اعتراض رسمی بسیج دانشجویی استان تهران به وزیر ارشاد

وزیر محترم فرهنگ وارشاد اسلامی - جناب اقای دکتر حسینی

سلام علیکم

همانطور که استحضار دارید سینما یکی از ابزارهای مهم فرهنگ‌ساز، نقش بازی می‌کند و پر واضح است که خروجی آن در جامعه اسلامی باید ترویج اخلاق، تحکیم بنیان خانواده، تعالی ارزش‌های اسلامی در بین شهروندان و من حیث المجموع هدایت مردم به سوی سعادت از دیدگاه اسلام باشد.

هرچند سینما صنعتی وارداتی محسوب می‌شود اما اگر ملاحظاتی اساسی که وجوه تمایز سینمای مدرن و سینمای دینی است و در ادامه به آنها اشاره خواهد شد در بین سینما گران اعم از بازیگران، کارگردانان، تهیه کنندگان لحاظ شود ما سینمایی معنا گرا خواهیم داشت که دیگر سه مؤلفه جنسیت، خشونت و عشق سه عامل اصلی آنرا تشکیل نخواند داد.

یک وجه تمایز سینمای مدرن و دینی استفاده از غریزه در سینمای مدرن است و صرف تأکید بر غریزه شأن والای انسانی را تا یک حیوان که حیاتش متکی به غریزه اش است تنزل خواهد داد در حالیکه سینمای دینی باید بیشتر تأکیداتش بر فطرت استوار باشد تا انسان ضمن شناخت جایگاه متعالی خویش در مسیر صحیح شاکله اصلی خود یعنی فطرت که خداوند در انسان به ودیعه نهاده و توسط پیامبران وائمه شکوفا می‌گردد قرار گیرد نه اینکه با غریزه این فطرت پاک را بپوشاند.

دومین عاملی که باید در سینما تغییر پیدا کند استفاده از ارشاد بر مبنای دستورات الهی قرآن و حدیث به جای اغوا و تأکید بر نفسانیات و تقویت تعلقات که متأسفانه این عامل در سینما و بدون توجه وزارت ارشاد به آن زیاد دیده شده و می‌شود.

سومین عامل مهم در این عرصه که سینما را تبدیل به سینمایی معنا‌گرا می‌نماید استفاده از وحی الهی در محتوا (به طور مستقیم یا غیر مستقیم ) که منشأ آن قرآن و عترت است که همه خوبی‌ها در آن بیان شده است به جای استفاده از وحی غیر الهی که منشأ وهم است و خداوند در قرآن برای پیروان شیطان بیان فرموده است می‌باشد.

چندی پیش یکی از بازیگران (بخوانید بازیگر نما) محدودیت و عدم وجود آزادی برای به نمایش کشیدن برخی از مسائل جنسی را به عنوان نقص و مانع سر راه پیشرفت سینمای کشور بیان کرده بود که این نمونه به خوبی ورود تفکر سینمای غربی و مدرن به همراه صنعت سینما به کشورمان را نشان می دهد و جا دارد همه دست اند کاران بالاخص جنابعالی فکری اساسی برای تبدیل سینمای مدرن به سینمای دینی که متأسفانه واژه محدودیت زا و غیر قابل باور به علت عدم تبیین آن برای برخی سینما گران تلقی می‌شود بنمایند و این نیازمند تغیر اساسی درتفکر سینمایی کشور می باشد که در فرآیند برنامه ریزی شده ی چند ساله قابل تحقق بوده و فقط وفقط در ارائه مجوز به ساخت فیلم و حمایت از فیلنامه های خوب خلاصه نخواهد شد هر چند در این دو مورد هم قصور وکم کاریهای زیادی مشاهده می‌شود.

متأسفانه پس از اخذ مجوز برخی از فیلمهای مبتنی بر سینمای مدرن (بخوانید مبتذل به روایت سینمای دینی ) شاهد انتشار اسامی آنها (گشت ارشاد و زندگی خصوصی ) در اکران نوروزی می‌باشیم.

نوروز بازه زمانی است که خانواده‌ها بیش از پیش برای دیدن فیلم به سینما می‌روند و فرصت خوبی برای تبیین‌، ترویج و تثبیت ارزشهاست و متأسفانه با بی تدبیری‌، این فرصتها تبدیل به تهدید می‌شود.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان تهران به نمایندگی از دانشجویان بسیجی ضمن اعتراض به اخذ مجوز واکران نوروزی این فیلم‌ها که خواستار لغو اکران آنها در نوروز ۹۱ می‌باشد.

امید است تا دیر نشده اقدامی بازدارنده دراین راستا بعمل آید .

و السلام علی من اتبع الهدی

/ 0 نظر / 8 بازدید