از ژاکت اختصاصی فیسبوک چه می دانید؟

حدوداً چهار سال پیش مارک زوکربرگ - مالک و مدیر فیسبوک - در جریان یک گفتگوی حضوری، ژاکتی را که همیشه بر تن دارد و جز در مواردی معدود، آن را بر تن نداشته، از تن خود در آورد. در این ماجرا، یک اتفاق جالب رخ داد و آن اینکه طرحی که درون این ژاکت نقش بسته است، در دید عموم قرار گرفت.

http://photos.allthingsd.com/D8/speakers/mark-zuckerberg/i-F2cwv6h/0/L/d8-20100602-171007-07269-L.jpg

مارک زوکربرگ یهودی که دوبار - سال 2008 و سال 2010 - در اجلاس جی هشت شرکت کرده بود، در نشستی در سال 2010 در حضور بینندگان، نمادهای داخلی ژاکت خود را که تاکنون کسی از وجود آنها با خبر نبود، در وضعیتی غیرمعتدل به دید عمومی در آورد :

C|Net :

At last week's D8 conference, Facebook CEO Mark Zuckerberg became so visibly uncomfortable under the bright lights that he removed his hoodie revealing a " secret Facebook logo " on the inside.

نمادی که آن روز در داخل ژاکت مرازک روکربرگ مشخص شد را به شکل مجزا می توانیم در شکل زیر مشاهده کنیم :

http://cnet4.cbsistatic.com/hub/i/2010/06/07/8b4bfc92-f0fb-11e2-8c7c-d4ae52e62bcc/a4e6d771cdb5de02c16e9dd8e71004e8/facebookinsignia_270x270.jpg

نکته اول - رنگ :

به رنگ بندی دقت کنید. این رنگ بندی از یکسو رنگ بندی اصلی فیسبوک است که مارک زاکربرگ هرگز آن را تغییر نمی دهد، و از سوی دیگر، بشدت با پرچم جریانی که او به آن معتقد است هم رنگ است. کدام پرچم ؟

File:Tattered Israeli flag in Jerusalem by David Shankbone.jpg

در مورد مذهب یهودی زوکربرگ -Mark Elliot Zuckerberg- که ابهامی وجود ندارد. هرچند تلاش شده تا وی بی دین (بی خدا) معرفی گردد، لیکن قرارگرفتن نام وی در صدر فهرست موثرترین صهیونیستهای جهان در جرزلم پست، هرگونه ابهامی را برطرف می کند. جالب آنکه لینک روزنامه جرزلم پست، در همان صفحه ویکی پدیایی موجود است که او را ضمن اعتراف به تولد از خانواده ای یهودی ، در خلاصه گیری اش، بی دین معرفی کرده !

Zuckerberg was raised Jewish and had his bar mitzvah when he turned 13.[18] Afterwards, he became an atheist.[19][20][21]

جالب آنکه صفحه ویکی پدای فارسی مربوط به وی، او را با دینی جدید بنام "یهودی بی دین" معرفی می کند.

نکته دوم - طرح :

دو راه بیشتر وجود ندارد. یا باید تکرار مکرر نماد ستاره داوود ( با رمز هندسی چرخش دو مثلث متساوی الاضلاح با تغییر فاز 45 درجه در یکدیگر ) را تفسیری سیاسی نمود، یا اینکه صرفاً به تفسیری مذهبی قناعت نمود.

تفسیر مذهبی : این تفسیر البته از سوی افرادی مطرح می شود که می خواهند بین یهودی بودن و صهیونیست بودن تفاوت قائل شوند که ما هم البته این تفاوت را قائلیم . اما البته همین ستاره ی داوود نقش بسته بر پرچم رژیم صهیونیستی نیز از سوی طراحان آن تفسیری مذهبی می شود. اینجا، باید از زاکربرگ پرسید، علت تاکید تو بر نماد مذهبی یهودیان و رنگ مورد علاقه آنان، در حالیکه تو به مذاهب موجود بی اعتنا بوده و خود را یک بی خدا -atheist- تفسیر می کنی، چیست. البته جرزلم پست نیز هنگامی که او را بعنوان یکی از عناصر رده برتر صهیونیست دنیا معرفی می کند، هنگام کاربرد لفظ Jew قاعدتا مدعی برداشت مذهبی است، تا سیاسی. زیرا صهیونیزم بین الملل مدعی نمایندگی مذهب یهود در سراسر جهان است و هرگز ادعایی بیرون از این را مطرح نخواهد کرد.

