ميوه های نوبرانه درخت اصلاحات !

بسم الله .

برای تعويض ذائقه اين را با هم بخوانيم :

بوق !

گفت : عيسی سحر خيز در پـاسخ به دکتر قديری ابيـانه گفته است س.ا.و.ا.ک.ی ، همجنس باز و بهايی هم می تواند کانديدای رياست جمهوری يا نماينده مجلس شود !!

گفتم : هـردم از اين باغ ، بری می رسد ! خب ! ديگه چی ؟

گفت : دکتر ابيانه هم از او پرسيده با اين طرز تفکر ، آیـا به اعتقاد شما خفاش شب هم می توانست يکی از مسئولان نظام باشد ؟ سحرخيزهم جواب داده تلاش شما برای اعزام جوانان به جبهه نيز جنايت بوده (!!!) و با کاری که خفاش شب انجام داد فرقی نداشته !

گفتم : چشم مسئولان روشن ! آن وقت اين آقا با اين طرز فکر قشنگ ، سالها به عنوان مأمور جمهوری اسلامی ايران در آمريکا دلار پـارو می کرده و بعد هم مدير کل مطبوعات داخلی در دولت حاضر و بعد هم نماينده مديران مسئول مطبوعات در هيئت نظارت بوده است و ... !

گفت : چه عرض کنم !

گفتم : شده ماجرای آن بنده خدا که برای خريد ماشين به بنگاه رفته بود. خطاب به صاحب مغازه گفت مرد حسابی ! اين ماشين که به من فروخته ای که خيلی درب و داغونه ! همه جايش صدا می ده و بنگاهی با قيافه حق به جانب جواب داد آقاجان ! کی گفته همه جاش صدا می ده ! دست روی بوقش بگذار ، اصلا صدا نمی ده !

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سحر خيز در مناظره با قديری ابیـانه :
بهايی ها و همجنس بـازان هم بايد بتوانند رئيس جمهور شوند!!

* قديری ابيانه : من می گويم که يکی از افتخارات جمهوری اسلامی اين است که اجازه نمی دهد يک همجنس باز ( * ) کانديدا شود. نظر شما چيست ؟

* سحرخيز : مگه شما چيکاره هستی که اجازه ندی ؟ حتی اگه خفاش شب هم باشه شما کاره ای نيستی که از نامزديش جلوگيری کنی !!

/ 34 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

به نظر من دلیل این که اجرای قوانین شرعی باید طبق رای مردم باشه کاملاً واضحه. چون اصولاً خود این که در یک کشور قوانین شرعی حاکم باشه یا نه با انتخاب مردن صورت میگیره (یا حداقل باید بگیره) مثلاً در کشور سویس با اکثریت غیر مسلمان شما نمیتونید جمهوری اسلامی ایجاد کنید چون اصولاً اکثریت مردم سوییس علاقه ای به اجرای قوانین شرعی اسلام ندارن. در یک کشور با اکثریت مسلمان هم این اتفاق ممکنه بیفته که مردم تصمیم بگیرن قوانین شرعی رو در حکومت دخالت ندن یا بدن یا برخیش رو بدن و برخیش رو ندن. از اونجایی که اصل قضیه بر مبنای انتخاب مردمه(یا باید باشه). پس اجزاشم میتونه (و درسته) که بر مبنای رای مردم باشه.

پاسداران

بسم الله . ارش جان . اين حرف از دو زاويه محل اشکال است. يکی در کل و ديگری در جزئيات . اولا : حواسمان بايد باشد که منظورمان از قوانين شرعی چيست. قوانين شرعی يعنی حدود الله. يعنی حرام و حلال. يعنی دستورات خداوند. اين چگونه به رای گذاشته شود ؟ اين از اين . اما انسانها در مقاطعی توجه عاقلانه خود به قوانين شرعی را به هم نوعان خود ثابت کرده اند و اين کار را با انتخاباتها ورفراندومها انجام داده اند. نه اينکه به اجرای قوانين خدا در زمين حقانيت بخشيده باشند .بلکه فقط به ديگران اطلاع داده اند که مثلا فلان درصد از مردم فلان منطقه فلان نظر را دارند. و آيا از يک نظرسنجی يا رای گيری چيزی غير از اين هم فهميده می شود‌؟ دوم : اصولا اين موضوع را بايد از خود قوانين شرعی استخراج کرد. قرآن کريم در اين مورد می فرمايد : لا اکراه فی الدين . اما کلمه بعد در همان آيه می گويد : قد تبين الرشد من الغی. لری وفارسی خودمانی اش اين است که بلهک تو مجبور نيستی که بروی گواهينامه بگيری اما اگر بدون گواهينامه رانندگی کردی افسری ايستاده و چون راه غلط از درست کاملا روشن است و خاستری ای وجود ندارد مجازات گمراهی را خواهی چشيد. حالا بخش دوم که در جز

