ترکها می گویند الگوی اردوغانی آخرین نفس‌های خود را می‌کشد

اردوغان تا همین یک سال پیش ترکیه را الگوی کشورهای اسلامی معرفی می کرد

حزب عدالت و توسعه به کدام سمت می‌رود، آیا تفکرات اخوانی و ادعاهای مسلمانی که حلقه رسیدن به قدرت این حزب شده بود، امروز هم همان اندازه توانایی دارد که بتواند آنها را در قدرت نگه دارد.

 به گزارش ایران آباد، این روزها مطبوعات منطقه و جهان و حتی خود ترکیه سرشار از مقالات و گزارش‌ها و تحلیلاتی است که نویسندگان مختلف در مورد روزگار اردوغان و داوود اوغلو و حزب متبوع آنها منتشر می‌کنند.

 در همه این گزارش‌ها به خوبی می‌توان چند نکته را دید، نکاتی که روزی پایه و اساس رسیدن آنها به قدرت بوده و امروز به چشم اسفندیار آنها تبدیل شده است که شاید دین، آزادی دینی و دمکراسی خواهی بخشی از آن باشد؛ مسایلی که امروز بسیاری را از اردوغان و تفکرات او دلزده کرده است.

 روزنامه السفیر چاپ لبنان در مقاله‌ای به قلم محمد نورالدین در گزارشی که پایه تحلیل آن اخبار منتشر شده در رسانه‌های ترکیه است، نوشت:  مسائلی که به وجهه حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه ضربه می‌زند و آن را تضعیف می‌کند، انباشته می‌شود و الگویی که سران آن قصد داشتند نمونه‌ای برای جهان عربی و اسلامی باشد، کم کم نفس‌های آخر خود را می‌کشد. همچنین قاموس مذهبی سران آن نیز به تدریج مرجعیت اکثر جریان‌های تندرو در جهان اسلام را تشکیل می‌دهد.

در این گزارش آمده است: احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه از جنایت ترور وسام الحسن رئیس بخش اطلاعات امنیت داخلی لبنان فقط بعد مذهبی آن را دید و گفت این ترور واکنش غیر عادی اهل سنت را برخواهد انگیخت. واکنش سریع به آن از روزنامه ملیت مطرح شد و قدری گورسیل یکی از نویسندگان معروف آن گفت داود اوغلو به جای استفاده از لحن بی‌طرف مانند اینکه ترور وسام الحسن ممکن است اوضاع لبنان را به هم بریزد، موضع جانبدارانه اتخاذ کرد.

اردوغان اخیراً از پیروان دین زرتشتی انتقاد کرد و افراد مسلح حزب کارگران کردستان را متهم کرد که زرتشتی هستند. وی در حالی این اتهام را مطرح کرد که فراموش کرده است لائیک بودن یکی از مهم ترین عناصر دولت ترکیه است.

بعد از سخنان اردوغان، ده‌ها مقاله در دو روز گذشته در مطبوعات منتشر شد که اردوغان را محکوم کرده و او را به تبعیض قائل شدن میان مردم براساس اعتقاد و مذهب متهم کردند.

 مهوش ایوین دیروز در روزنامه ملیت نوشت حزب عدالت و توسعه قبلاً از تبعیض علیه دیگران براساس مذهبی گله‌مند بود اما اکنون خودِ این حزب این اقدام را انجام می‌دهد.

 این نویسنده به بسیاری از مواضع تبعیض آمیز اردوغان علیه پیروان ادیان دیگر اشاره کرد به عنوان مثال وی در سال 2011 نمایندگان کرد را که خواستار اجازه حجاب در پارلمان شدند، به تمسخر گرفت و در پاسخ به آنها گفت آیا عاقلانه است کسی که دینش زرتشتی باشد به این مسئله اهمیت بدهد؟

 این نویسنده می‌گوید واضح و روشن است که این مواضع ذهنیتی را منعکس می‌کند که حق حیات را برای هر کسی که سنی متدین و ترک نیست، نمی‌پذیرد. ذهنیتی که اکنون بر ترکیه حاکم است. آنها دیروز ارمنی‌ها را تروریسم توصیف کردند و امروز زرتشتی‌ها را اینگونه توصیف می‌کنند.

