کيسينجر : قوه نظامی صرفا مشوق ديپلماسی است

army.jpgهنری كسینجر وزیر امورخارجه اسبق آمریكا خواستار مذاكره واشنگتن با ایران و سوریه و مشاركت دادن هند، پاكستان و اندونزی برای ایجاد ثبات در عراق شد.  

كسینجر در مقاله ای كه روز یكشنبه در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، با اشاره به درخواست‌ها‌ی فزاینده در آمریكا برای خروج نیروها از عراق گفت:«می توان از ابزارهای نظامی رها شد و بر ابزارهای كاملاً سیاسی اتكا كرد. جدا كردن دیپلماسی (از قوه نظامی) منجر به این می‌شود كه قوه نظامی فاقد جهت گیری و دیپلماسی فاقد مشوق و انگیزه باشد.» كسینجر كه درباره تصمیم جورج بوش، رئیس جمهور آمریكا درباره افزایش 21 هزار نفری نیروها در عراق اظهارنظر می‌كرد، پیشنهاد داد دو سطح از تلاش‌های دیپلماتیك برای كنترل اوضاع در عراق در پیش گرفته شود. وی در توضیح این مساله نوشت نخست ایجاد یك گروه تماس از كشورهای همسایه عراق كه منافعشان بطور مستقیم تحت تاثیر اوضاع این كشور است و به حمایت آمریكا متكی هستند كه شامل تركیه، عربستان سعودی، مصر و اردن خواهد بود. عملكرد این گروه باید پایان دادن به مناقشات داخلی در عراق و ایجاد جبهه متحدی علیه تسلط كشورهای خارجی باشد. كسینجر به موازات تشكیل چنین گروه كاری، مذاكره با كشورهای سوریه و ایران و دادن فرصتی به آنان برای مشاركت در نظم منطقه ای صلح آمیز را توصیه می‌كند.  

وی در ادامه می‌نویسد:«هر دو سطح مشاوره‌ها‌ باید منتهی به برگزاری كنفرانسی بین المللی با شركت كلیه كشورهایی شود كه نقشی در برقراری ثبات در عراق ایفا خواهند كرد بخصوص اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و نیز كشورهایی مانند اندونزی، هند و پاكستان.» وزیر امورخارجه اسبق آمریكا همچنین توصیه می‌كند كه در راهبرد جدید عراق باید پیشرفت در حل مسئله فلسطین نیز تضمین شود و می‌گوید آمریكا نمی‏تواند بصورت نامحدود بار نظامی و سیاسی را در عراق به دوش بكشد و سایر كشورها باید برای برقراری صلح در منطقه، مسئولیت‌هایی را به عهده گیرند. كسینجر برخی متحدان آمریكا و طرف‌ها‌ی دخیل در عراق را به فرار از تحولات اطرافشان با جدا كردن خود از آمریكا متهم كرد و افزود:«همانطور كه آمریكا نمی‏تواند بصورت یكجانبه رفتار كند، دیر یا زود تلاشی مشترك برای ایجاد نظمی بین المللی بر كلیه طرف‌ها‌ی محتمل اعمال خواهد شد.»

/ 2 نظر / 11 بازدید
حاجی کنزینگتون

این آقای کیسینجر که قبلا می گفت جنگ ادامه دیپلماسیه، حالا نظرش عوض شده؟

پاسداران

بسم الله . بدنيست از خودش بپرسی. تازه بشرطی که گفته باشه . اما من احتمال تاثير فضای موجود بر رويکردهای سياستمداران آمريکايی - آنهم در سطح عالی مثل کيسينجر- را رد نمی کنم .