پاسداران

و اما در مورد نسبت ميان سليقه اعضای شورای نگهبان و رد صلاحيت به دليل عدم اعتقاد به ولايت فقيه . اولا : من فکر می کنم تقريبا تمام به کامل کسانی که رد شدند به دلايلی غير از همين دليل قانونی رد شدند. مانند همان دلايلی که گفتم . اگر يادت باشد که همين بحث ها هم مطرح بود. دوما : اصلا اعتقاد به ولايت فقيه کافی نيست. بايد التزام عملی هم داشته باشند سوما : عدم اعتقاد به ولايت فقيه يک شرط قانونی است. اگر کسی اين شرط را نداشته باشد بايد در وزارتکشور در هيئت اجرايی رد صلاحيت شود. ربطی به سليقه شورای نگهبان ندارد. چهارما : مگر اينکه بفرمايی که نه . اينها معتقد و ملتزم بودند .اما شورا آنها را رد کرد . آيا خود آنها هم به همچنين چيزی اعتقاد دارند که شما بفرمائي؟ ضمن اينکه طبق قانون دلائل رد صلاحيت فقط به خود نامزد اعلام می شود.

Arash

ابوذر دلايل به چند دليل از نظر من مردوده. ۱- راجع به اعتقاد و التزام به ولايت فقيه: اين که اين در قانون هست مشکلی رو حل نميکنه. اتفاقاْ من مشکلم با همين قانونه. گروه بزرگی از مردم ايران ولايت فقيه رو قبول ندارن و اون رو يک اصل اسلامی نميدونن (از جمله خود من). وقتی کسی که التزام به ولی فقيه نداره حق شرکت در انتخابات رو نداره يعنی اين گروه از حق داشتن نماينده محروم شده. در حالیکه همه مردم باید حق داشته باشن در سرنوشت سیاسیشون مشارکت داشته باشن ۲- اين که اسلام در يک کشور رعايت بشه يا نه دقيقاْ به انتخاب مردم بستگی داره. همونطور که شما احکام اسلامی رو در تايلند نمی تونيد اجرا کنيد به صرف اين که حکم خدا هستند. ۳- برداشت های مختلفی از يک دين وجود داره. همه برداشت ها با برداشت شورای نگهبان يکی نيست. در برداشت تو از اسلام افراد همجنس گرا بايد اعدام بشن در برداشت من هيچ انسانی رو نبايد اعدام کرد. اين که مردم به اجرای قوانين اسلامی راي دادن مشخص نميکنه به کدام برداشت از اسلام رای دادن. ۴- حکومت متعلق به همه ملته و همه بايد در حکومت سهم داشته باشند. در حاليکه دين فقط متعلق به دين داراست.

پاسداران

بسم الله. ببین آرش جان .اولا : حتی در این دستگاه استدلالی ، اگر خود شما هم به این جمع بندی رسید که ولایت فقیه بر اساس نص صریح قرآن کریم و روایات اهلبیت عصمت و طهارت ریشه کاملا اسلامی و دینی دارد ، بازهم این برای شما کافی نخواهد بود. چون مثلا موضوع همجنس بازی که صریح شرع است و شما فرمودی که احکام شرع را هم در صورت ؛صرفا مقبولیت مردمی؛ باضروره می دانید. دوما : موضوع شورای نگهبان هم بحث سلیقه های فردی بود. این الحمد لله معلوم است که موضوع ، موضوع سلیقه فردی نیست و بقول خود شما این افراد دقیقا بر مبنای قوانی سال ۵۸ به این ور ؛ یعنی همان چیزی که مردم به آن رای داده اند و قانون است و سال ۶۸ نیز مجددا به همان رای دادند رد صلاحیت شده اند. حالا این بحث اگر یادت باشد به کجا کشید‌؟ به اینجا که اصولا اصلا اسلام در اداره و اجرای حکومت باشد یا نه ؟ یعنی دعوا دقیقا بر سر سکولاریزم است. نه بر سر اینکه مثلا شورای نگهبان سلیقه ای عمل می کند یانه . چون بقول خود شما موضوع کاملا قانونی است. دوما : دوست بزرگوار من . قرار است در مباحثه بین من و شما از این جور قضاوتها که مثلا گروه بزرگی از مردم به چه چیزی فکر می کنند یا نمی کنند صحب