 الگوی ترکیه در زمینه آزادی بیان و مطبوعات نیز با مشکل مواجه است. تا جایی که کمیته آمریکایی حمایت از روزنامه‌نگاران که شامل روزنامه نگاران معروفی مانند کریستین امانپور و تام بروکوی و آریانا هافینگتون می‌شود، دو روز گذشته گزارشی از آزادی مطبوعات در جهان منتشر کرد و ترکیه را از نظر محدود کردن آزادی مطبوعات و بازداشت روزنامه نگاران تنها به علل حرفه‌ای، در جایگاه نخست در جهان قرار داد. در این گزارش آمده است در ترکیه 76 روزنامه نگار بازداشت هستند که 61 نفر آنها به دلایل مطبوعاتی بازداشت شده‌اند.

 در این گزارش همچنین آمده که بیش از هشت هزار نفر از شهروندان کرد توسط دولت ترکیه در زندان به سر می‌برند و باید به این آمار حدود 2800 دانشجو را نیز افزود که بیشترین آمار دانشجویان زندانی در جهان را به خود اختصاص داده است؛ علاوه بر آن ترکیه تنها کشوری است که در آن بیش از 30 شهردار منتخب مردم، چندین نماینده پارلمان و همچنین بسیاری از هنرمندان، تجار و کسبه به دلایل سیاسی زندانی هستند.

 سینیم آیدین دوزغیت هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در همین رابطه می‌گوید که ترکیه به نسبت کشورهای اروپایی کشور دمکراتی نیست، روابط دو طرف روز به روز کمتر می‌شود، ترکیه بزرگ‌ترین ناقض آزادی بیان در جهان است و در سال 2011 بیش از 8700 شکایت از ترکیه نزد شورای حقوق بشر اروپا شده است.

 وی در ادامه تاکید می‌کند که حزب عدالت و توسعه در مسیر اصلاحات حرکت نمی‌کند و اگر این چنین پیش برود حتی به الگویی در میان کشورهای خاورمیانه نیز بدل نخواهد شد از این کشور می‌خواهد تا در مسیر اروپایی‌ها به این منظور حرکت کند!

 در همین حال هفته گذشته هزاران تن از علویان مقیم 14 کشور اروپایی با حضور در فرانسه و تظاهرات در مقابل پارلمان اروپایی در استراسبورگ؛ خواستار دستیابی به حقوق خود در ترکیه شدند. آنها در پایان تظاهرات خود دو جایزه را تقدیم نخست‌وزیر ترکیه کردند، یکی سیاه که نشان دهنده عدم تساهل اردوغان در برابر علوی‌ها بود و دیگری قرمز که نشان از حمایت وی در ریختن خون مردم سوریه داشت.

 در این میان است که علی بولاچ در روزنامه اسلام‌گرای زمان در یادداشتی با انتقاد از سیاست‌های اردوغان در سوریه می‌نویسد: در ایران، مصر، تونس، اسلام با مقاومت مسالمت‌آمیز در برابر استبداد توانست به پیروزی برسد و چگونه است که حزب عدالت و توسعه نمی‌خواهد که این مساله به صورت مسالمت‌آمیز در سوریه رخ دهد و همچنان بر خون‌ریزی در این کشور تاکید دارد.

 در پایان باید گفت که بسیاری از کسانی که فکر می‌کردند روزگاری به عنوان نمونه و الگو مطرح خواهند شد این روزها موقعیت «نمونه» بودن خود را از دست داده‌اند ولی جرات اعتراف به آن را ندارند و ترکیه نیز یکی از این کشورها است.

http://www.iranabad.com/selection.html?M=NEWS&MC=SHOWNEWS&m_id=3772&cntid=102

کد خـــبر: 3772
زمان انتشار: 10:44 - 1391/08/02
 
/ 1 نظر / 11 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ┐───────────────────────────────────┌ │ پيامبر اكرم (که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد) فرمودند: │ │ راس حكمت، ترس از خداست، ترس از خدا، مجمع خوبيهاست.│ │ ميزان الحكمه- ج 4 │ ┘───────────────────────────────────└