تفسیر سیاسی : بدون شک حقیقت، این تفسیر است. زاکربرگ باید علت سفر مداوم مسئولان سیاسی رژیم صهیونیستی به مقر کار خودش، و همچنین سفرهای دائم خودش به سرزمینهای اشغالی را، در حالیکه مدعی است او یک بی خدا و بی دین است، توضیح دهد. اگر او دینی ندارد، نمی تواند مدعی تفسیر مذهبی شود و اگر تفسیر مذهبی را رد می کند، باید به تفسیر سیاسی اعتراف کند.ضمن آنکه بنیامین نتانیاهو نیز در فهرست جرزلم پست قرار دارد و راه را بر هرگونه تفسیر سکولار از مفهوم یهودی بودن را می بندد و حتما تفسیر مورد استفاده تفسیری سیاسی از لفظ دین یهود است.

نتیجه گیری : لوگوی سری افشا شده در سال 2010 نشان می دهد زوکربرگ در تلاش است تا در افق 2010 ، با اسباب بازی خطرناک خودش، تمامی جریانات رسانه ای (گفتگوها، صداها، مدیاها و ... )، تمامی شبکه افراد و تمامی پلتفرم ها را در درون فیسبوک جذب کند تا صهیونیزم را که در کره ی خاکی محاط است، بر آن محیط نماید ! همانگونه که در طرح می بینید، با تزریق سه عنصرPlatforms ، Stream ،Graph به درون ستاره ی داوود آبی رنگ مرکز طرح ، آن را برای گسترش اضلاع خود و تبدیل شدن به ستاره آبی رنگی فراتر از محیط آبی رنگ بیرونی ، و محیط بر آن ، تقویت کند و این کار را از طریق شعار اجرایی خود که در حاشیه ی دایره ی جهان نقش بسته است صورت می دهد : ماموریت ما این است. ایجاد کردن دنیایی باز و متصل. Making the world Open and connected.

حالا سئوال : زاکربرگ تا کنون ژاکت فیسبوک دارای این نماد در درون را به چه کسانی هدیه داده است؟ به عبارتی چه کسان دیگری با مارک در این طرح وحشتناک همکاری خواهند کرد ؟

با هم تصاویر برخی از این افراد را می بینیم :

http://static5.businessinsider.com/image/4dde1ad7cadcbb7d2f0e0000-610-/nicolas-sarkozy-mark-zuckerberg-facebook-hoodie-eg8.jpg

http://www.pehub.com/wp-content/uploads/zuckerberg-and-obama_hoodie_rtr2lg9o_reuters-jim-young_webpic.jpg

و باز می پرسم : نمادهای دراین این لباس،
تفاسیری مذهبی دارند، یا سیاسی؟

/ 1 نظر / 185 بازدید
مریم

آقا ابوذر من یه شاعرم و گاهی مثل ببوها مطالبتان را می خوانم!! دلم می خواست قلمم مثل آوینی از خود رها می شد و برای خدا می نوشت مثل آوینی ... و یا مثل شما قادر بودم با قلمم در جهان اطراف قدم بزنم با اینکه احساسات مشترکی با شما و ولایی ها دارم ما شش خواهریم که من اولینم و آخرینمان را این جاده گرسنه بلعیده است و بقیه هم در این وسط مسط ها سرگردانند... احساس می کنم بار امانت بسیار سنگین است و ستون فقرات مرا شکسته است..... به شما تبریک می گویم و امید وارم پاسدار خوبی برای حریم آل الله باشید...و برای این خواهر کوچکتان هم دعا کنید!! کاش من هم مبارز اهل قلم بشوم...دعا کنید! هنوز بزرگ نشده ام!