Arash

ببین ابوذر بگذار من حرفهایی تو رو در چند جمله خلاصه کنم. هر جا خلاصه از نظر تو درست نبود خلاصه من رو اصلاح کن. تو میگی احکام شرع بدون توجه به اینکه مردم اونها رو بخوان یا نه در هرجای دنیا لازم الاجرا هستند و باید اونها رو (احتمالاً با زور) به هر ترتیب اجرا کرد. هیچ برداشتی از این شرع غیر از شرع مورد نظر شورای نگهبان قابل قبول نیست. کسایی هم که ولایت فقیه رو قبول ندارند یا اصلاً وجود ندارند یا به اسلام معتقد نیستند بلکه مثلاً به اسلام پریم معتقدند و اصولاً حق مشارکت سیاسی هم ندارند.

Arash

من میگم هر کس میتونه دینش رو انتخاب کنه ولی حق نداره احکام دینش رو به کس دیگری به زور تحمیل کنه.به نظر من اگر اکثریت مردم یک کشوری به اسلام پریم معتقد باشن ممکنه که بخوان احکام اسلام پریم رو اجرا کنن و این کاملاً مشروعه. ممکنه هم نخوان و اصولاً اجرای احکام دین رو به تک تک اشخاص واگذار کنن که اگر دوست داشتن اونها رو اجرا کنن و اینهم کاملاً مشروعه. تا وقتی تو اصولاً انتخابی بودن دین و اجرای احکامش رو قبول نداشته باشی اصلاً بحث از رفراندوم قانون اساسی و غیره بی معناست. اگر قراره که روایت تو از شرع بدون توجه به انتخاب مردم اجرا بشه چرا پول و وقتمون رو اصولاً صرف نظر خواستن از مردم کنیم؟ همون بسیج و سپاه و نیروی انتظامی و چماق کافیه دیگه/

Arash

بگذار من یک آمار کوچک بهت بدم: از میون 6 میلیارد جمعیت دنیا 1 میلیاردشون مسلمون هستند (احتمالا یک بخشی از این یک ملیارد فقط شناسنامه ای مسلمونن). از میون این 1 ملیارد یک چیزی حول و حوش 100 ملیون شیعه اند (شامل شیعه های اسماعیلی و شش امامی و غیره). از میون این شیعه ها فقط بخشیشون به ولایت فقیه اعتقاد دارند و تازه بخشی از اون هایی که به ولایت فقیه اعتقاد دارن به ولایت مطلقه به سبک شورای نگهبان معتقدند. حالا تو میگی اصلاً انتخاب مردم (اعم ازمردم تایلند و لائوس و ...) اصلاً مهم نیست و اعتقادات این یک بخش از مردم برای همه در هر حال لازم الاجراست. منهم این رو قبول ندارم.

Arash

اولا در مورد این جمله شما: "من و شما در حال انجام یک میاحثه زیبای تئوریک هستیم . هروقت هرکدام به جایی رسیدیم ، می رویم فکرمان را هم به رای می گذاریم" تو میتونی فکرت را به رای بگذاری و بهش رای بدی ولی این فرصت در جمهوری اسلامی هیچ وقت به من داده نمیشه که فکرم رو به رای بگذارم چون فکر من قبل از به رای گذاشته شدن معمولاً رد صلاحیت میشه.

پاسداران

بسم الله . آرش جان . فکر می کنم آنچه که من قبول دارم و قبول ندارم و استلالم در آن مورد روشن باشد.