمان و سرورمان حضرت آيت الله العظمی خامنه ای - ادام الله ظله الشريف - بدنبال فرهنگ بومی خود باشيم . چه در پوشاک و چه در خوراک و چه در کلام و نوشتار.

مبارزه  با عادات بد استاد را فراموش نکنيد .

/ 6 نظر / 7 بازدید
كلاشينكف

سلام ابوذر جان...همين خرق عادت هايت است که منو کشته!!! ....به ما هم سربزن ! کامنت هم بذار! قربانت ...کلاش!

حميد

آره! البته اين‌که کسی توی همين نوشته‌ی چند خطی، چندين غلط املايی و چندين برابر اشتباه نگارشی داشته باشد، (نمونه‌ی کوچکش، استفاده از غلط فاحش «گاها» که هم ااز لحاظ عربی غلط است و هم از نظر فارسی اشتباه!) نشان می‌دهد که احتمالا صلاحيت چندانی برای ورود به مباحث زبان‌شناسی و ادبی ندارد! / همين! و البته سلام!

كلاشينكف

البته ابوذرجان ناراحت نشو! اين برادر کامنت گذار (رولمی) از عناصر مساله دار! است...

ابوذر

بسم الله. نديده بودم کسی اغلاط املايی را در اينترنت مسئله خاصی بداند والا نبايد از الفاظ و شکسته نويسی های متداول هم بی اعتراض گذشت کند. در مورد کلمه گاها ، اگر من استباه استفاده کرده ام ، مسلما اشتباه بوده . نه اينکه به صحت کلمه گاها و اصلا وجود آن معتقد باشم . موضوع هم اگر بهتر می خوانديد دارای کمترين ارتباط با زبان شناسی بود. موضوع اين است که خط فارسی را نبايد خذف کنيم . همين . حالا اين ، چکار به اين اعتراض اين دوست بزرگاور ما داشت ، کاش خودش برای ما روشن کند.

ابوذر

مطلب خودم را دوباره خواندم . شايد اين تعريض من به حوزه مليگرايی اين دوست ما را آزرده . البته اين صرفا يک شايد است و اگر اين تهمت است و غيبت ُ از ايشان عذر می خواهم .

دل شكسته

سلام....مطلب جالبی بود به موضوعی تازه اشاره کرديد........عيد مبعث بر شما دوست گرامي مبارك.......*اَللّهُمَ الرْزُقْنا توفيقَ الشَهادَة*